Kokosový olej a účinky na pokožku

Posledná úprava 28.07.2023

Kokosový olej je známy po celom svete, a to nielen ako konzumný stolový olej či vlasové tonikum, ale tiež ako vynikajúci masážny olej a vyhladzovač pleti. V tropických oblastiach, kde kokosové orechy rastú, sa oleje využívajú rôznymi spôsobmi. Domáci bežne vtierajú kokosový olej do pokožky, pretože veria, že ich chráni pred škodlivými slnečnými lúčmi. Dokáže teda tento prirodzený olej bez pridaných chemických látok a aditív chrániť pokožku na najhorúcejších a najslnečnejších miestach na zemi lepšie než spracované a umelé opaľovacie krémy?

Otázkou je, čo robí kokosový olej tak prínosným pre pokožku? Než dokážeme pochopiť, ako kokosový olej dosahuje všetky naozaj pôsobivé benefity, o ktorých hovoria ľudia po celom svete, pozrime sa na zloženie kokosového oleja a príslušné vlastnosti jednotlivých zložiek, vďaka ktorým môže byť prínosný pri udržiavaní zdravej pleti.

Zloženie kokosového oleja

Nasýtené tuky: tieto nasýtené tuky sú prevažne mastné kyseliny či triglyceridy so strednou dĺžkou reťazca. Pokiaľ sa aplikujú na pokožku, zostane vláčna a jemná na dotyk. Kvôli prítomnosti týchto tukov udržuje kokosový olej vlhkosť v pokožke, pretože tuky eliminujú stratu vlhkosti pórmi na pokožke. Pokiaľ kokosový olej pravidelne konzumujeme, uchovávajú sa tieto tuky pod pokožkou, čím ju udržiavajú zdravú a hladkú. Pokožka získa jednotný tón a zmierni sa výskyt pórov.

Kyselina kaprinová, kyselina kaprylová, kyselina laurová: neodlišujú sa príliš od mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, je ale dôležité spomenúť ich zvlášť, pretože k zdraviu prispievajú zvláštnym spôsobom. Tieto tri mastné kyseliny majú silné dezinfekčné a antimikrobiálne vlastnosti. Výsledkom je, že po nanesení na pleť ju kokosový olej chráni pred mikrobiálnymi infekciami, ktoré by sa mohli dostať do otvorených rán, dokonca by mohli preniknúť do tela pórmi. Tento mikrobiálny účinok je dosiahnuteľný aj v prípade, že sa kokosový olej užíva vnútorne, pretože mastné kyseliny sa menia na monokapríny a monolauríny a tieto posilňujú imunitu.

Navyše, kyseliny kaprinová, kaprylová a laurová sa ľahko štiepia, čím vlastne prispievajú k využívaniu energie rýchlym a efektívnym spôsobom. Môžu tak byť hlavnou vzpruhou pre energetické hladiny pred cvičením. Aj preto sa tieto mocné kyseliny spájajú s chudnutím a manažmentom chudnutia. Zníženie hmotnosti je dobrý spôsob, ako zlepšiť kvalitu pokožky znížením nadbytočného množstva tuku, vyhladením strií a záhybov na koži, ktoré môžu byť neatraktívne. Mať zdravé telo znamená, že si pokožka udržiava svoje pevné uchytenie okolo svalov a kostí.

Vitamín E: prínos vitamínu E s ohľadom na starostlivosť o pokožku je dobre známy. Je podstatný pre zdravý rast kože, opravu opotrebenej a potrhanej kože, udržanie hladkej pokožky a ochrane voči vzniku trhliniek. Naviac, zabraňuje predčasnému starnutiu a vzniku vrások, pretože má dobré antioxidačné vlastnosti. 100 gramov kokosového oleja obsahuje približne 0,1 mg vitamínu E. Takto vylepšuje vyživovanie pokožky.

Krém proti prejavom starnutia: kokosový olej bol už tradične cenený a popularizovaný kvôli jeho vlastnostiam súvisiacim s potlačením prejavov starnutia.

Proteíny: tak ako samotné kokosové orechy, aj kokosový olej je bohatý na proteíny. Tieto proteíny udržujú pokožku zdravú a omladenú, a to zvnútra aj zvonka. Proteíny tiež prispievajú k bunkovému zdraviu a obnove tkanív, spolu so širokým záberom iných dôležitých aktivít v rámci tela. Pre všetky poškodené bunky na pokožke alebo blízko pokožky garantuje zdravý tok proteínov ich nahrádzanie normálnou rýchlosťou. Naopak, u ľudí, ktorí dodržujú diétu s deficitom proteínov, sa poškodené bunky hoja pomalšie a často sa vytvoria výraznejšie jazvy práve kvôli predĺženej dobe hojenia.

Najlepšou vlastnosťou kokosového oleja, ktorá ho robí tak prínosným pre pokožku je fakt, že nezatuchne a neožltne. Ak ho aplikujete na pokožku, môže na nej na rozdiel od iných olejov pôsobiť dlhšie. A nezatuchne. Kvôli týmto svojim rôznorodým vlastnostiam sa kokosový olej používa ako dôležitá zložka rôznych pleťových krémov.

Použitie kokosového oleja na pleť a starostlivosť o pleť

Balzam na pery: prasklinky na perách môžu potrápiť každého. Môžu sa stať zdrojom obáv, nepohodlia, dokonca až rozpakov. Ak si na pery dáme chemicky spracované balzamy, môže dôjsť k ich požitiu. A sú predsa len mierne toxické. Niektoré gély a balzamy môžu byť požívateľné, no obsiahnuté chemické zložky určite jesť nechcete.

V takýchto prípadoch je ideálnou alternatívou kokosový olej. Pôsobí rýchlo a ak sa aj dostane do žalúdka, je to iba ďalší benefit, takže nakoniec sú spokojní všetci.

Prostriedok na zjemnenie pokožky: väčšina z nás používa rôzne krémy a pleťové mlieka na zjemnenie pokožky, obzvlášť pokožky na tvári a rukách. Kokosový olej je vynikajúci zmäkčovač kože a pomáha zbaviť sa suchej a zatvrdnutej pokožky. Jednoducho vezmite do dlaní trochu kokosového oleja, dlane pošúchajte a potom aplikujte kokosový olej na tvár či ruky, teda všade tam, kde chcete dosiahnuť hydratačný efekt.

Kokosový olej je tiež dobrý na zatvrdnutú a popraskanú kožu na nohách či pätách. Môže sa to stať kvôli extrémnemu chladu alebo namáhavej práci, pri ktorej musíte stáť. Popraskaná koža nezmizne, ale pokožka na nohách bude po niekoľkých dňoch aplikovania kokosového oleja na postihnuté miesta mäkšia.

Ako exfoliant s pridaním exfoliačných či zrnitých látok ako napríklad soľ a cukor, dokáže kokosový olej svoje účinky ešte vylepšiť. Úspešne odstránite odumretú pokožku a kožu zbavíte všetkých látok, ktoré upchávali póry. A to bez pocitu podráždenej pokožky. Prirodzene upokojujúca povaha oleja skombinovaná so zrnitým, exfoliačným materiálom je úžasnou kombináciou, ktorá zanechá vašu pleť vo výbornom stave – s rovnomerným sfarbením, uzavretými pórmi a jemnou štruktúrou.

Odstraňovač mejkapu: kokosový olej môže byť použitý aj ako odstraňovač mejkapu. Nie je to bežný postup, ale ženy ho začali používať na odstránenie mejkapu z tváre a očí. Bez starosti o to, že by sa do pleti v jej jemných a citlivých oblastiach dostali chemikálie z iných odstraňovačov mejkapu.

Problematická pokožka: tvrdí sa, že kokosový olej je dobrý na niektoré kožné problémy ako je akné, psoriáza a ekzém. Vedecký výskum sa snaží tieto tvrdenia potvrdiť alebo vyvrátiť. Viaceré výskumy hovoria pre, a to vďaka obsahu proteínu. Takto je možné nahradiť poškodené alebo odumierajúce bunky novými a zdravými – deje sa tak pri niektorých kožných problémoch. Kokosový olej tak nielenže ošetrí zápal tým, že bojuje s mikróbami. Zároveň lieči poškodenie alebo viditeľné známky pri problematickej pokožke. Je to teda takzvané riešenie „dva v jednom“.

Ako používať kokosový olej na pleť

Pre tých, ktorí kokosový olej nikdy nepoužívali, môže byť jeho rozmanité využitie mätúce. Je vhodnejšie zakúpiť si kokosový olej v nádobe so širším hrdlom. V chladnejšom podnebí môže byť kokosový olej v pevnom skupenstve, ako krém. Avšak pri vyšších teplotách sa topí. Pre potreby starostlivosti o pleť naberte kokosový olej (tuhý alebo tekutý) do dlane. Najskôr ho rozotrite v dlaniach a následne olej naneste na požadované miesto. Kokosový olej tiež môžete dať na odličovací tampón alebo kúsok bavlny a takto ho votrite do pokožky. Nie je potrebné aplikovať kokosový olej tak často ako iné oleje využívané pri starostlivosti o pleť. Stačí vám iba malé množstvo, ktorým vytvoríte ochrannú vrstvu na pokožke, ktorá na nej zostáva dlhšiu dobu.

Mnohí ľudia robia tú chybu, že používajú až príliš veľa kokosového oleja. Pokožka však dokáže absorbovať iba určité množstvo, takže ochranná vrstva, ktorá vznikne z absorbovaného oleja, už žiaden ďalší olej k pokožke neprepustí. To znamená, že ak ho použijete priveľa, zostane na vašej pokožke mastná hmota, pleť bude lesklá a mastná. Nehovoriac o oblečení. Takže choďte si nabrať trochu kokosového oleja a vráťte svojej pleti jej prirodzenú krásu!

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac