Čo spôsobuje vrásky a ako zabrániť ich vzniku

Posledná úprava 22.12.2021

Vrásky možno rozdeliť do dvoch základných kategórií: jemné povrchové línie a hlboké ryhy. Niektoré hlboké ryhy sú prirodzene anatomické a majú málo do činenia so starnutím. Ľudí však vo všeobecnosti trápia len vrásky zo starnutia.

Preto vôbec nie je prekvapivé, že kozmetický priemysel a priemysel starostlivosti o pleť prichádza s mnohými rôznymi produktami, ktoré vám majú pomôcť vrások sa zbaviť. Výsledkom je, že si dnes môžete kúpiť krémy na tvár, séra a dokonca môžete podstúpiť viacero chirurgických a nechirurgických procedúr, ktoré vám uchovajú mladistvý vzhľad čo najdlhšie.

My sa teraz pozrieme na rôzne typy vrások a na spôsoby ošetrenia, ktoré sú pre ten ktorý typ k dispozícii. Pozrieme sa aj na preventívne opatrenia, aby sme oddialili nástup predčasného starnutia. Nezáleží na vašom veku ani na stave pokožky, tento návod by vám mal pomôcť pochopiť, ako sa o pleť starať správne. Začnime tým, že si zadefinujeme typy vrások a línií, ktoré sa postupne, tak ako človek starne, môžu objaviť na tvári. Je dôležité poznať ich, pretože rôzne typy vrások potrebujú rôzne formy ošetrenia.

Typy vrások

Výrazové línie (mimické vrásky)

Vrásky sa môžu objaviť v rôznych formách. Existuje však jeden typ vrások, ktorý má úplne každý, nazýva sa výrazové línie alebo inak mimické vrásky. Objavujú sa zvyčajne okolo úst a na čele ako výsledok najčastejšie používaných výrazov tváre. Mimické vrásky však nie sú skutočnými vráskami, pretože ich má každý a neobjavujú sa ako dôsledok procesu starnutia.

Ak chcete minimalizovať vznik výrazových línií, musíte prestať vraštiť a krčiť tvár, keď zažívate určité pocity. Toto je však veľmi ťažká úloha, pretože výrazy tváre sú vecou zvyku a človek si ani neuvedomuje, že tieto pohyby robí. Napríklad, smiech, mračenie sa či žmúrenie očí – to všetko môže byť príčinou vzniku línií na tvári. A čím častejšie tvár krivíte, tým výraznejšie alebo hlbšie sú aj spomínané línie. Mimické vrásky sa môžu neskôr počas života pretaviť do jemných línií a vrások, takže by ste si mali dávať pozor, čo robíte so svojou tvárou. Dobrý riešením je niekoho poprosiť, aby sledoval, či sa vám pri rozprávaní robia mimické vrásky. Prípadne sa skúste pozerať do zrkadla a sledujte si, ako reaguje vaša pokožka pri prejave rôznych typov emócií.

Zaujímavé je, že vďaka výrazovým líniám možno odhaliť charakter a povahu človeka. Napríklad človek, ktorý sa často trápi, má zvyčajne „vrásky trápenia“ medzi obočím a na čele. Naopak človek, ktorý sa často smeje, bude mať s pribúdajúcim vekom „vrásky smiechu“ okolo úst a pravdepodobne aj vejáriky na vonkajšej strane očí.

Jemné línie

Jemné línie (alebo záhyby) sú prvým typom skutočných vrások, ktoré sa objavujú na tvári ako výsledok procesu starnutia. Jemné línie sú čosi ako minivrásky. Sú veľmi tenké, ale nie príliš hlboké. Postupne sa z nich ale môžu stať väčšie a hlbšie vrásky. Jemné vrásky sa objavujú prirodzene ako dôsledok starnutia, môžu sa však objaviť aj predčasne kvôli suchej pleti, kvôli fajčeniu, kvôli nedostatočnej konzumácii tuku, kvôli nedostatočnému prísunu proteínov zo stravy a nedostatku vitamínu C.

Sú ťažko viditeľné, pokiaľ pri vás človek nestojí veľmi blízko. Povrchové vrásky často zmiznú, keď sa koža natiahne a sú jednoducho prekryteľné ľahkým makeupom. Takéto povrchové vrásky sú následkom počiatočných fáz vnútorného, alebo prirodzeného, procesu starnutia.

Našťastie sú jemné línie tým najjednoduchším typom vrások, pokiaľ ide o ich prevenciu. Samozrejme za predpokladu, že máte správne návyky starostlivosti o pleť a dobre sa o svoju pokožku a svoje telo staráte. Možno ich tiež celkom úspešne ošetriť produktami starostlivosti o pleť, napríklad lokálne aplikovaným vitamínom C alebo mechanicky, napríklad dermarolerom či mikrodermabráziou.

Vrásky

Vrásky sú „dospelou verziou“ jemných línií, ktoré sa už stali širšími, hlbšími a s postupom veku výraznejšími. S vráskami vyzerá pokožka staro. Väčšina ľudí na sebe začne badať objavovanie niektorého z typu vráskavenia po dosiahnutí tridsiatich rokov.

U mužov sa však vo všeobecnosti začínajú tvoriť vrásky oveľa neskôr ako u žien, a to kvôli pevnejšej koži a väčšiemu množstvu kolagénu. Hoci je tvorba vrások výsledkom normálneho procesu starnutia, kedy sa postupne znižujú hladiny kolagénu, elastínu a kyseliny hyaluronovej, to, ako skoro sa vrásky objavia záleží hlavne na tom, ako riadne sa o svoju pleť staráte. A tiež od toho, ako moc sa nechránene vystavujete slnku.

Keď už raz začnete vráskavieť, začne sa vám koža zvrašťovať. Vrásky sa stanú výraznejšími a môže byť ťažké alebo nemožné ich prekryť makeupom. Tieto hlboké vrásky sú často najnápadnejšie okolo očí, úst a krku. Sú často dôsledkom úbytku tuku pod povrchom kože súvisiacim s vnútorným starnutím, ktoré spôsobuje stratu plnosti tváre a ovisnutú kožu. Mazové žľazy sa zväčšia, ale produkujú menej mazu a počet potných žliaz sa zníži. Obe tieto zmeny vedú k vysušovaniu kože.

Ďalším znakom vnútorného a vonkajšieho starnutia tváre sú vrásky, ktoré sa tvoria medzi nosom a kútikmi úst ako následok spomínaného ovísania a uvoľňovania kože. Miznú aj tukové zásoby spod kože. Tieto vrásky sa nazývajú nosovo-ústne záhyby. Spolu s voľnou kožou pozdĺž čeľuste, môžu tieto záhyby spôsobiť “lalokový” efekt v dolnej polovici tváre. Môžu sa tiež objaviť hlboké vrásky čela a vpadnuté oči a líca.

Tvorbu vrások možno o niečo oddialiť používaním produktov starostlivosti o pleť. Ale ak sa už raz vrásky vytvorili, je oveľa zložitejšie, zbaviť sa ich. Potom už možno budete na zmiernenie vrások potrebovať kozmetickú procedúru ako napríklad dermabráziu, používanie látok ako botox alebo dermálne výplne, prípadne zásah plastickej chirurgie vo forme faceliftu.

Najčítanejšie za posledný deň

Nie všetky vrásky vznikajú rovnako

Základné rozdelenie vrások je na vrásky dynamické a statické. Dynamické vrásky sú tie, ktoré vznikajú opakovaným pohybom na tvári. To sú vlastne mimické vrásky, ktoré vznikajú pri úsmeve alebo mračení. Statické vrásky sú tie, ktoré vznikajú kvôli strate pružnosti pleti, úbytku kolagénu, kvôli ovísaniu pokožky.

Pritom poznáme aj rôzne vnútorné a vonkajšie príčiny vzniku vrások.

Atrofické vrásky

Atrofické vrásky sú drobné paralelné línie, ktoré sa pri napnutí pokožky stratia. Môžu sa objaviť na tvári ale aj všade na tele – napríklad ako drobné vrásky na hrudi.

Tieto línie sú dôsledkom úbytku kolagénu, a teda pružnosti pleti. Tá postupne ovísa. Hlavným vinníkom je v tomto prípade poškodenie slnečným žiarením. UV žiarenie uvoľňuje voľné radikály, tie v koži ničia kolagén a elastín, čo sú stavebné bloky pevnej, štruktúrovanej pleti. Preto si treba tvár, krk a hruď, spolu s ostatnými odhalenými časťami tela, chrániť krémom proti slnku.

Trvalé pružné záhyby

Ide o záhyby a línie, ktoré sa s pribúdajúcim vekom menia na trvalé vrásky. Objavujú sa práve na lícach, na hornej pere, aj na krku. Zhoršujú sa pri opakovanom vystavovaní slnku. Prehlbujú sa aj kvôli fajčeniu (hovoríme o líniách a vráskach okolo pier, ktoré vznikajú kvôli opakovanému špúleniu úst). Fajčenie však zhoršuje vrásky aj zvnútra – vdychujete cigaretový dym, brzdíte prísun kyslíka k pleti. Jednoducho, celé zle.

Dynamické mimické vrásky

Sú to práve tie, ktoré vznikajú vďaka opakovaným pohybom svalov na tvári. Na koži vznikajú záhyby, ktoré na nej časom trvalo ostávajú. Objavujú sa hlavne v okolí úst, očí a na čele. Tieto vrásky vznikajú, pretože ste ľudskou bytosťou a žijete. Je to zbierka spomienok na každé zasmiatie pri šťastnom dni, či zamračené čelo pri trápení.

Gravitačné kožné záhyby

To sú tie vrásky, ktoré sa objavujú s pribúdajúcim vekom. Koža postupne stráca štruktúru, začína sa „krčiť“. Vznikajú kvôli kombinácii času a gravitácie...jednoducho, je to bežný proces starnutia. Na chudej tvári sú tieto vrásky oveľa výraznejšie než na tvári plnšej.

Čo môže spôsobovať tvorbu vrások?

Takmer u každého sa jedného dňa objavia vrásky. Otázkou je, ako skoro to bude a koľko ich bude? Nižšie nájdete zoznam niektorých z najbežnejších rizikových faktorov, ktoré môžu vyústiť do predčasnej tvorby vrások. Čím väčšiemu množstvu uvedených rizikových faktorov sa budete môcť vyhnúť, a čím skôr sa im vyhnete, tým lepšie bude vaša pokožka neskôr, vo vyššom veku, vyzerať.

Zvyčajne zbadáte efekt toho, ako sa o svoju pokožku staráte, v priebehu 10 rokov. Napríklad, to, ako sa o pleť staráte, keď máte 20 sa prejaví, keď budete mať 30 rokov. Ako sa o pokožku staráte v tridsiatke sa ukáže v štyridsiatke...a tak ďalej.

K faktorom, ktoré podporujú vznik vrások patria nasledovné:

  • fajčenie
  • stupeň pigmentácie pokožky (vyšší je lepší)
  • slnko
  • vlasy (niektoré účesy poskytujúce krytie a ochranu pred slnečným poškodením)
  • oblečenie (klobúky, dlhý rukáv, atď.) môže poskytnúť slnečnú ochranu
  • profesijné a rekreačné pobyty na slnku (poľnohospodárstvo, plachtenie, golf, používanie opaľovacích kabín)
  • dedičnosť (niektoré rodiny majú viac vrások)
  • množstvo podkožného tuku na tele človeka (ľudia s viac podkožným tukom, majú menej vrások)

Žiadna starostlivosť o pleť

Toto je zďaleka to najdôležitejšie preventívne opatrenie, pomocou ktorého môžete zabrániť nástupu predčasného starnutia. Dobrá pravidelná starostlivosť o pleť by mala zahŕňať čistenie a hydratáciu bežnými exfoliačnými prípravkami, a to raz až trikrát za týždeň v závislosti na type vašej pleti.

Mnohé produkty starostlivosti o pleť v súčasnosti obsahujú prísady proti starnutiu. Ak ich nepoužívate, bude vaša pokožka pravdepodobne starnúť rýchlejšie než pokožka človeka, ktorý ich používa.

Vaša práca

Vaša práca môže mať vplyv na zdravie vašej pokožky, na jej vzhľad aj na to, aká je na dotyk. Napríklad ak väčšinu času dňa trávite vonku, či je vietor, zima alebo svieti slnko, vaša pokožka bude starnúť rýchlejšie než pokožka človeka, ktorý nie je takýmto faktorom vystavovaný.

Avšak len to, že cele dní presedíte vnútri nutne neznamená, že je vaša pleť plne chránená. Aj vystavovanie sa slnku cez okno môže pôsobiť na starnutie pokožky podobne ako pri pobyte vonku. Ten istý účinok sa môže objaviť, ak ste šofér, alebo ak na vás slnko svieti cez akékoľvek sklo. Výskumy zistili, že ľudia, ktorí pravidelne šoférujú, zvyknú starnúť rýchlejšie na tej strane tváre, ktorú majú ako šofér otočenú k oknu. Je to preto, že hoci okná odfiltrovávajú UVB žiarenie, neblokujú UVA žiarenie. A práve tento typ žiarenia znižuje hladiny vitamínu D, podporujú nástup rakoviny kože a zvyšujú oxidatívny stres, ktorý následne vedie k „fotostarnutiu kože“ (starnutie spôsobené slnkom).

Genetika

Genetika zohráva významnú úlohu aj v tom, ako vyzerá vaša pokožka a koľko vrások sa u vás vytvorí. Dobrým spôsobom na určenie, aký typ „pleťových génov“ máte, je pohľad na vašich rodičov. Ak na svoj vek vyzerajú starí, budete aj vy skôr náchylný k predčasnému starnutiu. Nemusíte však zúfať, pretože ku vzhľadu a stavu ich pleti prispel aj ich životný štýl. Netreba preto zabúdať, že genetika nie je jediným faktorom, ktorý určuje ako skončí vaša pleť.

Vaša genetika tiež môže určiť, kedy sa u vás začnú objavovať príznaky starnutia. U niektorých ľudí sa môže napríklad začať tvorba vrások v dvadsiatke. Iným začína pleť vädnúť, ovísať a vráskavieť až v päťdesiatke. Všetci musíme žiť s tým, s čím sme sa narodili. Našťastie existuje množstvo produktov, ktoré nám dokážu pomôcť.

Balená voda

Pozor, pitím vody z fľašky si môžete spustiť tvorbu línií a vrások okolo pier. Takže pozor na takzvané „fajčiarske pery“.

Znečistenie

Znečistenie pochádza z vášho okolitého prostredia a len ťažko sa mu vyhnete, ak žijete v meste. Znečistenie tvorí voľné radikály na povrchu kože a tiež voľné radikály v tele, pretože ich vdychujete. Čím väčšiemu znečisteniu ste vystavený, tým rýchlejšie bude vaša pokožka starnúť.

Typ pleti

Ďalšou vecou, ktorá má vplyv na množstvo vrások, je váš typ pleti. Ak máte mastnú alebo aknóznu pleť, bude vaše pokožka starnúť pomalšie a vrásky sa na nej vytvoria neskôr, pretože ju prirodzene hydratuje produkovaný maz alebo olej.

Na druhú stranu, ak máte suchú alebo citlivú pleť, bude vaša pokožka pravdepodobne starnúť oveľa rýchlejšie a vrásky sa na nej vytvoria skôr. Pretože suchá pleť sa veľmi ľahko „krčí“ a tvoria sa na nej ryhy a záhyby. Takže je veľmi náchylná na tvorbu predčasných línií. Samozrejme, ak bude vaša pokožka počas dňa dostatočne hydratovaná, nie je dôvod, prečo by mal niekto s citlivou alebo suchou pleťou očakávať objavenie príznakov predčasného starnutia.

Životný štýl

Pokiaľ ide o životný štýl, sú dvoma najhlavnejšími faktormi, ktoré ústia do tvorby vrások, fajčenie a nechránené vystavovanie sa slnku. Oba môžu znížiť hladiny kolagénu a elastínu, čo vedie k vzniku jemných línií, vrások a k ovísaniu kože.

Navyše, fajčenie má za následok celkový matný vzhľad pleti, a to kvôli zníženému prúdeniu krvi k pokožke. Slnečné žiarenie môže zase spôsobiť hyperpigmentáciu na pokožke (hnedé škvrny, starecké škvrny).

Nesprávne stravovanie

Cukor vyvoláva zápalové stavy v tele, ktoré, ako je známe, urýchľujú proces starnutia. Cukor tiež môže znížiť efektivitu imunitného systému, takže môžete nabrať nadbytočnú váhu a zvýšiť si tak náchylnosť na vznik rôznych ochorení. Čím viac cukru skonzumujete, tým skôr začnete vyzerať staro. Patrí sem všetko, čo by ste bežne zaradili pod „cukor“ a „sladké“ (teda biely cukor a jednoduché uhľohydráty ako výrobky z bielej múky).

Ďalší faktor zo stravovania, ktorý môže viesť k predčasnému starnutiu je fakt, že nejete dostatok živočíšneho tuku. Ľudia, ktorí sú napríklad na diéte s nízkym obsahom tukov, prípadne vegáni alebo vegetariáni, sa zvyčajne vystavujú vyššiemu riziku vzniku jemných línií a vrások než ľudia, ktorí konzumujú dostatočné množstvá živočíšneho tuku. Prípadnou alternatívou môže byť kokosový olej.

Stres

Tak ako môže v tele vyvolať zápal, urýchliť starnutie a zvýšiť náchylnosť na rôzne ochorenia vyššie spomenutý cukor, môže to rovnako spôsobiť stres. Stres je príčinou snáď všetkých nežiadúcich účinkov, ktoré sa týkajú človeka. Stres môže za nespavosť. Nespavosť vedie k podráždeniu, a tá má za následok nežiadúce výrazy na tvári. Dôsledkom je aj hormonálna nerovnováha, tá následne vplýva na metabolizmus a výsledkom je predčasné starnutie pleti.

Ľudia, ktorí žijú veľmi stresujúcim životným štýlom zvyknú starnúť rýchlejšie než ľudia, ktorí toľko stresu nezažívajú. Navyše, určite typy ľudí, ktorí ľahšie prepadnú stresu, zvyčajne aj skôr umierajú.

Tip: Ak ste vystresovaný, užívajte denne pekárenské kvasnice, aby ste si doplnili zásoby vitamínu B.

Overené prísady proti starnutiu

Na trhu dostať mnoho rôznych produktov, ktoré sľubujú, že zmiernia vzhľad a výskyt vrások, prípadne zabránia ich vzniku. Samozrejme, niektoré z nich sú určite účinné. Niektoré však nestoja vôbec za nič. Pozrime sa teraz na niektoré známe prísady a zložky, ktoré sú overené a pre spomalenie starnutia skutočne prínosné. Neustále sa samozrejme objavujú nové prísady a zložky, o ktorých výrobcovia tvrdia, že sú proti vráskam účinné. Tieto sú ale častokrát nové a teda netestované na dostatočnej vzorke ľudí, aby sme mohli posúdiť, ako užitočné a nápomocné v skutočnosti sú.

Ak sa teda vyberiete na nákup krémov a pleťových mliek proti príznakom starnutia, bude najlepšie držať sa dobre známych a osvedčených prísad. Takto kúpite niečo, čo skutočne funguje a vyhnete sa zbytočnému míňaniu peňazí na nepotrebné zbytočnosti.

Vitamín A

Vitamín A (retinylpalmitát, retinol, Retin-A) je jednou z najčastejšie a najbežnejšie používaných prísad v produktoch proti prejavom starnutia. Možno ho získať v množstve rôznych foriem, vždy však ide o vitamín A alebo jeho deriváty. Vitamín A pomáha pri podpore obnovy kožných buniek, zlepšuje obnovovanie kože a stimuluje syntézu kolagénu. Tým sa stáva obzvlášť prínosný pri ošetrovaní jemných línií. V prípade hlbších vrások možno použiť silnejšie formy vitamínu A, napríklad Retin-A možno použiť na ošetrenie stredne hlbokých vrások.

Jedna vec, ktorú by ste mali mať pri používaní produktov s vitamínom A na pamäti je, že hlavne silnejšie formy ako Retin-A, môžu zvýšiť citlivosť pleti na slnko. Čím sa vlastne stáva zraniteľnejšou, ľahšie sa spáli a následne začne predčasne starnúť. Väčšina dermatológov preto odporúča, aby ste si pri používaní silných foriem vitamínu A chránili ošetrované oblasti pokožky opaľovacím krémom vždy, keď idete von. Pri bežných formách vitamínu A (napr. retinylpalmitát) nie je opaľovací krém nutný. Napriek tomu treba dávať pozor na to, ako reaguje vaša pokožka na slnko, teda či sa ľahšie nespáli.

Ďalšiu vec, ktorú treba pri vitamíne A spomenúť je fakt, že po ošetrení môže zostať pokožka červená. Toto začervenanie po niekoľkých hodinách, prípadne cez noc vymizne. Dovtedy pravdepodobne nebudete chcieť vyjsť z bytu bez mejkapu.

Alfa-hydroxykyseliny (AHA)

Alfa-hydroxykyseliny (kyselina citrónová, glykolová, mliečna a vínna) a beta-hydroxykyseliny (kyselina salicylová) sú slabé kyseliny, ktoré rozpúšťajú mŕtve kožné bunky z povrchových vrstiev epidermy a podporujú rast nových kožných buniek odspodu.

Zvyčajne sa nachádzajú v produktoch na čistenie pleti a proti akné. Možno ich však nájsť aj v telových mliekach a pleťových krémoch. Hydroxykyseliny sú vhodné skôr na preventívne ošetrovanie, v niektorých prípadoch sa môžu preukázať ako efektívne pri nezrelých jemných líniách.

Na ošetrenie hlbších jemných línií a vrások je vhodnejší chemický píling (napríklad pomocou pílingu z kyseliny trichlóroctovej alebo fenolového pílingu. Ide o oveľa silnejšie a hlbšie pôsobiace ošetrenie, než poskytujú hydroxykyseliny. A hoci môžu mať výborné výsledky, môže zostať tvár veľmi červená až po dobu 14 dní.

Vitamín C

Lokálne aplikovaný vitamín C je pravdepodobne jednou z najsľubnejších protivráskových možností ošetrenia pleti na trhu. Dobrou správou je, že existuje dostatočné množstvo vedeckých dôkazov, ktoré podporujú tvrdenia o jeho efektivite. Vitamín C chráni pleť na mnohých úrovniach. Prvou je, že funguje ako antioxidant, pričom chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môže vyvolať predčasné starnutie pleti. Vitamín C funguje aj ako opaľovací krém, takže chráni pokožku pred škodlivými účinkami slnka. Toto ale platí, ak sérum aplikujete večer. Ak ho aplikujete cez deň, v skutočnosti môžete zvýšiť rýchlosť, akou vám kvôli slnku pokožka zostarne. Pod pokožkou pomáha vitamín C zvýšiť tvorbu kolagénu. Dôsledkom toho je oddialenie objavenia vrások a zredukovanie vzhľadu existujúcich vrások.

Je však dôležité poznamenať, že na to, aby ste dosiahli takéto prínosy pre pleť, musí byť vitamín C aplikovaný lokálne buď ako krém alebo ako telové mlieko. Ústne užívanie vitamínu C má nejaké prínosy pre pleť, ale nie také, že by ste na pleti badali zlepšenie jej vzhľadu.

Vitamín E

Vitamín E (tokoferyl acetát) má podobný účinok ako vitamín C v zmysle pôsobenia ako antioxidant. Tieto dva vitamíny fungujú v synergii ako preventívne opatrenie. Dôležité je, že je vitamín E včlenený do bunkových membrán, čím sa efektivita membrány zvyšuje a chráni vnútorný obsah buniek.

Vitamín E sa často nachádza v opaľovacích krémoch kvôli jeho protizápalovým vlastnostiam. Podľa niektorých štúdií vitamín E môže zvýšiť riziko tvorby jaziev pri hojení rán. Čo je v rozpore z bežným názorom, že vitamín E je dobrý na prevenciu jaziev. Vitamín E pôsobí ochranne aj pokiaľ sa užíva vnútorne vo forme výživového doplnku. Ak teda váš krém na tvár neobsahuje vitamín E, môžete použiť vitamín E v tabletách.

Kyselina hyaluronová

Mnohé krémy na tvár obsahujú kyselinu hyaluronovú kvôli jej schopnosti vstrebávať vodu a expandovať, takže potom pleť pôsobí plne. Krémy s kyselinou hyaluronovou sú však väčšinou bezcenné, pretože molekula kyseliny hyaluronovej je príliš dlhá na to, aby prenikla cez kožu. To znamená, že lokálna aplikácia kyseliny hyaluronovej vám neprinesie žiaden úžitok.

Oveľa lepší spôsob ako použiť kyselinu hyaluronovú je jej vnútorné užívanie. Najjednoduchší spôsob ako to urobiť je kúpiť si výživový doplnok a užívať 100 mg za deň. Aj potraviny ako napríklad sladké zemiaky možno jesť kvôli podpore tvorby kyseliny hyaluronovej v tele.

Zelený čaj

Zelený čaj, ktorý obsahuje polyfenoly, je veľmi sľubnou prírodnou prísadou proti starnutiu, a jeho účinky potvrdzujú aj mnohé vedecké dôkazy. Pôsobí ako antioxidant, protizápalová látka a zdá sa byť čiastočne účinný aj pri prevencii fotostarnutia pleti, čo je starnutie kvôli vystavovaniu sa ultrafialovému svetlu.

Sójové izoflavóny

Sójové izoflavóny sú fytoestrogény, čo znamená, že napodobňujú účinok estrogénu. Pokiaľ sa sójové izoflavóny užívajú vnútorne alebo zvonka, zmierňujú výskyt miernych línií a pokožka pôsobí oveľa hladšie.

Kolagén

Kolagén je jednou zo štrukturálnych zložiek kože. Hladiny kolagénu s vekom prirodzene klesajú a s týmto poklesom dochádza k vráskaveniu a ovísaniu kože. Zvýšenie hladín kolagénu v pleti preto môže pomôcť obnoviť mladistvý vzhľad tváre a oddialiť nástup mnohých viditeľných znakov starnutia.

Kolagén možno užívať aj ako výživový doplnok vo forme hydrolyzovaného kolagénu, ale hlásenia o účinnosti sa rôznia. Alternatívou môže byť kurací alebo hovädzí vývar z kostí. Ide o bohatý prírodný zdroj kolagénu, spolu s kyselinou hyaluronovou, chondroitín sulfátom a širokým spektrom minerálov.

Voľba správneho krému na tvár

Hydratácia bola vždy považovaná za prvý dôležitý a podstatný krok, ak ste chceli mať žiariacu pleť. Ak nie je hydratácia pokožky dostatočná, začína pleť vysychať. Suchá pokožka na tvári znamená postupné zatvrdnutie epidermálnych buniek. Takže vždy, keď si natiahnete alebo poškriabete suchú pleť, vytvoria sa hlboké línie, zvráskavenie a trhlinky. A tento problém sa rieši veľmi ťažko. Práve preto je denná hydratácia pleti veľmi dôležitá. Navyše bráni predčasnému starnutiu pleti.

Mnohí ľudia hľadajú tú správnu hydratáciu, častokrát podľa toho, čo videli v televízii, v časopise alebo podľa toho, čo používajú priatelia. Pravdou však je, že neexistuje „perfektný hydratačný prostriedok“, ktorý by u každého robil zázraky. Každý totiž máme o niečo iný typ pleti, takže rôzne hydratačné krémy budú u každého pôsobiť inak.

Treba si preto uvedomiť, že dobrá tvárová hydratácia je tá, ktorá je v harmónii s vašou pokožkou. Taká, ktorá udrží v pleti vlhkosť a bude ju chrániť po celý deň. Ak používate správnu hydratáciu, bude vaša pokožka aj na pocit hydratovaná, a nie napätá alebo suchá. Zlý krém na tvár je taký, ktorý obsahuje prísady, ktoré nefungujú v harmónii s vašou pokožkou. Takáto disharmónia môže vyvolať zápal na koži, môžu sa objaviť vyrážky, pokožka bude podráždená alebo začervenaná. Toto všetko je príznakom toho, že používate hydratačný prostriedok, ktorý nesedí vášmu typu pleti.

Samozrejme, nemusí sa u vás prejaviť žiaden z týchto príznakov. Napriek tomu bude vaša tvár na pohľad aj na pocit v zlom stave. Napríklad, ak máte mastnú pleť a používate hydratačný prípravok na suchú pleť, bude vaša tvár pôsobiť veľmi mastne a olejnato. Alebo ak používate hydratačný prípravok na citlivú pleť a vaša pokožka je pritom suchá, nebude vaša tvár dostatočne hydratovaná a dosť pravdepodobne sa vysuší a začne praskať.

Typy krémov na tvár

Vo všeobecnosti možno povedať, že existujú tri hlavné typy hydratačných krémov na pleť: ľahké krémy, ťažké hydratačné krémy, kozmetické krémy s liečivými účinkami.

Ľahké denné krémy

Ľahké denné krémy sú vyrobené na používanie počas dňa, zvyčajne obsahujú zvlhčovadlá ako kyselina hyaluronová, glycerín, močovina alebo sorbitol, ktoré pomáhajú uzavrieť vlhkosť do pokožky. Ľahké krémy sú ideálne, pretože sú ľahko aplikovateľné a sú rýchlo absorbované do pokožky. Preto sú perfektné pre denné používanie.

Ťažké nočné krémy

Ťažké hydratačné krémy zvyčajne obsahujú prísady ako vazelína, minerálne oleje, bambucké maslo alebo cetylalkohol na zmäkčenie pokožky a vytvorenie ochrannej vrstvy.

Ťažké hydratačné krémy sa zvyčajne používajú v noci, tak ako nočné krémy. Sú vo všeobecnosti veľmi husté a pomaly sa vstrebávajú do kože. Zvyčajne sú dosť mastné, preto je lepšie aplikovať ich hodinu predtým, ako pôjdete do postele. Ťažké krémy na tvár potrebujú zvyčajne ľudia s veľmi suchou pleťou, pretože tento typ pleti potrebuje veľa hydratácie. Sú vhodné aj pre ľudí žijúcich vo veľmi chladných a studených oblastiach.

Kozmetické (liečivé) krémy na tvár

Kozmetické krémy na tvár môžu obsahovať vitamíny, minerály a antioxidanty. Sú určené na hydratovanie pokožky, dodávajú jej určitú ochranu a určitým spôsobom ju zlepšujú. Napríklad, niektoré krémy na tvár, lepšie povedané krémy na vrásky obsahujú koenzým Q10 alebo DMAE na zmiernenie jemných línií, vrások a spevnenie pokožky.

Môže vám pri prevencii vzniku vrások pomôcť stravovanie?

Najúspešnejší prístup k riešeniu problému je prístup z viacerých strán súčasne. A ak ide o odstránenie vrások alebo prevenciu vzniku vrások, ide skutočne o najlepšiu stratégiu akú môžete zvoliť. Dôvod je jednoduchý. Zdravie pokožky neovplyvňuje iba to, čo dávate na ňu, ale aj to, čo dávate dovnútra tela. Z toho vyplýva, že aj typy potravín a jedál, ktoré jete a vaše všeobecné stravovanie môže zohrávať veľkú úlohu pri určení toho, ako zdravo bude vaša pleť vyzerať, teraz aj v budúcnosti. Ako teda stravovanie ovplyvňuje vašu pokožku? Čítajte ďalej!

Potraviny s vitamínom C

Vitamín C je nutný pre tvorbu kolagénu, bez ktorého by sa spodná podporná štruktúra pokožky rozpadla. Výsledok? Vrásky a ovísajúca koža!

Vitamín C sa nachádza vo väčšine ovocia ako sú pomaranče, citróny a bobuľové plody. Nachádza sa ale aj v zelenine, ako napríklad brokolica, kel a ružičkový kel. Snažte sa pridať každý deň do stravy aspoň trochu vitamínu C. Ak sa vám to nepodarí prostredníctvom jedla, využite výživový doplnok.

Lyzín a prolín

Spolu s vitamínom C je dôležité jesť aj potraviny obsahujúce aminokyseliny lyzín a prolín. Pretože aj tieto spolu s vitamínom C používa telo na tvorbu kolagénu.

Lyzín a prolín sa nachádza v mäse a obilí, ale najlepší spôsob ako uistiť, že dostávate správne množstvá, je užívanie výživových doplnkov.

Potraviny s vitamínom A

Ďalší vitamín, ktorý je potrebné pridať do stravy je vitamín A. Tento vitamín pomáha udržiavať pokožku vláčnu a zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia slizníc, vďaka čomu ste následne odolnejší voči infekciám.

Dobré zdroje vitamínu A sú vnútornosti ako pečeň. Ryby ako sardinky alebo oleje ako olej z treščej pečene. Môžete tiež užívať prekurzory vitamínu A (napr. betakarotén) zo zeleniny ako mrkva. Nie každý ale dokáže ťažiť z tohto určitého vitamínu A. Takže ak môžete, pokúste sa získať vitamín A z mäsa, rýb a vajec.

Tuk

Tuk je dôležitý pre správne fungovanie tela. Napríklad mozog je z veľkej časti tvorený z tuku a ak človek nezíska dostatok tuku zo stravy, napríklad kvôli tomu, že je na diéte s nízkym obsahom tuku, zvyšuje sa uňho riziko objavenia depresií. Tuk je dôležitý aj na udržiavanie pokožky a bez dostatočného množstva tuku je pokožka oveľa náchylnejšia na vysušovanie, vráskavenie a ohýbanie.

Jeden z dôvodov, prečo sú tuky pre pleť dôležité je ten, že tuky, ktoré skonzumujete sa začleňujú do vonkajšej vrstvy buniek, bunkovej membrány. A keďže bunkové membrány chránia bunky pred poškodením napríklad voľnými radikálmi, budete chcieť, aby bola vaša ochranná vrstva čo najsilnejšia.

Určité tuky, ako kokosový olej alebo maslo, sú tvorené hlavne nasýtenými tukmi, ktoré ich robia veľmi stabilnými a odolnými voči teplu. Ak sa nasýtené tuky včlenia do membrán buniek, tvoria veľmi silnú ochrannú vrstvu okolo buniek, pretože sú tiež veľmi odolné voči poškodeniu voľnými radikálmi.

Naopak polynenasýtené tuky, ako slnečnicový alebo kanolový olej, sú veľmi nestabilné a tepelne nestále. Preto sa rýchlo ničia, hlavne ak sú vystavené teplu, svetlu alebo vzduchu. Ak sa tieto tuky dostanú do vašich bunkových membrán, dokážu sa membrány oveľa menej brániť voči poškodeniu voľnými radikálmi, takže budete náchylnejší na rôzne zdravotné problémy a predčasné starnutie.

Takže, hoci si nasýtené tuky získali zlú povesť kvôli ich spájaniu s ochoreniami srdca, je dôležité nevylúčiť ich zo stravy úplne, pretože ide o najlepší typ tuku, ktorý môžete konzumovať, ak si chcete zachovať mladistvý vzhľad po čo najdlhšiu dobu.

Ktoré tuky sú preto pre vašu pokožku najlepšie? Ako prvé nasýtené tuky, potom mononenasýtené tuky (napr. olivový olej) a potom polynenasýtené tuky.

Cukor

Ďalší významný faktor v určovaní zdravia pokožky je glykemický index a glykemické zaťaženie potravín, ktoré jete. Bez toho, aby sme zašli do prílišných detailov, tieto pojmy popisujú, ktorý typ inzulínovej reakcie vytvorí telo na kontrolu hladín cukru po zjedení určitej potraviny.

Dôvod, prečo to je dôležité je ten, že vysokoglykemické potraviny ako cukor, biela múka, rafinované uhľohydráty alebo akýkoľvek typ nezdravého jedla, vyvolávajú veľký nárast inzulínu v tele, ktorý následne spôsobuje zápal. Následne to môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie kvôli zvýšenému riziku cukrovky, obezity a zrýchlenému starnutiu.

V ideálnom prípade by ste sa mali čo najviac vyhýbať potravinám s vysokým glykemickým indexom a obmedziť sa na iba konzumáciu potravín s nízkym obsahom uhľohydrátov. Napríklad zelená zelenina ako doplnok adekvátneho množstva tuku a mäsa. Ak pravidelne jete cukor, dokonca aj prírodný cukor z ovocia a ovocných džúsov, mali by ste sa zamyslieť nad užívaním výživových doplnkov s obsahom kurkumínu (kurkuma), pretože toto indiánske korenie má vynikajúce protizápalové vlastnosti.

Voda

Telo je z veľkej časti tvorené vodou a ak začne byť dehydrované, ukladá vodu pre potrebu a fungovanie životne dôležitých orgánov. Toto sa však deje na úkor pokožky, pretože udržiavanie vlahy v pokožke nie je nevyhnutne nutné na prežitie. Ak teda pomer vody v tele poklesne, kožné bunky začínajú byť dehydrované. Výsledkom je, že sa scvrknú. Následne sa zhoršuje proces delenia buniek. Pokožka nedokáže tvoriť nové, zdravé kožné bunky. Zdravé bunky teda nenahradia tie odumreté. Výsledkom je matná, suchá pleť, na ktorej sa tvoria vrásky a jemné línie. Vzniká aj epidermálna suchosť, ktorá má za následok tvorbu stareckých škvŕn a akné.

Jedným z najviditeľnejších príznakov dehydratácie sú suché, popraskané a zvráskavené pery. Ak sa to isté stane s pokožkou na tvári, vzniká oveľa vyššie riziko vytvorenia jemných línií a hrozí predčasná tvorba vrások. Našťastie, predčasná tvorba vrások z dôvodu dehydratácie sa dá veľmi ľahko kontrolovať a dá sa jej zabrániť. Všetko čo treba urobiť je zabezpečiť dostatočný pitný režim. Treba piť dostatočné množstvo vody počas dňa a zároveň sa vyhýbať prílišnému pitiu nápojov, ktoré vás dehydrujú (napr. diuretiká). Štúdie preukázali, že ľudia, ktorí pili dostatok vody počas celého dňa zvyknú mať menej vrások než ľudia, ktorí dostatočne nepijú. Uistite sa preto, že nebudete zabúdať na tento jednoduchý a samozrejmý spôsob, ako dosiahnuť, aby vaša pleť vyzerala čo najlepšie.

Kyselina hyaluronová

Už sme písali o kyseline hyaluronovej, ale keďže je pre zachovanie mladej pleti bez vrások veľmi dôležitá, spomenieme ju krátko ešte raz. Ľudia, ktorých strava je bohatá na potraviny stimulujúce tvorbu kyseliny hyaluronovej, majú zvyčajne mladšie pôsobiacu pleť než ľudia, ktorí sa takto nestravujú. Najlepší spôsob ako prirodzene zvýšiť hladiny kyseliny hyaluronovej v tele je konzumáciou sladkých zemiakov alebo vývaru z kostí bohatého na chrupavky.

Omega mastné kyseliny

Omega mastné kyseliny ako omega-3 a omega-6, sú klasifikované ako esenciálne mastné kyseliny. To znamená, že telo tieto tuky prirodzene vytvoriť nedokáže, takže ich musíte získať zo stravy.

To, čo nás skutočne zaujíma, sú omega-3, pretože sa zdajú byť veľmi prínosné pre podporu hydratovanej a hladkej pokožky. Mnohým ľuďom sa nedostáva dostatok omega-3, ale majú príliš veľa omega-6, ktoré sú známe ako zápalové, hlavne ak ho zjete.

Omega-3 sa nachádza v olejnatých rybách ako sú sardinky, v semenách, napríklad v ľanových semienkach a orechoch, napríklad vo vlašských. A to vo významnom množstve. Dávajte si tiež pozor na konzumáciu potravín, ktoré sú „obohatené“ o omega-3, pretože omega-3 ako polynenasýtená mastná kyselina, nie je veľmi stabilná, pokiaľ sa vystavuje teplu, svetlu alebo vzduchu. Z toho vyplýva, že mnoho potravín, do ktorých je omega-3 pridané, obsahujú zatuchnuté pokazené omega-3, a to by ste určite zjesť nechceli.

Ako zabrániť vzniku vrások a ako ošetrovať vrásky

Keď už viete, ako je stravovanie pre zachovanie zdravej pleti dôležité, pozrieme sa na niektoré z najlepších spôsobov, ako zabrániť vzniku vrások alebo odvrátiť vznik vrások.

Krémy proti vráskam

Pokiaľ ide o oddialenie príznakov starnutia tváre, je hydratácia pleti absolútnou nevyhnutnosťou. Potrebujete dobrý krém na vrásky (či skôr krém proti vráskam). Na trhu možno dostať množstvo hydratačných prípravkov, ktoré obsahujú aj prísady proti starnutiu, napríklad koenzým Q10, retinol, zelený čaj, vitamín E a vitamín C.

Keď už budete svoju pleť tak či tak denne hydratovať, je vhodné vybrať si produkt, ktorý obsahuje jednu alebo viacero zo spomenutých zložiek. Takto si udržíte vlahu v pleti, budete ju chrániť proti poškodeniu voľnými radikálmi, ktoré sú zodpovedné za viditeľné známky starnutia.

Prírodné oleje

Ak sa vám nepozdáva myšlienka používať hotové výrobky, alebo vám prídu jednoducho pridrahé, výbornou prírodnou alternatívou (ako krém proti vráskam) je používanie kokosového oleja alebo emu oleja. Napríklad kokosový olej je veľmi bohatý na nasýtené tuky a poskytuje pleti vynikajúcu ochranu proti starnutiu kvôli jeho veľmi stabilnej povahe. Emu olej môže byť absorbovaný veľmi hlboko do pokožky, takže je obzvlášť hydratujúci. Má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré dokážu spomaliť proces starnutia a stimuluje aj tvorbu kolagénu.

Mali by ste sa ale vyhýbať používaniu polynenasýtených tukov, pretože, ako bolo spomenuté vyššie, tieto tuky zvyknú byť dosť nestabilné, takže by vlastne v skutočnosti urýchlili proces starnutia.

Cvičenie

Mierne cvičenie je veľmi prínosné pre pokožku, pretože zlepšuje prúdenie krvi po tele. Krv prenáša kyslík a živiny k bunkám, takže čím je cirkulácia krvi lepšia, tým zdravšia bude vaša pokožka. Slabé prúdenie krvi, ako to kvôli nedostatku cvičenia a pohybu, prípadne z dôvodu fajčenia, môže viesť k celkovému mdlému vzhľadu a zápalu ako výsledku hromadenia bunkového odpadu. A navyše aj k ovísaniu kože a k vzniku vrások.

Aj keby ste nezačali chodiť do telocvične, stačí chodiť pešo, iba niekoľko hodín týždenne. Prospeje to vašej pleti a celkovému zdraviu. Snažte sa preto o nejakú pravidelnú fyzickú aktivitu, vždy keď na to budete mať príležitosť.

Tvárová gymnasitka

Tvárová gamnystika nazývaná aj tvárová joga, je typom cvičenia, ktoré zvyšuje pevnosť tvárových svalov a zároveň stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu. Tvárová gymnastika sa dá vykonávať pomocou rúk alebo špeciálneho zariadenia, ktoré posilňuje svaly na tvári.

Dermálny valček (dermaroller)

Dermálny valček nazývaný aj valček na prepichovanie kože, či kolagénový indukčný systém, je malý kozmetický prístroj, ktorý má veľmi jemné ihly po obvode valca. Môžete ho používať doma alebo v kozmetickom salóne, kde ho aplikuje dermatológ alebo plastický chirurg.

Dermaroller robí na koži drobné vpichy, ktoré prechádzajú epidermou, niekedy sa dostanú dokonca aj do najvyššej časti dermy. Dôvodom je narušiť kožu, ktorá sa následne začína hojiť a súčasne tvoriť viac kolagénu. Navyše, ako výsledok drobných dierok vytvorených dermálnym valčekom, sa každý produkt starostlivosti o pleť bude lepšie vstrebávať do pokožky kvôli zvýšenej transdermálnej absorbcii.

Mikro-prepichovanie alebo prepichovanie pokožky sa ukázalo ako veľmi lacná a minimálne invazívna procedúra, ktorá môže byť prospešná pri ošetrovaní nielen jemných línií a vrások, ale aj pri vypadávaní vlasov, jazvách, striách a ošetrovaní pigmentovanej a slnkom poškodenej kože.

Tip: aby sa spustila tvorba kolagénu, je potrebný dermálny valček s dĺžkou ihiel minimálne 0,5 mm. Kratšie ihly nebudú mať žiaden významný vplyv na pokožku, pokiaľ ide o spomalenie starnutia.

Ošetrenia na omladenie pleti

Ošetrenia na omladenie pleti sú klasifikované ako nechirurgické kozmetické ošetrenie. Účinkujú tak, že odstraňujú vrchné vrstvy pokožky, takže sa odhalí nová koža a zároveň sa stimuluje tvorba kolagénu. Ošetrenia na omladenie pleti sú najefektívnejšie pri zrelej pleti, záleží tiež na type ošetrenia, ktoré podstúpite. Môžu byť použité na všetko možné od veľmi jemných línií až po stredne hlboké vrásky. Medzi najpopulárnejšie ošetrenia na omladenie pleti patria:

Mikrodermabrázia. Malý prístroj sa používa na rozfúkavanie minerálnych kryštálov po povrchu pokožky veľkou rýchlosťou. Je to podobné ako hĺbková exfoliácia a je do značnej miery bezbolestná.

Omladenie pleti laserom. O niečo drastickejšie ošetrenie, ktoré používa vysoko výkonný laser. Ten v podstate spáli vrchnú vrstvu pokožky. Tvár po ošetrení zostane veľmi červená a na pocit veľmi krehká. Táto metóda ale dokáže zázraky, pokiaľ ide o vygumovanie a odstránenie jemných línií a vrások.

Termáž (thermage). Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch ošetrení, termáž pôsobí zahrievaním hlbších vrstiev pokožky na stimuláciu tvorby spojivových tkanív. Tak sa vytvára mierny efekt napätej pokožky.

Chemický píling. Chemické pílingy sú dostupné v rôznych silách, od relatívne slabých (napríklad alfahydroxykyselina) až po veľmi silné (napríklad TCA pílingy alebo fenolový píling). Účinok je podobný ako pri mechanickej exfoliácii pleti.

Botox

Ide o jedno z najpopulárnejších kozmetických ošetrení medzi ženami a jeho popularita narastá aj u mužov. Botox využíva čistené proteíny derivované z toxínov na to, aby paralyzovali určité svaly na tvári. Výsledkom je zvýšené napnutie a zvýšenie kože. Tiež zmiernenie viditeľnosti jemných línií a vrások.

Ak sa botox neaplikuje správne, môže nastať problém s mimikou, človek nie je schopný normálne meniť výraz tváre. Prípadne mu načas zostane abnormálny výraz tváre.

Dermálne výplne

Dermálne výplne sa vpichujú injekciou pod kožu, kde nadvihujú poklesnuté oblasti. Dermálne výplne sú najvhodnejšie pre hlboké jazvy a hlboké vrásky, ale výsledok nie je stály. Preto je potrebné opakované ošetrenie, ak si chcete výsledný efekt zachovať. V súčasnosti ide o pravdepodobne najefektívnejšie ošetrenie zrelej alebo silne vráskavej kože.

Operatívne vyhladenie vrások (face lift)

Operatívne vyhladenie vrások alebo face lift znamená chirurgické odstránenie nadbytočnej kože z tváre, aby sa napla buď určitá oblasť tváre alebo celá tvár. Na rozdiel od prevládajúceho názoru nie je ale face lift určený na ošetrovanie vrások. Face lift môže pomôcť pri zmiernení existujúcich vrások, ale kompletne ich neodstráni. Napne však kožu a tým môže pomôcť pri zmiernení tvorby nových vrások. Preto je dosť bežné, že ľudia podstupujú face lift a následne ešte ošetrenie na omladenie pleti, pri ktorom sa možno hlbšie zamerať na problematické oblasti.

Dobrý spánok

Kvôli nedostatku spánku môže vyzerať vaša tvár unavene, opuchnuto a môžete mať kruhy pod očami. Môžu z toho neskôr vzniknúť vrásky okolo očí, pretože viečka a koža okolo očí ovísa. Najčastejšou príčinou nedostatku spánku je nespavosť.

Aj spanie s tvárou na vankúši môže spôsobiť vznik vrások (spánkové vrásky), pretože sa koža počas spánku napína, naťahuje a skrúca. Jednou možnosťou, ako tomu predísť, je mäkký vankúš, napríklad s hodvábnou obliečkou. Druhou možnosťou je spanie na chrbte.

Návyky pre starostlivosť o pleť

Mejkap, ktorý necháte dlho na tvári (hlavne cez noc) môže upchať póry, vyvolať zápal a urýchliť starnutie pleti. Vaša pleť takto zostarne oveľa skôr, než dosiahnete tridsiatku. Preto by ste sa mali vždy uistiť, že ste si pred spaním tvár aj pleť riadne vyčistili. A nikdy nechoďte spať bez umytej tváre.

To isté platí aj na ráno. Tvár by ste si mali riadne umyť a než si na ňu dáte čokoľvek iné, mali by ste úplne odstrániť mejkap. Väčšine žien by na odlíčenie mala stačiť čistiaca voda alebo čistiace mlieko na odličovacom tampóne. Ak ale používate veľké množstvá mejkapu, mali by ste zvoliť odstraňovač mejkapu a nie obyčajné čistiace mlieko, pretože nebude dosť silné.

Treba tiež poznamenať, že nekvalitný mejkap pleť vysušuje a spôsobuje predčasné starnutie pleti, a to už po niekoľkých dňoch používania. Ale ani nadmerné používanie, hoci tej najlepšej kozmetiky, pleti nesvedčí. Vysušená pleť sa začína lúpať, tvoria sa na nej škvrny a fľaky. Suchá pokožka a upchaté póry znamenajú tvorbu praskliniek, jemných línií okolo pier a na čele a následne vznikajú vrásky.

Rozumný pobyt na slnku

Každý vie, že je slnko jednou z najväčších, ak nie vôbec najväčšou príčinou starnutia pleti. Pri nadmerné pobyte na slnku sa môžu na koži vytvoriť hnedé škvrny, vrásky a koža môže začať ovísať. Následky poškodenia slnka sa však prejavia až o desať rokov neskôr. Preto je dosť zložité za mlada nepodceniť a úplne pochopiť, ako môže byť slnko pre pokožku škodlivé. Našťastie si čoraz viac ľudí uvedomuje, že slnko treba brať vážne a pokiaľ si chcú zachovať mladistvý vzhľad čo najdlhšie, musia nosiť slnečné okuliare a pobyt na slnku obmedzovať.

Krémy na opaľovanie

Používanie krému na opaľovanie by mal byť posledný bod pri starostlivosti o pleť. Hneď po čistení pleti, tónovaní a hydratácii pokožky. Krém na opaľovanie treba aplikovať ráno. Ak budete počas dňa dlho na slnku, treba sa krémom na opaľovanie natrieť znovu aj počas dňa.

Ako používať krém na opaľovanie

Najlepšie je vybrať si krém na opaľovanie s ochranným faktorom 15 a viac. Takáto ochrana je samozrejmosťou vo väčšine dobrých hydratačných krémov alebo podkladových krémov. Ak nie, tak môžete na váš krém na tvár natrieť ešte opaľovací krém. Nezabudnite si natrieť všetky odhalené miesta na koži, teda ruky aj krk, nie iba tvár. Aj keď sa nechystáte byť vonku príliš dlho. Až 80% pobytu na slnku je „náhodných“, slnko na nás svieti cez okná keď pracujeme, šoférujeme alebo nakupujeme. Existujú dva základné druhy opaľovacích krémov, chemické opaľovacie krémy a bariérové opaľovacie krémy.

Chemické opaľovacie krémy

Chemické opaľovacie krémy sa vstrebávajú do pokožky pomaly, počas niekoľkých hodín. Potom sa treba znovu natrieť. Najvhodnejšou dobou je potom krátko popoludní, keď je slnko horúce. Chemické opaľovacie krémy chránia kožu tým, že slnku síce dovolia dostať sa na kožu, obsiahnuté chemické látky ale bránia preniknúť hlbšie a vyvolať tak poškodenie slnkom.

Bariérové krémy na opaľovanie

Bariérové opaľovacie krémy, nazývané aj ochranné krémy proti slnku, zvyčajne obsahujú buď oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý ako svoju hlavnú zložku.

Ochranné krémy pôsobia inak ako opaľovacie krémy, pretože zostávajú na povrchu pokožky a vytvárajú fyzickú bariéru, ktorá bráni slnečným lúčom v kontakte s kožou. Ochranné krémy účinkujú dlhšie než opaľovacie krémy, pretože sa nevstrebávajú do kože. To znamená, že za normálnych okolností sa nimi stačí natrieť iba raz denne.

Buďte na slnku v bezpečí

Hoci je dôležité chrániť si kožu opaľovacím krémom alebo ochranným krémom, aby nedošlo k poškodeniu slnkom alebo predčasnému starnutiu, treba podotknúť, že nie všetky pleťové krémy sa robia rovnako. Podľa niektorých vedcov môžu chemické látky obsiahnuté v opaľovacích krémoch spôsobiť rakovinu kože. A vstrebávanie týchto chemikálií môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy v tele. Aby ste zostali v bezpečí, uistite sa, že je na vašom kréme označenie bez parabénov (PABA free) a že vám poskytuje ochranu proti UVA aj UVB.

Vo všeobecnosti možno povedať, že bariérové ochranné krémy sú považované za bezpečnejšie než opaľovacie krémy, pretože obsahujú menej chemických látok. Jediná nevýhoda ochranných krémov, ktoré obsahujú oxid zinočnatý, je tá, že môžu zanechať belavý povlak na tvári. Ak ho ale skombinujete s podkladovým krémom (minerálnym mejkapom), ani si to nevšimnete.

Vitamín D

Slnko je veľmi dôležité pre tvorbu vitamínu D v tele. Takže napriek tomu, že sa nebudete chcieť spáliť, mali by ste sa aspoň trochu vystaviť slnku bez ochrany, aby ste stimulovali telo na vytváranie vitamínu D.

Tipy ako používať krémy na opaľovanie

  • Natrite sa 20 minút predtým, ako pôjdete z domu a potom po každých 30 až 60 minútach pobytu na slnku.
  • Natrite sa vždy, ak ste sa boli vykúpať alebo sa potíte a utierali ste sa uterákom.
  • Vodeodolné krémy na opaľovanie by sa mali opakovanie natierať po 80 minútach (waterproof) alebo po 40 minútach (water-resistant).
  • Rakovina kože spôsobená slnkom sa často rozvinie na nose, dávajte si preto pozor a nezabúdajte naň.
  • Vyhoďte všetky krémy na opaľovanie, ktoré expirovali, pretože stratili schopnosť chrániť pred slnkom.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac