7 liečivých bylín, ktoré vám pomôžu poraziť nespavosť a dopriať si vytúžený spánok

Posledná úprava 02.12.2022

Spánok je pre ľudí dôležitý tak, ako je dôležité dýchanie a jedenie. Bez poriadneho spánku telo nedokáže poriadne fungovať. Počas spánku sa telo regeneruje a spomienky sa konsolidujú. To znamená, že kúsky informácií ktoré spracujeme počas dňa sa v noci premiestnia do dlhodobého úložiska, zatiaľčo naše telo oddychuje. Počas toho ako spíme taktiež dochádza k rastu svalovej hmoty, syntetizácii hormónov a korekcii tkanív.

Niekedy sa nám môže zdať, že sa nám spánok snaží uniknúť, prekĺzne pomedzi naše prsty ako tenký kus saténovej stužky, zahráva sa s nami počas celej noci až pokiaľ vyjde slnko a začne nový deň. Podľa lekárskeho výskumu je nespavosť definovaná ako pretrvávajúca porucha, ktorá buď sťažuje zaspanie, narúša spánok alebo oboje súčasne.

Mnohí z nás už niekedy trpeli nejakou formou nespavosti, avšak mnoho ľudí trpí touto nočnou morou noc čo noc. Odhady ukazujú, že cez 70 miliónov ľudí trpí chronickou nespavosťou čo zahŕňa 90 rôznych porúch spánku.

Chronická nespavosť môže viesť k rozličným zdravotným problémom ako je obezita, úzkosť, depresie, vysoký krvný tlak, cukrovka, srdcové problémy a ďalšie. Mnoho ľudí iba siahne po liekoch či už na predpis alebo bez lekárskeho predpisu, často zanedbá skrytú príčinu nespavosti a bežne sa stretne s riadne nebezpečnými vedľajšími účinkami.

Dobrou správou však je, že existujú niektoré naozaj efektívne terapie a bylinné prírodné lieky na spanie, ktoré dokážu telu priniesť späť bilanciu, podporujú relaxáciu a umožňujú telu zregenerovať sa.

Ak nemôžete zaspať, pretože je vaša myseľ zaplavená miliónmi myšlienok alebo úzkosťou, nasledujúce byliny vám pomôžu zrelaxovať.

Byliny ako prírodné lieky na spanie, nespavosť a podporu lepšieho spánku

Valeriána lekárska

Koreň tejto vysokej trvácej rastliny sa po vysušení používa ako uspávací a upokojujúci prostriedok.

Podľa viacerých štúdií, valeriána, pôvodom z Európy a Ázie, môže znížiť čas zaspávania a zvýšiť dobu a kvalitu spánku.

Ak si zadovážite valeriánu vo forme kapsúl, odporúča sa užívanie 4 kapsúl hodinu predtým, než sa uložíte do postele. Účinok by mal trvať približne 4 hodiny. Ak sa v noci začnete budiť a nie ste schopní znova zaspať, vezmite si ďalšie 4 kapsuly. Pre mnohých ľudí je táto dávka efektívna. Uistite sa však, že valeriánu užívate približne po dobu 3 týždňov predtým, než skúsite inú bylinnú liečbu, keďže vaše telo si na valeriánu môže navyknúť. Po tom čo na niekoľko týždňov zmeníte bylinnú liečbu, môžete sa vrátiť späť k valeriáne a tá by mala mať rovnaké účinky ako na začiatku.

Mučenka

Okrem toho, že je krásnym kvetom, mučenka je taktiež vysoko efektívna ako upokojujúci prostriedok. Táto pestrofarebná réva bola pomenovaná podľa pápeža Mikuláša V v roku 1605, ktorý videl révu ako symbol Kristoveho umučenia.

Ako bylinný liek sa mučenka po dlhé roky používala na zmiernenie stresu a upokojenie mysle. Používala sa aj ako upokojujúci prírodný liek na spanie.

Chemické zloženie tejto rastliny je rovnako zaujímavé. Vedecké štúdie potvrdzujú sedatívne účinky tejto veľkolepej rastliny, najmä ak je užívaná v kombinácii s inými bylinkami. Bohatá na flavóny, alkaloidy a kumaríny, extrakt mučenky taktiež obsahuje GABA, inhibičný neurotransmiter, ktorý môže hrať rolu pri regulácii vzrušivosti a svalového tonusu, zatiaľčo upokojuje nervy.

Pri vhodnom užívaní je mučenka bezpečná pre deti a ľudí so zdravotnými problémami a používaná vo forme tinktúry. Odporúčaných je 30 až 60 kvapiek pred spánkom alebo oddychom.

Slncovka kalifornská

Slncovky kalifornské sú veselé malé rastlinky s papraďovitým olistením a zaujímavými žltými, oranžovými a červenými kvetmi, ktoré kvitnú v suchých podmienkach. Španielski prieskumníci pomenovali túto rastlinu „Copa del Ora,“ v preklade „šálka zlata“ na základe legendy, ktorá hovorila, že oranžové lupienky boli vyplnené zlatom.

Aj keď nie je vyplnená zlatom, Slncovka kalifornská nie je iba dobrým zdrojom potravy, ale má aj silné liečivé vlastnosti. V minulosti bola využívaná na liečbu bolesti zubov, hlavy a bolestivých miest. Táto šikovná malá rastlinka si získala reputáciu aj svojimi silnými sedatívnymi účinkami. Dokáže zmierniť nespavosť, ku ktorej dochádza z nepokojnosti a úzkosti a môže sa používať aj u detí.

Často užívaná vo forme tinktúry spoločne s valeriánou lekárskou dokáže podporiť relaxáciu a spánok, stačí približne 30 až 40 kvapiek.

Byliny na skoré ranné vstávanie

Ak sa vám ľahko zaspáva, ale budíte sa príliš skoro, môžete trpieť ranným budením alebo ináč rannou nespavosťou. Príčina rannej nespavosti môže súvisieť s prudkým nárastom kortizolu, stresového hormónu.

Okrem zdravej a vyváženej stravy a tréningové plánu existuje mnoho bylín, ktoré vám môžu pri tomto type nespavosti pomôcť.

Withania opojná

Je považovaná za jednu z najsilnejších bylín v ajurvédskej praxi. Withania, pôvodom z Indie, sa využívala už od staroveku. Táto rastlina je príbuzná s paradajkou a má drobné, červené hrozienkovité plody. Aj hoci majú terapeutickú hodnotu aj listy a plody tejto rastliny, najúčinnejšou časťou je koreň.

Bežne sa využíva na posilnenie imunitného systému po chorobe. Výskumy ukazujú, že táto rastlina taktiež dokáže znižovaním hladiny kortizolu bez zaťaženia imunitného systému zmierniť stres.

Účastníci štúdie sa po užití bylinky cítili zrelaxovaní, duševne pokojní, spozorovali zmiernenie úzkosti, depresie a nespavosti.

Pre skvelé účinky tejto bezpečnej byliny, väčšina ľudí užíva 300mg dvakrát denne po dlhšiu dobu.

Magnólia lekárska

Magnólia lekárska, široko využívaná v čínskej medicíne, je známa tým, že znižuje hladinu kortizolu a podporuje relaxáciu mysle a tela. Nielenže má magnólia práve preto pozitívny vplyv na kvalitu a trvanie spánku, ale dokáže taktiež znížiť riziko obezity a cukrovky 2. typu.

Podľa mnohých štúdii, magnólia lekárska dokáže zmierniť úzkosť a pri kombinácii s horčíkom zlepšuje spánok, náladu a zmierňuje úzkosť a depresie v menopauze.

Keďže spôsobuje náhlu ospalosť, najlepšie je užívať magnóliu pred tým, než sa uložíte do postele. Začnite s 200mg dávkou.

Byliny na občasnú nespavosť

Ak trpíte občasnou nespavosťou, kedy máte problém zaspať alebo sa zobudíte a neviete znova zaspať, môžete skúsiť tieto bylinné čaje na spanie:

Levanduľový čaj na spanie

Levanduľa je vetvený poloker s príjemnou vôňou a peknými fialovými kvetmi. Aj keď je táto rastlina pôvodom z horských oblastí Stredozemného mora, v súčasnosti rastie po celom svete vrátane Spojených štátov, Austrálie a južnej Európy.

Harmančekový čaj na spanie

Kvety tejto pôvabnej rastliny sa používali vo forme upokojujúceho harmančekového čaju po stovky rokov. Okrem toho sa využívali taktiež pri výrobe extraktov, kapsúl a tabletiek. Harmanček kamilkový vo forme krému na lokálne použitie je taktiež vcelku účinný v zmiernení zápalu a pri začervenanej a svrbiacej pokožke.

Ďalšie tipy na lepší spánok

Okrem upokojujúcich bylín existuje niekoľko vecí, ktoré môžete pre pokojné noci urobiť:

  • Choďte do postele a vstávajte v rovnaký čas každý deň.
  • Zadovážte si do vašej spálne rastliny navodzujúce spánok.
  • Spite v úplnej tme.
  • Majte otvorené okno kvôli čerstvému vzduchu.
  • Zadovážte si soľnú lampu.
  • Zadovážte si organickú posteľnú bielizeň.
  • Doprajte si pred spánkom teplý kúpeľ.
  • Meditujte.
  • Cvičte (avšak nie neskoro večer).
  • Zaveďte si denník vecí, ktoré si vážite.
  • Znížte príjem kofeínu.
  • Prejdite na nespracovanú stravu.
  • Vylúčte cukor.

Ako pri každej prírodnej liečbe, odporúča sa konzultácia s licencovaným bylinkárom alebo iným kvalifikovaným lekárom, ktorý vám v liečbe poradí. Pamätajte, že byliny sú nesmierne potentné a výber tej správnej liečivej bylinky a dávky je naozaj dôležitý.

Čítajte ďalej Príčiny nespavosti
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy