Levanduľa v ľudovom liečiteľstve

Posledná úprava 23.03.2023

Mnohí ľudia si levanduľu cenia kvôli jej vôni. Levanduľa je bežnou zložkou mydiel, šampónov a vrecúšok na prevoňanie oblečenia. Názov levanduľa pochádza z latinského slova „lavare“, čo znamená „umývať“. Možno si levanduľa získala toto meno kvôli faktu, že sa často využívala do kúpeľov, kde pomáhala očistiť telo i ducha. Táto bylina sa používala aj ako prípravok na množstvo rôznych zdravotných ťažkostí, počnúc nespavosťou a úzkostlivosťou až po depresie a únavu. Výskum potvrdil, že levanduľa má mierne tlmiaci, upokojujúci a sedatívny účinok, ak sa vdychuje jej vôňa.

Levanduľa – popis rastliny

Levanduľa pochádza z hornatých oblastí Stredozemného mora, kde rastie na slnečných, kamenistých stanovištiach. Dnes rastie po celej južnej Európe, Austrálii a v Spojených štátoch. Levanduľa je mohutne rozvetvený nízky ker, ktorý dorastá do výšky približne 60 centimetrov. Zo širokej podnože vyrastajú vzpriamené drevnaté vetvy podobné tyčiam, z ktorých vybiehajú listové výhonky. Sú pokryté sivozelenými úzkymi listami, ktoré sú podlhovasté a postupne sa zužujú. Lístky sa špirálovito skrúcajú.

Olej z drobných modrofialových kvietkov dodáva bylinke jej typickú vôňu. Kvety vyrastajú v špirále, ktorú tvorí 6 až 10 kvietkov vo forme prerušovaných bodcov nad lístím.

Z čerstvých kvetov levandule sa extrahuje esenciálny olej. Ten je využívaný na medicínske účely.

Levanduľa – medicínske využitie a indikácia

Mnoho výskumov udáva, že esenciálne oleje z levandule môžu byť prínosné pri rôznych zdravotných problémoch, vrátane nespavosti, alopécie (padanie vlasov), úzkosti, stresu a pooperačných bolestí. Treba však dodať, že väčšina z uskutočnených výskumov bola iba malého rozsahu. Odborníci tiež skúmali antibakteriálne a antivirálne vlastnosti levandule. Levanduľový olej sa často využíva aj v iných formách integratívnej medicíny, ako sú napríklad masáže, akupunktúra, chiropraktika.

Využitie levandule v ľudovom liečiteľstve

Levanduľa sa používa pri nepokoji, nespavosti, nervozite a depresii. Používa sa aj v prípade rôznych zažívacích ťažkostí, vrátane meteorizmu (nadmerná plynatosť, opuch brucha spôsobený črevnými plynmi), pri strate chuti do jedla, vracaní, nevoľnosti a podráždení žalúdka.

Niektorí ľudia levanduľu používajú pri bolestivých stavoch vrátane migrény, bolesti zubov, bolesti nervov, vredov a bolesti kĺbov. Používa sa tiež pri akné či rakovine, alebo na vyvolanie menštruácie.

Levanduľa sa aplikuje na pokožku pri padaní vlasov (alopecia areata) a bolestivých stavoch, tiež ako repelent proti komárom a inému hmyzu. Niektorí ľudia si ju pridávajú do kúpeľa na liečbu obehových problémov a na zlepšenie psychického stavu.

Inhalovaním sa levanduľa využíva v aromaterapii v prípade nespavosti, bolestivých stavov a nepokoji súvisiacom s demenciou.

V potravinách a nápojoch sa levanduľa používa ako ochutina. Priemysel ju využíva vo farmaceutických produktoch a ako voňavú prísadu do mydiel, kozmetiky, parfumov, potpourri a do dekorácií.

Nespavosť alebo nervozita

Už naše staré mamy plnili vankúše levanduľovými kvetmi, aby im pomáhala pri zaspávaní. Vedecké dôkazy potvrdzujú, že aromaterapia s využitím levandule spomaľuje činnosť nervového systému, zlepšuje kvalitu spánku, podporuje uvoľnenie a zlepšuje náladu u ľudí, ktorí trpia niektorou z porúch spánku. Podľa výskumov tiež masáž esenciálnymi olejmi, hlavne s obsahom levandule, podporuje zlepšenie kvality spánku, lepšiu a stabilnejšiu náladu, lepšiu koncentráciu a tiež zmierňuje úzkosť. Niekoľko malých štúdií tvrdí, že levanduľová aromaterapia pomáha pri zmiernení nervozity u ľudí s demenciou. Levanduľové kvety sa dokonca používajú na levanduľový čaj proti nespavosti, nepokoju a podráždeniu žalúdka kvôli nervozite.

Ak má privodiť levanduľa spánok, použite čistý levanduľový esenciálny olej. Nakvapkajte na kúsok látky niekoľko kvapiek oleja a dajte si ju pod vankúš, prípadne použite mištičku na aromaterapiu.

Alopecia areata

Podľa štúdií týkajúcich sa alopecie areata (autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov, často v chuchvalcoch), pomáha dlhodobé masírovanie levanduľovým olejom v kombinácii s inými esenciálnymi olejmi pri opätovnom raste vlasov. Nie je však známe, či má na opätovnom raste zásluhy iba levanduľa alebo práve kombinácia s niektorým z ďalších esenciálnych olejov. Predbežné štúdie tiež dokazujú, že levanduľa účinkuje aj pri liečbe žien postihnutých hirzutizmom, teda nadmerným rastom vlasov a ochlpenia.

Ďalšie využitie levandule

V aromaterapii sa používa levanduľa pri inhalačnej terapii na liečbu bolesti hlavy, nervových porúch a vyčerpania. V prírodnej medicíne sa levanduľový olej využíva na liečbu kožných ochorení, napríklad plesňových infekcií (kandidózy), rán, ekzémov a akné. Tiež sa používa do liečivých kúpeľov na liečbu bolesti kĺbov a svalov. Podľa ďalšieho výskumu levanduľový olej údajne zmiernil bolestivé pooperačné stavy.

Dostupné formy levandule

Komerčné prípravky sú vyrábané zo sušených kvetov a esenciálnych olejov z levandule. Tieto preparáty možno získať v nasledovných formách:

  • oleje na aromaterapiu,
  • gély do kúpeľa,
  • výťažky,
  • nálevy,
  • lóciá a pleťové vody,
  • mydlá,
  • čaje,
  • tinktúry,
  • celé sušené rastliny.

Spôsob užívania prípravkov z levandule

Deti

  • Orálne užívanie sa u detí neodporúča.
  • Môže sa používať lokálne v zriedenej koncentrácii na liečbu infekcií kože a poranení, napríklad drobné rezné rany a škrabance. Levanduľa sa nesmie používať na otvorenú ranu.

Dospelí

  • Vnútorné užívanie: správne dávkovanie prekonzultujte s lekárom.
  • Inhalácia: 2 až 4 kvapky na 2 až 3 šálky vriacej vody. Výpary sa inhalujú pri bolestiach hlavy, depresii alebo nespavosti. Ak máte astmu, konzultujte používanie esenciálnych olejov na inhalovanie s lekárom. U niektorých ľudí dochádza pri inhalovaní esenciálnych olejov k podráždeniu pľúc a očí.
  • Lokálna vonkajšia aplikácia: pre jednoduchšiu aplikáciu pridajte 1 až 2 kvapky na polievkovú lyžicu základného oleja (napríklad mandľový alebo olivový olej). Levanduľový olej je toxický, pokiaľ sa užíva orálne. Olej používajte iba na vonkajšie užitie alebo na inhaláciu. Vyhnite sa tiež kontaktu s očami alebo sliznicami ako sú pery alebo nosné dierky.

Preventívne opatrenia

Používanie bylín je časom preverený prístup k posilneniu tela a na liečenie chorôb. Bylinky však tiež obsahujú aktívne zložky, ktoré môžu vyvolať vedľajšie účinky a navzájom sa ovplyvňovať s inými bylinkami, doplnkami či liekmi. Z tohto dôvodu by ste bylinky mali používať opatrne a pod dohľadom lekára, ktorý je kvalifikovaný na poli botanickej medicíny.

Niektorí ľudia si môžu vyvinúť na levanduľu alergickú reakciu. Po vdýchnutí alebo absorpcii levandule kožou bola u niektorých ľudí hlásená nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy, zimnica. Aplikácia levandule na pokožku môže vyvolať podráždenie. Orálne užitie môže spôsobiť zápchu, bolesti hlavy a nárast apetítu. Levanduľový olej je v prípade ústneho podania toxický.

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali užívaniu levandule vyhýbať.

Možné vzájomné pôsobenie

Neexistujú vedecké dôkazy o interakcii medzi levanduľou a konvenčnými liekmi. Pretože však levanduľa podporuje relaxáciu, môže zvýrazniť účinok látok určených na potlačenie centrálneho nervového systému. Tieto lieky obsahujú narkotiká ako morfín alebo oxykodón na bolesť a tiež tlmiace a protiúzkostné činidlá ako lorazepam, diazepam a alprazolam. Pred použitím levandule spolu s týmito a ďalšími sedatívami sa porozprávajte so svojím lekárom.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy