Biotín v tehotenstve – je možné užívať biotín počas tehotenstva?

Posledná úprava 15.03.2023

Mnoho tehotných žien trpí na nedostatok biotínu. Pritom nedostatok biotínu môže u dospelých spôsobiť vypadávanie vlasov, vyrážky na tvári, necitlivosť a brnenie v končatinách, depresie a halucinácie. Tiež však môže prispieť k vrodených chybám u dieťaťa, pokiaľ matke tento vitamín chýba. [1] Tehotné ženy potrebujú 30 mikrogramov biotínu denne. Preto sa poraďte s lekárom o zmenách vo vašom stravovaní či o možných výživových doplnkoch v tehotenstve, ktoré by ste mohli pridať do jedálnička.

Biotín v tehotenstve

Telo štiepi biotín v tehotenstve oveľa rýchlejšie než zvyčajne, preto môže dôjsť k jeho nedostatku, a to u mnohých tehotných žien. Pokles množstva biotínu sa týka dokonca jednej tretiny až jednej polovice všetkých tehotných žien. K nedostatočnému množstvu biotínu dochádza najčastejšie počas neskorej fázy tehotenstva. [2] Ak preto budete užívať biotín v tehotenstve, môžete zabrániť, aby k tejto situácii došlo a zvyčajne je to aj bezpečné. Je ale dôležité, aby ste sa poradili s lekárom, než si zvýšite príjem biotínu, hlavne ak ide o výživové doplnky v tehotenstve.

Biotín a vrodené vady

Podľa niektorých výskumov môže nedostatok biotínu spôsobiť vrodené vady u zvierat, a to isté môže platiť aj pre ľudí. Napríklad testy na myšiach ukazujú, že nedostatok biotínu môže spôsobiť rázštep podnebia, rázštep pery a svalové deformity. [1] Kostrové deformity sa vyskytli pri testoch vykonaných na kurencoch. Hoci výskumy na ľuďoch preukazujúce podobné účinky na nenarodených deťoch chýbajú, zaistenie dostatočného prísunu biotínu v tehotenstve môže pomôcť zabrániť práve týmto potenciálnym vrodeným vadám.

Potravinové zdroje biotínu

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zvýšiť príjem biotínu je konzumácia potravín bohatých na túto výživnú látku. Tieto potraviny tiež dodávajú mnohé ďalšie živiny, ktoré potrebujete na podporu zdravého tehotenstva. Medzi hlavné zdroje patria vajíčka. Kľúčom je vajíčko uvariť, pretože surové vajíčka môžu ukrývať kontaminanty, ktoré ohrozujú nenarodené dieťa. Podľa niektorých zdrojov aj konzumovaním veľkého množstva surových vaječných bielkov si môžete privodiť nedostatok biotínu. [3] Ďalšie potravinové zdroje biotínu sú pečeň, bravčové mäso, losos, avokádo, maliny, syr čedar aj karfiol.

Výživové doplnky s obsahom biotínu v tehotenstve

Hoci nie je známe, že by boli vysoké dávky biotínu toxické, je vždy potrebné opýtať sa počas tehotenstva na vhodnosť užívania akéhokoľvek výživového doplnku, pretože mnohé veci prechádzajú cez placentu k nenarodenému dieťaťu. Lekár vám tiež môže odporučiť vhodné dávkovanie presne pre vás. Väčšina prenatálnych vitamínov neobsahuje biotín, vždy ale oznámte lekárovi, aké iné výživové doplnky alebo lieky užívate, aby sa predišlo prípadným interakciám.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac