7 príznakov nedostatku zinku a najlepšie potraviny na doplnenie

Posledná úprava 05.04.2023

Nedostatok zinku je záležitosťou, o ktorej pravdepodobne nemá poňatia drvivá väčšina ľudí. Značným problémom väčšiny krajín sveta je, ako vyhlásila Svetová Zdravotnícka Organizácia (WHO), že globálna prevalencia nedostatku zinku je 31%. [1]

Žitím v bubline obohatených potravín a multivitamínových doplnkov dostupných prakticky v každom supermarkete, sme vo všeobecnosti mimo kontaktu so zdravotnými problémami ľudstva, ktoré postihujú doslova milióny ľudí denne. Avšak často si neuvedomujeme, že konzumácia potravín obohatených o určité nutričné zložky, neznamená hneď, že naše telá tieto nutričné zložky absorbujú. Rizikové faktory nedostatku zinku sa objavujú u čoraz viac ľudí, výnimkou nie sú ani vyspelé priemyselné krajiny. [1]

Globálny problém nedostatku zinku

Zaostalé krajiny pravidelne trpia vysokou mierou úmrtnosti a to kvôli ochoreniam, ktoré sú spojené s nedostatkom zinku, ako je hnačka v detstve a zápal pľúc. [2]

Nedostatok zinku je vážnym globálnym problémom, ktorý spôsobuje 176 tisíc úmrtí na hnačku, 406 tisíc úmrtí na zápal pľúc a 207 tisíc úmrtí spôsobených maláriou. [3]

Každý človek, či už mladý alebo starý, potrebuje na prežitie pravidelný prísun zinku, čo je dôvodom, prečo je označovaný ako „nevyhnutný“ stopový prvok. Dokonca aj rastliny a živočíchy potrebujú zinok na prežitie! Hoci je prítomný v každej bunke, orgáne, kosti, tkanive a tekutine v našom tele, nachádza sa zinok najmä v mužskej prostate a spermiách.

Dávkovanie zinku

Aj napriek tomu, že vážny nedostatok zinku je pomerne zriedkavý, je odhadované, že až takmer 2 miliardy ľudí sú postihnuté marginálnou deficienciou zinku, ktorá môže praktický ovplyvniť každý aspekt zdravia. Odporúčané denné dávky pre ľudí sú:

Doporučená denná dávka zinku:

Vek

Muž

Žena

Tehotenstvo

Dojčenie

0-6 mesiacov

2mg*

2mg*

7-12 mesiacov

3mg

3mg

1-3

roky

3mg

3mg

4-8 rokov

5mg

5mg

9-13 rokov

8mg

8mg

14-18 rokov

11mg

9mg

12mg

13mg

19+

rokov

11mg

8mg

11mg

12mg

Je dôležité poznamenať, že vyvíjajúci sa plod a dieťa nevyhnutne potrebujú zinok, preto tehotné a dojčiace ženy by mali opatrne zvyšovať príjem zinku, tak aby to na dieťa nemalo negatívny účinok.

Ako si poradiť s nedostatkom zinku

Čísla spomenuté hore predstavujú odporúčanú dávku pre každodenné udržanie si hladiny zinku. Ak trpíte nedostatkom zinku, odporúčaná dávka je 30 mg denne po dobu 90 dní. Taktiež sa uistite, že budete počas tohto obdobia k zinkovému doplnku užívať aj denný doplnok, ktorý obsahuje meď. Užívanie zinku po dlhšiu dobu dokáže znížiť vašu hladinu medi v krvi.

Symptómy nedostatku zinku

Bohužiaľ, nedostatkom zinku trpia milióny ľudí a to bez toho, aby si toho boli vedomí. Našťastie, ak si všimnete kľúčové indikátory, viete sa s tým vysporiadať pred tým, než vám nedostatok zinku spraví problémy. Medzi 7 najčastejšie sa vyskytujúcich symptómov nedostatku zinku, o ktorých by ste mali vedieť, patrí:

1. Slabé neurologické funkcie

Keďže správna hladinu zinku je mimoriadne dôležitá pre rast a správnu činnosť neuropsychologických funkcií, nízka hladina zinku sa stala problémom, ktorému je hodno venovať pozornosť, pretože sa spája s motorickými poruchami u dojčiat, ktoré pretrvávajú do dospelosti. Jedná štúdia prišla na to, že už pri užívaní zinku, ktoré vám poskytne len 50% odporúčanej dennej dávky, sa u pacientov zvýšila pozornosť. [4] Ale neunáhlite sa a nezačnite svoje dieťa kŕmiť zinkom. Výskum ukázal, že zinok je najlepšie absorbovaný v správnej rovnováhe s inými živinami, ktoré nájdeme napríklad v nespracovaných potravinách, čo je dôvodom, prečo je dôležité poradiť sa s vaším lekárom, ak ste zbadali nejaké príznaky nedostatku zinku.

2. Slabá imunita

Zinok je taktiež nesmierne dôležitý pre správnu funkčnosť imunity. [5] Konkrétne je zinok dôležitý na:

  • Rast T-buniek a diferenciáciu buniek, ktoré potrebujeme na zahnanie choroby.
  • Apoptózu („programová bunková smrť“), na zabitie nebezpečných baktérii, vírusov a rakovinových buniek.
  • Transkripciu génov - prvý krok génovej expresie.
  • Ochranné funkcie našich bunkových membrán.

Zinok je tiež kľúčovou štrukturálnou zložkou proteínov a hormonálnych receptorov, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunity.

3. Hnačka

Väčšinou spôsobená narušenou imunitou, ktorá je zase dôsledkom nedostatku zinku, chronická hnačka je problémom mnohých ľudí. Postihuje každoročne takmer 2 milióny deti v rozvíjajúcich sa krajinách, kedy sa tieto deti stanú viac náchylnými na baktériu Escherichia coli a iné bakteriálne infekcie. [6] Užívanie zinku bolo však preukázané ako účinné pri liečbe detí starších ako 6 mesiacov. Ale predtým, než dáte svojmu dojčaťu zinok, sa poraďte s vaším pediatrom.

4. Alergie: Jedlo a prostredie

Chronický stres spôsobuje únavu nadobličiek a môže viesť k nedostatku horčíka, vápnika a zinku, čo prispieva k zvýšenej hladine histamínu. [7] Zinok je kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje ako si vaše telo ukladá histamín. Keďže uskladnenie histamínu je potrebné, nedostatok zinku spôsobuje uvoľnenie väčšieho množstva zinku do tkaninového moku. To je závažné z 2 dôvodov:

  • Nadbytočný histamín vo vašom tele spôsobuje mnoho bežných symptómov súvisiacich s alergiami ( nádcha, kýchanie, žihľavka, atď.).
  • Vysoká hladina histamínu zvyšuje náchylnosť na alergie.

5. Rednúce vlasy a vypadávanie vlasov

Bežným problémom ľudí, ktorí bojujú s únavou nadobličiek, je aj hypotyreóza, ktorá je spojená s nedostatkom zinku a je často ignorovanou príčinou rednutia vlasov a vypadávania vlasov. Podľa výskumníkov sú hormóny štítnej žľazy dôležité v absorpcii zinku. [8] vypadávanie vlasov spôsobené hypotyreózou sa preto nemusí zlepšiť po podaní tyroxínu, ale bude potrebná aj suplementácia zinku.

6. „Deravé črevo“

„Deravé črevo“ (zvýšená priepustnosť čriev) dokáže spôsobiť veľa zdravotných problémov vrátane: poruchy vstrebávania živín, kožných ochorení, alergií, autoimunitných chorôb a problémov so štítnou žľazou. Nielenže bolo klinicky dokázané, že užívanie zinku pomáha pri črevnej priepustnosti, dokáže taktiež u pacientov trpiacich Crohnovou chorobou doslova „utesniť“ deravé črevo. [9]

7. Akné alebo vyrážky

Keďže „Deravé črevo“ úzko súvisí s kožnými problémami, u niektorých ľudí sa pri nedostatku zinku môžu objaviť vyrážky či dokonca akné. [10]

Rizikové faktory nedostatku zinku

Ste v ohrození?

Ľudia s nasledovnými zdravotnými problémami sú najviac náchylní na nedostatok zinku:

  • Alkoholizmus: Alkohol sa spája s nízkou absorpciou zinku, preto ľuďom s dlhodobým, nadmerným užívaním alkoholu hrozí riziko nedostatku zinku.
  • Cukrovka: Väčšina lekárov radí, že diabetici by mali produkty zo zinku užívať opatrne a to z dôvodu, že vysoké dávky môžu nebezpečne znížiť hladinu cukru v krvi.
  • Hemodialýza: Pacientom liečeným hemodialýzou taktiež hrozí riziko nedostatku zinku a vyžadujú si výživový doplnok zinku.
  • HIV(vírus nedostatku ľudskej imunity)/AIDS: Keďže sa spájajú s kratšou dĺžkou života, zinok by sa mal opatrne používať aj pri týchto vírusových ochoreniach.
  • Malabsorbčný syndróm: Ľudom trpiacim malabsorbčným syndrómom taktiež hrozí väčšie riziko nedostatku zinku.
  • Reumatoidná artritída: Ľudia trpiaci RA absorbujú menej zinku, preto si vyžadujú jeho užívanie.

Ďalšími ľuďmi, ktorým môže hroziť riziko nedostatku zinku sú:

  • Predčasní novorodenci a novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
  • Staršie dojčatá a batoľatá s nedostatočným príjmom potravín bohatých na zinok.
  • Tehotné a dojčiace ženy.
  • Pacienti s potrebou intravenóznej výživy.
  • Podvyživení ľudia, vrátane anorektikov a bulimikov.
  • Ľudia so závažnou alebo pretrvávajúcou hnačkou.
  • Ľudia so zápalovým ochorením čriev.
  • Ľudia s chronickým ochorením obličiek.
  • Ľudia trpiaci kosáčikovou anémiou.
  • Ľudia, ktorí užívajú lieky ako tetracyklínové antibiotiká a chinolónové antibiotiká, tak ako aj bisfosfonáty, ktoré môžu znížiť absorpciu zinku a aj daného lieku - potenciálne znížiť jeho účinnosť.
  • Ľudia starší ako 65 rokov.
  • Striktní vegetariáni: Odporúčaná dávka zinku by mala byť pre vegetariánov vyššia ako 50%, keďže ich stravu tvoria obzvlášť obilniny a strukoviny a vysoká hladina kyseliny fytovej v týchto potravinách znižuje absorpciu zinku.

Top 10 potravín s obsahom zinku

Ak máte pocit, že trpíte nedostatkom zinku a chceli by ste jeho hladinu o niečo zvýšiť, mali by ste skúsiť jeho niektoré prírodné zdroje. Výživové doplnky bežne obsahujú mnoho rozličných foriem zinku, vrátane octanu zinočnatého, glukonatánu a síranu zinočnatého. Percentuálny obsah elementárneho zinku sa líši podľa jeho formy. Podľa Národného inštitútu zdravia „Výskum neprišiel na to, či sú rozdiely v týchto formách zinku v jeho absorpcii, biologickej dostupnosti, alebo znášanlivosti.“ Preto je dôležitá pravidelná konzumácia týchto potravín bohatých na zinok:

  1. Tekvicové semiačka – ½ šálky: 8.4 mg (57%DV)
  2. Trávou kŕmená hovädzina – 5.2 mg (32%DV)
  3. Jahňacina – 5.2 mg (32%DV)
  4. Kešu orechy – ½ šálky: 3.8mg (25%DV)
  5. Cícer – 1 šálka vareného cíceru: 2.5 mg (17%DV)
  6. Huby – 1 šálka varených húb: 1.9 mg (13%DV)
  7. Kuracina – 1.6 mg (12%DV)
  8. Kefír alebo jogurt – 1 šálka: 1.4 mg (10%DV)
  9. Špenát – 1 šálka vareného špenátu: 1.4 mg (9%DV)
  10. Kakaový prášok – 1PL: 0.4 mg (2%DV)

Vedľajšie účinky zinku

Mnoho odborníkov tvrdí, že je pravdepodobne nebezpečné užívať nadmerné množstvo zinku po dlhšiu dobu. Môže to totiž spôsobiť kašeľ, únavu, horúčku, bolesť brucha a mnoho ďalších zdravotných problémov.

„Užívanie viac než 100 mg zinku denne alebo užívanie zinku po dobu viac než 10 rokov zdvojnásobuje riziko rakoviny prostaty. Obáva sa taktiež, že užívanie väčšieho množstva multivitamínov spoločne so zinkom zvyšuje riziko smrti spôsobenej rakovinou prostaty!“ [11]

Pravidelné užívanie 450 mg alebo viac zinku má taktiež vplyv na hladinu železa v krvi. Tu sú kľúčové odporúčania pre ženy:

  • Tehotné ženy staršie ako 18 rokov by mali obmedziť príjem zinku na 40 mg denne.
  • Tehotné ženy mladšie ako 18 rokov by mali obmedziť príjem zinku na 34 mg denne.

Zdroje

Čítajte ďalej Zinok a vypadávanie vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy