Celulitída a lymfatický systém

Posledná úprava 22.11.2022

Jedna z teórií príčiny vzniku celulitídy hovorí, že celulitída je spôsobená poruchou lymfatického obehu. Liečenie celulitídy preto znamená starostlivosť o Váš lymfatický systém. Táto podstatná časť tela je v západnej medicíne historicky zanedbávaná, nie preto, že nie je dôležitá, ale preto, že je ešte stále pomerne záhadná. Lymfatické cievy sú opisované aj ako ďalšia hranica pri objavovaní chorôb. Dlho prehliadaná, kvôli svojej rafinovanosti a zložitosti ...

Čo je to lymfa?

Lymfa vzniká ako plazma - žltá kvapalná zložka krvi. Naše telo obsahuje dvakrát viac lymfy ako krvi - približne šesť až desať litrov. Lymfa má priehľadnú alebo mliečno bielu farbu a môže byť zložená z rôznych látok, vrátane lipidov, proteínov, enzýmov, hormónov, močoviny, rozpustených plynov, baktérií, vírusov a ostatných nečistôt.

Kadiaľ lymfa prúdi?

Lymfa preteká sieťou stále sa rozširujúcich ciev podobných sieti kapilár a žíl, ktorými cirkuluje krv. Začiatočné lymfatické kapiláry sú krehké cievky, hrubé len jednu bunku. Približne 70 percent z nich sa považuje za povrchové kapiláry, čo znamená, že sa nachádzajú tesne pod kožou (kde sa vytvára celulitída). Lymfatické kolektory, ktoré sa často nachádzajú v tukových tkanivách sú veľké cievy, ktoré prenášajú lymfu až do lymfatických uzlín. Rad jednosmerných ventilov pozdĺž lymfatických ciev dáva lymfatickému systému charakteristický vzhľad podobný perlovému náhrdelníku.

Po tom, čo lymfatická tekutina prejde rozsiahlou sieťou lymfatických uzlín a ciev, nakoniec odtečie do jedného z dvoch hlavných kanálov nachádzajúcich sa v oblasti hrudníka pod kľúčnou kosťou. Pravý lymfatický kanál zhromažďuje lymfu z pravej paže a pravej časti hlavy, krku a hrudníka, zatiaľ čo hrudný kanál (tiež známy ako ľavý lymfatický kanál) zhromažďuje lymfu zo zvyšku tela. Vaša lymfa sa potom dostane do vášho krvného obehu a tesne pred tým než sa dostane do srdca sa opäť stane plazmou.

Čo je lymfatická uzlina?

Lymfatické uzliny fungujú ako malé filtre, ktoré zachytávajú odpadové produkty z lymfatickej tekutiny a odstraňujú ich z tela. Lymfatické uzliny majú zvyčajne tvar malej fazuľky a dosahujú dĺžku od niekoľkých milimetrov do jedného alebo dvoch centimetrov.

Priemerný človek sa narodí so 600-700 lymfatickými uzlinami rozmiestnenými po celom tele, pričom viac ako polovica z nich sa nachádza v oblasti brucha. Veľkú koncentráciu lymfatických uzlín možno nájsť aj na krku, v podpazuší, na vnútornej strane lakťov, v slabinách a za kolenami. Je zaujímavé, že naše lymfatické uzliny sú sústredené vo veľkých záhyboch tela, čo umožní najvyšší stupeň ochrany, keď je telo v polohe plodu. Významnou výnimkou je zhluk lymfatických uzlín v oblasti členkov (zadná časť nohy), čo je oblasť, na ktorú jeden špecialista na lymfatický systém poukazuje ako na mýtickú Achilovu pätu.

Lymfatický systém je, v skutočnosti, nevyhnutný pre našu odolnosť voči chorobám. Ak lymfatická tekutina obsahuje potenciálne škodlivé organizmy, ako sú napríklad vírusy, uzlina môže napuchnúť do niekoľkonásobku svojej normálnej veľkosti, ak sa biele krvinky (tiež známe ako lymfocyty) a ďalšie imunitné činitele nahrnú na jedno miesto. Keď lekár prehmatáva bočné strany krku pacienta a hľadá “opuchnuté uzliny”, zisťuje, či lymfatické uzliny nie sú zväčšené a teda nebojujú proti infekcii. Ak lymfatické uzliny zachytia rakovinové bunky a nedokážu ich odstrániť z tela, uzlina sa môže stať zdrojom sekundárneho rastu rakoviny (metastázy). To je dôvod, prečo je u niektorých foriem rakoviny, ako je rakovina prsníka, pomerne časté šíriť sa do okolitých lymfatických uzlín.

Ak je lymfa tak dôležitá, prečo sme o nej veľmi nepočuli?

Napriek tomu, že Váš lymfatický systém má nenahraditeľný význam pre prakticky každú bunku v tele, najmä pokiaľ ide o infekcie a choroby, lekári praktizujúci západnú medicínu majú tendenciu ho prehliadať. Z historického hľadiska je pravdepodobné, že lekárskej komunite trvalo dlho kým rozpoznala lymfatický systém, kvôli priehľadnosti lymfatickej tekutiny a ťažkostí pri rozpoznávaní lymfatických ciev pri pitve. Existujú indikácie toho že, starodávne národy v Číne, Samárii, Babylone, Egypte a Indii si boli vedomé prítomnosti lymfatického obehu v tele, ale lymfatický obeh nebol chápaný ako kompletný anatomický systém až do sedemnásteho storočia.

Mnohí z nás ani nevedia, že majú lymfatický systém a už vôbec nechápu ako sa oň starať. Sme bombardovaní správami o význame starostlivosti o svoj kardiovaskulárny systém. Jeme stravu zdravú pre srdce. Snažíme sa o 30 minút kardio cvičenia niekoľkokrát týždenne. Len zriedka však počujeme niečo o lymfatickom systéme v akejkoľvek diskusii o wellness, a to najmä pokiaľ ide o preventívnu zdravotnú starostlivosť.

Ak máme urobiť nejaký pokrok v liečbe celulitídy, je dobrý nápad začať venovať pozornosť prehliadanému lymfatickému systému.

Lymfatický systém a celulitída

Neškoďte si

Vzhľadom k tomu, že celulitída je spôsobená preťažením lymfatického systému, prvý krok pri liečení celulitídy je znížiť jeho zaťaženie. Tento systém je často popisovaný ako systém odvozu odpadkov z Vašich buniek. Zníženie množstva “odpadu”, ktoré prichádza do tela bude mať za následok zníženie množstva práce, ktorú musí lymfatický systém vykonať a teda zlepšenie lymfatického zdravia. Je omnoho jednoduchšie vysypať odpadkový kôš keď nie je preplnený.

Ale čo považuje telo za odpad? Čokoľvek, čo uzná za už nepotrebné bude preň odpadom a môže skončiť v lymfatickej tekutine ako napríklad vírusy, baktérie, častice čiastočne stráveného jedla. Nakoniec telo odpad vylúči cez tráviaci systém, obličky, kožu (tiež známu ako “tretia oblička”), alebo pľúca, keď vydychujeme. Tiež môže nasmerovať odpad do určitých tukových zásob, kde ho uskladní mimo celkového obehu. Všetky tieto systémy pracujú spoločne na ochrane a detoxikácii tela a to nielen pred náporom priemyselných chemikálií, ktorým čelíme každý deň, ale aj pred metabolickým odpadom, ktorý zdravé živé bunky prirodzene produkujú.

Prvým krokom v účinnom proticelulitídnom pláne je zmierniť záťaž kladenú na lymfatický systém znížením množstva odpadu, ktorý má náš lymfatický systém za úlohu spracovať. Tento krok sa bude líšiť v závislosti od každého jednotlivca, jeho minulosti a typu tela. Vaša celulitída je možno spôsobená jedným z obvyklých “podozrivých“, ako sú cukor alebo trans-tuky. Ale ak je to niečo záhadnejšie, budete musieť počúvať svoje telo lepšie ako kedykoľvek predtým aby ste prišli na to, akým látkam sa vyhnúť.

Každý hrboľček, každá vyrážka, každá bolesť má svoju príčinu. Je vašou prácou ako vyšetrovateľa celulitídy nájsť ich príčiny. Možno Vám pomôže ak si budete zapisovať všetko čo jete, aby ste zistili aké jedlo vám škodí. Môžete skúsiť prestať jesť určitý druh potravín a zistiť ako telo zareaguje. Budete si musieť byť vedomý všetkých látok, ktoré prichádzajú do Vášho tela a venovať pozornosť tomu, ako telo reaguje.

Nespôsobiť škodu je najdôležitejším krokom pre vyliečenie celulitídy. Ak neodstránite príčinu lymfatického preťaženia, nebudete v budúcnosti schopní zabrániť rozvoju celulitídy.

Proticelulitídna diéta

Najprv vylúčte zo stravy potravinu, ktorá spôsobuje Vašu celulitídu. Ďalším krokom potom je, že dodáte telu suroviny, ktorú potrebuje na to, aby opravilo oblasti, kde je celulitída už prítomná.

Vzhľadom k tomu, že celulitída sa formuje v tučnom spojivovom tkanive tesne pod kožou, musíme sa zamerať na dodávanie správnych živín do týchto buniek. Najprv musíte potrebné živiny zaradiť do svojej stravy. Po druhé, musia byť riadne strávené. Po tretie, musia sa dostať aj do tých najvzdialenejších buniek v tele. Ak sa ktorýkoľvek z týchto troch krokov chýba, celulitída nezmizne.

Takže, aké sú tie správne živiny pre opravu celulitídy? Celulitída je spôsobená poškodením spojivového tkaniva. Aby ste celulitídu opravili, vaše telo potrebuje dostatočné množstvo glukosamínu a ďalších stopových prvkov, ktoré slúžia ako základné stavebné kamene spojivového tkaniva. Niektoré ďalšie doplnky obsahujú chondroitín, ale aj kolagén, kyselinu hyaluronovú a ďalšie stopové prvky.

Namiesto užívania doplnkov, tradičná strava obsahovala ako primárny zdroj glukosamínu a podobných živín vývary z kostí. Urobiť si domáci bujón je ľahšie, než si myslíte. Stačí dať kosti (alebo mušle) a iné časti bohaté na kolagén do hrnca, zaliať vodou, a začať variť. Pridanie malého množstva octu pomôže uvoľniť živiny. Je nevyhnutné, aby ste použili kostí zo zdravých zvierat. Rovnako ako u ľudí, aj u hydiny a hospodárskych zvierat sa toxíny hromadia v kostiach a spojivovom tkanive.

Ďalším druhom živín dôležitých pre vyliečenie sa z celulitídy sú esenciálne mastné kyseliny. To znamená jesť tuk. Je dobré začať s kokosovým olejom, pretože obsahuje stredne dlhé reťazce mastných kyselín, ktoré sú ľahšie stráviteľné. Iné zdroje zdravých tukov sú syr, jogurt, maslo a mäso z prežúvavcov, ktoré sa pasú na pastvinách (nie z mäsokombinátov). Dokonca aj hovädzí loj a bravčová masť, sú zdravé zdroje EFA. Tuky, ktorým sa vyhnite, sú trans-tuky - tie nájdené v komerčných rastlinných olejoch.

Keď už tieto správne živiny konzumujete v strave, musia byť riadne strávené, aby sa vstrebali do tela. Liečenie zažívacích problémov, je dôležitým krokom na ceste k vyliečeniu celulitídy. To znamená identifikáciu akejkoľvek citlivosti na potraviny a obnovu črevnej flóry. Spoliehať sa na to, že vláknina bude “regulovať” tráviaci systém nie je dlhodobé riešenie zažívacích ťažkostí. Namiesto toho sa musíme zamerať na obnovu ekosystému zdravých baktérií v črevách. Tradičné spoločnosti jedli stravu bohatú na fermentované potraviny.

Detoxikácia

Ďalším spôsobom, ako zlepšiť lymfatické zdravie je posilniť prirodzenú schopnosť tela eliminovať odpad.

Čistenie hrubého čreva a pôst sú extrémne spôsoby, ako pomôcť detoxikovať telo, takže je najlepšie ak sú vykonávané pod vedením skúseného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Takéto extrémy sú zbytočné a môžu byť dokonca škodlivé. Je účinnejšie zvyšovať prirodzené detoxikačné schopnosti tela malými krokmi každý deň.

Existuje mnoho rôznych vecí, ktoré môžete urobiť aby ste detoxikovali svoje telo. Odporúčame začať s kefovaním kože nasucho, pretože má zvláštnu schopnosť stimulovať lymfatický obeh. Tiež môžete využiť parné kúpele s éterickými olejmi, minerálnymi soľami a bylinami. Masáž je ďalší účinný spôsob, ako zvýšiť schopnosť tela eliminovať bunkový odpad. Staroveký zvyk zoškrabávania oleja z kože je obľúbená metóda pre udržiavanie kožných vylučovacích kanálov čistých a v optimálnom stave pre detoxikáciu.

Odborníci sa domnievajú, že staroveké pohybové tradície, ako je joga a tai chi boli špeciálne navrhnuté pre zvýšenie lymfatického obehu. Lymfatický systém nemá v tele žiadnu pumpu na poháňanie lymfy. Namiesto toho je lymfa vedená cez lymfatické cievy sériou jednosmerných ventilov. Lymfa obieha v dôsledku kostrového pohybu v kombinácii s dychom. To je dôvod, prečo sa v tradičnej čínskej medicíne hovorí, že pľúca regulujú prietok vody.

Zlepšenie stravovacích návykov je ďalší spôsob, ktorým môžete zlepšiť detoxikáciu. Sme ešte len na začiatku skúmania tajomných, ale silných účinkov minerálov, fytochemikálií a ďalších stopových prvkov na ľudské telo. Fytochemikálie napríklad v brusnicovej šťave sú dobre známe pre svoj čistiaci efekt na močové cesty. Potraviny bohaté na vitamíny A, C, E a obsahujú antioxidanty, ktoré pomáhajú z tela eliminovať voľné radikály. Dokonca aj niektoré bylinky ako je oregano a koriander sú široko známe pre svoje detoxikačné vlastnosti.

Na tejto planéte je toľko zdravých, životodarných potravín. Choďte do toho a začnite ich skúmať!

Hormonálna stránka celulitídy

Spojenie medzi celulitídou a hormónmi nie je dobre pochopené. Niektorí odborníci tvrdia, že celulitídu spôsobuje prebytok estrogénu, zatiaľ čo iní argumentujú, že celulitída je spôsobená jeho nedostatkom. To, na čom sa zhodujú je jasné prepojenie medzi celulitídou a hormonálnou nerovnováhou.

Podľa niektorých odborníkov sa celulitída zriedka vyvinie u mužov, pokiaľ nie sú v stave pri ktorom v ich tele prevláda estrogén, ako sú určité genetické poruchy alebo liečba estrogénom pri rakovine prostaty. Vie sa, že hormóny v antikoncepčných tabletkách majú negatívny vplyv na obeh, čo je jeden z faktorov spôsobujúcich celulitídu.

Okrem estrogénu, sa sústreďme aj na hormóny súvisiace so štítnou žľazou. Milióny žien trpia zníženou funkciou štítnej žľazy, mnohé z nich, bez toho aby o tom vedeli. Zaujíma nás tiež dôležitá úloha, ktorú má jód pri udržiavaní zdravej štítnej žľazy a ako môžu iné toxické halogény narušiť jej funkciu.

Komplexný plán liečby celulitídy by mal obsahovať snahu zameranú na vyváženie hormonálneho systému. Dobrým miestom pre štart je mapovať svoj mesačný cyklus, predovšetkým Vašu telesnú teplotu po prebudení aby ste si lepšie uvedomili, čo sa deje vo Vašom tele.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Krém proti celulitíde

Naše hodnotenie:

  • Zpevňuje a vyhladzuje pokožku
  • Zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke
  • Viditeľné výsledky po čase používania

Čítajte viac