Doplnková a alternatívna liečba rakoviny – podrobné informácie

Posledná úprava 08.03.2017

Doplnková a alternatívna metóda sú pojmy používané na popísanie mnohých druhov produktov, postupov a systémov, ktoré nie sú súčasťou hlavného prúdu medicíny. Pozrieme sa, aké možnosti poskytujú pacientom s rakovinou.

Čo sú to doplnkové a alternatívne metódy liečby rakoviny?

Doplnkové a alternatívne metódy liečby rakoviny sú metódy slúžiace na pomoc pri úľave od symptómov a na zlepšenie kvality života počas liečby rakoviny. Ako „doplnkové“ sa označujú tie metódy, ktoré sa využívajú popri lekárskom ošetrení. Možno ste o nich počuli pri diskusiách o metódach, ktoré tvrdia, že slúžia pri prevencii, diagnostikovaní alebo liečbe rakoviny. Ako „alternatívne“ sa označujú metódy, ktoré sa používajú namiesto osvedčených a schválených liečebných postupov.

Možno ste o týchto spôsoboch liečby nepočuli od svojho lekára. Ľudia však medzi tieto metódy radia tradičnú čínsku medicínu, akupunktúru, hypnózu, či prístroje, ktoré údajne dokážu odhaliť alebo vyliečiť rakovinu. Niektorí ľudia môžu odporúčať „očistu tela“ za pomoci klystírov alebo detoxikačných diét, s využitím špeciálnych potravín alebo preparátov.

Niektoré z týchto metód môžu vykonávať iba ľudia s formálnym vzdelaním a zaškolením. Napríklad arteterapia alebo muzikoterapia. Môžu byť ponúkané spoločne s obvyklou, regulérnou liečbou rakoviny. Iné poskytujú ľudia s neformálnym alebo tradičným školením. Sem spadá všetko od terapie hrubého čreva až po úplne odlišné systémy, ktoré nevyužívajú žiaden z liečebných postupov, ktoré používajú lekári. Ďalšie produkty môžu byť ponúkané predajcami či prostredníctvom reklamy, napríklad bylinné výrobky či šťavy z exotického ovocia a zeleniny.

Niektoré metódy zaberajú veľa času a stoja veľa peňazí. Napríklad prísne diéty alebo cestovanie do inej krajiny kvôli špeciálnej liečbe. Ďalšie sú celkom lacné a ľahko použiteľné, napríklad vitamíny, bylinky alebo homeopatické prípravky.

Prečo by mala ľudí s rakovinou zaujímať doplnková alebo alternatívna liečba rakoviny?

Ľudia s rakovinou môžu zvažovať použitie doplnkových alebo alternatívnych metód z viacerých rôznych dôvodov:

  • Chcú zmierniť vedľajšie nežiadúce účinky bežnej liečby rakoviny bez toho, aby museli užívať viac liekov.
  • Hľadajú menej nepríjemný liečebný postup, ktorý by mal menej nežiadúcich účinkov.
  • Chcú zaujať aktívnu úlohu pri zlepšení svojho zdravia a celkového zdravotného stavu.
  • Uprednostňujú alternatívne teórie týkajúce sa zdravia a choroby, a preto aj alternatívne metódy liečby.

Doplnková a alternatívna liečba rakoviny, a ochorení vôbec, je často atraktívna, pretože tieto metódy používajú svoje vlastné telo, vlastnú myseľ či veci nachádzajúce sa v prírode. Niektoré dokonca sľubujú zdravie spôsobom, ktorý je jednoduchý, nezávadný a bez vedľajších účinkov. Čo je niečo, čo vám váš lekár nemôže ponúknuť. Ďalším plusom je, že ide o záležitosti, o ktorých rozhodujete iba vy a nikto iný.

Mnohé z týchto metód vám fyzicky neublížia, iné môžu byť naopak nebezpečné, dokonca môžu spôsobiť smrť. Doplnkové a alternatívne metódy, ktoré tvrdia, že dokážu vyliečiť rakovinu, však nie sú overené a ich účinok nie je jednoznačne preukázaný. Pretože metódy, ktoré sú osvedčené a dokážu bezpečne bojovať s rakovinou, sú veľmi rýchlo prijaté do hlavného prúdu medicíny. Napriek tomu existujú metódy, ktoré boli skúmané a ukázalo sa, že dokážu pomôcť človeku v tom, aby sa počas liečby rakoviny cítil lepšie.

Rozhodnutie použiť doplnkovú alebo alternatívnu liečbu rakoviny je závažné a dôležité. A musíte ho urobiť sami. Ďalej uvádzame možnosti, ktoré sa núkajú.

Aké doplnkové metódy sa používajú pri liečbe rakoviny?

Pokiaľ ide o liečbu symptómov a nežiadúcich účinkov, uľavenie od bolesti a zlepšenie kvality života, nie je bežná medicína hlavného prúdu jedinou možnosťou liečby rakoviny. Existuje viacero možností doplnkovej liečby, ktoré možno použiť bezpečne a súčasne s bežne zaužívanou liečbou. Niektorí ľudia považujú určité doplnkové metódy za veľmi užitočné a nápomocné pri kontrole niektorých zo symptómov. Zároveň dokážu zlepšiť kvalitu života pacienta. Neočakávajú však, že by tieto metódy liečili, či dokonca vyliečili, samotnú rakovinu.

Aké druhy liečby rakoviny sú k dispozícii?

Osvedčená liečba

Vedeli ste, že väčšina nových liekov vyrobených vo výskumných laboratóriách, dokonca aj tie, ktoré dokážu zabiť rakovinové bunky v skúmavkách a u zvierat, pri liečbe rakoviny u ľudí nakoniec vôbec nepôsobia? Preto sú všetky nové liečebné postupy považované za neúčinné, pokým nie je preukázané v rámci klinických štúdií u ľudí, že sú užitočné a prospešné.

Lekári, ktorí používajú bežnú alebo konvenčnú liečbu rakoviny sa zameriavajú na výsledky klinických štúdií (testovanie na ľuďoch). Všetky nové liečebné procedúry musia byť osvedčené v štúdiách a samozrejme schválené. (pozri aj Liečba rakoviny prsníka, Liečba rakoviny prostaty)

Dokonca ani výsledky z jednej klinickej štúdie nepostačujú na to, aby bola liečba schválená. Treba zozbierať dôkazy, výsledky laboratórnych štúdií, testy na zvieratách, malé testy na ľuďoch. Až potom sa spúšťajú väčšie klinické testy (štúdie na ľuďoch). Klinické testy sú potrebné na preukázanie, či liečba skutočne funguje a či je dostatočne bezpečná, aby ju používali ľudia.

Osvedčená liečba je liečba, ktorá bola testovaná takýmto spôsobom a bolo zistené, že je relatívne bezpečná a užitočná. Výsledky takýchto testov sú publikované v dôveryhodných recenzovaných časopisoch. Recenzovaný časopis je taký, kde pred publikovaním článok ohodnotia ďalší lekári a vedci z daného odboru, až potom je text časopisom akceptovaný a vydaný.

Spôsoby liečby, ktoré sú takto testované, sa niekedy nazývajú „založené na dôkazoch“. Sú všeobecné prijaté lekármi ako súčasť medicíny hlavného prúdu. Medicína hlavného prúdu (obvyklý typ liečby, ktorú lekári ľuďom poskytujú) sa môže nazývať aj štandardná liečba, konvenčná medicína, alopatická liečba alebo západná medicína.

Výskumná a investigatívna liečba

Výskumná alebo investigatívna liečba sa stále študuje v rámci klinických testov (testy na ľuďoch). Ak štúdie preukážu, že prínosy liečby prevyšujú vedľajšie účinky, môže byť schválená a povolená pre bežné použitie. Až vtedy sa liečba stane súčasťou štandardnej liečby hlavného prúdu.

V USA je možné počas výskumu použiť takýto liek alebo liečbu v prípade dobrovoľníkov v rámci klinických testov, v kombinácii so štandardnou liečbu. Takto je časť liečby neosvedčená a zvyšok liečby prebieha podľa tradičnej, konvenčnej liečby.

Doplnková liečba

Doplnková liečba sa používa spolu so štandardnou liečbou. Niektoré doplnkové terapie môžu pomôcť uľaviť od symptómov rakoviny, zmierniť vedľajšie účinky liečby rakoviny, alebo zlepšiť pacientov pocit pohody. Patria sem napríklad meditácia na zmiernenie stresu, mätový alebo zázvorový čaj na nevoľnosť, imaginatívna psychoterapia na zmiernenie stresu a bolesti počas medicínskych procedúr. V rámci vedeckých štúdií sa osvedčili aj metódy ako masáže, relaxácia a meditácia.

Integratívna terapia

Integratívna terapia je pojem, ktorým sa označuje kombinované použitie osvedčených bežných procedúr a niektorých doplnkových metód. Možno ste už počuli termín integratívna onkológia. Pri využití doplnkových metód sa zvykne poskytnúť liečba s nízkym rizikom vedľajších účinkov, pri ktorej existujú vierohodné dôkazy svedčiace o tom, že môže prispieť k zmierneniu symptómov či zlepšiť fyzické alebo psychické zdravie pacienta.

Alternatívna terapia

Alternatívna terapia sa používa namiesto bežnej tradičnej liečby. Alternatívne terapie sú buďto neosvedčené, pretože neboli vedecky testované. Alebo boli v rámci testov vyvrátené. To znamená, že boli testované a bolo zistené, že nefungujú.

Vyvrátené spôsoby liečby boli dostatočne testované, no zistilo sa, že pre dané ochorenie nefungujú. Takáto metóda môže spôsobiť, že pacient naďalej trpí , pretože metóda jednoducho nie je užitočná. Buď pacient kvôli takejto metóde odsúva liečbu, ktorá by mu mohla pomôcť, alebo mu táto liečba môže v skutočnosti škodiť.

Falošná liečba – šarlatánstva a podvody

Šarlatánstvo je podporovanie metód, ktoré tvrdia, že slúžia ako prevencia, diagnostika alebo liečba rakoviny. Pritom je ale známe, že sú nepravdivé, teda vyvrátené. Prípadne sú doposiaľ neoverené a s najväčšou pravdepodobnosťou falošné. Tieto metódy sú častokrát založené na teóriách ochorenia a liečby, ktoré sú v rozpore s uznávanými vedeckými myšlienkami. Poskytovatelia týchto metód častokrát používajú ohlasy pacientov ako dôkaz ich účinnosti a bezpečnosti. Mnohokrát tvrdia, že táto liečba lieči aj ďalšie choroby okrem rakoviny.

Podvod zachádza ešte o krok ďalej. V tomto prípade propagujú liečbu klamne ľudia, ktorých hlavným zámerom je zarobiť peniaze. Niektoré z týchto liečebných metód boli testované a zistilo sa, že nefungujú. Niektoré z nich sú škodlivé a je to o nich aj známe. Iné testované vôbec neboli, ale predajcovia tvrdia, že fungujú.

Prečo sa doplnkové a alternatívne formy terapie ťažšie hodnotia?

Liečba je považovaná za bezpečnú

Mnohí ľudia volia doplnkovú alebo alternatívnu liečbu rakoviny, pretože si myslia, že im nehrozia žiadne škodlivé vedľajšie účinky. Nie vždy je to však pravda. Veľkým problémom je, že kvôli alternatívnej liečbe dochádza k posunu tradičnej liečby, takže nádor môže rásť a šíriť sa do ďalších častí tela (pozri aj Šírenie rakoviny prsníka). Ďalším problémom je fakt, že niektoré doplnkové a alternatívne liečby rakoviny podľa hlásení spôsobili vážne problémy či dokonca smrť. Väčšina problémov však nie je nahlásená oficiálne, takže o nich nikto ďalší nevie. Niekedy, ak je pacient liečený lekárom, ktorý problém popíše v lekárskom časopise, sú správy o niektorých z vážnejších účinkov takejto liečby zaznamenané. Je ale nemožné s istotou vedieť, že boli popísané a publikované všetky vedľajšie účinky.

Vieme, že určité vitamíny a minerály môžu zvýšiť riziko rakoviny či iných ochorení, obzvlášť pri prílišnom užívaní. Ak sa to však stane jednému človeku, je veľmi ľahké nespojiť tento stav s ochorením a výživovým doplnkom. Študovať treba veľké skupiny ľudí, len tak možno zistiť malé nárasty rizika.

Niektoré spoločnosti svoje výživové doplnky neoznačujú správne alebo dokonca vôbec. V mnohých prípadoch, ak boli testované bylinné prípravky, obsahovali iba veľmi málo alebo dokonca žiadne z prísad uvedených na štítku. A hoci sa testy nerobia veľmi často, keď k nim dôjde, zisťujú kontrolóri, že bylinné prípravky neobsahujú to, čo je uvedené na štítku. Niektoré dokonca obsahujú kontaminanty, ktoré môžu byť pre ľudí škodlivé.

Niektoré spoločnosti dokonca vedia, že operujú nelegálne. Niektorí pridávajú umelo vyrobené lieky do „čisto prírodného“ doplnku. Po odhalení sa buď odsťahujú do štátu, kde nie sú regulácie natoľko prísne, alebo zmenia obchodné meno a pokračujú vo výrobe, až kým ich znovu neodhalia.

Na rozdiel od potravinových doplnkov a alternatívnych terapií, mnohé z doplnkových metód postavených na mysli a na tele sú veľmi bezpečné. Je len veľmi zriedkavé, aby mali ľudia problémy s aktivitami ako je meditácia alebo muzikoterapia.

Druhý extrém je, že niektoré alternatívne biologické terapie nie sú o nič menej toxické ako chemoterapia. Je preto potrebné uskutočniť bezpečnostné testy. A hoci sa detaily klinických testov pre testovanie liečiv a doplnkových alebo alternatívnych metód môžu líšiť, základné princípy zostávajú rovnaké.

Niektoré metódy liečby sú považované za účinné

Sú ľudia, ktorí si myslia, že liečba odvodená z ľudového liečiteľstva, ktoré sa používalo tisícky rokov, musí fungovať. Púšťanie žilou sa napríklad používalo priam s nadšením viac ako 2000 rokov, až kým sa neukázalo, že nefunguje ani proti horúčkam ani pri zápale pľúc.

Je dôležité pamätať na to, že len preto, že bola určitá liečba používaná dlhé roky, neznamená, že aj skutočne funguje. V minulých dobách, keď boli takéto spôsoby liečby to jediné, čo mali lekári k dispozícii, zomierali ľudia každého veku na choroby, ktorým sa dá dnes predchádzať, možno ich liečiť alebo napraviť. Napriek tomu je veľmi bežné, že sú ľuďom núkané práve tieto metódy s odvolaním sa na ich dlhú históriu.

Ak sa nevykonajú odborné štúdie, ťažko povedať, čo je spôsobené chorobou a čo liečbou. Bylinným prípravkom a liečbe, ktorá sa podáva na ochorenie, ktoré časom samo ustúpi, sa možno pripisujú zásluhy za vyliečenie človeka. Prípadne sa vďaka liečbe človek na krátky čas cíti lepšie, no táto liečba nemá žiadny dlhodobý účinok.

Účinok kvôli jeho očakávaniu

Je celkom bežné, že sa ľudia cítia lepšie takmer po akomkoľvek druhu liečby od ktorej očakávajú, že im pomôže. Toto sa nazýva placebo efekt a je jednou z foriem účinku kvôli očakávaniu. Placebo efekt znamená, že ak človek očakáva, že mu liečba pomôže, môže sa po nej skutočne cítiť lepšie. A to aj napriek tomu, že pre daný problém neurobila liečba vôbec nič. Tento účinok trvá zvyčajne iba veľmi krátko a zdá sa, že má čo do činenia s vlastnou chemickou schopnosťou tela uľaviť od bolesti či niektorých ďalších príznakov, a to až v trvaní niekoľkých hodín.

Účinok z očakávania môže pôsobiť aj menej príjemným spôsobom. Ak očakáva človek, že bude mať silná liečba vedľajšie nežiadúce účinky, môže pociťovať bolesť hlavy, únavu, nevoľnosť či iné symptómy, aj keby dostával fingovanú (neaktívnu) liečbu. Tento účinok sa nazýva nocebo efekt. Tento efekt je jedným z dôvodov, prečo sa vo väčšine riadnych vedeckých štúdiách zaznamenávajú účinky pre placebo skupinu aj pre liečenú skupinu.

Existujú aj mnohé ďalšie spôsoby, pri ktorých môžu klinické testy (ľudské výskumné štúdie) vykazovať účinky, aj keď žiadny skutočný účinok neexistuje. Napríklad pri štúdiách, ktoré sú veľmi malé, majú vysokú mieru predčasného ukončovania, alebo nie sú randomizované, môžu ukazovať účinky, ktorú v reále neexistujú. Stať sa tak môže pri všetkých druhoch výskumných štúdií, nielen testoch doplnkovej a alternatívnej liečby.

Ak nie sú vedecké štúdie starostlivo naplánované a nahlasované (napríklad nie je stanovená kontrolná skupina alebo účastníci nie sú randomizovaní), je nemožné oddeliť tento druh účinku od krátkodobých účinkov liečby. Dokonca aj štúdie s kontrolnou skupinou, ktoré ale nepoužívajú placebo, môžu mať rozdielne výstupy od testov s placebo skupinou.

Placebo efekt popri iných efektoch (účinkoch), môže vysvetľovať jeden z dôvodov, kvôli ktorým ľudia využívajú určité doplnkové alebo alernatívne metódy, ktoré samotnej základnej chorobe nepomáhajú. Ak sa cítia lepšie aspoň pár hodín, môže to byť pre nich užitočné, túto metódu používať, pokiaľ im samozrejme neškodí. Neznamená to tiež, že bude mať rovnaký účinok na každého, kto ju vyskúša. Tiež netreba očakávať, že bude mať vplyv na pôvodné ochorenie.

Dobré výskumné štúdie potrebujú čas a zodpovedný prístup

Niektorých ľudí ťažko presvedčiť, že liečba, ktorú im odporúča rodina alebo priatelia, nemá dôkaz o skutočnom účinku. Možno počuli presvedčivé príbehy o ľuďoch, ktorým zistili rakovinu a po takejto liečbe bol pacient vyliečený a opäť zdravý.

Každý chce týmto príbehom plným nádeje veriť. Ale príbehy o úžasných liekoch či vyzdraveniach nemožno považovať za dôkaz, že liečba účinkuje. Väčšinou ani nemožno zistiť, či sú príbehy skutočne pravdivé. Častokrát nie je možné zistiť, či osoba z príbehu mala chorobu pri ktorej jej daná liečba pomohla. Ani to, či neskôr znovu tento človek neochorel. Ťažko tiež zistiť, či je tento človek stále nažive.

Kontrolované štúdie na ľuďoch (klinické štúdie) sú najlepším spôsobom ako zistiť, či liečba funguje. Niektoré z klinických štúdií doplnkových metód liečby rakoviny sa robia inak ako štúdie pre lieky a tradičnú liečbu. Ide hlavne o staršie štúdie, ktoré sa riešili v časoch, keď sa tieto metódy ešte len začínali testovať. Avšak mnohé štúdie majú podobné problémy ešte aj dnes. Medzi bežné problémy patria:

  • Štúdia niekedy nemá placebo skupinu či dokonca ani kontrolnú skupinu. Pri testovaní niektorých metód liečby rakoviny (napríklad akupunktúra a niektoré iné praktické metódy) je takmer nemožné vytvoriť dobrú placebo metódu pre kontrolnú skupinu.
  • Ak je vytvorená placebo skupina, nemusia byť ľudia zahrnutí do testov randomizovaní (teda náhodne vybraní do jednej alebo druhej skupiny), čo vedie mnohokrát ku skresleným výsledkom.
  • Štúdie sa nemusí zúčastniť dostatočné množstvo ľudí na to, aby mala nejaký efekt.
  • Niekedy napriek placebo skupine nie sú štúdie zaslepené (to znamená, že vedci vedia, kto dostáva placebo alebo štandardnú liečbu rakoviny). Ak túto informáciu vedia, môže dochádzať ku skresleným výsledkom.

Na riadne klinické testy je potrebný čas a peniaze. To, ako dlho klinický test prebieha závisí čiastočne aj od toho, čo sa testuje. Môže napríklad trvať niekoľko rokov, kým sa ukáže, že liečba pomôže pri prežití, ale stačí iba niekoľko mesiacov na to, aby sa ukázalo, že pomáha pri nevoľnosti vyvolanej chemoterapiou.

Keďže existuje mnoho typov doplnkovej liečby rakoviny, môže byť až dlho po použití liečby publikované, či skutočne funguje. Kvôli spôsobu ako sú testy nastavené sa mnohokrát stane, že malé štúdie robené na začiatku tvrdia, že takáto liečba účinkuje. Neskôr však pri lepšie nastavených testoch vyjde najavo, že v skutočnosti nefunguje. Toto môže byť mätúce a frustrujúce pre ľudí, ktorí hľadajú informácie, aby sa mohli správne rozhodnúť. Dokonca aj v prípade liečby, ktorá bola študovaná, môže nájsť človek staré štúdie, podľa ktorých pomáha. Novšie, ktoré tvrdia opak, však už nenájde. Stará informácia je stále v obehu a dostáva sa jej často viac pozornosti. Niektorí predajcovia dokonca podporujú práve staršie testy a nové vôbec nespomínajú. Takto sa potom človek môže iba ťažko rozhodnúť, čomu veriť.

Nájsť spoľahlivé štúdie môže byť výzvou

Dobrou správou je, že čoraz viac lekárov a vedcov vo svete študuje doplnkové metódy liečby rakoviny s rovnakou pozornosťou ako metódy, pri ktorých sa používajú lieky. Výsledky mnohých z týchto testov sú publikované v spoľahlivých, tradičných lekárskych časopisoch. Viaceré z týchto štúdií boli dokončené, preto majú pacienti aj lekári lepšie informácie, ktoré môžu pri rozhodovaní o týchto liečbach zohľadniť.

Zlou správou je, že niektoré z hlavných zdrojov, v ktorých lekári tieto informácie vyhľadávajú, sú časopisy, ktoré nie sú starostlivo recenzované. Články môžu byť akceptované a publikované aj napriek tomu, že obsahujú nepresné informácie. Časopis nemusí mať prostriedky na odborné posúdenie a môže prehliadnuť určité chyby.

Časopisy, ktoré sa snažia publikovať správne informácie, však môžu tiež „zahmlievať“. Napríklad, ak si vezmeme, že štúdie s dobrými výsledkami sú oveľa zaujímavejšie než štúdie, ktoré neukážu žiaden rozdiel medzi liečenou a kontrolnou skupinou. Odborníci sa častokrát ani nesnažia dokončiť rukopisy a zaslať ich do časopisu, ak ich testy neukázali žiaden účinok. Ak tak aj urobia, časopisy sú menej dychtivé tieto výsledky publikovať. Znamená to, že väčšina štúdií, ktoré majú užitočné informácie o tom, že liečba neúčinkuje, nie sú nikdy publikované. Tých zopár, ktoré v časopise vyjdú, ukazujú aspoň nejaké rozdiely. To tiež znamená, že aj o metódach, ktoré v skutočnosti neúčinkujú, je zvyčajne publikovaných niekoľko málo štúdií, podľa ktorých zaberajú. Ak sa neskôr objaví dobre spracovaná štúdia, ktorá poukazuje na neúčinnosť liečby, staré štúdie slabej kvality sú stále v obehu. Preto ľudia nemôžu vedieť, čomu veriť.

Aké sú rizika nevyužitia tradičnej liečby rakoviny?

Tradičná liečba rakoviny vo forme rádioterapie, chemoterapie a chirurgických zákrokov môže byť nepríjemná. Tieto druhy liečby však boli vedecky testované a pri liečbe rakoviny osvedčené ako účinné. A hoci vedľajšie nežiadúce účinky liečby rakoviny môžu byť vážne, pomáhajú tieto liečby pri boji so život ohrozujúcou chorobou.

Ľudia s rakovinou, ktorí miesto tradičnej liečby rakoviny zvolia alternatívnu medicínu (teda alternatívna liečba rakoviny), sa vystavujú vážnemu riziku. Vzdávajú sa jedinej osvedčenej metódy liečby rakoviny. Takýto posun alebo prerušenie štandardnej liečby dáva rakovine čas na to, aby rástla a bujnela. Dokonca aj rané štádium rakoviny sa môže stať neliečiteľným, ak pacient pridlho odmieta účinnú liečbu. Dokonca aj v bode, kedy rakovina dosiahne stupeň, kedy je už neliečiteľná, je dôležité nezabúdať, že tradičná liečba môže ponúknuť veľa, pokiaľ ide o sledovanie rakoviny a o pohodlie pacienta.

Alternatívna liečba rakoviny alebo doplnková liečba rakoviny – možno ich používať bezpečne?

Mnohí ľudia s rakovinou využívajú jeden alebo viac druhov doplnkovej alebo alternatívnej terapie. Častokrát ale lekárovi o svojom rozhodnutí nepovedia. Najlepší prístup je, pozorne vašu voľbu prebrať a zhodnotiť. Povedzte lekárovi o každej metóde, ktorú používate alebo sa zamýšľate nad jej vyskúšaním. Existuje mnoho doplnkových metód liečby rakoviny, ktoré môžete bezpečne používať spolu so štandardnou liečbou a takto si uľaviť od symptómov alebo vedľajších účinkov, zmierniť bolesť. Môžu vám pomôcť viac si vychutnávať život. Aj keď nie sú plne testované, môžete zvoliť metódy, ktoré zvyčajne nespôsobujú žiadnu škodu a nebudú ovplyvňovať vašu liečbu rakoviny.

Tu sú príklady niektorých doplnkových metód, ktoré niektorým pacientom pomohli a boli bezpečné, pokiaľ sa používali spolu so štandardnou liečbou rakoviny:

  • Akupunktúra: akupunktúra je technika, pri ktorej sa do tela vpichávajú veľmi tenké ihly, čím sa lieči viacero symptómov. Môže pomôcť s miernou bolesťou a niektorými druhmi nevoľnosti.
  • Aromaterapia: aromaterapia je použitie vonných látok, nazývaných éterické oleje, vyťažených z rastlín. Tieto dokážu zmeniť náladu alebo zlepšiť symptómy ako je stres alebo nevoľnosť.
  • Arteterapia: arteterapia sa používa na pomoc ľuďom s fyzickými a emocionálnymi problémami a to prostredníctvom kreatívnych aktivít, ktorými možno vyjadriť emócie.
  • Biofeedback: biofeedback je liečebná metóda, ktorá používa monitorovacie zariadenie. Toto pomáha ľuďom získať vedomú kontrolu nad fyzickými procesmi, ktoré sú zvyčajne kontrolované automaticky. Napríklad tepová frekvencia, krvný tlak, teplota, potenie a svalové napätie.
  • Chôdza v labyrinte: táto metóda zahŕňa meditačnú chôdzu pozdĺž danej špirálovej dráhy, ktorá vedie do stredu a potom naspäť. Labyrintami možno „prechádzať“ online alebo po drážkovanej doske, po ktorej sa človek posúva prstom.
  • Masážna terapia: masírovanie znamená trenie a mnutie svalov a mäkkého tkaniva pomocou jemného tlaku. Podľa niektorých štúdií dokáže masáž zmierniť stres, úzkosť, depresie a bolesť a naopak zvýšiť pozornosť.
  • Meditácia: meditácia je proces mysle a tela, pri ktorom človek používa koncentráciu na to, aby uvoľnil telo a upokojil myseľ.
  • Muzikoterapia: muzikoterapiu poskytuje vyučený profesionál, ktorý využíva hudbu na podporu hojenia, liečenia a zlepšenia kvality života.
  • Modlitba a duchovno: spiritualita sa všeobecne popisuje ako vedomie si niečoho väčšieho než samotného človeka. Často je vyjadrená prostredníctvom náboženstva a modlitieb, ale existujú aj mnohé iné cesty hľadania a vyjadrenia duchovna.
  • Tai chi (tajči): tajči je staroveké čínske bojové umenie. Ide o systém mysle a tela, ktorý používa na zlepšenie zdravia a celkovej pohody pohyb, meditáciu a dýchanie. Ide o metódu, ktorá preukázala schopnosť zlepšiť u niektorých ľudí ich silu a vyrovnanosť.
  • Joga: joga je forma neaerobického cvičenia, pri ktorom sa opakuje súbor presne stanovených pohybov a polôh v súlade s uvedomelým sústredeným dýchaním.

Čo by ste sa mali pýtať, pokiaľ vás zaujíma doplnková liečba alebo alternatívna liečba rakoviny?

Ak rozmýšľate nad využitím inej metódy než lekárskeho ošetrenia založeného na dôkazoch, mali by ste sa zamyslieť nad nasledovnými otázkami:

  • Čo daná liečba sľubuje? Že dokáže zmierniť symptómy alebo vedľajšie účinky? Že dokáže zlepšiť zdravie? Buďte nedôverčivý a berte každú liečbu, ktorá tvrdí, že dokáže rakovinu vyliečiť ako podozrivú. Tvrdenia, že daná liečba dokáže vyliečiť rôzne druhy rakoviny alebo rakovinu a iné ťažko liečiteľné choroby (vrátane chronickej únavy, sklerózy multiplex, AIDS a podobne), sú určite falošné.
  • Aká je kvalifikácia osôb, ktoré liečbu ponúkajú? Sú to lekári medicíny? Sú to uznávaní experti v liečbe rakoviny? Prípadne v rámci doplnkovej medicíny? Ak navštevujete takéhoto alternatívneho liečiteľa, zistite si čo najviac o jeho odbornosti a vzdelaní.
  • Boli uskutočnené vedecké štúdie alebo klinické testy (u ľudí) na potvrdenie, či táto liečba účinkuje? Aké vedľajšie účinky boli hlásené?
  • Boli výsledky výskumu publikované v dôveryhodných časopisoch, recenzovaných inými odborníkmi, ktorí sú expertmi na danom poli?
  • Ako sú informácie o danej metóde podávané? Objavujú sa iba v masmédiách, teda knihách, neodborných časopisoch, na internete, v televízii, v reklame a rozhlasových talkshaw? A nie sú publikované vo vedeckých alebo lekárskych časopisoch?
  • Je táto metóda široko dostupná v rámci zdravotníckej komunity? Ak sa raz ukáže liečba ako bezpečná a užitočná, je zvyčajne používaná aj inými odborníkmi. Vyhýbajte sa liečbe, ktorú ponúkajú iba v jednej klinike, obzvlášť, ak je klinika v krajine s oveľa laxnejšou ochranou pacienta než v USA alebo v Európskej únii.
  • Čo je známe o bezpečnosti liečby? Môže byť škodlivá alebo sa môže nevhodne ovplyvňovať s inými užívanými liekmi či výživovými doplnkami?

Vyhýbajte sa falošným a otáznym spôsobom liečby

Ak narazíte na otáznu liečbu, zamyslite sa nad nižšie uvedenými bodmi. Nezabúdajte, že ak niečo znie až príliš dobre, aby to bola pravda, tak to pravda nie je. Ak si nie ste istí, obráťte sa na svojho lekára.

  • Sľubuje liečba liek na všetky druhy rakoviny?
  • Odporúčajú vám, aby ste nepodstupovali odporúčanú alebo štandardnú (tradičnú) medicínsku liečbu?
  • Sľubuje liečba prínosy a žiadne vedľajšie účinky? Dokonca aj bylinky a vitamíny majú vedľajšie účinky. Ak je liečba propagovaná ako metóda bez vedľajších účinkov, nebola pravdepodobne testovaná v rámci prísnych klinických testov, ktoré by odhalili vedľajšie účinky.
  • Ponúka danú liečbu či liek iba jedna osoba alebo klinika?
  • Musíte kvôli liečbe vycestovať do inej krajiny?
  • Používajú jej propagátori termíny ako „prelomový vedecký objav“, „zázračný liek“, „tajná prísada“ či „staroveký liek“?
  • Ponúkajú vám osobné príbehy úžasných výsledkov, ale žiadne skutočné vedecké dôkazy?
  • Napádajú propagátori liečby lekársku či vedeckú komunitu?

Treba zopakovať, že existujú bezpečné doplnkové terapie, ktoré vám môžu pomôcť cítiť sa lepšie. Sú však aj alternatívne metódy liečby rakoviny, ktoré vám môžu uškodiť. Než investujete čas a peniaze do akejkoľvek netradičnej medicíny, obráťte sa na svojho lekára a poraďte sa s ním, či by vám takáto metóda mohla pomôcť v boji proti rakovine.

Ako hovoriť so svojím lekárom o doplnkových alebo alternatívnych metódach liečby rakoviny?

Mnohí ľudia s rakovinou sa boja opýtať svojho lekára na doplnkové a alternatívne metódy liečby rakoviny. Je pravdou, že mnohí lekári nemusia vedieť o použití, rizikách a potenciálnych prínosoch týchto nekonvenčných spôsobov liečby. Tento nedostatok znalostí môže rozšíriť priepasť medzi pacientom a lekárom, pokiaľ ide o použitie doplnkových metód spolu s bežnou liečbou rakoviny. Nemusí vás to však zastaviť. Túto medzeru môžete pomôcť preklenúť niekoľkými spôsobmi:

  • Hľadajte informácie z overených a rešpektovaných zdrojov, ktorým možno veriť, pokiaľ ide o potenciálne prínosy a riziká liečby, nad ktorou premýšľate.
  • Ak tieto informácie posuniete svojmu lekárovi, skúste to urobiť spôsobom, ktorý dáva najavo, že ste si vedomý, že pre vás váš lekár chce len to najlepšie. Oznámte mu, že rozmýšľate nad doplnkovou liečbou rakoviny a že sa chcete uistiť, že nebude narúšať či inak ovplyvňovať vašu tradičnú liečbu.
  • Ak rozmýšľate nad alternatívnou liečbou rakoviny, povedzte o svojich úvahách aj lekárovi. Popýtajte sa ho na akékoľvek štúdie týkajúce sa tejto metódy. Aj na to, aké možnosti budete mať, ak by alternatívna liečba nefungovala.
  • Urobte si zoznam otázok a prineste si ho so všetkými ostatnými informáciami, o ktorých chcete hovoriť. Požiadajte lekára o podporu pri zisťovaní ďalších informácií o iných možnostiach a o procese vašej liečby.
  • Priveďte so sebou k lekárovi priateľa alebo člena rodiny, aby vás podporil. Môže vám tiež pomôcť pri rozhovore a zmierni stres z rozhodovania, ktoré je pred vami.
  • Pozorne načúvajte, čo vám lekár hovorí, snažte sa pochopiť jeho stanovisko. Ak liečba, nad ktorou uvažujete, môže spôsobiť problémy pri tradičnej liečbe, prediskutujte bezpečnejšiu možnosť voľby.
  • Neodďaľujte ani nevynechávajte naplánovanú liečbu bez upozornenia. Ak rozmýšľate nad zastavením alebo nezvolením tradičnej liečby, porozprávajte sa o tom s lekárom. Hoci možno vzdávate jedinú osvedčenú liečbu pre váš druh rakoviny, je to stále iba vaša voľba. Rozhodnutie je na vás.
  • Určite sa opýtajte lekára, či sú k dispozícii tradičné metódy na liečbu vedľajších účinkov alebo symptómov, ktoré máte počas alebo po liečbe. Existuje mnoho podporných možností liečby, vďaka ktorým sa budete cítiť lepšie.
  • Ak užívate výživové doplnky, urobte si kompletný zoznam toho, čo beriete, aj s užívaným množstvom. Mnohé doplnky a lieky sa môžu škodlivo ovplyvňovať s liekmi, preto o nich povedzte svojmu lekárovi. Všetky zmeny v užívaní liekov či výživových doplnkov hláste lekárovi.
  • Ak ste tehotná alebo kojíte, popýtajte sa na riziká a účinky doplnkovej alebo alternatívnej liečby rakoviny. Nikdy nedávajte bylinné lieky deťom bez toho, aby ste sa poradili s ich lekárom.
  • Požiadajte lekára, aby vám pomohol identifikovať možné falošné a podvodné výrobky.

Použitie doplnkovej alebo alternatívnej metódy je vaša voľba

Je bežné, že o doplnkových a alternatívnych metódach liečby rakoviny možno nájsť oveľa menej vysokokvalitných objektívnych informácií než o tradičných spôsoboch liečby. Je to jeden z dôvodov, prečo je niekedy nemožné povedať, či vám niektorá doplnková metóda dokáže pomôcť, prípadne ako bezpečná môže byť. Preto by ste si mali o liečbe čo najviac pozisťovať ešte predtým ako ju začnete používať. Dokonca aj keď nie sú informácia dostupné, limity o tom, čo je doposiaľ známe, vám môžu pomôcť pri rozhodovaní.

Voľba, či zvolíte doplnkovú alebo alternatívnu metódu, je na vás. Môžete ju však užívať oveľa bezpečnejšie, ak nezanedbáte nasledovné rady:

  • Poučte sa o rizikách a prínosoch každej terapie z hodnoverného vedeckého zdroja.
  • Porozprávajte sa o svojich plánoch s lekárom. Popýtajte sa na riziká a prínosy a zistite, ako sa môže ovplyvňovať s tradičnou liečbou rakoviny.
  • Požiadajte lekára, aby vám odporučil niekoho zodpovedného a dôveryhodného, ak potrebujete poskytovateľa pre vašu netradičnú liečbu (napríklad masážnu terapiu).
  • Porozprávajte sa s lekárom predtým, ako si naordinujete vlastný prípravok namiesto liekov, ktoré vám predpísal lekár.
  • Riadne si premyslite, či sa chcete vzdať osvedčenej liečby na úkor neosvedčenej. Ak sa tak rozhodnete, opýtajte sa ešte vopred lekára, aké možnosti vám zostávajú v prípade, ak alternatívna liečba rakoviny zlyhá.
  • Neukončite osvedčenú liečbu kvôli liečbe, ktorá sa neosvedčila. Neosvedčené (vyvrátené) sú iné ako netestované metódy liečby, ktoré zatiaľ nemuseli byť študované. Vyvrátené metódy študované boli, pričom bolo zistené, že nefungujú.
  • Dávajte pozor na falošné a klamlivé tvrdenia.
  • Majte na pamäti, že bezpečnosť väčšiny doplnkových a alternatívnych metód nebola testovaná pre tehotné a dojčiace ženy. Účinok na plod alebo dojčené dieťa sú väčšinou neznáme.
  • Porozprávajte sa najskôr s detským lekárom, než podáte výživový doplnok alebo iný prípravok svojmu dieťaťu.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy