Vitamíny pre zdravé vlasy – Vitamíny B-komplexu na vlasy

Posledná úprava 02.03.2023

Vitamíny B sa skladajú zo skupiny vitamínov rozpustných vo vode, ktoré sú potrebné pre celkové zdravie človeka. Častá chyba je, že sú všetky vitamíny B označované ako jeden vitamín B. V skutočnosti ale existuje mnoho vitamínov B vrátane B1, B2, B3 spolu s vitamínmi B5, B6, B7, B9 a nakoniec B12. Je známe, že niektoré z vitamínov B- komplexu môžu pozitívne podporiť zlepšenie rastu vlasov, ich lesk a hrúbku. Ako môže pomôcť B komplex na vlasy? [1] [2] [3]

Ktoré vitamíny B sa spájajú s podporou rastu vlasov?

I keď existuje veľa vitamínov B, každý má mierne odlišné prínosy pre zdravie. Väčšina odborníkov odporúča plný komplex vitamínov B na vlasy. Dôvod je jednoduchý. Vitamíny B podporujú životne dôležité telesné funkcie a lepšie sa absorbujú, ak sa užívajú spoločne. [1] [2] [3]

Vitamín B na vlasy - tieto vitamíny sa používajú na podporu zdravých vlasov

Vitamín B2 (tiež známy ako riboflavín): hrá kľúčovú úlohu pri tukoch, bielkovinách, sacharidoch. Jeho nedostatok môže spôsobiť postupné vypadávanie vlasov.

Vitamín B5 (pantothenát): vyskytuje sa bežne vo výrobkoch pre starostlivosť o vlasy a pokožku. Nedostatok v niektorých prípadoch môže súvisieť s vypadávaním vlasov a podráždením pokožky hlavy. Niektorí odborníci sa domnievajú, že starostlivosť o vlasy pomocou vitamínu B5 udržuje vlasy lesklejšie a silnejšie. Z toho dôvodu sa vitamín B5 bežne vyskytuje vo vlasových šampónoch a kondicionéroch, hoci nie je žiadny dôkaz toho, že aplikovaný vitamín B5 zvonka má nejaké merateľné prínosy.

Vitamín B6: aj keď tento vitamín nie je priamo napojený na rast vlasov, pomáha pleti a vlasovej pokožke, ktorá v konečnom dôsledku podporuje zdravý rast vlasov. Nedostatok vitamínu B6 môže spôsobiť stav kože zvaný dermatitída, ktorá potom môže spôsobiť pomalší rast vlasov a ich rednutie.

Vitamín B7 (známy ako biotín): je jednou z tradične využívaných hlavných zložiek pri starostlivosti o vlasy. Biotín sa spája aj so starostlivosťou o nechty a rýchlym rastom vlasov. Je veľmi dôležitý a v tele podporuje produkciu mastných kyselín a rast buniek. Jeho nedostatky sú vzácne, ale ak ho máme náhodou nedostatok, môže spôsobiť vypadávanie a rednutie vlasov.

Vitamín B12: rovnako ako vitamín B6, B12 nemá priamu väzbu s vlasmi. Vďaka vitamínu B12 môže telo vykonávať veľa metabolických funkcií, ktoré majú nepriamy vplyv na rast vlasov a ich zdravie. Šedivenie vlasov v ranom veku (okolo 30 rokov) môže byť príznakom nedostatku vitamínu B12.

Je dôležité uvedomiť si, že keď sú hladiny vitamínu úplne normálne, neuvidíte veľké zlepšenie pokiaľ ide o rast vlasov. Väčšinou majú ľudia ale mierne nedostatky vitamínu B a zvyčajne je vidieť pozitívne výsledky po užití B komplexu na vlasy aspoň do 3-6 týždňov. Poraďte sa s lekárom pred začatím užívania doplnkov.

Nedostatok vitamínu B

Nedostatok tohto vitamínu môže zostať bez povšimnutia celé roky. Príznaky sú celkom všeobecné a väčšina ľudí si ich ani nevšimne, kým to nezačne byť horšie. Existuje mnoho vitamínov skupiny B, nedostatok vitamínu B12 môže viesť k nedostatku vitamínu B6 a tak ďalej. Vďaka tomu nie je možné určiť presnú špecializáciu bez rozboru krvi. [1] [2] [3]

Niektoré z príznakov nedostatku vitamínu B sú:

  • Suchá koža a svrbenie okolo úst
  • Popraskané pery, najmä na okrajoch
  • Lámanie nechtov
  • Veľa lupín
  • Bolesti hlavy
  • Extrémna nervozita a podráždenosť
  • Šedivenie u ľudí okolo 30 rokov
  • Depresie, nedostatok energie, únava. Vitamín B pomáha prístupu energie z potravy a jeho nedostatok môže narušiť túto funkciu.
  • Nerovnováha hormónov môže byť spôsobená nedostatkom vitamínu B čo môže viesť k vypadávaniu vlasov.
  • Vitamíny B komplexu sú nevyhnutné pre zdravie nervového systému.

Opäť platí, že správny krvný obeh je dôležitý. V niektorých prípadoch telu chýba schopnosť absorbovať vitamíny B, čo môže viesť k problémom s vlasmi. V niektorých prípadoch sú nedostatky vitamínu B spôsobené zlou stravou. Nezdravé potraviny zabraňujú vstrebávaniu tohto vitamínu. Patria sem napríklad zemiakové lupienky, grilované potraviny, potraviny, ktoré boli spracované pomocou tukov. Antikoncepčné tabletky môžu tiež spôsobiť nedostatok vitamínu B. Ak vaše telo nedokáže absorbovať vitamín B vzhľadom k vyššie uvedeným dôvodom, bežné doplnenie vitamínu vám nemusí pomôcť.

Odkiaľ zobrať vitamín B na vlasy?

Potraviny, ktoré obsahujú vitamíny B- komplexu sú: zelená listová zelenina, pečeň, celozrnné obilniny ako chlieb, všetky druhy rýb, banány, arašidy, melón, grapefruit, pšeničný chlieb, šampiňóny, vajcia, mlieko, chudé červené mäso...

K dispozícii sú aj rôzne doplnky stravy. Vitamíny na vlasy pritom kombinujú viaceré prospešné látky, ktoré môžu podporiť zdravie vlasov. Dôležité je poznať príčinu vypadávania vlasov.

Vitamíny B komplexu - všeobecne

B1 (Tiamín)

B1 pomáha telu vytvoriť zdravé nové bunky. Často sa nazýva antistresový vitamín, kvôli jeho schopnosti chrániť imunitný systém. Ak naberáte uhľohydráty (buď preto, aby ste sa pripravili na veľký závod alebo preto, že pizza jednoducho tak dobre chutí), je tento vitamín potrebný, aby pomohol pri rozkladaní jednoduchých uhľohydrátov.

Získate ho z: celých zŕn, arašidov, fazule, špenátu, kelu, melasy a pšeničných klíčkov

B2 (Riboflavín)

Tento B vitamín funguje ako antioxidant, aby pomohol v boji proti voľným radikálom (častice v tele, ktoré ničia bunky) a dokáže zabrániť predčasnému starnutiu a vytvoreniu ochorení srdca. Riboflavín je dôležitý aj pre tvorbu červených krviniek, ktoré sú dôležité na prenos kyslíku po celom tele. Rôzne štúdie udávajú, že B2 môže pomôcť odvrátiť migrénu. Aby sa to potvrdilo, je potrebné uskutočniť viacej výskumov. A dávajte si pozor, zatiaľ čo slnečné žiarenie robí telu dobre, ultrafialové svetlo znižuje obsah riboflavínu v potravinových zdrojoch. Mlieko, napríklad, je najvhodnejšie uchovávať v nepriehľadných obaloch, aby sa zabránilo rozpadu tohto vitamínu.

Získate ho z: mandlí, divej ryže, mlieka, jogurtu, vajec, ružičkového kelu, špenátu a sóje

B3 (Niacín)

Jedným z primárnych použití pre niacín je povzbudiť HDL cholesterol („dobrý“ cholesterol). Čím vyššiu má človek hladinu HDL, tým menej bude mať v krvi zlého cholesterolu. Deficit vitamínu B3 je vo vyspelých krajinách veľmi zriedkavý, hoci u niektorých jednotlivcov znižuje hladiny B3 alkoholizmus. Niacín, ktorý sa užíva lokálne alebo orálne, tiež ošetruje akné.

Získate ho z: kvasníc, červeného mäsa, mlieka, vajec, fazule a zelenej zeleniny

B5 (Kyselina pantoténová)

Malé množstvá vitamínu B5 sa nachádzajú v takmer každej potravinovej skupine, ešte aj jej názov tomu nasvedčuje. Pantoténová pochádza z gréckeho slova „pantoten“, čo znamená „odvšadiaľ“. Navyše prispieva k rozkladu tukov a sacharidov na energiu, je zodpovedná za tvorbu pohlavných a stresových hormónov, vrátane testosterónu. Podľa výskumov podporuje B5 zdravú kožu schopnú redukovať znaky starnutia pleti, ako je napríklad začervenanie a kožné škvrny.

Získate ju z: avokáda, jogurtu, vajec, mäsa a strukovín

B6 (Pyridoxín)

Spolu s vitamínmi B 12 a 9, pomáha regulovať hladiny aminokyseliny homocysteín (spájanej s chorobami srdca). Pyridoxín je hlavný hráč, pokiaľ ide o náladu a spánok, pretože pomáha telu produkovať serotonín, melatonín a norepinefrín, teda stresové hormóny. Niektoré štúdie tvrdia, že vitamín B6 dokáže redukovať zápaly u ľudí s reumatickou artritídou.

Získate ho z: kuracieho mäsa, morčacieho mäsa, tuniaka, lososa, šošovice, slnečnicových semienok, syru, hnedej ryže a mrkvy

B7 (Biotín)

Kvôli jeho súvislosti so zdravými vlasmi, pokožkou a nechtami, je tento B vitamín známy aj ako „vitamín krásy“. Môže tiež pomôcť ľuďom s cukrovkou - kontrolovať vysoké hladiny glukózy v krvi. Biotín je obzvlášť dôležitý počas tehotenstva, pretože je životne dôležitý pre normálny vývoj dieťaťa.

Získate ho z: jačmeňa, pečene, kvasníc, bravčového mäsa, kuracieho mäsa, rýb, zemiakov, karfiolu, vaječných žĺtkov a orechov

B9 (Folát)

Možno ste počuli iné meno pre B9, kyselina listová, čo je syntetická forma používaná vo výživových doplnkoch a obohatených potravinách, ako sú cereálie a chlieb. Podľa výskumov dokáže folát udržať depresie na uzde a bráni strate pamäti. Tento vitamín je obzvlášť dôležitý pre tehotné ženy, pretože podporuje rast dieťaťa a bráni vzniku neurologických vrodených chýb.

Získate ho z: tmavej listovej zeleniny, špargle, červenej repy, lososa, koreňovej zeleniny, mlieka, bulguru a fazule

B12 (Kobalamín)

Tento B vitamín je jednoznačne tímový hráč. Kobalamín pôsobí s vitamínom B9, spolu tvoria červené krvinky a pomáhajú železu pri produkcii hemoglobínu, teda proteínu transportujúceho kyslík. Vzhľadom na to, že sa vitamín B12 nachádza iba v živočíšnych produktoch, ukazujú výskumy, že na jeho deficit trpia skôr ľudia, ktorí nekonzumujú mäso. Aj to ale iba v prípade, že ide o striktného vegána alebo vegetariána. Inak nie je ťažké získať dostatočné množstvo vitamínu zo stravy. Ľudia s deficitom by si mali B12 doplniť prostredníctvom výživových doplnkov.

Získate ho z: rýb, mäkkýšov, mliečnych výrobkov, vajec, hovädzieho a bravčového mäsa

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy