15 príznakov rakoviny, ktoré by ženy nemali ignorovať

Posledná úprava 22.02.2022

Ženské telá sa neustále menia. Niekedy však zmeny, ktoré sa javia ako normálne, môžu byť príznaky rakoviny (a nielen rakoviny prsníka). Kľúčové je sledovať si svoje telo, aby ste si všimli, keď sa niečo zmení. Nové príznaky indikujú, že sa v tele niečo deje, a mali by ste vedieť, čo to znamená. Na čo by ste teda mali dbať?

Zmeny na prsníkoch

Väčšina hrčiek v prsníkoch neznamená rakovinu, lekár by ich aj tak mal vždy prekontrolovať. Informujte ho aj o nasledovných zmenách:

  • preliačeniny v koži alebo zvraštenie kože
  • bradavky, ktoré vpadajú dovnútra
  • výtok z bradavky
  • začervenanie alebo šúpanie bradavky či kože na prsiach

Aby ste našli príčiny vašich symptómov, lekár vás musí vyšetriť a bude sa pýtať otázky týkajúce sa vašej anamnézy. Môže vás poslať na mamografiu alebo biopsiu, pri ktorej lekár odstráni malý kúsok tkaniva na testovanie.

Nadúvanie

Ženy sú od prírody náchylné k nadúvaniu. Je dobré počkať jeden či dva týždne, či sa nadúvanie neupraví a nezmizne.

Ak sa vaše symptómy časom nezlepšia, alebo ak sú spojené s poklesom hmotnosti alebo krvácaním, navštívte lekára. Neustále nadúvanie môže byť niekedy príznakom rakoviny vaječníkov. Lekár vás vyšetrí, urobí krvné testy, môže odporučiť aj ultrazvukové vyšetrenie.

Krvácanie medzi menzesom

Ak máte ešte stále menzes, povedzte lekárovi, ak medzi periódou špiníte. Krvácanie, ktoré nie je súčasťou vášho zvyčajného mesačného cyklu môže mať viacero príčin. Lekár by mal však vylúčiť rakovinu endometria (rakovina výstelky maternice).

Krvácanie po menopauze nikdy nie je normálne a malo by byť okamžite vyšetrené.

Zmeny na koži

Zmena veľkosti, tvaru alebo farby materského znamienka patrí medzi bežné príznaky rakoviny kože. Choďte k lekárovi na dôkladné vyšetrenie a prípadne biopsiu. V tomto prípade netreba čakať.

Krv v moči alebo stolici

Obráťte sa na lekára, ak krvácate z časti tela, ktoré normálne nekrváca, obzvlášť ak krvácanie pretrváva viac ako jedeni či dva dni.

Krvavá stolica môže byť spôsobená hemoroidmi, môže však ísť aj o príznak rakoviny hrubého čreva. Krvavý moč je zvyčajne prvým príznakom rakoviny močového mechúra alebo obličiek.

Zmeny na lymfatických uzlinách

Lymfatické uzliny sú malé žľazy tvaru fazule, nachádzajúce sa po celom tele. Väčšina zmien v nich pochádza z bežných infekcií. Niektoré druhy rakoviny, vrátane leukémie a lymfómu, môžu ale tiež spôsobiť opuch lymfatických uzlín.

Je preto vhodné navštíviť lekára, ak máte hrčku alebo opuch kdekoľvek na tele, ktorý pretrváva mesiac alebo dlhšie.

Problémy s prehĺtaním

Občasných problémov pri prehĺtaní sa netreba obávať. Ak sa tak ale deje často a je sprevádzané vracaním či úbytkom hmotnosti, mal by lekár preveriť rakovinu krku alebo rakovinu žalúdka.

Robieva sa kontrola hrdla a báriový röntgen. Pri tomto teste vypijete špeciálnu tekutinu, ktorá na röntgene zvýrazní hrdlo.

Nechcené chudnutie

Väčšina žien si želá, aby sa im kilá zázračne roztopili. Ak ale schudnete 5 kilogramov alebo dokonca aj viac, a to bez zmien v stravovaní alebo fyzickej aktivite, môže to signalizovať problém.

Väčšinou pri nechcenom úbytku na váhe nemusí ísť o rakovinu. Často je to dôsledok stresu alebo problémov so štítnou žľazou. Môže však ísť aj o príznak rakoviny pankreasu. Prípadne aj rakoviny žalúdka alebo pľúc.

Lekár môže zažiadať o viacero testov, aby problém preskúmal, napríklad krvné testy či zobrazovacie testy ako CT.

Pálenie záhy

Priveľa jedla, alkoholu, stresu (alebo všetky tri naraz), môžu spôsobiť závažné pálenie záhy. Skúste najskôr zmeniť jedálniček na jeden či dva týždne a sledujte si, či sa symptómy zlepšili.

Ak to nepomôže, obráťte sa na lekára, môže ísť o príznaky rakoviny žalúdku, hrdla alebo vaječníkov.

Zmeny v ústach

Ak fajčíte, sledujte si biele alebo bledočervené fľaky vo vnútri úst alebo na perách. Obe môžu patriť medzi príznaky rakoviny úst. Obráťte sa na lekára alebo zubára a požiadajte o testy a liečbu.

Horúčka

Horúčka, ktorá neustupuje a nemožno ju vysvetliť, môže znamenať leukémiu alebo iný druhy rakoviny krvi. Lekár by si mal prezliecť vašu anamnézu a vyšetriť vás, aby našiel príčinu.

Únava

Mnohé ženy sú unavené, pretože vedú hektické životy. Extrémna únava a vyčerpanie, ktorá nemizne, však už nie je normálna.

Porozprávajte sa s lekárom, ak sa vaša únava nezlepšuje, prípadne ak máte aj iné príznaky rakoviny, ako napríklad krv v stolici.

Kašeľ

Kašeľ väčšinou ustúpi sám od seba po 3 či 4 týždňoch. Neignorujte ho, ak trvá dlhšie. Obzvlášť ak fajčíte alebo ste dýchavičný. Ak vykašliavate krv, choďte k lekárovi. Kašeľ je najbežnejším príznakom rakoviny pľúc.

Bolesť

Rakovina väčšinou nebolí. Ale pretrvávajúca bolesť môže signalizovať rakovinu kostí, mozgu či iný druh rakoviny. Povedzte lekárovi o každej nevysvetliteľnej bolesti, ktorá trvá dlhšie ako mesiac, prípadne dlhšie.

Bolesti brucha a depresie

Je to zriedkavé, ale bolesti brucha spolu s depresiami môžu byť príznaky rakoviny pankreasu. Obávať by ste sa mali začať vtedy, ak sa vo vašej rodine rakovina pankreasu vyskytuje. Vtedy sú potrebné okamžité vyšetrenia.

Čítajte ďalej Príznaky rakoviny prsníka
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy