11 potravín, vďaka ktorým budete vyzerať mladšie

Posledná úprava 15.12.2022

Starnutie je neodlučiteľnou súčasťou života. Avšak jedlá, ktoré konzumujete vám dokážu pomôcť starnúť lepšie, a to zvonku aj zvnútra. Tu je 11 potravín, ktoré vám pomôžu vyzerať mladšie.

Extra panenský olivový olej

Extra panenský olivový olej je jedným z najzdravších tukov na zemi. Znižuje krvný tlak, riziko srdcových chorôb, pomáha predísť metabolickému syndrómu a môže byť efektívny v boji proti rakovine. Olivový olej taktiež pomôže vašej pokožke vyzerať mladšie. Má silné protizápalové účinky na pleť a chráni ju pred poškodením slnkom. Navyše, takmer 73% olivového oleja tvoria mononenasýtené tuky, ktoré sú známe tým, že zlepšujú elastickosť a pevnosť pokožky.

Zelený čaj

Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, ktoré vás ochránia pred voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré sa vytvárajú počas metabolizmu a v dôsledku stresu. Antioxidanty menia ich štruktúru, čiže sú neschopné spôsobiť poškodenie.

Zelený čaj je obzvlášť bohatý na antioxidanty zvané polyfenoly, ktoré dokážu bojovať s cukrovkou, inzulínovou rezistenciou, zápalmi a srdcovými chorobami. Polyfenoly tiež pomáhajú ochrániť kolagén, hlavnú bielkovinu vašej pleti. To môže znížiť alebo dokonca spomaliť príznaky starnutia.

Tučné ryby

Tučná ryba je skutočne jedlo proti starnutiu. Jej omega-3 mastné kyseliny s dlhým reťazcom pôsobia blahodarne proti srdcovým chorobám, zápalom aj ulceróznej kolitíde a iným chorobám. Tiež pomáhajú predchádzať zápalom a poškodeniu, ku ktorému dochádza pri príliš dlhom vystavení sa slnku.

Losos, jeden z najpopulárnejších druhov tučných rýb, má ďalší komponent, pomocou ktorého bude vaša pokožka vyzerať mladšie. Obsahuje karotenoid zvaný astaxantín, ktorý je zodpovedný za ružovkastú farbu lososa.

Horká čokoláda, kakao

Horká čokoláda je skvelým antioxidantom. Je dokonca silnejším antioxidantom ako bobule acai, čučoriedky či brusnice.

Horká čokoláda dokáže znížiť krvný tlak, zlepšiť citlivosť na inzulín, podporuje funkciu ciev a ich elastickosť. Čokoláda obsahuje antioxidanty zvané flavonoidy, ktoré chránia pokožku pred poškodením slnkom. Avšak množstvo flavonoidov sa v rozličných druhoch čokolády významne líši.

Pamätajte, že čím je väčšie množstvo kakaa, tým je väčšie množstvo flavonoidov. Takže sa uistite, že si kupujete horkú čokoládu s minimálne 70% obsahom kakaa.

Zelenina

Zelenia je významne bohatá na živiny a pritom je nízkokalorická.

Obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú znížiť riziko srdcových chorôb, šedého zákalu a rakoviny. Mnohé druhy zeleniny sú taktiež bohaté na karotenoidy ako je betakarotén. Tieto karotenoidy chránia pokožku pred slnečným žiarením a voľnými radikálmi, ktoré vedú k jej starnutiu. Jednými z najlepších zdrojov betakaroténu sú mrkva, tekvica a sladké zemiaky.

Mnohé druhy zeleniny sú taktiež bohaté na vitamín C, ktorý je dôležitý pre produkciu kolagénu a má silné antioxidačné účinky. Zeleninou, ktorá obsahuje vysoké množstvo vitamín C je listová zelenina, paprika, paradajky a brokolica.

Ľanové semená

Ľanové semená majú skvelé zdravotné prínosy. Obsahujú lignany, ktoré znižujú cholesterol, cukor v krvi a hladinu inzulínu, zatiaľ čo zmenšujú riziko rakoviny prsníka a rakoviny prostaty.

Sú taktiež skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín zvaných ALA, ktoré chránia pokožku pred slnečným žiarením a poškodením.

Granátové jablká

Granátové jablká sú jednými z najzdravších druhov ovocia. Ich antioxidačná aktivita sa zdá byť dokonca vyššia ako u zeleného čaju. Granátové jablká predchádzajú zápalom, pomáhajú predísť poškodeniu z vysokej hladiny cukru v krvi a môžu zlepšiť výsledky u pacientov trpiacich rakovinou hrubého čreva. Taktiež pomáhajú ochrániť pokožku pred poškodením slnkom.

Ba čo viac, rôzne časti granátového jablka spolu môžu pracovať na zlepšení poškodenej pleti a zvýšení produkcii kolagénu.

Avokádo

Avokádo je bohaté na zdravé tuky, vlákninu a mnohé vitamíny a minerály, ktoré sú esenciálne pre celkové zdravie. Taktiež sú veľmi chutné a veľmi univerzálne. Naviac obsahujú unikátne zlúčeniny zvané polyhydroxylované mastné alkoholy. Tieto zlúčeniny dokážu bojovať so zápalom, chránia vašu pleť pred slnkom a pomáhajú opraviť poškodené DNA. Ich vysoké množstvo mononenasýtených tukov a antioxidantov luteín a zeaxantín poskytujú dodatočnú ochranu pleti a DNA.

Paradajky

Paradajky poskytujú mnoho významných zdravotných prínosov, ktoré môžeme pripísať ich vysokému obsahu lykopénu. Lykopén je druh karoteinodu, ktorý znižuje riziko srdcových chorôb, mŕtvice a rakoviny prostaty.

Varenie paradajok s prírodnými tukmi, ako je olivový olej, významne podporujú absorpciu lykopénu do tela.

Korenie

Korenie nie len pridáva chuť jedlu ale taktiež obsahuje rôzne rastlinné látky, ktoré môžu mať priaznivé účinky na vaše zdravie. Zaujímavé je, že niektoré koreniny môžu pomôcť vašej pleti vyzerať mladšie.

Škorica bola preukázaná, že zvyšuje produkciu kolagénu, ktorý môže viesť k zvýšenej pevnosti a elastickosti pleti. Môže taktiež znížiť riziko poškodenia pleti, ku ktorému dochádza v dôsledku pokročilých konečných produktov (AGEs), ktoré sa tvoria pri vysokej hladine cukru v krvi.

Naviac kapsaicín, ktorý môžeme nájsť v chilli papričkách, môže zmierniť niektoré zmeny spojené so starnutím, ku ktorým dochádza v kožných bunkách. Navyše napríklad zázvor obsahuje gingerol. Táto látka má protizápalové účinky, ktoré pomáhajú v prevencii stareckých škvŕn, ku ktorým dochádza pri pobyte na slnku.

Vývar z kostí

Kostný vývar sa stal veľmi populárnym medzi ľuďmi zaoberajúcim sa zdravím. Spravíte si ho pomalým varním kostí z mäsa, hydiny či ryby. Takto uvoľníte minerály a iné priaznivé komponenty. Jedným z týchto komponentov je kolagén, ktorý je známy vďaka jeho priaznivým účinkom na svaly a kosti.

Pri varení vznikne z kolagénu huspenina, ktorá je bohatá na aminokyseliny glycín, prolín a hydroxyprolín. Vaše telo dokáže tieto aminokyseliny absorbovať a využiť ich na tvorbu nového kolagénu vo vašej pokožke.

Konzumácia kolagénu môže zlepšiť elastickosť pleti, jej hydratáciu a pevnosť, navyše zmierňuje vrásky.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac