Čo spôsobuje vrásky na čele?

Posledná úprava 26.01.2023

Vrásky na čele, ako aj rôzne druhy vrások na tvári, sú súčasťou prirodzeného procesu starnutia a sú do značnej miery určené geneticky. Avšak, vonkajšie faktory, ako je slnečné žiarenie, fajčenie a dokonca spôsob ako spíte môžu tiež zohrávať úlohu vo vytváraní vrások na čele.

Dedičnosť a proces starnutia

Vnútorný proces starnutia môže začínať už po dvadsiatke. Koža produkuje menej kolagénu a elastínu, ktoré dávajú pokožke pružnosť a elastickosť. Výsledok? Jemné vrásky a linky a suchšia, tenšia a priehľadnejšia koža. Niektorí ľudia si všimnú známky starnutia okolo dvadsiatky, zatiaľ čo iní nezaznamenajú žiadne zmeny na koži až do štyridsiatky... (pozri tiež predčasné objavovanie vrások)

Vrásky spôsobené slnečnými lúčmi

Ak sa zdá, že sa vrásky na čele objavili predčasne, vinníkom môže byť vystavenie sa ultrafialovému žiareniu. Vystavenie sa slnku urýchľuje vnútorný proces starnutia, poškodením kolagénových a elastínových vlákien hlboko v zamši. Tento typ starnutia pokožky je nezvratný a prebieha zvyčajne dlhú dobu. Tí, ktorí majú svetlú pleť a v minulosti sa vystavovali slnku, majú viac vrások - známok fotostarnutia než jednotlivci s tmavšou pleťou. V ich prípade môže byť tento proces obmedzený na niekoľko jemných vrások a nerovnú pleť napríklad v oblasti čela.

Výrazy tváre - krčenie čela

Ak ste sa spoliehali na cvičenia tváre, aby ste zabránili vráskam na čele, teraz je čas prestať, pretože tieto cvičenia v skutočnosti vráskam na čele pridávajú. Tvárové - mimické svaly pracujú na tvorení výrazov tváre, čo je dôvod, prečo sa na našej tvári objavuje mnoho liniek a drážok s každým úsmevom, zamračením či zachmúrením. Ako koža začína strácať svoju elasticitu, drážky, ktoré sa objavia pri určitom výraze tváre sa stanú trvalými vráskami a linkami.

Poloha v spánku

Stlačenie tváre oproti tej istej časti vankúša alebo matracu môže tiež v priebehu času spôsobiť vrásky. Muži majú väčšiu šancu, že sa u nich objavia vrásky na čele zo spania tvárou dole (ženy majú tendenciu spať na boku a namiesto toho mať v spánku linky na lícach a na brade). Avšak u ľudí, ktorí spia na chrbte a nedochádza u nich ku kontaktu tváre s vankúšom sa tieto typy vrások nevytvárajú.

Fajčenie

Fajčenie spôsobuje, že v tele nastanú zmeny, ktoré urýchľujú proces starnutia. Existuje výskum, ktorý naznačuje, že tí, ktorí fajčia 10 cigariet denne po dobu 10 rokov, sú náchylnejší k rozvoju vrások na čele a “koženej” kože.

Vyhnite sa vráskam na čele

Hoci nie je nič, čo by zastavilo proces starnutia úplne, existujú jednoduché metódy na zabránenie predčasne sa vyskytujúcich vrások na čele. Jednoduché rady sú vyhýbať sa cvičeniu tváre, prestať fajčiť a zvoliť vhodnú ochranu proti slnku, ktorá zahŕňa vyššie uvedené opaľovanie, používanie opaľovacích krémov, nosenie ochranného odevu a pobyt mimo slnka, kedy lúče sú najsilnejšie - od 10 do 16 hodiny.

Vrásky na čele podľa veku

Ak máte 20 až 30 rokov

Nemusíte zháňať retinol, radšej ho ani nepoužívajte. Pretože ak začnete s príliš vysokou koncentráciou, ťažko sa vrátite späť. Radšej sa zamyslite nad svojím správaním a fungovaním – používate opaľovací krém? Máte hydratačný krém? Používate raz za týždeň píling? Aký je váš životný štýl?

Vnútorný aj vonkajší stres môže za tvorbu vrások na pleti každého človeka. [1] Sem môžeme zaradiť stres z očakávaného pohovoru na nové miesto, aj znečistenie ovzdušia v mieste, kde žijete. Výsledkom je tvorba akné aj vrások…

Čo skúsiť proti vráskam, ak máte 20-30 rokov

Žiaden stres, treba sa o svoju pleť starať. Nájdite si niečo proti stresu – meditujte, trénujte správne držanie tela, skúste zmeniť stravovanie. Tiež si môžete namiešať domáce pleťové masky, pripraviť nápoje proti vráskam. A hlavne nezabudnite, starostlivosť o pleť je v každom veku iná.

Ak máte 30 až 40 rokov

Ak máte 30, je stále dosť zavčasu na silné chemické prísady. Retinol je stále zbytočne silný, zvážte skôr používanie jemných chemických pílingov s kyselinami určenými na pleť – napríklad píling s kyselinou glykolovou.

Odumreté kožné bunky sa môžu hromadiť, aj drobné vrásky potom pôsobia oveľa tmavšie a výraznejšie. Môžete zainvestovať aj do pleťového séra s vitamínom C, ak ho teda už nemáte.

Ak sa blížite už k 40, môže byť pleť oveľa horšie prirodzene hydratovaná. [2] Okrem pílingu teda zaistite aj hydratáciu. Zabezpečí ju napríklad nočný krém. Pite veľa vody, a to denne. Takto dokážete podporiť elasticitu a pružnosť pokožky a tým zmierniť vzhľad vrások.

Čo skúsiť proti vráskam, ak máte 30-40

Vypite aspoň 8 pohárov vody denne. Pleti už nebude stačiť iba krém proti slnku, dôležitým krokom je aj hydratácia. Tak pleti dokážete navrátiť hebkosť a jemnosť.

Okrem kyseliny glykolovej pre zrelú pleť je vhodné zaobstarať si aj výrobky s obsahom kyseliny hyaluronovej – či už sérum s HA, krém s HA alebo tablety s HA na vnútorné užívanie.

Ak máte 40, 50 a viac rokov

Je čas skočiť k dermatológovi alebo do kozmetického salónu. Teraz je čas na retinoid, ale začnite s nízkymi koncentráciami.

Je tiež vhodné poobzerať sa okolo seba, riadiť sa aj podľa zmien prostredia či spôsobu života. Ak sa zmenilo počasie, ak máte problematickú klimatizáciu v kancelárii, ak cestujete často lietadlom...to všetko vplýva aj na pleť.

Štyridsiatničky a päťdesiatničky mávajú oveľa slabšie hydratovanú pokožku, tvorí sa im menej mazu. Takáto pleť potom oveľa výraznejšie reaguje na zmeny prostredia aj na stres.

Vo veku 40-50 rokov nastáva navyše obdobie, kedy väčšina ľudí začína pociťovať hormonálne zmeny na tele aj fyzicky. Sem patrí napríklad priberanie na váhe alebo obmedzená pohyblivosť. V päťdesiatke je tiež vhodné prehodnotiť aj jedálniček a samotné stravovanie, množstvo fyzickej aktivity a návyky na cvičenie. Stúpa totiž aj riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Čo skúsiť proti vráskam, ak máte 40 a viac

Najskôr si sadnite a skúste sa zamyslieť, aké zmeny môžete urobiť, aby ste pomohli svojmu telu. Jedzte viac antioxidačných potravín. Zainvestujte do skutočne silného hydratačného prípravku a noste v kabelke ružovú vodu v spreji.

Môžete skúsiť aj dermarolery (valčeky) na podporu tvorby kolagénu. Ak stále nebadáte žiadne zmeny a chcete ísť viac do hĺbky, skúste sa popýtať kozmetičky alebo dermatológa na prípadné ošetrenie pleti laserom.

Ak máte 50 až 60 rokov

V tomto veku už môže dochádzať k problémom s tlakom ale aj iným zdravotným problémom – stuhnuté kĺby, boľavý chrbát a podobne. Prevenciou je aktívny životný štýl, zdravé stravovanie, kontroly tlaku. Je dobré poznať rodinnú anamnézu a podľa nej dávať na tú ktorú oblasť zdravia väčší pozor. S prichádzajúcou starobou sa hlási aj vypadávanie vlasov a výraznejšie vrásky či starecké škvrny.

Čo skúsiť proti vráskam, ak máte nad 50 rokov

V tomto veku už lokálne nanášané produkty nebudú pôsobiť tak dobre ako v dvadsiatke. Vyskúšať môžete sérum na pleť, séra totiž obsahujú najvyššiu koncentráciu účinných látok. Používa sa minimálne množstvo priamo na postihnutú oblasť. Je tiež dobré obrátiť sa na odborníkov a použiť na boj proti vráskam buď výplne, laser alebo priamo prípravky na predpis.

Zhrnutie – o čom všetkom môžu svedčiť vrásky na čele?

  • Zrkadlia psychické zdravie človeka: ste vo veľkom strese, máte depresie, trpíte úzkosťami?
  • Svedčia o starostlivosti o pleť: je správna? Používate pílingy, čistíte pokožku pravidelne, používate opaľovací krém, resp. krém proti slnku?
  • Odrážajú stupeň hydratácie: pijete dostatočné množstvá vody, hydratujete pleť správne?
  • Hovoria o zmene počasia: zrátajú vám, či sa pohybujete vo vlhkom alebo suchom vzduchu.
  • Prezradia váš životný štýl: stravujete sa zdravo, pravidelne cvičíte, staráte sa o seba?

Sú obdobia v živote, kedy sú pre ženu vrásky katastrofou. Potom však príde čas, kedy vrásky odsuniete na druhú koľaj a vážite si celkové zdravie a pohodu. Tak či onak, zdravý životný štýl prospieva celkovému zdraviu, aj stavu vašej pleti. Najdôležitejšie je byť spokojný so svojím životom a tešiť sa na každý nový deň.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac