14 dôvodov, prečo si hneď teraz uvariť harmančekový čaj

Posledná úprava 02.08.2023

Popíjanie čaju vôbec nie je nová záležitosť. Nespočet kultúr tak činí už celé stáročia. História čaju siaha až do jeho miesta pôvodu. Do Číny. Stará legenda hovorí, že vládca Šen Nung, zanietený bylinkár sedel pod stromom, zatiaľ čo jeho sluha preváral pitnú vodu. Keď listy zo stromu sfúklo priamo do vody, rozhodol sa vladár, že zmes vyskúša a bol milo prekvapený jej chuťou. Strom, Camellia sinensis je tým, čo dnes voláme čajom.

Čo je to harmančekový čaj?

Na rozdiel od čierneho alebo zeleného čaju, nepochádza harmančekový čaj zo stromu, ale z rastliny podobnej sedmokráske. Ide o bylinku Matricaria Chamomilla, ktorú v jednom z rozprávkových príbehov hľadal aj všetkým dobre známy Krtko. Rastliny z tejto čeľade núkajú čaj, ktorý je najznámejší vďaka svojim relaxačným vlastnostiam podporujúcim a vyvolávajúcim spánok. Flavonoid chrysin, ktorý sa v rastlinke nachádza, je čiastočne zodpovedný za jej reputáciu lieku na spanie.

Tento bylinkový čaj má ovocnú chuť podobnú jablku. A okrem toho, že je chutný, má množstvo hodnotných a cenných liečebných vlastností. Zistilo sa, že obsahuje 28 terpenoidových a 36 flavonoidových zložiek, vrátane bioaktívnych látok – kumarínov, flavonoidov, terpenoidov a rastlinného slizu. Ak sa všetky tieto vlastnosti spoja, dávajú spomínanej kvetine jej potenciálne liečivé schopnosti.

Sušený kvet harmančeku je známy pre svoje protizápalové, antioxidačné, protiplesňové, protikŕčové, protivredové a sťahujúce liečivé vlastnosti.

Uvádzame iba niekoľko spôsobov, ktorými dokáže teplý harmančekový čaj zlepšiť vaše zdravie a celkový pocit pohody.

14 prínosov pitia harmančekového čaju

Žalúdočné kŕče

Silné protikŕčové a protizápalové vlastnosti objavené v harmančekovom čaji z neho robia účinný prírodný liek na žalúdočné kŕče. Pite čaj dvakrát denne, ráno a večer, aby ste uľavili tlaku a bolesti.

Liek na spanie

Trpíte nespavosťou rovnako ako milióny iných ľudí? Ak je to tak, možno sa vám uľaví po teplej šálke harmančekového čaju. Treba ho vypiť približne 30 minút pred spaním.

Podľa odborníkov je harmanček považovaný za mierne sedatívum a vyvoláva spánok. Sedatívny účinok môže byť spôsobený flavonoidom apigenín, ktorý sa viaže na benzodiazepínové receptory v mozgu. Štúdie na predklinických modeloch preukázali antikonvulzívne a tlmiace účinky na centrálnu nervovú sústavu.

Migrény

Hneď ako budete cítiť, že prichádza bolesť hlavy, vypite si šálku harmančekového čaju. Kľúčové je vypiť čaj predtým, ako sa stane bolesť príliš zlou a silnou.

Syndróm dráždivého čreva

Ak vás prepadne nepríjemná žalúdočná viróza, skúste teplý harmančekový čaj. Môže vám uľaviť od kŕčov a bolesti spojenými s podráždeným žalúdkom a črevami. Navyše pomáha pri nadmernej plynatosti a nadúvaní.

Podpora imunity

Ak trpíte často na nádchu, prechladnutie alebo chrípku a chytí sa vás každá viróza, ktorá sa mihne okolo, môže vám pitie jednej dvoch šálok harmančekového čaju denne prospieť. Podľa odbornej štúdie pomohlo piť počas dvoch týždňov päťkrát denne čaj z nemeckého harmančeku (Matricaria recutita). Vďaka harmančeku sa zvýšili hodnoty markerov antibakteriálnej aktivity.

Popáleniny a odreniny

Nielen, že je harmanček efektívny bylinný čaj, môže sa tiež používať lokálne. Egypťania, Rimania a Gréci používali harmančekové obklady na hojenie rán. Votrite malé množstvo silného vylúhovaného čaju na drobné jazvy a popáleniny, alebo si urobte harmančekový obklad. Na skutočne silný čaj vylúhujte 3 vrecúška v jednej šálke vriacej vody. Uistite sa, aby čaj pred aplikáciou vychladol.

Tmavé kruhy pod očami

Ak máte unavený výraz tváre, ktorý majú na svedomí tmavé kruhy pod očami, mali by ste vyskúšať harmančekový čaj. Čaj zmierňuje zápal a napína pokožku. Takže budete vyzerať sviežo a plný života. Ponorte dve čajové vrecká do teplej vody a nechajte ich tam päť minút. Keď vrecká potom vychladnú, dajte si ich večer na oči, poslúžia vám ako upokojujúci obklad.

Zosvetlenie pokožky

S pribúdajúcim vekom sa na pokožke začínajú objavovať rôzne škvrny a fľaky. Ak ju chcete hydratovať a dokonca vyrovnať nerovnosti, použite harmančekový čaj. Jednoducho uvarte dve šálky vody spolu s dvoma vrecúškami harmančekového čaju. Prelejte ich do vhodnej misy a naparujte si nad ňou tvár. Aby bolo ošetrenie ešte intenzívnejšie, dajte si na hlavu uterák. Popri relaxácii si osviežite, rozjasníte a zosvetlíte pokožku.

Prevencia akné

Harmanček je nabitý prínosnými antioxidantami, ktoré pomáhajú pri boji s voľnými radikálmi. Tým sa harmanček stáva užitočným pomocníkom aj pri prevencii pred baktériami, ktoré spôsobujú akné. Použite rovnakú naparovaciu metódu, ako bola spomenutá vyššie. Na udržanie čistých pórov a vyhubenie baktérií stačí naparovanie niekoľkokrát do týždňa.

Zmiernenie opuchov a bolesti

Opuch z dôvodu prílišnej námahy alebo ako dôsledok úrazu môže byť veľmi bolestivý. Skôr, ako sa obrátite na protizápalové lieky, ktoré môžu mať vážne vedľajšie nežiadúce účinky, skúste harmančekový čaj. Čaj je nabitý prírodnými protizápalovými látkami, ktoré dokážu pomôcť telu s opuchmi. Vypite zopár šálok čaju na uvoľnenie svalov alebo si urobte zábal či obklad na postihnuté miesta. V prípade obkladov používajte vychladnutý čaj.

Znižovanie hladiny cukru v krvi, udržanie v šachu poškodenia zraku, nervov a obličiek u diabetikov

Podľa výskumov je pitie jednej alebo dvoch šálok harmančekového čaju po jedle efektívny spôsob na zníženie hladín cukru v krvi a zmiernenie rizika poškodenia zraku, nervov a obličiek u diabetikov.

Zníženie rizika vzniku rakoviny štítnej žľazy a rakoviny prsníka

V Grécku pije veľmi veľa ľudí bylinkové čaje, hlavne harmančekový čaj. Nie je preto vôbec prekvapujúce, že odborníci zistili, že početnosť ochorení na rakovinu štítnej žľazy je v Grécku oveľa nižšia než v USA alebo v Európe. Zistilo sa, že ľudia pijúci harmančekový čaj šesťkrát do týždňa mali o 70% nižšiu pravdepodobnosť rozvinutia rakoviny štítnej žľazy. U ľudí, ktorí konzumovali čaj pravidelne tridsať rokov, bolo riziko až o 80% nižšie.

Predpokladá sa, že flavonoidy z harmančeka, napríklad apigenín, ktorý sa nachádza aj v zelere, v ovocí, v bylinkách a v petržlene, prispieva k ich protirakovinovej potencii. V štúdiách vykonaných na zvieratách bolo zistené, že apigenín zmenšuje rakovinové tumory.

Podľa štúdie z roku 2011 apigenín brzdí tvorbu nádorov u potkanov s rakovinou prsníka. Iný výskum z roku 2013 ukazuje, že apigenín blokuje schopnosť buniek rakoviny prsníka zastaviť svoju vlastnú smrť.

Podráždenie pokožky

Úpal a spálenie kože, vyrážky, ekzémy a bodnutie hmyzom môžu byť nepríjemné a bolestivé. Vzhľadom k jeho protizápalovým vlastnostiam môže harmanček zmierniť bolesť a podráždenie. V jednej štúdii sa zistilo, že harmanček bol zo 60% účinný rovnako ako hydrokortizónový krém.

Svalové kŕče

Harmančekový čaj zvyšuje hladiny glycínu, ktorý preukázateľne upokojuje a tlmí svalové kŕče. Glycín je známy ako nervové relaxancium, čo znamená, že je efektívny aj pri zmierňovaní úzkosti a stresu.

Ďalšie spôsoby ako využiť sušené harmančekové kvety

Ponúkame niekoľko možností, kde môžete využiť harmančekové kvety na terapeutické účely.

Na kúpeľ: pri zápaloch a podráždenej pokožke vhoďte 50-60 gramov sušených kvetov do teplej vody. Pridajte 15 kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka, získate benefit navyše.

Na kloktanie: zalejte 14 gramov sušených harmančekových kvetov 1 dl vriacej vody, nechajte desať minút lúhovať. Po vychladnutí použite ako kloktadlo na zmiernenie zápalu úst a hrdla.

Na inhalovanie: na zmiernenie zápalu horných dýchacích ciest, zalejte 14 gramov sušených harmančekových kvetov 1 dl vriacej vody. Hlavu si prekryte uterákom a inhalujte. Naparujte sa 1 až 3 krát denne.

Ako si uvariť vynikajúci harmančekový čaj

Existuje správny a nesprávny spôsob na varenie čaju? Niektorí ľudia tvrdia, že sila každého čaju tkvie v spôsobe jeho prípravy. Tu je návod na prípravu toho najlepšieho harmančekového čaju.

  1. Vlejte čerstvú vodu do čistého hrnca alebo čajníka (určeného výlučne na prípravu čaju).
  2. Nechajte vodu zovrieť a zatiaľ v studenej vode opláchnite a očistite kvety harmančeka (čerstvé alebo sušené).
  3. Vložte 2 až 3 čajové lyžičky kvetov (na každú šálku vody) do variacej sa vody.
  4. Keď sa voda sfarbí a vy zacítite arómu kvetov, vypnite oheň.
  5. Čaj preceďte do šálky.
  6. Kvôli chuti pridajte med.

Upozornenie: pred použitím akéhokoľvek rastlinného prípravku sa najskôr poraďte s kvalifikovaným lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy