6 dôvodov prečo biotin pomáha pri strate vlasov

Posledná úprava 12.08.2023

Biotín je súčasť vitamínov B komplexu, čo skrátene znamená, že prospieva zdraviu. Biotín bol nájdený v niekoľkých potravinách ako je mrkva, pečeň, kvasinky, banány – väčšinou v nízkych koncentráciách. Priemerný dospelý človek dostane okolo 40mg biotínu za deň v strave. Príznaky nedostatku biotínu zahŕňajú zníženú chuť do jedla, dermatitídu, achromotrichiu (strata pigmentu vo vlasoch) a alopéciu (vypadávanie vlasov). Zistite, prečo môže byť Biotín alebo vitamín H prospešný pre vaše vlasy ako prevencia ich straty a ako podpora opätovného rastu vlasov.

Biotín

Biotín alebo vitamín B7 tiež označovaný ako vitamín H alebo koenzým R je zlúčenina rozpustná vo vode a jeden z B-komplex vitamínov.

Je dôležitý pre syntézu mastných kyselín, glukózy, niektorých aminokyselín ako je valín a izoleucín. Je dôležité, aby pri biochemickom procese, ktorým bunky dostávajú živiny, pomáhal regulovať hladinu cukru v krvi. [1]

  • Biotín prispieva k posilneniu vlasov a nechtov. Rovnako ako všetky vitamíny rozpustné vo vode, biotín sa neukladá v tele. Avšak baktérie prítomné v črevách ho produkujú viac ako je potrebné denné množstvo.
  • Zatiaľ čo jeho nedostatok je vzácny, vyskytuje sa čoraz viac ľudí s poruchami metabolizmu. Napríklad alkoholici - je známe, že majú nižšiu hladinu biotínu než zvyšok populácie.
  • Podobne je biotín znížený u športovcov, epileptikov, starších ľudí a ľudí, ktorí majú problém s tráviacim traktom. Tehotné a dojčiace matky majú tiež nižšiu hladinu biotínu v dôsledku zvýšeného dopytu po tomto vitamíne v tele.
  • Tehotné ženy sú obzvlášť náchylné na jeho nedostatok.

Diéta, počas ktorej konzumujete dlhšiu dobu surové vaječné bielka spôsobuje nedostatok biotínu. Je to kvôli avidínu, proteínu, ktorý bol nájdený v nevarených vaječných bielkoch.

Avidín sa viaže s biotínom a znižuje biologickú dostupnosť vitamínu pre podstatné funkcie v tele.

Hlavné príznaky nedostatku biotínu zahŕňajú:

  • strata vlasov
  • zápal spojiviek
  • červené vyrážky
  • šupinatenie kože, genitálií
  • brnenie a necitlivosť v prstoch na rukách aj nohách
  • depresie, únava, zmätenosť

Okrem vypadávania vlasov je najkonkrétnejším príznakom nedostatku biotínu opuchnutá tvár s abnormálnym rozložením telesného tuku a červené vyrážky.

Dlhodobý a opakovaný nedostatok biotínu môže viesť k ohrozeniu imunitného systému a zvyšuje riziká rozvíjajúcich sa plesňových a bakteriálnych infekcií.

Výskumy stanovili biotín ako jednu zo základných živín pre zachovanie pevnosti, štruktúry a vzhľadu vlasu. Jeho dostatok zlepšuje zdravie vlasov. Podpora využitia tohto vitamínu môže upraviť vypadávanie vlasov. [1]

Okrem biotínu na vlasy, biotín sa používa na liečbu cukrovky. Pri liečbe cukrovky, biotín zlepšuje hladinu glukózy v krvi a zabraňuje poškodovaniu nervov na končatinách.

Biotín a jeho toxicita nie sú zistené, ľudské telo môže tolerovať aj väčšie dávky tohto vitamínu, pretože biotín je rozpustný vo vode a ľahko sa vylučuje močom.

Nedostatok biotínu

Samo o sebe by malo stačiť, aby ste si boli istý, že máte biotínu vo vašej strave dosť. Či už zosilniť prirodzený prísun v potrave, alebo nájsť spôsob ako pridať doplnky, ktoré potrebujete. Ak nemáte dostatok biotínu, môžete tiež prísť o riasy a obočie. [2]

Biotín hrá dôležitú úlohu v prevencii vypadávania vlasov. Podľa genetických predispozícií je možné povedať, komu a kedy budú vypadávať vlasy ale správna strava bohatá na dôležité látky pre vlasy môže spomaliť až zamedziť tento proces. Liečba vypadávania vlasov je najúčinnejšia pokiaľ kombinuje lieky, ktoré sú určené na topikálnu (lokálnu) – povrchovú liečbu a látky v podobe vitamínov, ktoré človek dostáva do tela zo stravy alebo výživových doplnkov.

Biotín je základ kožných buniek

Zdravé kožné bunky sú dôležité pre zdravé vlasové folikuly. Slabé alebo nezdravé vlasové folikuly majú za následok neschopnosť udržať vlasy, čo vedie k ich vypadávaniu. Ak sa folikuly stávajú slabšie, zhoršuje sa aj ich vypadávanie a schopnosť vypestovať a udržať si vlasy, sa zmenšuje.

Tlmiace proteíny

Pre zdravšie telo je ľahšie zabraňovať vypadávaniu vlasov a stimulovať opätovný rast. Biotín môže zlepšiť vaše vlasové folikuly, ktoré opätovne podporujú rast vlasov.

Tabletky

Získanie správnej výživy je zásadné pre správny rast vlasov, aby umožnili premenu bielkovín do vlasov. Dopomáha tomu biotín, ktorý je nevyhnutný pre metabolizmus tukov, bunkový rast a aminokyseliny.

Posila vitamínu B

Kombinácia biotínu s inými vitamínmi skupiny B máva fantastický vplyv na prevenciu vypadávania vlasov. Výsledkom je silná kombinácia, ktorá naozaj môže vašim vlasom pomôcť. Aj ďalšie vitamíny môžu zlepšiť výkonnosť biotínu na vlasy, ale vitamíny B-komlexu majú najväčší vplyv.

Doplnky stravy

Biotín pracuje hlavne v noci, ak užívate biotín pomocou doplnkov. Buďte opatrný s množstvom biotínu, ak ho vaše telo bude mať príliš, mohlo by vám to spôsobiť iné zdravotné ťažkosti.

Zdroje potravín

Chcete použiť biotín na vlasy? Tu sú niektoré potraviny, ktoré vám ho umožnia dostať do tela:

  • karfiol
  • celé zrná
  • sója
  • banány
  • hrach
  • huby
  • sardinky
  • maslo
  • fazuľa

Potraviny, ktoré sú obzvlášť bohaté na biotín:

  • arašidy
  • pečeň
  • varené vajcia
  • surové žĺtky

Kým surové vajcia sú dôležitým zdrojom biotínu, je potrebné poznamenať, že surové bielka obsahujú avidín, proteín, ktorý viaže biotín. Z toho dôvodu sú len žĺtka preferovaným zdrojom biotínu. Na druhej strane varenie ničí avidín a preto aj varené vajcia môžu poskytnúť potrebný biotín pre ľudí, ktorí nejedia surové žĺtky.

Biotín proti mužskému vypadávaniu vlasov

Funguje ale biotin na vlasy ako liečba mužského plešatenia? Nuž, nie celkom. Biotín je síce skutočným prínosom pre rast vlasov, ale nerieši základný problém mužského vzorového plešatenia – genetiku a hormóny.

Je dobré pochopiť, prečo dochádza k mužskému vzorovému plešateniu, ako vplýva biotín na vlasy, teda na rast vlasov. Aj to, prečo nie je biotín najvhodnejšou prvou voľbou na liečbu vypadávania vlasov u mužov. Na čo je vlastne biotín skutočne dobrý a ako ho zaradiť do starostlivosti o vlasy?

Ako dochádza k mužskému plešateniu a prečo samotný biotín nepomôže?

Mužské vzorové vypadávanie vlasov sa môže prejavovať rôzne – buď môže ísť o ustupujúcu vlasovú líniu alebo difúzne rednutie okolo temena, prípadne po celej hlave. Okrem niekoľkých výnimiek je kľúčovou príčinou vždy to isté – citlivosť na dihydrotestosterón, známejší pod skratkou DHT.

DHT je vedľajším produktom testosterónu. Keď telo tvorí testosterón, mení sa jeho malé množstvo na DHT. Toto DHT sa môže naviazať na receptory na vlasovej pokožke a spôsobiť to, že sa s postupom času zhoršuje kvalita vlasových folikulov. Výsledkom je ustupujúca vlasová línia alebo rednutie vlasov.

Keďže vlasové folikuly na čele a na temene hlavy majú najviac receptorov, ovplyvní ich vypadávanie vlasov zvyčajne ako prvé.

Každý človek je na DHT rôzne citlivý. Práve preto začínajú niektorí muži plešatieť skôr a iní majú aj v starobe plnú hlavu vlasov. Ak ste citliví na DHT, pravdepodobne začnete prichádzať o vlasy bez ohľadu na stravovanie či užívanie vitamínov.

A keďže biotín je vitamín, nemá na zmenu testosterónu na DHT žiaden vplyv. Má však overený a pozitívny dopad na rast vlasov. A preto je užitočným doplnením výživových doplnkov pre rast vlasov spolu s niečím, čo blokuje DHT (saw palmetto, minoxidil, finasterid).

Biotín dokáže zastaviť vypadávanie vlasov, ale iba ak je spôsobené nedostatkom biotínu

Pri jednej príležitosti je biotín pri zastavení vypadávania vlasov účinný – ak trpíte na nedostatok biotínu.

Nedostatok biotínu v takom veľkom rozsahu je však v skutočnosti veľmi zriedkavý problém. Lepšie povedané, pravdepodobne nie je primárnou príčinou vypadávania vlasov. V priemere trpí na nedostatok biotinidázy jeden človek z 137 400. Príznaky nedostatku sú badateľné už v prvých mesiacoch života človeka.

Strata vlasov býva zvyčajne tým miernejším príznakom nedostatku biotínu. Ľudia, ktorým chýba biotín, mávajú často červenú šupinatú pokožku okolo očí, nosu, úst aj genitálií. Ďalšími príznakmi sú záchvaty, letargia, zdrevenelé končatiny, halucinácie a depresie.

Jeden z potenciálnych indikátorov nedostatku biotínu sú aj slabé, krehké nechty, ktoré ľahko praskajú a štiepia sa. Nízke hladiny biotínu sú spájané aj s nechutenstvom.

Jednoducho povedané, nedostatok biotínu je u zdravých, dobre živených ľudí veľmi zriedkavý. Prekvapivo bežný je však u tehotných žien. Dokonca až polovica tehotných žien trpí na marginálny nedostatok biotínu.

Keďže sa ale momentálne bavíme o plešatejúcich mužoch, nemusia sa títo nedostatku biotínu z dôvodu tehotenstva obávať. U mužov je vypadávanie vlasov spôsobené nedostatkom biotínu veľmi zriedkavé. U mužského pokolenia je vypadávanie vlasov spôsobené prevažne genetickými a hormonálnymi faktormi.

Neznamená to však, že nie je dobré používať výživový doplnok s biotínom na vlasy

Nedostatok biotínu pravdepodobne nebude príčinou vypadávania vlasov u mužov, neznamená to však, že užívanie biotínu ako výživového doplnku je zlý nápad.

Biotín je totiž účinnou pomôckou, ktorá ľuďom s rednúcimi a stenčujúcimi sa vlasmi dokáže urýchliť a posilniť rast vlasov.

Zaujímavé je, že väčšina výskumov týkajúcich sa biotínu sa týka žien. Znamená to tiež, že účinok u mužov nemusí byť rovnaký. A keďže väčšina ľudí neje pravidelne potraviny bohaté na biotín, je celkom vhodné dodať ho telu prostredníctvom výživového doplnku. A to ako u mužov, tak u žien.

Biotín nie je toxický, teda nemá negatívne účinky na pečeň či iné orgány, ak užívate biotín na vlasy (alebo nechty). Podľa výskumov môžu ľudia bezpečne užívať biotín aj vo vyšších dávkach, a to bez hroziacich zdravotných problémov.

Biotín nie je žiadny problémový doplnok, napriek tomu je pri užívaní iných liekov na predpis vhodné poradiť sa s lekárom predtým, než ho začnete užívať.

Dôležitý fakt je, že je biotín vitamín rozpustný vo vode. Na to, aby bol účinný, musí byť užívaný orálne.

Je biotín na vlasy nutný pri prevencii mužského vypadávania vlasov?

Povedané jedným slovom, nie. Biotín má overený účinok, pokiaľ ide o rast vlasov u ľudí trpiacich na nedostatok biotínu. Na mužské vzorové plešatenie však biotín vplyv nemá. Mužské vzorové plešatenie je hormonálne a genetické. A biotín ako vitamín jednoducho do tohto procesu zapojený nie je.

Nie je samozrejme na škodu pridať biotín do starostlivosti o vlasy. Ten však mužské vypadávanie vlasov ani nezastaví ani nespomalí. Na to potrebujete látky blokujúce DHT.

Biotín dokáže posilniť existujúce, rastúce vlasy. Nečakajte však od neho, že vám vďaka biotínu začnú opäť rásť vlasy tam, kde už nerástli...

Zdroje

  • COLOMBO, V.E. a kol., 1990. Treatment of brittle fingernails and onychoschizia with biotin: scanning electron microscopy [Abstrakt]. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. Dec, 23 (6 Pt 1), 1127–1132 [cit. 5.5.2020]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2273113/
  • FUJIMOTO, W. a kol., 2005. Biotin deficiency in an infant fed with amino acid formula [Abstrakt]. The Journal of dermatology [online]. Apr, 32 (4), 256–261 [cit. 5.5.2020]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15863846/
  • GUO, E.L. a KATTA, R., 2017. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatology Practical and Conceptual [online]. Jan, 7 (1), 1-10 [cit. 5.5.2020]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5315033/
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy