15 potravín, ktoré pomáhajú pri boji s rakovinou prostaty

Posledná úprava 21.07.2021

15 potravín, ktoré môžu pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny prostaty, ktorá sa týka miliónov ľudí po celom svete. V súčasnosti je rakovina prostaty druhou najčastejšou rakovinou, ktorá celosvetovo postihuje mužov.

Rajčiny

Rajčiny majú niekoľko výnimočných vlastností, ktoré z nich robia mimoriadnu potravinu pri prevencii rakoviny prostaty. Ich najpozoruhodnejšia kvalita: poskytujú lykopén, čo je veľmi silný antioxidant. V jednej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 47 894 mužov, odborníci zistili, že skonzumovaním 10 alebo viacerých porcií rajčinových produktov za týždeň, sa redukuje riziko rakoviny prostaty o 34%. Lykopén zo spracovaných výrobkov z rajčín, tak ako cestoviny s rajčinami, rajčinová šťava a kečup, sa zdá byť oveľa biodostupnejší, než lykopén zo surových rajčín. Navyše, lykopén sa absorbuje v tele lepšie za prítomnosti betakaroténu. Zhodou okolností, rajčiny obsahujú aj betakarotén! Navyše k lykopénu a betakaroténu obsahujú rajčiny aj vitamín C a je všeobecne známe, že obsahujú nízke množstvá pesticídov.

Zelený čaj

Hoci nejde o jedlo, je zelený čaj zaradený do zoznamu potravín, ktoré bojujú proti rakovine prostaty, pretože poskytuje mnoho mimoriadnych zdravotných výhod. Zelený čaj sa bežne používa ako pomoc pri chudnutí, ale vedecké dôkazy ukazujú, že ho možno použiť aj ako prevenciu pred určitými typmi rakoviny, vrátane rakoviny prostaty. Katechíny, rovnaké zložky, ktoré sú zodpovedné za vlastnosti zeleného čaju podporujúce chudnutie, sa ukázali ako schopné zredukovať prostatický špecifický antigén (PSA) a tiež iné biomarkery u mužov, ktorí trpia na rakovinu prostaty. Aby sa maximalizovalo uvoľňovanie katechínov, zvoľte sypané čajové lístky namiesto vrecúšok a čaj nechajte lúhovať päť minút. Výskum tiež odporúča doplniť zelený čaj látkou bohatou na vitamín C, teda napríklad citrónovou šťavou. Tým je možné zvýšiť množstvo katechínov, ktoré sa môžu uvoľniť do tela.

Maliny

Maliny prekypujú výživnými látkami a lahodnou chuťou, napriek tomu majú iba veľmi nízky obsah kalórií. Mohli by byť tiež jednou z najlepších potravín, ktorá bojuje proti rakovine prostaty, pretože sú plné kyseliny elagovej. Kyselina elagová je prírodný antikarcinogén, antimutagén a inhibítor rakoviny. V niektorých prípadoch bola tiež schopná spôsobiť apoptózu (bunkovú smrť) u rakovinových buniek. Kyselina elagová sa nachádza v množstve potravín. Červené maliny sú ale zďaleka najlepším zdrojom tejto zázračnej látky (1500 mikrogramov na gram suchej hmotnosti ovocného výťažku). Navyše, kyselina elagová nachádzajúca sa v červených malinách, si svoju potenciu uchováva aj po tepelnom spracovaní a zamrazení. Takže je jedno, či si dáte maliny čerstvé, mrazené alebo zahriate, vydolujete z nich ich výhody pre boj s rakovinou.

Rukola

Hoci sa používa v podstate ako šalátové listy, je rukola vlastne kapustová zelenina a je príbuzná s takými nutričnými superhrdinami zeleniny ako je brokolica, karfiol a kapusta. Tak ako iná kapustová zelenina, aj rukola je plná živín, ktoré podporujú zdravie, tým je vynikajúcou náhradou hlávkového šalátu. Je to výborný zdroj glukozinolátov, prírodných zložiek, ktoré sa pri žutí rukoly menia na izotiokyanáty. Izotiokyanáty sú známe tým, že neutralizujú karcinogény a inhibujú proliferáciu rakovinových buniek. Vysoká koncentrácia chlorofylu, rastlinného pigmentu so silnými protirakovinovými vlastnosťami, tiež prispieva k protirakovinovej aktivite a činnosti bojujúcej proti rakovine prostaty. A naviac, rukola prekypuje vitamínom C a betakaroténom.

Kurkuma

A tu je ďalšia vynikajúca potravina potláčajúca rakovinu prostaty, kurkuma. Teda korenie, ktoré dáva žltú farbu kari a mnohým iným jedlám. Kurkuma bola dlho využívaná v tradičnej ázijskej medicíne na liečbu širokého radu stavov a ochorení. V posledných rokoch sa o túto mimoriadnu rastlinu z čeľade zázvorovitých začala zaujímať aj západná medicína. Niekoľko posledných štúdií zistilo, že kurkuma dokáže vyvolať apoptózu, proces, ktorý spúšťa sebadeštrukciu rakovinových buniek. Navyše obsahuje kurkuma antioxidačnú zložku a dokáže ochrániť pred tvorbou nitrozoamínu a inhibovať produkciu aflatoxínov, čo sú dva procesy spájané so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny.

Chren

Chren vie dodať šmrnc šalátom, praženici, aj zeleninovým tanierom, no jeho prínosy nie sú iba čisto kulinárske. Chren je tiež výborná protirakovinová potravina, pretože je dobrým zdrojom glukozinolátov, fytochemikálií, ktoré dokážu zvýšiť schopnosť pečene eliminovať karcinogény, ktoré by mohli spôsobiť rakovinu prostaty. Výsledky výskumov tvrdia, že glukozinoláty v chrene môžu byť schopné inhibovať rast rakovinových nádorov. Glukozinoláty su bohato zastúpené vo veľa druhoch kapustovej zeleniny, vrátane brokolice a ružičkového kelu, ale množstvo glukozinolátov v chrene je obzvlášť vysoký. Ukázalo sa, že chren obsahuje až desaťkrát viac glukozinolátov než brokolica.

Cesnak

V ľudovej medicíne sa cesnak používal ako liek na rôzne zdravotné ťažkosti, no v posledných rokoch uznala cesnaku schopnosť podporiť zdravie aj odborná verejnosť. Výskum priznáva cesnaku schopnosť podporiť zdravie srdca a krvného obehu. Cesnak ale možno použiť aj ako prevenciu a liečbu pri rakovine, vrátane rakoviny prostaty. Jedna štúdia zistila, že muži, ktorí jedli viac ako desať gramov cesnaku denne, mali o 50% menší predpoklad, že sa u nich rozvinie rakovina prostaty než muži, ktorí žiaden cesnak neužívali. Schopnosť cesnaku znížiť riziko rakoviny prostaty súvisí podľa všetkého s organosírovými zlúčeninami, ktoré cesnak obsahuje. Navyše, cesnak a obzvlášť čerstvý cesnak, obsahuje slušné množstvo vitamínu C. Je tiež dobrým zdrojom selénu, v jednej šálke čerstvého cesnaku sa nachádza 30% odporúčanej dennej dávky pre priemerného dospelého človeka.

Žerucha

Žerucha je protirakovinová potravina par excellence. Žerucha a výťažky zo žeruchy sa ukazujú byť schopné zabrániť poškodeniu DNA, ktoré následne spúšťa vývoj rakovinových buniek. Je schopná zastaviť neriadený rast rakovinových buniek a zabrániť šíreniu rakovinových buniek. Žeruchový extrakt dokáže tiež indukovať sebadeštrukciu rakovinových buniek, proces známy ako „apoptóza“. Žeruchu si môžete vypestovať aj doma. Je vynikajúcim doplnkom šalátov a sendvičov, dá sa z nej uvariť aj výborná polievka.

Špargľa

Špargľa je jedným z najlepších zdrojov glutatiónu, čo je „pán antioxidant“, o ktorom sa v posledných rokoch dosť hovorilo a písalo. Glutatión má široké využitie, mnoho z jeho schopností prispievajú k zníženiu rizika rakoviny prostaty. Ukázalo sa napríklad, že dokáže chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a tiež nabudiť imunitný systém ovplyvnením lymfocytov. O glutatióne sa tiež tvrdí, že pomáha pečeni odbúravať toxické chemikálie, ako sú škodliviny a iné karcinogénne prvky. Navyše je špargľa skutočne dobrým zdrojom betakaroténu a vitamínu C. Ako bonus navyše, táto superpotravina obsahuje len veľmi málo pesticídov, dokonca aj neorganicky pestovaná produkcia. Čo je ďalší dôvod, prečo jesť viac z tejto potraviny, ktorá bráni vzniku rakoviny prostaty.

Losos

Losos je úžasná protirakovinová potravina zacielená na rakovinu prostaty. Je plná omega 3 mastných kyselín, čo je typ mastných kyselín, ktoré v západnom štýle stravovania často chýbajú. Omega 3 tuky sú považované za látky s ochranným vplyvom proti rakovine prostaty a mnohých iných typov rakoviny. Okrem omega 3 je losos bohatý na astaxantín, karotenoid zodpovedný za ružovú farbu lososa. Astaxantín je mocný antioxidant, ktorý sa ukázal byť extrémne efektívnym pri likvidácii voľných radikálov. Aby ste z lososa vyťažili jeho prínosy pre zdravie, vyberajte lososa divokého. Hladiny astaxantínu sú u lososa divokého oveľa vyššie (hlavne losos nerka), než u lososa chovaného. Navyše, divoký losos obsahuje iba nízke hladiny PCB, teda potenciálnych karcinogénov, ktoré sa u chovaného lososa môžu vyskytovať vo veľkom množstve. S mierou by sme mali pristupovať ale aj ku konzumácii lososa divokého. Príliš častá a mohutná konzumácia lososa a iných rýb by vás mohla vystaviť nadmernému množstvu určitých toxínov, napríklad olova a pesticídov, ktoré sú v rybách obsiahnuté. Ryby je vhodné jesť dvakrát do týždňa, nie častejšie. Toto odporúčanie je obzvlášť dôležité pre tehotné ženy a ženy, ktoré plánujú otehotnieť. Toxíny z rýb totiž môžu ovplyvniť neurologický vývoj nenarodeného dieťaťa.

Avokádo

Toto smotanové, zelené ovocie je už dlho predmetom záujmu obchodníkov kvôli jeho schopnosti udržiavať krásnu, mladistvo vyzerajúcu pleť, no dokáže ešte oveľa viac. Podľa posledných štúdií môže byť avokádo veľmi efektívne pri znižovaní rizika vzniku rakoviny, obzvlášť rakoviny prostaty. Nie je to však nič prekvapujúce, keďže sa o avokáde vie, že je nadupané protirakovinovými výživnými látkami. Je plné vitamínu E a vitamínu C, je však tiež jedným z najlepších konzumovateľných zdrojov glutatiónu (spolu so špargľou). Ako bonus navyše, avokádo obsahuje len veľmi nízke množstvo pesticídov.

Ružičkový kel

Ak si dokážete obľúbiť jeho relatívne zvláštnu chuť, môže byť ružičkový kel jedným z najlepších doplnkov k vášmu protirakovinovému stravovaniu. Viaceré štúdie potvrdili inverznú koreláciu medzi diétou bohatou na kapustovú zeleninu, kam patrí aj ružičkový kel, a rizikom rakoviny prostaty. Mechanizmus, akým ružičkový kel uplatňuje svoj preventívny protirakovinový vplyv, podľa odborníkov zahŕňa úpravu metabolizmu karcinogénov a redukciu poškodenia voľnými radikálmi. Navyše, tieto malé zelené kvietky majú nízky glykemický index a obsahujú málo kalórií a tuku. Ako bonus navyše, ružičkový kel, dokonca aj bežne neorganicky pestovaný, obsahuje iba veľmi malé množstvo pesticídov.

Brokolica

Ak hľadáte výbornú potravinu, ktorá zníži vaše riziko rakoviny prostaty, brokolica vám môže poskytnúť viac, než hľadáte. Brokolica je najlepším prirodzeným zdrojom sulforafanu, výnimočnej zložky, ktorá bola identifikovaná ako najúčinnejší fytochemický induktor takzvaných enzýmov fázy 2. Enzýmy fázy 2 pomáhajú bojovať s karcinogénmi a môžu znížiť riziko rakoviny prostaty. Brokolicové klíčky, ktoré sa dajú kúpiť v mnohých obchodoch so zdravými potravinami, sú obzvlášť bohatým zdrojom sulforafánu, ale aj ružičky brokolice ho obsahujú dostatočné množstvo. Brokolicové klíčky, ktoré sa často pridávajú do šalátov a sendvičov, sa jedia v surovom stave, odporúča sa však jesť za surova aj ružičky brokolice, prípadne ich iba mierne prevariť. Konzumácia surovej, roztlačenej brokolice vyústi do rýchlejšej a lepšej absorbcie sulforafánu. Varenie totiž môže zničiť až 90% tejto dôležitej protirakovinovej zložky. Popri jej schopnosti bojovať proti rakovine, je brokolica továreň plná živín, vitamínov a minerálov.

Rybie ikry

Rybie ikry sú jedným z najlepších prirodzených zdrojov EPA a DHA, čo sú dva druhy omega 3 mastných kyselín. Každý gram ikier obsahuje dokonca viac omega 3, než najtukovejšia ryba. Pokiaľ ide o morské živočíchy, obsahujú ikry cykloptera, merlúzy a lososa najväčšie množstvo omega 3 mastných kyselín.

Čerešne

Čerešne obsahujú perilový lieh, ktorý je efektívny pri likvidácii množstva rakovinových buniek in vitro a in vivo. Ak si budete kupovať čerešne, vyberte si, pokiaľ to bude možné, organicky pestované. Tradične pestované čerešne častokrát obsahujú vysoké hladiny pesticídov a iných chemických zložiek.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy