Nepreháňajte to s čistením pleti, sérum na pleť nanášajte vždy pred krémom a nikdy nespite s rozpustenými vlasmi

Posledná úprava 11.05.2022

Mnohé ženy opakujú denne chyby v starostlivosti o svoje telo, a to môže viesť k rýchlejšiemu starnutiu pokožky. Ktoré sú tie najčastejšie z nich a ako sa im možno vyhnúť a vyťažiť zo svojej starostlivosti o pleť čo najviac?

Nepoužívajte opaľovací krém s ochranným faktorom iba počas dovolenky

Snáď najčastejší z omylov, ktorým ženy podliehajú je fakt, že SPF (teda ochranný faktor) musíte používať iba v horúcom podnebí. Zle.

SPF by mala byť samozrejmá súčasť dennej starostlivosti o pleť. Chrániť si pokožku pred slnkom a environmentálnym stresom je skutočne dôležité, obzvlášť ak chcete proaktívne oddialiť príznaky starnutia.

Dokonca aj vtedy, keď na oblohe slnečné lúče nevidno, dokážu pokožke škodiť. UVA lúče prenikajú cez sklo. To znamená, že k vám preniká aj cez okno auta alebo kancelárie. A pokožka starne. Preto je vhodné aplikovať širokospektrálny opaľovací krém s vysokým SPF, než každé ráno vyjdete z domu. Ak ste vonku počas exponovaného obdobia, treba nanesenie krému opakovať každé 2 až 3 hodiny.

Krémy nanášajte v správnom poradí

Iný jednoduchý spôsob ako sťažiť pôsobenie kozmetických produktov je ich nanášanie v nesprávnom poradí.

V skutočnosti produkty s jemnejšou konzistenciou, ako je napríklad sérum na pleť, by mali byť vždy aplikované pred hustými, silnými pleťovými krémami. Krémy s ťažším zložením môžu zabrániť ľahším produktom pred preniknutím do pokožky, takže nebudú môcť pôsobiť. V takom prípade sú vlastne zbytočné a ich použitie nadbytočné (napríklad aj spomínané sérum na pleť).

Nikdy nespite s rozpustenými vlasmi

Ide o bežnú chybu, ktorú ženy robia. Možno ju však ľahko napraviť. Mnoho ľudí má na čele akné kvôli mazu, ktorý im upcháva póry.

Vlasy si pred spaním vždy stiahnite do voľného copu. Ak budete mať vlasy zopnuté, maz z vlasov aj mastný lak na vlasy či sérum, ktoré ste použili cez deň, si budete držať od tela.

Nie každý potrebuje pleťové tonikum

Treba použiť prípravok na čistenie pleti, pleťové tonikum a hydratačný prípravok, to je mantra pre milióny žien, ktorú šíri a predáva kozmetický priemysel ako zásah do čierneho pre sviežu a žiarivú pleť.

Ale zatiaľčo sú prínosy čistenia a hydratácie zjavné, používajú mnohé ženy pleťové tonikum iba zo zvyku. A mnohé sa pozastavujú nad otázkou, aké sú vlastne jeho prínosy.

Pri použití pleťového tonika sa odstraňujú posledné stopy nečistôt, pleť zostáva svieža a póry uzavreté. Údajne každá piata žena používa pleťové tonikum denne.

Mnohé ženy, ktoré tak poctivo používajú tento klasický produkt starostlivosti o pleť si však vôbec neuvedomujú, aké zradné prísady môže pleťové tonikum obsahovať. Napríklad alkohol, ktorý môže vysušovať aj tú najmastnejšiu pokožku a parabény, ktoré preukázateľne vyvolávajú alergické reakcie.

Alkohol nachádzajúci sa v pleťových tonikách môže byť spúšťačom ružovky, zvyšovať riziko vzniku vyrážok na aknóznej pleti či zhoršiť citlivosť pokožky. To znamená, že pravidelné používané pleťového tonika môže zanechať pokožku podráždenú, zapálenú a náchylnú k poškodeniu pôsobením prostredia.

Podľa niektorých dermatológov je pleťové tonikum v starostlivosti o pleť nadbytočný, aj keď vám priamo neškodí. Mydlo zvyklo aj po zmytí zanechávať na pokožke zvyšky. Ale dnešné prípravky na čistenie pleti sú vyrábané tak, aby boli úplne vymyté a nenarušovali pleti prirodzenú rovnováhu. Preto nie je potrebné používať pleťové tonikum.

Pleťové tonikum je primárne vyrábané tak, aby sa po jeho použití navrátilo pokožke prirodzené pH. Ide o rovnováhu medzi kyslosťou a zásaditosťou v tele. Pokožka na tvári je najzdravšia, pokiaľ je mierne kyslá. Kyslé prostredie bráni šíreniu baktérií, ktoré by mohli prispieť k vzniku akné a pomáha udržiavať funkcie kožnej bariéry. Udržuje vlahu v pokožke a škodlivé látky vonku. Zásaditá pokožka je náchylnejšia na vznik jemných línií, vrások a na poškodenie od slnka.

Všetko toto môže nahrávať pleťovému toniku do karát, ak však máte relatívne normálnu pleť, pravidelne z nej odstraňujete odumreté bunky a používate prípravok na čistenie, ktorý nezbavuje pokožku jej prirodzenej vlahy, mali by ste si dokázať udržať zdravú hladinu pH. Zmeny životného štýlu už dorobia zvyšnú prácu.

S čistením pleti to nepreháňajte

Hoci je pre pleť bez akné kľúčová úplne čistá pokožka, ak je budete umývať až príliš, narobíte viac škody ako úžitku.

Prehnať to môžete aj s exfoliáciou, ak si doslova odderiete až priveľa z hornej vrstvy kože, ktorá vám slúži ako ochranná bariéra voči environmentálnym toxínom a slnečnému poškodeniu. Oba tieto faktory totiž urýchľujú proces starnutia.

Treba si tiež uvedomiť, že je skutočne potrebné čítať a dodržiavať návody na použitie toho-ktorého kozmetického výrobku. Obzvlášť ak používate výrobky, ktoré sú určené proti príznakom starnutia. Tieto totiž môžu byť trochu drsné voči vonkajším vrstvám pokožky.

Dbajte na používanie krému na opaľovanie, ak zvyknete využívať produkty s obsahom retinolu alebo alfahydroxykyseliny.

Tiež je vhodné obmedziť použitie výrobkov s vysokou koncentráciou kyslých prísad alebo čistiacich prípravkov s obzvlášť drsnými zložkami určenými na exfoliáciu na raz či dvakrát do týždňa.

Nepoužívajte príliš veľa výrobkov a nenechajte sa zlákať príliš drahými krémami

Nepodľahnite marketingovému nátlaku a veľkej reklame. Je totiž skutočne dôležité používať ten správny produkt určený presne pre váš typ pleti.

Ak si kúpite kultový stoeurový hydratačný prípravok, ktorý je optimalizovaný pre suchú pokožku, pričom vaša pleť je mastná, nevyťažíte zo všetkých jeho prínosov. Dokonca sa vám stav vašej pleti môže zhoršiť. Obráťte sa na odborníka, určite vám veľmi rád pri výbere poradí.

Nenakupujte a nepoužívajte ale priveľa kozmetických produktov. To, že si na pleť nanesiete viac produktov neznamená, že dosiahnete lepšie výsledky. V skutočnosti, priveľa produktov môže pokožku preťažiť a podráždiť, obzvlášť citlivú oblasť okolo očí. Dávajte si menej produktov a viac dbajte na spôsob, ako ich aplikujete. Takto dosiahnete lepšie výsledky.

Používajte tú správnu techniku na nanášanie krému na oči

Ďalším dôležitým tipom na starostlivosť o pleť je nasledovný. Nepoužívajte priveľa zo žiadneho typu produktu určeného na aplikáciu v oblasti očí. Vyhnete sa preťaženiu pokožky aj prípadnému podráždeniu a opuchom.

Pre lepšie výsledky si naneste malé množstvo, približne veľkosti hrášku, na brušká prstov. Z krému si urobte najskôr bodky okolo orbitálnej kosti, potom ľahkým vklepávaním votrite krém do pokožky. Najvhodnejšie je použiť prostredník, ktorý je najslabší, takže je najmenšia pravdepodobnosť, že by ste si zbytočne ťahali alebo tlačili na citlivú pokožku okolo očí. Pozrite aj domáce recepty na kruhy pod očami.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac