Nespavosť a potenie

Posledná úprava 13.12.2022

Fakty o nočnom potení

Nočné potenie je bežný príznak, ktorý možno priradiť k viacerým úplne odlišným príčinám. Častou príčinou pre nespavosť a potenie je u žien menopauza. Menej bežnou príčinou sú rôzne infekcie a druhy rakoviny. Návaly tepla, nočné potenie a iné príznaky spájané s menopauzou sa môžu objaviť už roky pred samotnou zmenou v ženskom cykle. Liečba potenia sa zameriava na základný problém. Užívanie určitých liekov, hormonálne poruchy, neurologické problémy a hypoglykémia (nízky tlak krvi) sú ďalšími možnými príčinami nespavosti a nočného potenia.

Čo je nočné potenie?

Lekári sa často stretávajú so sťažnosťami pacientov týkajúcimi sa nočného potenia. Nočné potenie znamená stav nadmerného potenia, ku ktorému dochádza počas noci. Avšak, ak je vo vašej spálni nezvyčajne teplo alebo používate príliš hrubé prikrývky, môžete sa začať potiť počas spánku. To je úplne bežný jav. Aby bolo možné odlíšiť nočné potenie, ktoré vzniká kvôli zdravotnému problému od potenia, ktoré vyplýva z prílišného tepla v miestnosti, majú lekári určité pomôcky. Podľa lekárov ide o skutočné nočné potenie vtedy, ak sa u človeka objavia závažné návaly horúčavy, človek doslova prepotí pyžamo aj plachtu, no tento stav nesúvisí s prehriatym prostredím.

Nadmerné nočné potenie je vcelku bežná záležitosť. Treba však poznamenať, že návaly tepla (horúčava a začervenanie tváre a trupu) sa dajú od pravého nočného potenia niekedy iba ťažko odlíšiť.

Aké sú príčiny pre nespavosť a potenie u žien, mužov a detí?

Nespavosť a potenie má mnoho rôznych príčin. Aby sa dalo určiť, čo nočné potenie a s tým spojenú nespavosť u pacienta spôsobuje, musí lekár poznať jeho celkovú anamnézu a vykonať testy. Následne sa môže rozhodnúť, či sa za potením skrýva nejaký zdravotný problém.

Aké sú príznaky nočného potenia?

V závislosti na základnej príčine nočného potenia sa objavujú aj ďalšie súvisiace príznaky. Napríklad:

  • pri určitých infekciách a formách rakoviny sa spolu s nočným potením objavuje aj horúčka,
  • v prípade výskytu horúčky sa môže pridružiť aj tras a potenie,
  • spolu s rakovinou (napríklad lymfóm) môže dôjsť aj k nevysvetliteľnému úbytku na váhe,
  • nočné potenie vyvolané menopauzou (prechodom u žien) sa objavuje spolu s ďalšími príznakmi menopauzy, ako je vaginálna suchosť, denné návaly horúčavy a zmeny nálady,
  • nespavosť a potenie, ktoré sú vedľajším účinkom užívania liekov, môžu byť spojené aj s ďalšími vedľajšími účinkami v závislosti od konkrétneho lieku,
  • stav, kedy dochádza k celkovému zvýšenému poteniu (na rozdiel od čisto nočného potenia), sa prejavuje aj počas denných hodín.

Menopauza

Návaly tepla, ktoré súvisia s prechodom u žien, sa môžu objaviť aj v noci, takže spôsobujú potenie. Je to veľmi bežná príčina nočného potenia u žien v perimenopauze. Treba si uvedomiť, že návaly tepla a iné príznaky perimenopauzy môžu predchádzať skutočnú menopauzu (teda zastavenie menštruácie) už niekoľko rokov dopredu.

Idiopatická hyperhidróza

Idiopatická hyperhidróza je stav, kedy telo už chronicky produkuje nadmerné množstvo potu a to bez identifikovateľnej medicínskej príčiny.

Infekcie

Bežne je najčastejšie s nočným potením spájaná tuberkulóza. Potenie počas noci však môžu vyvolať aj bakteriálne infekcie, ako napríklad:

  • endokarditída (zápal srdcových chlopní),
  • osteomyelitída (zápal kostí v dôsledku infekcie),
  • abscesy (napríklad vredy, slepé črevo, mandle, perianálny absces, peritonzilárny absces, divertikulitída),
  • AIDS (HIV).

Rakovina

Nespavosť a potenie sú ranými príznakmi niektorých druhov rakoviny. Najbežnejším typom rakoviny spájaným s nočným potením je lymfóm. Avšak u ľudí s nediagnostikovanou rakovinou sa často objavujú aj ďalšie príznaky, napríklad nevysvetliteľný úbytok hmotnosti a horúčka.

Antidepresíva

Aj užívanie niektorých liekov môže spôsobiť nočné potenie spojené s nespavosťou. V prípadoch bez ďalších fyzických príznakov alebo symptómov súvisiacich s tumorom alebo infekciou, lekári často stanovia ako príčinu nočného potenia práve užívanie liekov.

Antidepresíva sú veľmi častým typov liekov, ktoré spôsobujú nočné potenie. Všetky druhy antidepresív obsahujú tricyklické antidepresíva, selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu. A tiež novšie agenty, venlafaxín a bupropión, môžu vyvolať ako nežiadúci vedľajší účinok potenie počas noci. Tento stav sa objavuje u 8% až 22% osôb užívajúcich lieky na depresie. S nočným potením sa však spájajú aj iné psychiatrické lieky.

Ďalšie lieky

Lieky na zníženie teploty (antipyretiká) ako je acylpyrín a acetaminofén môžu tiež niekedy spôsobiť potenie. Iné typy liekov môžu vyvolať návaly tepla (začervenanie pokožky, zvyčajne na lícach a krku). Tieto stavy, ako už bolo spomenuté vyššie, si možno ľahko pomýliť s nočným potením. Takéto návaly tepla môžu mať na svedomí nasledovné lieky:

  • niacín užívaný vo vyšších dávkach, používaný na poruchy lipidov,
  • tamoxifen,
  • hydralazín,
  • nitroglycerín,
  • sildenafil (Viagra).

Rovnako mnohé iné lieky, ktoré nie sú spomenuté hore, môžu by spájané s návalmi tepla alebo nočným potením. Môžeme sem zaradiť kortizón, prednizón a prednizolón.

Hypoglykémia

Niekedy môže potenie spôsobiť aj nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia). Ľudia s cukrovkou, ktorí si pichajú inzulín alebo užívajú orálne antidiabetické lieky, môžu v noci zažiť hypoglykémiu a tá je spojená s potením.

Hormonálna nerovnováha

Potenie alebo návaly tepla sa objavujú pri mnohých hormonálnych problémoch, vrátane feochromocytómu (ide o druh nádoru nadobličiek, kedy dochádza k nadmernej produkcii hormónov známych ako katecholamíny), karcinoidového syndrómu (jedná sa o nadprodukciu určitých hormónov spôsobenú nádormi na pľúcach alebo v gastrointestinálnom trakte) a hypertyreózy (čo sú nadmerné hladiny hormónov štítnej žľazy).

Neurologické zdravotné problémy

Nie je to síce bežné, ale nadmerné potenie môže byť spôsobené aj neurologickými problémami, ktoré môžu vyústiť až do nočného potenia. Nespavosť a potenie môžu mať na svedomí:

  • autonómna dysreflexia,
  • posttraumatická syringomyelia,
  • mozgová porážka,
  • autonómna neuropatia.

Ktorí odborní lekári liečia nočné potenie?

Nočné potenie sa zvyčajne rieši u internistu či gynekológa. Ak sú zdravotné problémy už príliš špecifické, môžete sa obrátiť na endokrinológa, neurológa, odborníka na infekčné choroby či onkológa.

Liečba nočného potenia

Liečba nočného potenia závisí od primárnej príčiny potenia.

Vo všeobecnosti možno povedať, že je nočné potenie iba neškodnou nepríjemnosťou. Niekedy sa však pridružia príznaky nejakého skrytého zdravotného problému. Ľudia s nevysvetliteľným nočným potením by preto určite mali vyhľadať lekársku pomoc.

Čítajte ďalej Príčiny nespavosti
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac