Kolagén z morských zdrojov a možné vedľajšie účinky

Posledná úprava 25.01.2022

Kolagén patrí medzi vláknité bielkoviny, ktoré slúžia ako základný stavebný prvok pre kožu, kosti, zuby, chrupavku, šľachy a ďalšie spojivové tkanivá. Kolagén, ktorý pomáha pri hojení a náprave poškodených kostí a chrupaviek, taktiež udržiava odolnosť, pružnosť, pohyblivosť kĺbov a spojivového tkaniva. Taktiež sa môžu užívať doplnky stravy na vyrovnanie kolagénu, avšak v závislosti od zdroja kolagénu, tam už hrozia riziká vedľajších účinkov.

Možné vedľajšie účinky morského kolagénu

Vysoké hladiny vápnika

Tablety obsahujúce kolagén, ktoré pochádzajú z morských zdrojov, ako sú žraločie chrupavky a kôrovce, obsahujú vysoké množstvo vápnika, ktoré môžu výrazne zvýšiť hladinu vápnika pacienta, ktorý ich užíva. Normálne hodnoty hladiny vápnika sú v rozmedzí 8.5 – 10.2 mg/dl. Hodnota vyššia ako 10.2 mg/dl vyvoláva hyperkalciémiu. Príliš veľa vápnika v tele spôsobuje zápchu, bolesti kostí, únavu, nevoľnosť, vracanie a poruchy srdcového rytmu. Užívanie vápnikových doplnkov spolu s týmto typom tabliet s obsahom kolagénu by malo byť opatrné.

Precitlivené reakcie a alergia na kolagén

Pri užívaní doplnkov s obsahom kolagénu sa môže vyskytnúť vedľajší účinok – precitlivenosť. Ako uvádza Národný Inštitút Pre Alergie a Infekčné Choroby, precitlivenosť sa deje ako abnormálna reakcia imunitného systému proti alergénom, ako sú jedlo, lieky a doplnky. Doplnky obsahujúce kolagén, ktoré pochádzajú z kôrovcov a ďalších morských zdrojov, môžu spôsobiť alergické reakcie. Tie, ktoré pochádzajú z vajec a ich derivátov, môžu tiež spôsobiť citlivosť na jedlo, a to najmä u detí. Pred tým, ako sa podá kolagén injekčne, sa robia testy na kontrolu precitlivenosti.

Nepríjemná chuť v ústach

Niektoré orálne kolagénové doplnky môžu zanechať v ústach nepríjemnú chuť. Doplnky, ktoré sú vyrobené z morských zdrojov majú obyčajne nepríjemnú chuť a vôňu. Pitie ovocnej šťavy spolu s týmto typom kolagénu, môže zamaskovať nepríjemnú chuť. Kyslé ovocné šťavy, ako pomarančové, jablkové, hroznové a paradajkové, by sa mali obmedziť kvôli zníženiu účinkov kolagénu.

Prečo je napriek tomu rybí kolagén pre omladenie pleti lepší než kolagény z hovädzieho dobytka a ošípaných?

Kolagén je hlavný štrukturálny proteín nachádzajúci sa vo vnútri i na povrchu našich tiel. Je to jedinečný stavebný materiál tvorený z aminokyselín, ktorý dodáva pevnosť a štrukturálnu podporu našim kostiam, pokožke, šľachám, väzivám a cievam. Hoci kolagén dokážeme získať z jedla, ktoré konzumujeme, faktory ako znečistenie životného prostredia, starnutie a fajčenie vedú postupom času k degradácii veľkého množstva kolagénu. Výsledkom sú vrásky, línie a ovisnutá koža. Užívanie tekutého kolagénového výživového doplnku môže pomôcť pri obnove tejto životne dôležitej látky a zredukovať znaky starnutia.

Sú tri hlavné typy kolagénu nachádzajúce sa v kolagénových doplnkoch a produktoch starostlivosti o pleť:

  • kolagén z hovädzieho dobytka
  • z ošípaných
  • z rýb.

Kolagény z hovädzieho dobytka a z ošípaných sú lacnejšie než kolagén rybí alebo morský. Takže väčšina produktov na trhu pochádza práve z týchto zdrojov. Kolagén z hovädzieho dobytka pochádza z kráv, kolagén z ošípaných z prasiat. Kolagén sa odoberá z kože alebo zo šliach týchto zvierat. Približne 3% populácie sú na kolagén z hovädzieho dobytka alergickí. Kolagén z ošípaných je ľudskému oveľa podobnejší, takže sú alergické reakcie len zriedkavé.

Rybí kolagén, známy aj ako „morský kolagén“, je extrahovaný z morských rýb. Po tom, čo výrobcovia extrahujú z rýb kolagén, prečistia ho, aby sa odstránil neželaný rybí pach a chuť, zachová sa však nutričná hodnota kolagénu. Rybí kolagén má vynikajúcu biologickú dostupnosť, čo je vlastne rýchlosť, akou sa látka po jej požití absorbuje do tela.

Prínosy rybieho kolagénu pre omladenie pleti

Rybí kolagén sa obvykle derivuje z lososa a z chňapáča červeného. Vstrebáva sa až 1,5 krát lepšie, než kolagén z hovädzieho dobytka a ošípaných, a to kvôli jeho nízkej molekulovej hmotnosti. Rybí kolagén sa absorbuje cez črevnú bariéru do krvného obehu, a tak sa potom prenáša po celom tele. Čistý rybí kolagén prestúpi do krvného obehu oveľa rýchlejšie, než iné typy kolagénu, takže pre vašu pokožku je to ten najlepší zdroj kolagénu.

Kolagén je najdlhšou molekulou v ľudskom tele. Často je označovaný ako „supermolekula“. Priemerná molekulová hmotnosť kolagénovej molekuly je 300 tisíc daltonov. Je to priveľa na to, aby ju telo absorbovalo po skonzumovaní v jej prirodzenej forme. Rybí kolagén sa hydrolyzuje (rozloží sa s využitím tepla a vody) na peptidy s nízkou molekulovou hmotnosťou, čím sa jeho biologická dostupnosť zmaximalizuje. Pravidelné užívanie „skrášľovacieho nápoja“ z rybieho kolagénu poskytuje nasledovné prínosy:

  • vaša pokožka sa bude javiť hladšia a pružnejšia,
  • pomáha pokožke udržať vlhkosť,
  • zabraňuje tvorbe hlbokých vrások,
  • revitalizuje a omladzuje pokožku,
  • zvyšuje pevnosť a pružnosť pokožky,
  • poskytuje stavebné bloky pre syntézu kolagénu.

Peptid rybieho kolagénu s nízkou molekulovou hmotnosťou typu I je pre omladenie pleti tým najlepším kolagénom. Existuje viac ako 20 typov kolagénov v tele, ale kolagén typu I tvorí približne 90% kolagénu nachádzajúceho sa v tele. Navýšením hladín kolagénu typu I vďaka užívaniu kolagénových doplnkov sa dostavia badateľné omladzujúce prínosy pre pleť. Ľudia začínajú obyčajne užívať kolagénové doplnky v tridsiatke, keď sa u nich začínajú objavovať prejavy starnutia na pleti. Niektorí si však dajú náskok a s užívaním stráviteľného kolagénu začnú už v dvadsiatich rokoch.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy