12 top potravín proti rakovine, ktoré by ste mali jesť denne

Posledná úprava 13.02.2023

Rakovina je celosvetovo považovaná za výrazný zdravotný problém, ktorý sa každoročne týka miliónov ľudí. Pri rakovine ide o abnormálne správanie určitých buniek, čo ústi do vzniku rakovinových buniek, rastu nádoru a tvorby metastáz.

Konzumujete potraviny proti rakovine denne a v dostatočnom množstve?

Mnohí pacienti, ktorí vyhrali boj nad rakovinou a prežili, mali dostatok šťastia a dokázali skombinovať tradičnú konvenčnú liečbu s prírodnou liečbou rakoviny. Tento dvojitý prístup môže pomôcť podporiť celé telo a myseľ v liečebnom procese, ktorý môže byť niekedy veľmi zdĺhavý a veľmi zložitý. V dnešnej dobe je včasná kombinácia chemoterapie a nutričnej terapie schopná zachrániť životy tisícky pacientov s diagnózou rakovina.

Zápal býva základným problémom, ktorý diktuje spustenie rastu rakovinového nádoru, jeho progresiu a šírenie. Podľa výskumov 30 až 40 percentám všetkých druhov rakoviny možno predísť zdravým životným štýlom a dietetickými opatreniami. Iné zdroje tvrdia, že je toto číslo v skutočnosti oveľa vyššie, a že aj 75% prípadov rakoviny vzniká kvôli životnému štýlu človeka. (pozri aj životný štýl ako rizikový faktor vzniku rakoviny prsníka) [1]

Stratégie, ktoré kompletne spadajú pod vašu vlastnú kontrolu, vrátane toho, či sa zdravo stravujete, či pijete zeleninové šťavy, či konzumujete probiotické potraviny, či užívate výživové doplnky podporujúce imunitu, či zvládate stres, vám môžu dodávať silu a nádej pri boji s chorobou, ktorej liečba je dlhodobou záležitosťou.

Potraviny a návyky, ktoré zvyšujú riziko rakoviny

Tak ako pri ochoreniach srdca, cukrovke, syndróme deravého čreva a ďalších autoimunitných ochoreniach, poškodenie voľnými radikálmi a oxidačným stresom zo zápalu stojí pri zrode vzniku rakoviny. Pod slovom „rakovina“ si predstavujeme jeden typ ochorenia, tento pojem ale v skutočnosti zahŕňa vyše 100 rôznych bunkových porúch v tele. Rakovinou sa označuje nekontrolované delenie buniek, ktoré vedie k nádoru alebo abnormálnemu rastu buniek. Ak sa abnormálne bunky začnú deliť bez kontroly, môžu napádať okolité tkanivá a šíriť sa do ďalších častí tela, vrátane krvi a lymfatického systému.

Prvotné príčiny rakoviny sú komplexné a multifaktoriálne, medzi možné príčiny pritom patria: nesprávne stravovanie, vystavovanie sa toxínom z prostredia, genetika, vírusy alebo infekcie, vysoké hladiny stresu, zlé trávenie a vstrebávanie živín, aj nedostatok fyzickej aktivity. Zatiaľčo sa väčšina ľudí rozhodne pre konvenčnú liečbu rakoviny ako je chemoterapia, ožarovanie alebo iná liečba, je niekoľko dôkazov, že samotné riziko rakoviny možno výrazne znížiť zdravou výživou plnou protizápalových potravín a kontrolou ďalších faktorov, ktoré môžu naštartovať zvýšený oxidatívny stres, označovaný aj ako „imunitná kaskáda“.

Potraviny, ktoré zvyšujú riziko zápalu a riziko rakoviny:

  • cukor
  • rafinované oleje
  • rafinované uhľohydráty
  • tradičné mliečne výrobky
  • mäso z chovov

Čo funguje, pokiaľ ide o znižovanie zápalu a boj proti poškodeniu voľnými radikálmi? Kľúčom je konzumácia množstva potravín bojujúcich proti rakovine s obsahom antioxidantov a prírodných protizápalových fytoživín. Znamená to vyhýbanie sa hotovým a spracovaným jedlám, ktoré obsahujú nebezpečné ftaláty a zameranie sa iba na tie bez obsahu antibiotík, chemických látok alebo toxínov. Kupovanie organických potravín, mäsa zo zvierat chovaných na pasienkoch a kŕmených trávou bez aditív môže výrazne znížiť toxické zaťaženie stravy.

Podľa štúdie Európskeho prospektívneho výskumu rakoviny a výživy (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) z roku 2010, v ktorej sa odborníci zamerali na diétne faktory spájané s vyšším rizikom rakoviny, bolo preukázané výrazné prepojenie medzi rizikom rakoviny a nízkym príjmom určitých živín. Podľa údajov z výskumu existuje inverzné prepojenie medzi vyšším príjmom vitamínu C, karotenoidov, retinolu, alfa-tokoferolu a vlákniny a celkovým rizikom rakoviny.

Po sledovaní viac ako 519 tisíc účastníkov žijúcich v 10 európskych krajinách ukázali výsledky, že ľudia, ktorých štýl stravovania sa najviac približoval k stredomorskej strave, boli pred vznikom rakoviny najviac chránení. Vysoký príjem potravín bojujúcich proti rakovine, ako je zelenina, ovocie, ryby, potraviny bohaté na vápnik a vláknina, bol spojený so zníženým rizikom kolorektálneho karcinómu, rakoviny pľúc a rakoviny prsníkov. Zatiaľčo príjem červeného a spracovaného mäsa, pitie alkoholu, nezdravý index telesnej hmotnosti (BMI) a abdominálna obezita sú spájané so zvýšeným rizikom rakoviny. Fyzická aktivita a dostatok vitamínu D rovnako pomáhajú znížiť náchylnosť na rakovinu.

Čo to ale znamená v zmysle výberu tých najlepších potravín schopných bojovať proti rakovine? Veľa ovocia a zeleniny môže pomôcť znížiť riziko rakoviny a poskytnúť ochranné prvky. Preto by mali byť základom vášho jedálnička. Navyše, vďaka príjmu dostatočného množstva zdravých proteínov a mastných kyselín môže váš imunitný systém správne fungovať a súčasne sa chránite pred úbytkom svalov, nedostatkom rôznych živín, či pred hormonálnymi a nervovými problémami.

Top potraviny proti rakovine

Zelená listová zelenina

Listová zelenina je základom každého zdravého jedálnička, pretože je mimoriadne bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a enzýmy, zato s veľmi nízkym obsahom kalórií, tukov, sodíka a ďalších toxínov. Listová zelenina každého druhu – či už výživný špenát, kel, rímsky šalát, rukola, žerucha a iné – je bohatá na antioxidanty. A o antioxidantoch je známe, že bojujú s rakovinou, vrátane vitamínu C a beta-karoténu (typ vitamínu A).

A sú tu aj ďalšie prínosy. Ako prírodný zdroj glukozinolátov má listová zelenina aj antibakteriálne a antivírusové vlastnosti, dokáže deaktivovať karcinogény, pomôcť preprogramovať rakovinové bunky, aby odumreli. Tiež bráni vzniku nádorov a metastáz. Látky z listovej zeleniny sa štiepia počas žutia a tráviaceho procesu na biologicky aktívne zlúčeniny, ktoré bránia rakovinovým bunkám v raste. Označujú sa ako indoly, tiokyanáty a izotiokyanáty.

Izotiokyanáty, ktoré sa nachádzajú v listovej zelenine, a sú tvorené z glukozinolátov, preukázateľne detoxikujú telo na bunkovej úrovni. Pridajte hrsť listovej zeleniny k obedu aj večeri, aby ste zvýšili príjem živín. Aby ste ich získali jednoduchšie, skúste zeleninu odšťavovať. Zeleninové šťavy sú veľmi ľahko stráviteľné a urobiteľné doma. Podľa jednej diéty by mali pacienti s rakovinou denne vypiť 13 pohárov čerstvého džúsu!

Hlúbová zelenina

Hlúbová (kapustovitá) zelenina je známa ako mocný zabijak rakoviny a jedna z najlepších potravín s obsahom vitamínu C, ktorá je navyše široko dostupná. Mnohé z nich sú bohaté na glutatión, známy ako hlavný telesný antioxidant, pretože má schopnosť prečisťovať voľné radikály. Takmer všetky druhy kapustovitej hlúbovej zeleniny sú bohaté na živiny, fytochemikálie nazývané izotiokyanáty, spájajúce sa s prevenciou rakoviny. Okrem toho napríklad kapusta či brokolica obsahujú sulforafány a indoly. Ide o dva typy silných antioxidantov a stimulátorov detoxikačných enzýmov, ktoré chránia štruktúru DNA.

Pridajte jeden alebo dva druhy hlúbovej zeleniny (napríklad brokolicu, karfiol, kapustu, ružičkový kel) do troch denných jedál, prevažne zeleninových. Napríklad vo forme praženej zeleniny, polievok alebo zeleninových hranoliek. Môžete ich pridať do hummusu alebo gréckeho jogurtu a budete mať zdravé rýchle občerstvenie. Aj ďalšia zelenina je prospešná, pokiaľ ide o zníženie rizika rakoviny, vrátane cibule, cukety, špargle, artičokov, papriky, mrkvy či repy.

Bobuľové ovocie

ORAC skóre (antioxidačná kapacita) takmer všetkého bobuľovitého ovocia je veľmi vysoké. Preto patria medzi hlavné antioxidačné potraviny na svete. Čučoriedky, maliny, čerešne, jahody, bobule goji, camu camu a černice sú ľahko zohnateľné a využiteľné v mnohých receptoch. Majú veľké zásoby vitamínu C, vitamínu A, kyseliny gálovej a sú silnými protiplesňový a antivirotickými agentmi, zlepšujúcimi imunitu.

Bobuľovité plody sú obzvlášť bohaté na proantokyanidinové antioxidanty, u ktorých boli pri testoch na zvieratách pozorované schopnosti bojovať proti starnutiu a znížiť poškodenie voľnými radikálmi. Vysoké množstvá fenolov, zeaxantínu, lykopénu, kryptoxantínu, luteínu a polysacharidov sú ďalšie plusy bobuľovitých plodov. Menej známe „superpotraviny“, ako moruša, camu camu a bobule goji boli používané v tradičnej čínskej medicíne už okolo roku 200 pred naším letopočtom na zvýšenie imunity a energie. Skúste ich v prášku alebo sušené.

Jasno oranžové ovocie a zelenina (citrusové ovocie, dyňa, sladké zemiaky)

Žiarivo farebné pigmenty nachádzajúce sa v rastlinnej strave sú jasným znamením toho, že z nich priam vyžarujú fytochemikálie, najmä karotenoidné antioxidanty. To je dôvodom, prečo by ste mali mať na tanieri dúhu z potravín.

Karotenoidy (alfa-karotén, beta-karotén, lykopén, luteín, kryptoxantín) sú derivátmi vitamínu A nachádzajúceho sa v mnohých citrusových plodoch, sladkých zemiakoch, bobuľovinách, v tekviciach aj ďalších potravinách rastlinného pôvodu. [1] Jedným z najskúmanejších je beta-karotén, základná živina pre imunitné funkcie, detoxikáciu, zdravie pečene, boj s rakovinou kože, očí a orgánov.

Dve výživné látky, ktoré dávajú týmto potravinám ich príznačný tmavý nádych, je luteín a zeaxantín. Preukázateľne pomáhajú predchádzať ochoreniam oka a kože, pretože pôsobia ako antioxidanty filtrujúce škodlivú vysokoenergetickú modrú vlnovú dĺžku a chrániace zdravé bunky.

Pokiaľ ide o ovocie a zeleninu bohaté na sacharidy, štúdie ukazujú, že komplexné sacharidy obsiahnuté aj v sladkých zemiakoch, mrkve, repe, iných hlúbovinách a celozrnných potravinách, dokážu znížiť riziko určitých druhov rakoviny, hlavne horného tráviaceho traktu. Pravdepodobne je to kvôli pozitívnej úlohe vlákniny, táto otázka ale stále nie je úplne zodpovedaná. Naopak, príjem rafinovaného obilia a potravín s vysokým glykemickým indexom sú spájané so zvýšeným rizikom rôznych druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka a rakoviny hrubého čreva. [2]

Čerstvé bylinky a koreniny

Kurkuma, ktorá obsahuje účinnú látku kurkumín, dokáže preukázateľne zmenšiť veľkosť nádoru a bojovať proti rakovine hrubého čreva a rakovine prsníka. Spolu s ľahko použiteľným čiernym korením, sa zvyšuje schopnosť vstrebať kurkumu a lepšie bojovať proti zápalu. Pokúste sa denne zjesť jednu čajovú lyžičku kurkumového prášku a ¼ čajovej lyžičky čierneho korenia. Môžete ich vmiešať buď do nápoja alebo do vajíčok či zeleninovej zmesi. Môžete tiež užívať výživové doplnky s kurkumínom, ideálne 1000 miligramov denne.

Medzi ďalšie bylinky a pochutiny, ktoré pôsobia ako podpora imunitného systému, patrí zázvor, surový cesnak, tymián, kajenské korenie, oregano, bazalka a petržlen. Ľahko ich použiť v mnohých receptoch, šťavách, dresingoch alebo krémoch.

Organické mäso

Organické mäso vrátane hovädzej alebo kuracej pečene je odporúčané v rámci mnohých diét bojujúcich s rakovinou. Sú totiž považované za jedny z najvýživnejších potravín na zemi a obsahujú extrémne vysoké množstvá vitamínu B12. Konzumáciou živočíšnych proteínov dodávate telu minerály, ktoré pomáhajú prečisťovať pečeň a zvyšovať schopnosť odbúravať toxíny z krvi a z tráviaceho traktu.

Detoxikácia pomocou bohatých zdrojov selénu, zinku a vitamínov B komplexu pomáha prečistiť krv. Tiež pomáha tvoriť žlč potrebnú na trávenie tukov, vyvažovať prirodzene hormóny, ukladať dôležité vitamíny, minerály a železo. Tieto potraviny bohaté na minerály pomáhajú proti účinkom alkoholu, liekom na predpis, hormonálnej nerovnováhe, vysokým hladinám triglyceridov, nízkemu obsahu draslíka, proti obezite a vírusovým infekciám.

Mliečne výrobky so živou kultúrou

Mliečne výrobky so živou kultúrou sú bohatým zdrojom „dobrých baktérií“ - probiotík. Ide o mikroorganizmy podporujúce prirodzenú bakteriálnu rovnováhu črevnej mikroflóry a zvyšujúce imunitu. Vyše 80% vášho imunitného systému sa nachádza v črevách, preto nie je žiadnym prekvapením, že probiotické potraviny a výživové doplnky môžu zastaviť rast nádorov a pomôcť pri obnove buniek.

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako konzumovať viac probiotík, je v ich najprirodzenejšom stave. Radíme sem surové mliečne výrobky ako syr, kefír a jogurt. Kľúčovými pojmami sú tu surový a so živou kultúrou, pretože fermentácia tvorí probiotiká, ale vysoká teplota používaná na pasterizáciu mliečnych produktov môže zničiť množstvo dôležitých živín. Vrátane enzýmov, proteínov a probiotík. Väčšina mliečnych produktov je plná hormónov, antibiotík, liekov proti bolesti a rezíduí pesticídov. Preto je tiež vhodné kupovať čo najprírodnejšie (organické) výrobky.

Pokúste sa zjesť 2 dcl mliečnych výrobkov so živou kultúrou (probiotický jogurt, tvaroh, kefír z kozieho mlieka). Tvaroh je bohatý na bielkoviny a nasýtené tuky. Ak vám nevyhovujú mliečne výrobky, môžete príjem probiotických potravín zvýšiť aj konzumáciou kvasenej zeleniny – kyslá kapusta, kokosový kefír, kombucha či natto.

Orechy a semená

Chia semená a ľanové semienka sú dvoje zo semien s najväčšou hustotou výživných látok. Poskytujú vlákniny, omega-3-mastné kyseliny a množstvo dôležitých minerálov. Konopné semená, sezamové semená, tekvicové semienka aj slnečnicové semená sú tiež prospešné a plné zdravých mastných kyselín. Rovnako aj vlašské orechy, para orechy a mandle. Ich zdravotné prínosy sú najlepšie, pokiaľ sú naklíčené. Možno ich použiť v smoothie, do pečiva aj jogurtov. Snažte sa ich denne zjesť aspoň dve polievkové lyžice.

Zdravé nerafinované oleje (kokosový, ľanový, z treščej pečene a extra panenský olivový olej)

Vedeli ste, že váš mozog a nervový systém ovládajú fungovanie celého tela, a že váš nervový systém je až zo 60% tvorený mastnými kyselinami? Problém je, že mnohé z tradične spracovaných tukov a olejov, ktoré sa dnes konzumujú, sú hydrogenované oleje schopné ničiť bunkové membrány, čo vedie k narušeniu buniek a ich toxicite.

Rafinované a zažltnuté tuky spôsobujú problémy po celom tele. Vedú k zníženiu funkcií imunitného systému, preťaženiu buniek a zápalom, ktoré spúšťajú ochorenie. Nahraďte rafinované rastlinné oleje, stužené tuky a trans-tuky kvalitnými olejmi, vrátane ľanového oleja, extra panenského olivového oleja, treščieho oleja a kokosového oleja. Tieto vyživujú vaše črevá a podporujú lepšie imunitné funkcie, pomáhajú vám dosiahnuť a udržať si zdravú hmotnosť. Navyše, ľanové semienka a olej z treščej pečene obsahujú esenciálne omega-3-mastné kyseliny, ktoré pomáhajú povzbudiť bunky.

Huby

Výživné huby majú rôzne prínosy, chuť aj vzhľad. Existujú ich stovky. Všetky sú však známe ako stimulátory imunity a mnohé z nich boli na boj proti rakovine využívané po stáročia. [3] Najmä reishi, cordyceps a maitake dokážu zlepšiť imunitu a schopnosť regenerácie buniek. Hľadajte ich vo forme kapsúl alebo tinktúry. Pokiaľ je to možné, zožeňte si ich v celku a pridávajte ich takmer do akéhokoľvek jedla.

Tradičné čaje

Metastázovanie je najnebezpečnejší aspekt rakoviny a je výsledkom niektorých prepojených procesov, vrátane bunkovej proliferácie, angiogenézy, bunkovej adhézie, migrácie a invázie do okolitého tkaniva. Metastázy sú hlavnou príčinou úmrtia u pacientov s rakovinou, preto ide v súčasnosti o jednu z najdôležitejších oblastí výskumu rakoviny. Niekoľko klinických a epidemiologických štúdií uvádza, že konzumácia zeleného čaju môže pomôcť znížiť riziko rakoviny. Zelený čaj obsahuje hlavné polyfenolické zlúčeniny, vrátane epigalokatechín-3-galátu. Bolo uňho preukázané, že inhibujú nádorovú inváziu a angiogenézu, ktoré sú nevyhnutné pre rast nádoru a metastáz. [4]

Čaje z listov rastliny Camellia sinensis sa pijú bežne po celom svete, vrátane zeleného, čierneho čaju alebo čaju oolong. Zatiaľčo sa všetky tradičné čaje zdajú byť prínosné, najvýraznejšie účinky na ľudské zdravie sa pripisujú zelenému čaju, napríklad zelený čaj matcha. Obsahuje najvyššie percentuálne zastúpenie polyfenolových zlúčenín, katechín, galokatechín a EGCG.

Antioxidant EGCG sa javí ako najúčinnejší, pokiaľ ide o katechíny. Jeho protirakovinové účinky sú asi 25 až 100 krát účinnejšie ako účinky vitamínov C a E! EGCG sú údajne prepojené s moduláciou rôznych signálnych dráh, čo nakoniec vedie k zníženiu expresie proteínov zapojených do invazívnosti rakovinových buniek.

Ryby (lovené, nie chované)

Podľa štúdie z roku 2004, aj zvýšená konzumácia rýb je dobrým indikátorom lepšej imunity. [2] Odborníci v nej skúmali účinky stredomorského spôsobu stravovania na boj s rakovinou. Zistili, že ľudia, ktorí konzumovali menej rýb a častejšie jedli červené mäso, mali v krvi viacero novotvarov, ktoré by nasvedčovali vyššiu náchylnosť voči rozvinutiu rakoviny.

Divoké a najmä malé ryby, vrátane lososa, makrely či sardiniek, sú protizápalovými potravinami obsahujúcimi omega-3. Ich konzumácia je spájaná s lepšou funkciou mozgu, hormonálnej a nervovej sústavy. Omega-3-mastné kyseliny vytvárajú protizápalový efekt, preto ich nedávne štúdie spojili s prevenciou rakoviny a prirodzeným zlepšením protinádorových terapií. [5] Dôkazy nasvedčujú tomu, že suplementácia omega-3-mastných kyselín v rámci prevencie rakoviny a zmiernenia symptómov liečby ako je chemoterapia, má svoje opodstatnenie. Omega-3 preukázateľne zachovávajú svalovú hmotu, pomáhajú pri chemoterapii a prispievajú k zmierneniu zápalovej reakcie v dôsledku toxicity liečby.

Ďalšie prírodné prostriedky na posilnenie imunity

Výživové doplnky

Hoci výživové doplnky nikdy nenahradia zdravé stravovanie a zdravý životný štýl, môžu byť veľmi užitočné v rámci pomoci telu pri liečbe a doplnení nutričného deficitu. Podľa výsledkov štúdií, sú ľudia užívajúci väčšie množstvá selénu, kyseliny listovej, vitamínu B12, vitamínu D, chlorofylu a antioxidantov, proti ochoreniu lepšie chránení. Užívanie tráviacich enzýmov a probiotík je tiež efektívnym protirakovinovým opatrením.

Výživové doplnky, ktoré pôsobia ako prírodné liečebné doplnky:

  • vitamín C
  • pankreatické enzýmy
  • probiotiká
  • zlúčeniny draslíka
  • vitamín B12 a vitamíny B komplexu
  • omega-3-mastné kyseliny
  • superpotraviny vrátane chlorofylu, spirulina, surové kakao a modro-zelené sinice

Éterické oleje

O silici kadidla (Boswellia serrata) bolo dokázané, že je veľmi dôležitá pri liečbe rôznych druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, rakoviny mozgu, rakoviny hrubého čreva a rakoviny prostaty. Kadidlo má schopnosť pomáhať regulovať bunkové epigenetické funkcie, čo má pozitívny vplyv na gény pri podpore hojenia. Vmasírujte éterický olej z kadidla do oblasti hrdla trikrát denne a rovnako trikrát denne vypite tri kvapky v 2 dcl vody, to všetko v rámci prevencie. Medzi ďalšie užitočné protizápalové éterické oleje patria olej z ruže, čajovníka či oregana.

Dostatok slnečného svetla a vitamínu D

Vitamín D je vitamín rozpustný v tuku, ktorý sa v našich telách správa podobne ako hormón. Najlepší spôsob ako ho získať dostatočné množstvo prirodzenou cestou je priame vystavenie sa slnku. Pomôcť môže aj konzumácia určitých potravín bohatých na vitamín D ako je losos a vajcia, prípadne užívanie vysokokvalitných výživových doplnkov.

Podľa klinických výskumov pomáha vitamín D v prevencii rakoviny najlepšie vtedy, pokiaľ ho denne získate 50 až 70 nanogramov na mililiter. Svoju potrebu vitamínu D3 môžete pokryť aj 20 minútovým pobytom na slnku, denne, ideálne medzi 10 a 14 hodinou. Slnku by malo byť vystavených 40% tela.

Recepty na jedlá bojujúce proti rakovine

Vec číslo jedna, ktorú môžete urobiť okamžite, aby ste sa chránili pred rakovinou, je zlepšenie jedálnička. Zamerajte sa na to, čo si dávate na tanier – ako prvé nutrične hutné ovocie a zeleninu, potom pridávajte aj ďalšie zložky, ktoré tvoria zdravú stravu. Ponúkame zopár receptov na naštartovanie.

Recept na šťavu proti zápalom

K väčšine úmrtí v súčasnosti dochádza kvôli zápalom. Zápal vám ničí bunky a žilové steny a môže spôsobiť vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, artritídu a tráviace ťažkosti. Ak stlmíte zápal, dokáže sa vaše telo lepšie vyliečiť z akejkoľvek choroby. Tento recept na protizápalovú šťavu je výbornou zmesou na podporu prirodzenej telesnej obrany a zmiernenie zápalových procesov.

Celkový čas prípravy: 5 minút

Počet porcií: 2

Prísady:

  • 4 stonky zeleru
  • ½ uhorky
  • 1 šálka ananásu
  • ½ zeleného jablka
  • 1 šálka špenátu
  • 1 citrón
  • kúsok zázvoru

Spôsob prípravy:

  1. Vložte všetky prísady do mixéra.
  2. Rozmixujte a ihneď skonzumujte.
  3. Ovocie a zeleninu môžete miesto mixovania odšťavniť.

Tekvicovo čučoriedkové palacinky

Tento recept si obľúbi každý, kto ho vyskúša. Je bez lepku, obsahuje čisto potraviny s vysokým obsahom vlákniny a je skutočne vynikajúci. Skúste ho aj vy, určite neoľutujete!

Celkový čas prípravy: 15 minút

Počet porcií: 4

Prísady:

  • 1 šálka (bezlepkovej) múky
  • 2 vajcia
  • ½ šálky kokosového mlieka
  • ½ šálky zaváranej tekvice
  • ½ šálky čerstvých alebo mrazených čučoriedok
  • 1 čajová lyžička škorice
  • 1 čajová lyžička vanilkového extraktu
  • 1 čajová lyžička kokosového oleja

Spôsob prípravy:

  1. Zmiešajte všetky nesuché prísady, okrem čučoriedok.
  2. Pridajte všetky suché prísady, postupujte opatrne, aby sa vám v ceste nevytvorili hrudky.
  3. Nakoniec pridajte aj čučoriedky.
  4. Zahrejte kokosový olej na panvici.
  5. Robte ako palacinky alebo lievance.
  6. Podávajte teplé.

Recept na kelové čipsy

O zdravotných prínosoch kelu ste už istotne počuli. Tento recept je výbornou alternatívou zdravej pochúťky. Robí sa ľahko a je zdravý. Ale pozor, veľmi rýchlo sa míňa!

Celkový čas prípravy: 15 minút

Počet porcií: 2

Prísady:

  • 1 kelová hlávka, rozkrájaná
  • 1 polievková lyžica citrónovej šťavy
  • 2 polievkové lyžice kokosového oleja
  • ¼ čajovej lyžičky morskej soli

Spôsob prípravy:

  1. Predhrejte si rúru na 170° C.
  2. Kel nakrájajte na centimetrové plátky.
  3. Vo veľkej mise premiešajte, najlepšie rukami, všetky prísady s kelom.
  4. Kel poukladajte na papier na pečenie a pečte 12 minút.

Recept na zapekaný karfiol so syrom (bezlepkový recept)

Špagety alebo makaróny so syrom (a kečupom) sú jednoduchý a obľúbený recept. A je na to dobrý dôvod. Je to teplé jedlo, je v ňom syr a je vynikajúce. Teraz vás ale naučíme verziu s karfiolom a dvoma druhmi syra. Je to výborná, zdravá alternatíva tohto obľúbeného jedla.

Celkový čas prípravy: 30-40 minút

Počet porcií: 4-6

Prísady:

  • 1 veľká hlávka karfiolu, rozkrájaná na jednotlivé ružičky
  • ½-¾ šálky kefíru
  • ½ šálky kozieho tvarohu
  • 1 ½ polievkovej lyžice dijonskej horčice
  • 1 ½ šálky nastrúhaného ovčieho alebo kozieho syru čedar a časť syra na posypanie
  • ½ čajovej lyžičky čierneho mletého korenia
  • 1 čajová lyžička morskej soli
  • 1/8 čajovej lyžičky cesnaku v prášku
  • maslo ghee

Spôsob prípravy:

  1. Predhrejte si rúru na 190°C. Na malý pekáč dajte maslo ghee.
  2. Karfiol si predvarte v osolenej vode, stačí približne 5 minút. Zlejte a vysušte kuchynskou utierkou. Rozprestrite po pekáči.
  3. V kastróliku na miernom ohni roztopte kefír, tvaroh a horčicu, až kým nevznikne polotekutá hladká zmes.
  4. Pridajte aj soľ, čierne mleté korenie a cesnakový prášok. Zmesou zalejte predpripravený karfiol. Pečte 10-15 minút a nakoniec nechajte na vrchu zapiecť aj zvyšný nastrúhaný syr.

Recept na pečeného lososa s teriyaki

Príprava tohto jedla je veľmi jednoduchá. Ak budete lososa piecť v alobale, zachová si losos vlahu a plnú lahodnú chuť. Pokrm je nabitý omega-3-mastnými kyselinami a určite vám bude chutiť!

Celkový čas prípravy: 30 minút

Počet porcií: 4

Prísady:

  • 1/3 šálky kokosovej omáčky Aminos (vyrába sa z kokosovej miazgy)
  • 2 polievkové lyžice kokosového cukru
  • ¼ šálky sezamového oleja
  • 3 polievkové lyžice citrónovej šťavy
  • 3 rozdrvené strúčiky cesnaku
  • 1 polievková lyžica horčice
  • 4 filety z divokého lososa s kožou
  • kokosový olej na potretie
  • morská soľ a čierne mleté korenie

Spôsob prípravy:

  1. Predhrejte si rúru na 190°C.
  2. V malej miske si zmiešajte kokosovú omáčku, kokosový cukor, sézamový olej, citrónovú šťavu, cesnak, horčicu, morskú soľ a korenie.
  3. Lososa dajte na papier na pečenie. Zalejte ho omáčkovou zmesou. Lososa prekryte aj zhora (napríklad alobalom).
  4. Vložte do trúby a nechajte riadne prepiecť, teda 15-20 minút.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy