Liečba prostatitídy

Posledná úprava 14.02.2023

Liečba prostatitídy zvyčajne začína užívaním antibiotík po dobu niekoľkých týždňov. Ak sa začnete cítiť lepšie, je možné, že ich budete musieť užívať po dobu 2 až 3 mesiacov. Ak sa váš stav nezlepší, môže byť potrebné vykonať ďalšie testy.

Možnosti liečby

Akútna a chronická bakteriálna prostatitída

Užívanie antibiotík je pri akútnej alebo chronickej bakteriálnej prostatitíde hlavným spôsobom liečby. Váš lekár vám môže predpísať tie-ktoré antibiotiká na základe vašej anamnézy, príznakov, a ďalších faktorov ako je vek. Na obmedzenie príznakov môžu byť použité lieky ako:

  • Lieky na zníženie bolesti, horúčky a zápalu. Medzi ne patria nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je aspirín a ibuprofén, alebo acetaminofen (paracetamol).
  • Zmäkčovače stolice na prevenciu alebo odstránenie zápchy.

Liečba chronickej bakteriálnej prostatitídy si môže vyžadovať dlhodobé užívanie antibiotík a to najmä v prípade, že sa príznaky choroby objavia znovu. Niektorí ľudia potrebujú dlhodobú liečbu nízkymi dávkami antibiotík na obmedzenie infekcie a zabránenie opakovanej infekcie močových ciest (IMC).

Zápalová a nezápalová chronická prostatitída / syndróm panvovej bolesti

Zápalová a nezápalová chronická prostatitída / syndróm panvovej bolesti sa zvyčajne lieči najprv antibiotikami pretože infekcia nemusela byť v testoch zachytená. Odborníci ale varujú pred dlhodobou liečbou antibiotikami pokiaľ nie je podozrenie na nezvyčajnú bakteriálnu infekciu.

Medzi lieky, ktoré môžu byť použité na liečbu zápalovej a nezápalovej chronickej prostatitídy / syndrómu panvovej bolesti patria:

  • Antibiotiká. Ak sa príznaky začnú zlepšovať, je možné, že za príznaky je zodpovedná nediagnostikovaná infekcia.
  • Lieky, ktoré znižujú bolesť a zápal (nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)).
  • Lieky, ktoré uvoľňujú svaly v celom tele (myorelaxanciá), alebo na uvoľnenie svalov v prostate (alfa-blokátory).
  • Lieky, ktoré spomaľujú rast prostaty (inhibítory 5-alfa reduktázy).
  • Lieky, ktoré znižujú úzkosť (benzodiazepíny). Tieto lieky tiež môžu uvoľniť svaly okolo prostaty a zjednodušiť močenie. Tieto lieky fungujú najlepšie v kombinácii s poradenstvom.
  • Lieky, ktoré sa používajú na liečbu chronickej bolesti (antikonvulzíva).

Čo vziať do úvahy

Kamene prostaty môžu liečbu chronickej bakteriálnej prostatitídy sťažiť. Ak máte kamene v prostate, môže byť potrebné ich chirurgicky odstrániť.

Akútna prostatitída

Liečba akútnej prostatitídy je zameraná na vyliečenie infekcie a prevenciu komplikácií. Akútna bakteriálna prostatitída je liečená antibiotikami, analgetikami, liekmi proti horúčke, zmäkčovadlami stolice, príjmom dostatočného množstva tekutín a odpočinkom.

Ak nie ste schopný močiť alebo potrebujete intravenózne antibiotiká, môžete byť na krátku dobu hospitalizovaný.

U väčšiny mužov sa ich zdravotný stav zlepší rýchlo. Liečba (zvyčajne domáca) trvá 4 až 6 týždňov.

Chronická bakteriálna prostatitída

Liečba chronickej bakteriálnej prostatitídy je zameraná na vyliečenie infekcie a prevenciu komplikácií. Antibiotiká sa užívajú po dobu 6 až 12 týždňov. V prípade, že sa infekcia vráti, môže byť potrebná dlhodobá liečba antibiotikami.

  • Infikované kamene v prostate môžu sťažiť liečbu infekcie. Môže byť potrebné ich odstrániť chirurgicky.
  • Operácia môže byť potrebná aj ak je prostatitída spôsobená problémami močových ciest ako napríklad zúžením hrdla močového mechúra alebo močovej rúry.
  • Chirurgické odstránenie prostaty (prostatektómia) pre opakovaných infekciách sa používa len zriedka a len ako posledná možnosť.

Zápalová chronická prostatitída / syndróm panvovej bolesti

Liečba zápalovej chronickej prostatitídy / syndrómu panvovej bolesti môže byť ťažká

  • Najprv sa vyskúša liečba antibiotikami. Ak sa príznaky nezlepšia, liečba týmito liekmi sa zvyčajne zastaví.
  • V prípade, že svalové kŕče spôsobujú bolesť alebo problémy pri močení, môžu byť použité svalové relaxanty a alfa-blokátory.
  • Lieky, ktoré znižujú zápal, ako nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), môžu zmierniť bolesť.
  • Môžu byť použité lieky, ktoré spomaľujú rast prostaty, ihibítory 5-alfa reduktázy.
  • Masáž prostaty 3 až 4 krát týždenne môže pomôcť zmierniť príznaky.
  • Poradenstvo, biofeedback, alebo relaxačné techniky môžu pomôcť znížiť stres, ktorý zhoršuje bolesť.

Nezápalová chronická prostatitída / syndróm panvovej bolesti

Nezápalová chronická prostatitída / syndróm panvovej bolesti je ťažko liečiteľný, pretože nie je jasné, čo spôsobuje túto formu prostatitídy. Hlavným cieľom liečby je zmierniť príznaky. Spôsoby liečby zahŕňajú:

  • Nenarkotické lieky proti bolesti
  • Myorelaxanciá.
  • Alfa-blokátory.
  • Lieky na zníženie úzkosti.
  • Fyzikálnu terapiu, cvičenie, masáže, biofeedback, alebo zníženie stresu. Tieto môžu pomôcť niektorým mužom.
  • Niektoré rastlinné výťažky, ako sú extrakt zo včelieho peľu alebo quercetin môžu priniesť určitú úľavu.

Domáca liečba

Prostatitída je zvyčajne liečená antibiotikami a inými liekmi predpísanými lekárom. Sú ale veci, ktoré na zlepšenie svojho pohodlia môžete urobiť aj doma:

  • Užívajte voľnopredajné lieky proti bolesti ako je aspirín, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) alebo paracetamol.
  • Seďte vo vani s teplou vodou siahajúcou len po zadok, alebo skúste sedacie kúpele.
  • Keď máte infekciu, dávajte si na seba pozor. Doprajte si dostatok odpočinku a pite veľa tekutín. Budete sa cítiť lepšie a môže to urýchliť liečbu.
  • Jedzte veľa potravín bohatých na vlákninu, ako je ovocie, zelenina, celozrnné chleby a obilniny. Pite dostatok vody, aby ste zabránili zápche. Pri zápale prostaty môže byť vylučovanie stolice veľmi bolestivé, takže v prípade potreby použite zmäkčovač stolice.
  • Vyhnite sa alkoholu, kofeínu a koreneným jedlám, ako sú feferónky, chilli, uhorky a salsa, obzvlášť v prípade, že sa vaše príznaky zhoršia.
  • Skúste techniky na zvládanie stresu: hlboké dýchanie, relaxáciu, ľahké cvičenia, a odstránenie stresujúcich okolností. Stres a úzkosť môžu vaše príznaky zhoršiť.

Domáca liečba infekcie prostaty

Nie je žiadny druh domácej liečby s výnimkou analgetík, ktorý by mohol poskytnúť úľavu. Lieky proti bolesti zmiernia nepohodlie len dočasne, pokým pacient nenavštívi lekára. Niektorí lekári odporúčajú na zmiernenie príznakov teplý kúpeľ (sedacie kúpele), sedenie na vankúši alebo vyhýbanie sa niektorým činnostiam, napríklad jazde na bicykli, jazde na koni alebo iným činnostiam, ktoré vyvíjajú tlak na slabiny.

Liečba je založená na type infekcie a na citlivosti infikovaného organizmu na antimikrobiálnu liečbu takto:

Lekárske ošetrenie akútnej bakteriálnej prostatitídy

Pacienti budú pravdepodobne užívať antibiotiká po dobu najmenej jedného týždňa a často aj dlhšie časové obdobie proti bežným infekčným činiteľom (Gram-negatívne baktérie). Zriedkavé infekčné činitele (vyššie uvedené) môžu vyžadovať ďalšie antimikrobiálne látky. Najlepšou liečbou je určiť antimikrobiálnu citlivosť infikujúceho činiteľa a použiť najefektívnejšiu antimikrobiálnu látku. Tieto informácie môže poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi laboratórny pracovník.

  • Ak je prítomná vysoká horúčka alebo príznaky závažnej bakteriálnej infekcie, môže byť pacient hospitalizovaný.
  • V nemocnici môžu byť pacientovi podané antibiotiká.
  • Pacienti môžu niekedy potrebovať katéter (malú rúrku vloženú cez močovú rúru) pre úľavu od závažných prekážok, ktoré zastavujú tok moču.

Lekárske ošetrenie chronickej bakteriálnej prostatitídy

Účinnosť antibiotík je obmedzená, pretože väčšina antibiotík nemôže preniknúť do tkaniva prostaty, ktoré nie je zapálené.

  • Pacienti často užívajú antibiotiká po dobu 6 týždňov, v niektorých prípadoch dlhšie. Niektoré organizmy môžu časom preukázať odolnosť voči antibiotikám. V tom prípade musí lekár zvážiť alternatívne antimikrobiálne látky alebo alternatívnu liečbu.
  • U mnohých mužov sa infekcia znova vyskytne po tom, čo prestanú užívať antibiotiká. Títo môžu potrebovať dlhšiu liečbu antibiotikami alebo iný druh liečby.

Ak sa u pacienta infekcia znova vyskytne alebo je ochorenie prostaty rezistentné na liečbu, môže lekár nariadiť pokračovať v užívaní antibiotík a masáž prostaty alebo vypúštanie (2 alebo 3 krát týždenne). Hoci mnoho lekárov neuznáva tento prístup, tí, ktorí áno naznačujú toto:

  • Zasiahnuté kanály a žľazy môžu byť blokované, čím sa vytvárajú malé vrecká takmer ako abscesy.
  • Masáž prostaty má odblokovať tieto kanáliky, čo zabezpečí lepší odtok, a umožňuje tak lepšie prenikanie antibiotík.

Pacienti, u ktorých bola liečba efektívna, len zriedka potrebujú operáciu.

Medzi ostatné druhy liečby môžu patriť alfa-blokátory, ktoré môžu uvoľniť hrdlo močového mechúra a svaly, čo pomáha zmierniť príznaky bolestivého močenia.

Operácia

Na liečbu chronickej bakteriálnej prostatitídy, ktorá nereaguje na dlhodobú antibiotickú liečbu a ktorá spôsobuje opakované infekcie močových ciest, môže byť potrebná operácia prostaty. Operácia môže byť vykonaná na odstránenie časti prostaty alebo na odstránenie infikovaných kameňov v prostate. Nie vždy to ale vylieči infekciu a môže to príznaky ešte zhoršiť. Operácia sa zvyčajne vykonáva iba v prípade, že všetky ostatné typy liečby zlyhali.

Druhy operácie

Chirurgické odstránenie časti prostaty na odstránenie kameňov v prostate alebo na liečbu infekcie, ktorá nereaguje na liečbu antibiotikami, sa nazýva transuretrálna prostatektómia.

Čo vziať do úvahy

Táto operácia nemusí prostatitídu vyliečiť, pretože operácia nemusí odobrať tú časť prostaty, ktorá spôsobuje problém.

Iné druhy liečby

Masáž prostaty

Masáž prostaty pri prostatitíde (“dojenie” prostaty lekárom), je starý druh liečby, ktorý mnohí lekári znova začínajú používať, pretože lieky neliečia prostatitídu vždy úspešne.

Pri masáži prostaty si lekár nasadí rukavicu, vloží namazaný prst do konečníka a niekoľkokrát na vašu prostatu pritlačí. Môže to byť potrebné vykonať 2 až 3 krát za týždeň. Nie je isté prečo to funguje, ale verí sa, že masáž pomáha otvoriť blokované kanály v prostate, zlepšuje krvný obeh a prienik antibiotík do prostaty.

Masáž prostaty sa pri akútnej prostatitíde nevykonáva, pretože by to mohlo spôsobiť, že baktérie sa z prostaty rozšíria ďalej a spôsobiť rozsiahlejšiu infekciu (sepsu).

Medzi iné druhy liečby, ktoré môžu byť užitočné pri zápalovej alebo nezápalovej chronickej prostatitíde / syndróme panvovej bolesti patria:

  • Akupunktúra
  • Biofeedback
  • Relaxačné techniky

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy