Insomnia - čo spôsobuje nespavosť?

Posledná úprava 13.12.2022

Insomniu, teda nespavosť, môžu vyvolať psychické a zdravotné problémy, nezdravé spánkové návyky, špecifické látky, aj určité biologické faktory. Len nedávno začali vedci nazerať na insomniu ako na problém mozgu, ktorý nedokáže ukončiť fázu bdelosti. Mozog má cykly spánku a cykly bdelosti. Ak sa zapne jeden, druhý sa vypne. A insomnia môže byť problémom niektorého z týchto cyklov. Príliš veľa hnacej sily pre bdelosť alebo príliš málo hnacej sily pre spánok. Na začiatok je dôležité pochopiť, čo môže spôsobiť problémy so spánkom.

Zdravotné príčiny insomnie

Existuje množstvo zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť insomniu (niektoré sú miernejšie, iné závažnejšie). V niektorých prípadoch spustí nespavosť samotný zdravotný stav, v iných prípadoch znemožňujú pacientovi spánok symptómy ochorenia, ktoré spôsobujú diskomfort, pocit nepohody.

Príklady zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť insomniu:

  • alergická nádcha, sinusitída
  • gastrointestinálne problémy, napríklad reflux
  • endokrinné problémy ako hypertyreóza
  • artritída
  • astma
  • neurologické ochorenia ako Parkinsonova choroba
  • chronická bolesť
  • bolesť krížov

Insomniu môžu spôsobiť aj lieky, ktoré sa bežne užívajú na nachladnutie a alergickú nádchu, vysoký krvný tlak, choroby srdca, ochorenia štítnej žľazy, tiež antikoncepcia, lieky na astmu či depresie.

Insomnia môže byť navyše príznakom skrytej poruchy spánku. Napríklad sa môže jednať o syndróm nepokojných nôh, neurologický stav, kedy má dotyčný nepríjemný pocit a potrebu pohybovať nohami. A tento stav môže viesť k insomnii. Pacientom so syndrómom nepokojných nôh sa príznaky zhoršujú k večeru, počas nečinnosti a pri prechode z bdelého stavu do spánku. Z toho vyplýva, že zaspávanie a zotrvanie v spánku môže byť pre nich zložité.

Spánková apnoe je ďalšou poruchou spánku spájanou s insomniou. Pri apnoe sa človeku počas spánku čiastočne alebo úplne zablokujú dýchacie cesty, čo vedie k prestávkam v dýchaní a poklesu hladín kyslíku. Dôsledkom je krátke ale opakované prebúdzanie sa počas celej noci. Ľudia trpiaci na spánkovú apnoe niekedy udávajú, že trpia nespavosťou.

Ak máte problém s pravidelným spánkom, je vhodné prehodnotiť svoj zdravotný stav a zamyslieť sa, či za poruchami spánku nemôže byť nejaký skrytý zdravotný problém. V niektorých prípadoch stačí na zlepšenie spánku podniknúť niekoľko jednoduchých krokov. Napríklad vyhýbanie sa jasnému svetlu pri zaspávaní, obmedzenie prípadných rušivých a rozptyľujúcich prvkov pri zaspávaní (televízia, počítač, domáce zvieratá). Niekedy je však potrebné obrátiť sa na lekára a s jeho pomocou si vypracovať určitý postup a predspánkový rituál. Slabý spánok a nekvalitný spánok by človek nemal jednoducho akceptovať. Mal by sa obrátiť na lekára alebo priamo na spánkového špecialistu.

Insomnia a depresie

Insomnia môže byť spôsobená psychickým stavom, napríklad depresiami. Psychické problémy môžu zaspávanie sťažovať, samotná insomnia môže vyvolať zmeny nálad. Narušenie hormonálnej rovnováhy a fyziológie môže mať významný vplyv jednak na psychiku a jednak na nespavosť.

Problémy so spánkom môžu byť príznakom depresie a riziko vzniku ťažkej insomnie je oveľa vyššie u pacientov s výraznými depresívnymi poruchami. Výskumy ukazujú, že insomnia môže depresie spustiť, prípadne ich ešte zhoršiť.

Je dôležité vedieť, že príznaky depresie (napríklad nedostatok energie, strata záujmu alebo motivácie, pocity smútku alebo beznádeje) a insomnia sú prepojené a jeden problém môže zhoršiť ten druhý. Dobrou správou je, že sú oba liečiteľné bez ohľadu na to, ktorý z problémov sa objavil ako prvý.

Insomnia a úzkostlivosť

Väčšina dospelých už niekedy zažila problémy pri zaspávaní, pretože boli nahnevaní alebo nervózni. Pre niektorých sa z toho ale stalo pravidlo, ktoré sa opakovane spája so spánkom. Príznaky úzkostlivosti, ktoré môžu viesť k insomnii, sú nasledovné:

  • napätie
  • premýšľanie o minulosti a udalostiach, ktoré sa stali
  • nadmerné strachovanie sa kvôli nadchádzajúcim udalostiam
  • pocit prílišnej zodpovednosti
  • celkový pocit nabudenia a nadmernej stimulácie

Nie je ťažké pochopiť, ako môžu príznaky všeobecnej úzkosti sťažiť spánok. Úzkosť môže byť spájaná s problémom s prechodom z bdelého stavu do spánku (problémy so zaspávaním), alebo s problémom v spánku zotrvať (zobúdzanie sa počas noci a neschopnosť znovu zaspať). V oboch prípadoch sú za stresujúce myšlienky, dokonca za strach, ktorý v konečnom dôsledku drží človeka hore, zodpovedné nočná nečinnosť a ticho.

Ak sa tento stav opakuje niekoľko nocí (dokonca niekoľko mesiacov), začne sa človek cítiť ustráchane, prepadne ho strach a panika. A to všetko ako dôsledok nespania. Presne takto sa úzkostlivosť a insomnia môžu navzájom živiť. Tento uzavretý kruh je potrebné prerušiť liečbou. Ľuďom trpiacim úzkosťou môžu pri zaspávaní pomôcť kognitívne techniky, prípadne techniky zamerané na myseľ a telo, ale tiež všeobecné pravidlá pre zdravý spánok.

Insomnia a zdravý životný štýl

Insomnia môže byť spustená alebo poháňaná a živená vzorcami správania a spánku konkrétneho človeka. Nezdravý životný štýl a spánkové návyky môžu vyvolať insomniu, a to aj bez skrytých psychických a zdravotných problémov. Prípadne môžu už existujú insomniu zhoršiť.

Tu sú uvedené príklady, ako môže špecifický životný štýl a spánkové návyky vyústiť do insomnie:

  • Práca po večeroch. Môže sťažiť odpútanie a upokojenie sa. Keď príde čas spánku, môže byť človek ešte stále zamyslený a sústredený na prácu. Aj svetlo z počítača udržiava mozog v pohotovosti.
  • Popoludňajšie zdriemnutia (hoci krátke). Niektorým ľuďom popoludňajšie zdriemnutie pomáha, iným však môže večerné zaspávanie sťažiť.
  • Dlhý ranný spánok (na dobehnutie zameškaného). Takto môže človek svoje vnútorné hodiny pomýliť a ďalší večer si zaspávanie zase iba sťažiť.
  • Práca na smeny. Nepravidelná pracovná doba môže znovu zmiasť vnútorné hodiny, hlavne pokiaľ sa dotyčný snaží spať cez deň, alebo ak sa jeho pracovný rozvrh pravidelne mení.

Niektoré prípady insomnie začínajú akútnou epizódou, ale postupne sa zmenia na dlhodobý problém. Vezmime si príklad, človek nemôže jednu alebo dve noci spať, pretože sa dozvedel zlú správu. Ak si zvykne na nezdravé spánkové návyky, napríklad vstáva v noci kvôli práci, alebo pred spaním pije alkohol, môže insomnia pokračovať a potenciálne sa zmeniť na oveľa vážnejší problém. Namiesto toho, aby insomnia postupne odznela, stane sa chronickou.

Keď sa tak stane, začne si človek s večerom asociovať strach a myšlienky typu „nikdy sa mi nepodarí zaspať“. A vždy, keď nebude môcť spať, tento vzorec sa iba posilní.

Práve preto je dôležité insomniu identifikovať a postaviť sa jej, nedovoliť, aby sa z nespavosti stala normálna vec. Ak sú príčinou insomnie životný štýl a nezdravý spánok, existujú kognitívno-behaviorálne techniky a tipy na spánkovú hygienu, ktoré môžu pomôcť. Ak sa pokus o zmenu spánkových návykov nevydaril, je treba začať sa problémom vážne zaoberať a vyhľadať lekára.

Insomnia a stravovanie

K insomnii môžu prispieť určité látky a činnosti, vrátane stravovacieho vzorca. Ak človek nemôže spať, môžu naňho jednoducho vplývať niektoré z nasledovných faktorov životného štýlu.

Alkohol je sedatívum. Najskôr z neho síce môže byť človek ospalý, neskôr ale môže spánok rušiť.

Kofeín je stimulant. Väčšina ľudí si je povzbudivej sily kofeínu vedomá, takže kávu pijú ráno, aby sa naštartovali a boli produktívni. Väčšine ľudí kofeín užitý s mierou nevadí. No nadmerné užívanie kofeínu môže spôsobiť insomniu. Ľudia, ktorí vypijú štyri alebo viac šálok káv alebo kofeínového nápoja denne pociťujú na rozdiel od ľudí, ktorí vypili maximálne jednu šálku, aspoň jeden z príznakov insomnie. A to niekoľko nocí v týždni.

Kofeín môže zostať v tele až osem hodín, takže jeho vplyv je dlhotrvajúci. Kto teda trpí nespavosťou, nemal by konzumovať krátko pred spaním potraviny alebo nápoje s obsahom kofeínu.

Nikotín je tiež stimulant a spôsobuje insomniu. Fajčenie cigariet alebo tabakových výrobkov pred spaním môže sťažiť zaspávanie a nerušený celonočný spánok. Fajčenie celkovo škodí zdraviu.

Ťažké kovy tiež môžu narušiť spánok. Najlepším riešením je zjesť večer iba niečo ľahké. Ak sa človek pred spaním príliš naje, nebude sa cítiť dobre a telo iba sťažka dokáže spomaliť a uvoľniť sa. Štipľavé jedlá môžu navyše vyvolať pálenie záhy a brániť tak v spánku.

Insomnia a mozog

V niektorých prípadoch môže byť insomnia spôsobená určitými neurotransmitermi v mozgu, o ktorých je známe, že súvisia so stavom spánku a stavom bdelosti.

Existuje množstvo možných chemických reakcií v mozgu, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať spánok a mohli by vysvetľovať, prečo majú niektorí ľudia predispozície na insomniu a so spánkom sa počas mnohých rokov a bez zjavnej príčiny trápia. A to aj napriek tomu, že sa riadia odporúčaniami pre zdravý spánok.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy