Kolagén

Posledná úprava 22.12.2021

Kolagén je najhojnejšie sa vyskytujúci proteín v ľudskom tele. Je považovaný za hmotu, ktorá drží telo pohromade. Nájdeme ho v kostiach, svaloch, pokožke a šľachách.

Kolagén prirodzene zohráva v tele dôležitú úlohu, no čím ďalej, tým častejšie sa využíva aj v určitých oblastiach medicíny. Rozklad kolagénu vyprodukovaného v tele môže viesť k množstvu zdravotných problémov. No tento proteín možno využívať aj v iných súvislostiach ako pomôcku pri „oprave“ tela.

Najčítanejšie za posledný deň

Základné fakty o kolagéne

  • Približne 30% všetkých proteínov v ľudskom tele tvorí kolagén.
  • Kolagénové vlákna typu I sú pevnejšie ako oceľ.
  • Kolagén sa v rámci tela najčastejšie nachádza v pokožke, kostiach a spojivových tkanivách.
  • Kolagén dodáva pokožke jej pevnosť a elasticitu, je tiež zodpovedný za nahrádzanie odumretých pleťových buniek.
  • Tvorba kolagénu zvyčajne začína klesať po dosiahnutí štyridsiatky.
  • Kolagén v medicínskych produktoch môže byť derivovaný z ľudských zdrojov, z hovädzieho dobytka, ošípaných alebo z oviec.
  • Kolagénové obväzy priťahujú nové kožné bunky k poraneným miestam.
  • Kozmetické produkty ako revitalizačné mlieka uvádzajú, že dokážu zvýšiť hladiny kolagénu. No nie je to tak, pretože kolagénové molekuly sú pridlhé na to, aby mohli byť absorbované cez pokožku.
  • Tvorba kolagénu môže byť stimulovaná použitím laserovej terapie.
  • Medzi kontrolovateľné faktory, ktoré ničia tvorbu kolagénu, patrí slnečné žiarenie, fajčenie a veľká konzumácia cukru.

Čo je to kolagén?

Kolagén je tvrdý, nerozpustný a vláknitý proteín, ktorý tvorí tretinu proteínov v ľudskom tele. V prípade väčšiny kolagénov sú molekuly poprepájané a tvoria veľmi podobné dlhé tenké vlákna.

Kolagén utvára zoskupenie geneticky rozdielnych molekúl, z ktorej každá má jedinečný reťazec tvorený trojitou špirálou (triple helix). Špirála pozostáva z troch polypeptidových podjednotiek známych ako alfa-reťazce. Každý reťazec obsahuje približne tisíc aminokyselín a zvyčajne tvorí aminokyselinovú sekvenciu pozostávajúcu z glycínu, prolínu a hydroxyprolínu.

Existuje množstvo rôznych typov kolagénu, je ich minimálne 16. Avšak 80-90% kolagénov v tele patrí k typu I, II a III. Kolagény v ľudskom tele sú pevné a flexibilné. Kolagénové vlákna prvého typu sú mimoriadne pružné (schopné veľkého ťahu) a sú pevnejšie než oceľ.

Kolagén typu I

Vytvára 90% kože, vlasov, nechtov, orgánov, kostí, väzív.

Kolagén typu II

Vzťahuje sa na chrupavky.

Kolagén typu III

Vzťahuje sa na vláknité proteíny v kostiach, chrupavkách, dentíne (zubovine), šľachách a iných spojivových tkanivách.

Pre pokožku a krásu (napríklad proti príznakom starnutia) je za najlepší považovaný kolagén typu I.

Kolagén a telo

Kolagén sa najčastejšie nachádza v pokožke, kostiach a v spojivových tkanivách v tele. Poskytujú štrukturálnu podporu, pevnosť a určitý stupeň elasticity (v kombinácii s elastínom). Kolagén sa konkrétne nachádza v extracelulárnom matrixe, čo je komplikovaná spletitá sieť makromolekúl, ktorá určuje fyzické vlastnosti telesných tkanív.

V strednej vrstve pokožky, derme, pomáha kolagén formovať vláknitú sieť, na ktorej môžu rásť nové bunky. Kolagén je potrebný aj pri nahrádzaní a obnovovaní odumretých kožných buniek. Niektoré kolagény fungujú ako ochranné obaly jemných orgánov v tele, ako sú napríklad obličky.

Tak, ako postupom veku tvorba kolagénu klesá, pokožka stráca pružnosť a stáva sa ovisnutou, začínajú sa tvoriť ryhy a vrásky a oslabujú sa chrupavky v kĺboch.

Kolagén je vylučovaný rôznymi bunkami, ale primárne bunkami spojivového tkaniva. Telo neustále vytvára kolagén, útlm nastáva približne vo veku 40 rokov. Potom množstvo kolagénu začína klesať, rapídny pokles nastáva vo veku 60 rokov.

Medicínske využitie

Kvôli jeho funkčnej rôznorodosti, faktu, že je resorbovateľný (vstrebateľný) a jeho výskyt v tele je prirodzený, má kolagén rôzne medicínske možnosti využitia a môže byť použitý s rôznymi medicínskymi „súčiastkami“. Možno ho vyformovať do kompaktných telies alebo mriežkovitých gélov. Z klinického hľadiska je teda univerzálny. Kolagén, ktorý sa využíva v medicíne, môže pochádzať z ľudských zdrojov, z hovädzieho dobytka, ošípaných alebo z oviec.

Výplne pokožky

Kolagénové injekcie dokážu vylepšiť kontúry pokožky a vyplniť preliačiny. Kolagén môže byť využívaný na kozmetické účely na odstránenie rôznych neželaných línií a vrások z tváre. Rovnako na odstránenie jaziev (vrátane akné), pokiaľ jazvy nemajú ostré okraje.

Kolagénové výplne môžu pochádzať z ľudských zdrojov alebo hovädzieho dobytka. Použitie injekčného kolagénu môže byť zakázané v prípade pacientov s rôznymi alergiami. Pred použitím hovädzieho kolagénu je potrebné vykonať kožné testy.

Kolagén sa využíva na vypĺňanie relatívne povrchových defektov. Rozsiahlejšie problémy sú zvyčajne vypĺňané látkami ako tuk, silikón, alebo implantátmi.

Obväzy na rany

V rámci hojenia rán dokáže kolagén pritiahnuť nové kožné bunky smerom k rane, podporuje hojenie a poskytuje platformu pre rast nových tkanív. Kolagénové obväzy sú preto využívané pri hojení určitých typov poranení, vrátane:

  • chronických, nehojacich sa rán,
  • exsudujúcich rán,
  • granulačných alebo nekrotických rán,
  • čiastočných alebo hlbokých rán,
  • popálenín druhého stupňa,
  • oblastí darcovstva kože a kožných štepov.

Kolagénové obväzy sa neodporúčajú na použitie pri popáleninách tretieho stupňa, pri ranách pokrytých suchými krustami alebo u pacientov, ktorí môžu byť citliví na hovädzie produkty.

Riadená regenerácia tkanív

Membrány na báze kolagénu sa využívali v periodontálnej a implantátovej terapii na podporu rastu špecifického typu buniek. V orálnej chirurgii možno využiť bariéry, aby rýchlorastúce bunky ďasnového epitelu neprestúpili k rane na zube. Tým sa vytvorí a uchráni priestor pre zubné bunky, ktoré sa môžu regenerovať.

Okrem schopnosti kolagénu liečiť, je vo vyššie uvedenom prípade liečby výhodou použitia kolagénových membrán aj fakt, že sú vstrebateľné, takže nie je potrebný druhý chirurgický zásah na odstránenie tejto bariéry.

Cievne protézy

Štepy kolagénových vlákien od darcov sa využívali pri regenerácii periférneho nervu a cievnych protézach a tiež pri rekonštrukcii artérií. Niektoré protézy sa preukázali ako trombogénne, spôsobovali zrážanie krvi, no zároveň boli kompatibilné s telom hostiteľa.

Liečba osteoartritídy

Kolagénové doplnky alebo prípravky môžu byť prínosné pri liečbe osteoartritídy. V množstve testov sa preukázalo, že dokážu do určitej miery znížiť bolesť. V iných testoch však neboli zistené žiadne ďalšie prínosy pri použití kolagénových doplnkov a prípravkov.

Revitalizácia pokožky?

Existuje mnoho produktov, vrátane krémov a práškov, s obsahom kolagénu, ktoré tvrdia, že dokážu revitalizovať pokožku. Hoci môžu byť propagované a predávané ako prípravky, vďaka ktorým vo vašom tele stúpnu hladiny kolagénu, sú kolagénové molekuly príliš veľké na to, aby bolo možné absorbovať ich cez pokožku.

Tieto produkty môžu dobre fungovať, a vo väčšine prípadov aj fungujú, ako hydratačné prípravky. No neposilnia pokožku tým, že by v nej vďaka nim stúpla hladina kolagénu. Navyše, takéto voľnopredajné liečebné doplnky nie sú klasifikované ako lieky, a preto nie je požadovaná žiadna certifikácia a odborné preskúšanie, ktoré by dokázali ich údajnú efektivitu.

Zdroje kolagénu

Kolagén určený na konzumáciu možno získať z nasledovných zdrojov:

Rybí kolagén (morský)

  • Plusy: kolagénové peptidy z rýb sa považujú za najlepšie, pokiaľ ide o zvyšovanie množstva celkového kolagénu (kolagén typu I) a zlepšenie kvality kože, vlasov, nechtov a kostí.
  • Mínusy: kolagénové peptidy z rýb stoja zvyčajne viac než iné zdroje kolagénu.

Hovädzí kolagén (bovinný)

  • Plusy: hovädzie kolagénové peptidy sú zvyčajne lacnejšie a obsahuje ich široké spektrum kolagénových výživových doplnkov na trhu. Je to kvôli vysokej dostupnosti hovädzieho materiálu.
  • Mínusy: nie je považovaný za natoľko účinný ako rybí kolagén, ktorého peptidy dokážu navýšiť celkové hladiny kolagénu v tele.

Prasací kolagén

  • Plusy: tak ako bovinné produkty, sú aj prasacie kolagénové peptidy lacnejšie. Sú využívané v mnohých kolagénových výživových doplnkoch dostupných na trhu, pretože je materiál na prasací kolagén ľahko dostupný.
  • Mínusy: nie je považovaný za natoľko účinný ako rybí kolagén, pokiaľ ide o zvyšovanie hladín kolagénu v tele.

Hydinový kolagén (kurací)

  • Plusy: kuracie kolagénové peptidy sú známe ako najúčinnejšie na podporu chrupaviek v tele. Z tohto dôvodu sú kolagénové výživové doplnky s kolagénom typu 2 derivované z kurčiat.
  • Mínusy: nepovažuje sa za účinný pri zvyšovaní celkovej hladiny kolagénu v tele alebo ako prísada v kozmetických produktoch a produktoch starostlivosti o pleť.

Zvýšenie tvorby kolagénu

Rast kolagénu, elastínu a melanínu môže byť stimulovaný laserovou terapiou, zahŕňajúcou intenzívnu vlnovú dĺžku svetla. Táto metóda môže byť využívaná pri ošetrovaní strií.

Kolagén, tak ako všetky proteíny, je vytvorený z aminokyselín. Je deväť aminokyselín, ktoré sú pre tvorbu kolagénu nevyhnutné a je potrebné získať ich zo stravy. V hojnom množstve sa nachádzajú v živočíšnych produktoch, ako je syr, vajcia, ryby, mlieko a hydina.

Ďalšie živiny, ktoré môžu podporiť tvorbu kolagénu:

  • prolín: nachádza sa vo vaječných bielkoch, v mäse, syre, sóji a kapuste,
  • antokyanidíny: nachádzajú sa v černiciach, čučoriedkach, čerešniach a malinách,
  • vitamín C: nachádza sa v pomarančoch, jahodách, paprike a brokolici,
  • meď: možno ju nájsť v kôrovcoch, orechoch, červenom mäse a v niektorej pitnej vode.

Čo ničí kolagén?

Je množstvo faktorov, ktoré môžu zdecimovať hladiny kolagénu nachádzajúceho sa v tele. Ak sa budete nasledovným veciam vyhýbať, môžete si uchovať zdravú pleť dlhšie:

  • Konzumácia veľkého množstva cukru: jedálniček s množstvo cukru zvyšuje mieru glykácie, procesu, počas ktorého sa cukor z krvi viaže na proteíny, aby vytvoril nové molekuly nazývané neskoré produkty glykácie (AGE). AGE ničia priľahlé proteíny a môžu spôsobiť to, že kolagén zostane vysušený, krehký a oslabený.
  • Fajčenie: mnoho chemických látok nachádzajúcich sa v tabakovom dyme ničia ako kolagén, tak aj elastín v pokožke. Nikotín tiež zužuje cievy vo vonkajších vrstvách kože, čo je pre zdravie pokožky rovnako zlé.
  • Slnečné žiarenie: ultrafialové lúče v slnečnom svetle urýchľujú rozpadanie kolagénu, ničia kolagénové vlákna a spôsobujú hromadenie abnormálneho elastínu. Abnormálny elastín vedie k tvorbe enzýmu, ktorý tiež dokáže rozkladať kolagén. Tento proces môže viesť až k vytvoreniu jaziev spôsobených slnkom.
  • Autoimunitné poruchy: niektoré autoimunitné poruchy spôsobujú, že sa protilátky zamerajú na kolagén. Mutácie génov zodpovedných za kódovanie kolagénových alfa reťazcov môžu ovplyvniť extracelulárny matrix, čo vedie k zníženiu množstva vylučovaného kolagénu, prípadne k sekrécii nefunkčného zmutovaného kolagénu.

Hladiny kolagénu sa časom prirodzene vyčerpajú a neexistuje spôsob, ako tomu zabrániť. Ak však prijmeme preventívne opatrenia, je možné hladiny kolagénu ochrániť a udržať kožu, kosti, svaly a kĺby dlhšie zdravé.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Kolagén Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy