Nespavosť u detí

Posledná úprava 13.12.2022

Niekedy sa môže zdať, že spánok je nuda. Je toľko vecí, ktoré by deti robili radšej. Ak majú ale nedostatok spánku, necítia sa potom vôbec dobre ani odpočinuto.

Ako sa prejavuje nespavosť u detí?

  • problémy so spánkom – ťažkosti pri zaspávaní, neschopnosť zotrvať v spánku, príliš skoré ranné budenie,
  • napätie, rozrušenie kvôli nutnosti ísť do postele a faktu, že nemôžu zaspať,
  • ospalosť počas dňa,
  • problémy v škole, problémy s disciplínou,
  • podráždenosť, výkyvy nálad,
  • depresia,
  • hyperaktivita,
  • nedostatočná pozornosť,
  • agresia,
  • problémy s pamäťou,
  • sklon k robeniu chýb a nehodám.

Aké môže mať nespavosť u detí príčiny?

Obavy zo spánku a strach zaspať

Strach je jednou z najčastejších príčin problémov so spánkom a nespavosti u detí. Dieťa sa môže báť tmy alebo samoty. Ak má navyše dobrú predstavivosť, začne fantázia pracovať už pri najmenšom šuchnutí a strach (aj strach zaspať) je na svete. Stačí, že začuje domáceho miláčika alebo šuchotanie záclon.

Postupom času ako dieťa rastie, tento strach zvyčajne vymizne. Ale pokiaľ sa dieťa v noci bojí, uistite sa, že sa bude v izbe cítiť pokojne a bezpečne. Rozhliadnite sa spolu po izbe z postele dieťaťa. Vidíte na veci, ktoré vám dávajú pocit pohody? Ak nie, pridajte ich do zorného uhla. Rozložte rodinne fotky alebo obrázky, ktoré sa páčia dieťaťu. Pomôžete mu tým prekonať strach zaspať.

Nočné mory

Mali vaše deti v poslednej dobe nočné mory? Niekedy je skutočne ťažké zaspať, ak sa bojíte zlého strašidelného sna, ktorý je až veľmi reálny. Ak dieťa nemôže zaspať kvôli nočným morám, je dobré, aby sa o tom rodičia dozvedeli. Niekedy sa stačí vyrozprávať, niekedy je potrebné, aby rodičia pomohli dieťaťu začať hovoriť. Stačí, ak nakreslí obrázok svojho sna. Aj takáto jednoduchá vec niekedy dokáže zastaviť nočné mory.

Treba si tiež uvedomiť, že sa deťom zlé sny snívajú vo zvýšenej miere vtedy, ak pozerajú strašidelné či násilné filmy, čítajú napínavé a strašidelné knihy. Pred spaním je miesto takéhoto adrenalínu vhodnejšie nastaviť sa na príjemné myšlienky. Dieťa si môže predstaviť obľúbené miesto alebo činnosť, prečítať si knihu, alebo si vypočuť rozprávku od rodičov.

Starosti a stres

Nespavosť u detí sa môže objaviť aj vtedy, ak sa kvôli niečomu trápia. Dieťa môže ľahko pociťovať stres a napätie, ak ho v škole čaká písomka alebo skúšanie. Trápiť sa môže aj kvôli mimoškolským aktivitám, športu, ale aj kvôli domácim prácam.

Ak sa cíti preťažené, nemôže zaspať. Znovu, v závislosti od veku, by o svojom probléme malo začať hovoriť samé, alebo by sa ho mali rodičia nevtieravo na problém opýtať. Dieťaťu možno pomôcť nastaviť si denný program tak, aby kvôli príliš mnohým aktivitám a povinnostiam nepociťovalo stres. Niektoré z činností si môže rodina prerozdeliť, príliš zaťažujúce aktivity a krúžky minimálne na určitý čas prerušiť alebo ukončiť. Doprajte svojmu dieťaťu, aby malo aj nejaký voľný čas.

Veľké zmeny

Veľká zmena v živote či v dennej rutine ľahko vyvolá problémy so spánkom aj u dospelého človeka. A detská duša je na zmeny oveľa citlivejšia. Zmeny ako rozvod, úmrtie, choroba či sťahovanie do iného mesta môže spôsobiť to, že dieťa nemôže zaspať. V takomto ťažkom období mu treba pomôcť, aby cítilo bezpečie a istotu. Môže si vziať do postele plyšového kamaráta alebo obľúbenú hračku, niečo, čo mu pridá pocit istoty a domova.

V prípade životnej zmeny môže trvať dlhšie, kým sa situácia zlepší, preto by sa rodičia (alebo niekto blízky) a dieťa mali o trápení rozprávať. Aj v prípade, že vzniknutý problém nie je riešiteľný, môže samotný rozhovor pomôcť. A to nielen pri zaspávaní.

Pocit nepohodlia

Ak je človeku príliš horúco, príliš chladno, ak je hladný či prejedený, nemôže byť spánok kvalitný. Platí to rovnako u dospelých aj u detí. Zaistite, aby malo dieťa vo svojej izbičke prostredie vhodné na spánok. Inak sa nemôžete čudovať, že nemôže zaspať.

  • Uistite sa, že je posteľ pohodlná a pripravená na noc. Nemôže byť preplnená hračkami a plyšákmi, pretože v nej už nezostane miesto pre dieťa.
  • Ak je v izbe teplo, môžete zapnúť ventilátor alebo urobiť krátky prievan. Ak je v izbe naopak zima, dajte dieťaťu na noc ponožky.
  • Pred spaním vytvorte dieťaťu večerný rituál, kedy bude mať čas na upokojenie a utlmenie. Môže to byť teplá sprcha alebo čítanie v posteli.

Nespavosť u detí a odborná pomoc

V prípade detí častokrát stačí, ak rodičia vnímavo reagujú na zmeny správania a spánkový režim dieťaťa. U väčších detí sa stačí s dieťaťom porozprávať a problém so spánkom dokážu odstrániť spolu, bez vonkajšieho zásahu. Mama a otec by mali deťom pomôcť prekonať toto obdobie a v prípade potreby vytvoriť a upevniť správne spánkové návyky.

Ak má dieťa ale skutočné vážny problém, môže byť potrebná pomoc odborníka. Niekedy stačí navštíviť pediatra, niekedy treba vyhľadať pomoc psychológa a s ním prekonzultovať stres a smútok, ktoré môže dieťa pociťovať.

Ak dieťa v podstate nič závažné netrápi, môže ísť o poruchu spánku. V takomto prípade je ideálne prekonzultovať situáciu so spánkovým špecialistom.

Tipy pre dobrý spánok

Nespavosťou trpí veľmi veľa ľudí, preto sa aj odborníci pokúšali nájsť osvedčené rady, ako problémy so spánkom poraziť. Tu je niekoľko tipov. Možno niektorý z nich pomôže aj vám alebo vášmu dieťaťu a viac už nebude mať strach zaspať.

  • Píšte si denníček. Tak si každý večer prečistíte myseľ, takže sa vám nebudú po hlave naháňať myšlienky zo dňa a vy budete môcť zaspať. A u detí to platí rovnako.
  • Spite v tmavej a pohodlnej miestnosti. Svetlo vysiela telu signál, že je čas byť hore, preto sa mu treba večer vyhýbať. Ak sa ale dieťa bojí tmy, je možné nechať svietiť malé nočné svetlo. Rovnako, ak sa bude dieťa príliš potiť alebo triasť zimou, nebude môcť zaspať.
  • Nepúšťajte do postele domáce zvieratá. Je to nedobrý zvyk a treba s ním prestať. Milovaný pes alebo mačka môže budiť v posteli rodičov aj deti. Stačí, keď začne v noci šuchotať, alebo skočí na posteľ a hneď naruší pokojný spánok.
  • Nepite žiadne nápoje s obsahom kofeínu po 15 hodine. Patria sem niektoré sýtené nápoje aj ľadový čaj. Kofeín je stimulant a preto človeku nedovolí zaspať.
  • Večer už necvičte. Tréningy a cvičenie absolvujte cez deň. Nikdy necvičte (vy, ani vaše deti) pár hodín pred spánkom.
  • Keď už ležíte v posteli, skúste mierne cvičenie na upokojenie mysle. Napríklad, rátajte so zavretými očami od sto k jednotke (tento cvik je samozrejme vhodný pre väčšie deti, ak má dieťa s takouto matematikou problém, spánok si iba oddiali). Možno sa nedorátate ani k desiatke. A pri päťke budete už dávno spať… Dobrú noc!
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac