Ako zaspať cez deň

Posledná úprava 07.12.2022

Je veľký rozdiel, či spíte počas dňa alebo počas noci. Ten najzjavnejší rozdiel spočíva v tom, že je cez deň svet oveľa hlučnejší. Väčšina ľudí, ktorých poznáte, sú hore počas dňa, telo je navyknuté na nočný spánok a samozrejme, svieti slnko. A hoci sú ľudské telá naprogramované na to, aby boli bdelé počas slnečného svitu a spali počas tmavej noci, existujú spôsoby, ako si uľahčiť a zdravo nastaviť prevrátený harmonogram.

Metóda 1) Vytvorte si prostredie lákajúce na oddych

Eliminujte rušivé prvky

Vypnite mobil, zaveste si na okná zatemňovacie závesy alebo rolety, pouvažujte nad používaním masky na oči a štupľov do uší. Môžete tiež na dvere zavesiť ceduľu „Nerušiť“. Počas dňa sa toho deje oveľa viac. Vrátane slnečného svitu. A všetky tieto faktory sťažujú spánok. Ak vyblokujete čo najviac externých stimulantov, môžete si vytvoriť pravú nočnú atmosféru, ktorá vám pomôže prekabátiť telo, aby si myslelo, že je noc a čas na spanie. Takže sa nebude trápiť nad tým, ako zaspať cez deň.

Ak máte deti a musíte byť v dosahu pre prípad núdze, nastavte si mobil na tichý režim a povoľte iba prijímanie hovorov z ich čísiel, resp. zo školy.

Upozornite na nočnú svojich priateľov a blízku rodinu

Pripomeňte všetkým blízkym, že máte prevrátený harmonogram a požiadajte ich, aby vás počas dňa nechali vyspať. Každý vašu prosbu pochopí a nechá vás oddýchnuť si.

Používajte prístroj na biely šum

Ten vám pomôže odbúrať denné zvuky, ktoré sú oveľa výraznejšie, než nočné ticho.

Môžete si tiež potichu pustiť rádio, ventilátor, prípadne zvuky šumiaceho príboja, lesa alebo rieky z prehrávača. A nenapadne vás trápiť sa, ako zaspať cez deň.

Udržujte v izbe príjemný chládok

Či už si pustíte klimatizáciu alebo ventilátor, chlad je pre spánok veľmi dôležitým faktorom. Nič neruší spánok tak výrazne, ako keď je vám nepríjemne teplo.

Metóda 2) Pripravte sa na spánok už vopred

Pred spánkom sa vyhýbajte stimulantom

Vzhľadom k tomu, že budete spať cez deň kvôli tomu, že ste boli celú noc hore, vyhýbajte sa po polnoci káve, čaju alebo čomukoľvek s obsahom kofeínu či stimulačných látok. Dať si niečo na začiatku noci je v poriadku, ale postupujte rovnako ako cez deň. Ak si dáte kofeín príliš neskoro, budete sa v posteli iba prehadzovať a problém, ako zaspať cez deň, bude na svete kvôli šálke kávy či čaju.

Starajte sa o svoje telo

V tomto prípade skutočne niet rozdielu, či bdiete cez deň a spíte v noci alebo naopak. Zdravo sa stravovať a mať dostatok pohybu môže telu jedine pomôcť, aby sa aklimatizovalo na nočné bdenie a denný spánok.

Žiaden alkohol pred spaním

Hoci vám pri zaspávaní môže skutočne pomôcť, môže spôsobiť problémy neskôr, a to pri udržaní pokojného a osviežujúceho spánku. Prípadne sa kvôli alkoholu môžete zobudiť príliš skoro. Najlepšie pravidlo pri prevrátenom harmonograme znie, vyhýbať sa akémukoľvek druhu povzbudzujúcich alebo tlmiacich látok.

Výnimku z pravidla „žiaden alkohol alebo lieky na spanie“ máte vtedy, ak vám lieky na zmiernenie problémov so spánkom predpísal lekár.

Chráňte si oči pred denným svetlom

Aby ste neriešili dilemu, ako zaspať cez deň či ako zaspať po nočnej, dajte si pred spaním slnečné okuliare. Môžete si dať aj klobúk s klopou. Tak sa vám podarí oči čo najviac uchrániť pred slnkom. Slnečné svetlo totiž spúšťa váš prirodzený cirkadiánny rytmus a ak ste mu boli vystavení, môžete mať problém so zaspávaním.

Metóda 3) Vytvorte si denný a nočný harmonogram

Krátke zdriemnutia si strategicky naplánujte

Berte to ako prevrátený harmonogram, ktorý je za normálnych okolností typický. Normálne si nepôjdete zdriemnuť o šiestej večer, ak sa o desiatej chystáte spať. Mali by ste potom samozrejme so zaspávaním problémy. Rovnaké pravidlo platí aj pri nočnej. Vo všeobecnosti možno povedať, že vhodným časom na „šlofíka“ a dohnanie zameškaného spánku je obdobie tesne pred prácou a počas prestávok (ak máte nočnú smenu).

Vytvorte si spánkovú rutinu

Ísť spať a vstávať v rovnaký čas vám pomôže rýchlejšie sa adaptovať na denný spánok. A hoci je to proti vašim prirodzeným biologickým hodinám, spať cez deň a byť hore v noci, ide o veľmi dôležitú súčasť zmien, ktorými pomôžete svojmu telu prispôsobiť sa.

Vyhýbajte sa tomu, aby ste boli hore viacero nocí za sebou

Či už ide o prácu alebo iné povinnosti, kvôli ktorým ste hore celú noc, snažte sa po niekoľkých prebdených nociach zopár nocí prespať. Takto sa dokážete oveľa ľahšie a rýchlejšie zregenerovať.

Keď sa zobudíte, choďte von

Ak sa dostanete na slnečné svetlo, dokáže sa vaše telo oveľa rýchlejšie prebudiť a spustí sa prirodzený cirkadiánny rytmus, pretože si telo bude myslieť, že je skoro ráno, hoci bude pravdepodobne neskoré popoludnie.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy