Operácia zväčšenej prostaty

Posledná úprava 08.04.2022

Ak máte problémy s močením z dôvodu benígnej hyperplázie prostaty (BHP), pravdepodobne nebudete potrebovať chirurgický zákrok, okrem nasledovných prípadov.

Kedy prichádza operácia zväčšenej prostaty do úvahy

Neschopnosť vymočiť sa

Ak nemôžete močiť, budete potrebovať katetrizáciu. Pri katetrizácii sa cez penis do močového mechúra zasunie trubička a odčerpá sa moč. Polovica mužov po katetrizácii môže opäť močiť. Tí, ktorých stav sa nezlepší, môžu potrebovať operáciu.

Čiastočne zablokovaná močová rúra

Čiastočne zablokovaná močová rúra zapríčiňuje opakované infekcie močových ciest, močové kamene, alebo poškodenie močového mechúra.

Krv v moči

Ak máte krv v moči, váš stav sa nezlepšuje a spôsobuje ďalšie problémy ako sú zrazeniny, ktoré sťažujú močenie.

Poškodenie obličiek

Ak máte poškodenie obličiek.

Ak nemáte žiadne komplikácie, ale máte príznaky, ktoré vás trápia alebo ak iná liečba zlyhala, môžete sa rozhodnúť pre operáciu. V tomto prípade, zvážte:

  • Aké závažné sú vaše príznaky.
  • Aké výrazné zlepšenie môžete od operácie očakávať
  • Či ste ochotný podstúpiť riziká spojené s operáciou.

Možnosti chirurgického zákroku

Obvykle sa používa operácia, ktorá nevyžaduje rez do kože. Chirurgické nástroje sa do prostaty zavedú cez močový otvor v penise. Nazýva sa to transuretrálna operácia prostaty.

Transuretrálna resekcia prostaty (TURP) je operácia používaná pri benígnej hyperplázii prostaty, ktorá bola skúmaná najviac. Je to chirurgický zákrok, ktorý sa najčastejšie používa na liečbu príznakov BHP. Všetky ostatné operácie sa porovnávajú s TURP. Pri TURP je odstránená časť prostaty.

Niektoré ďalšie operácie, ktoré boli študované a porovnané s TURP sú:

  • Transuretrálna incízia prostaty (TUIP), pri ktorej sa do prostaty urobia zárezy, čo spôsobí, že prostata tlačí na močovú rúru menej.
  • Laserová terapia (transuretrálna laserová koagulácia a transuretrálna laserová vaporizácia), pri ktorej sa používa laser na vytvorenie rezov do prostaty alebo odstránenie jej časti.
  • Transuretrálna mikrovlnná terapia (TUMT), pri ktorej sa použije mikrovlnná energia na zničenie časti prostaty teplom.
  • Transuretrálna ablácia ihlou (TUNA), pri ktorej sa časť prostaty zničí zahriatou ihlou.

Vo väčšine prípadov sa tieto druhy liečby študovali len niekoľko rokov, takže ich dlhodobá účinnosť nie je doposiaľ známa. Existujú aj iné druhy operácií.

Najstaršia chirurgická metóda na liečbu BHP je otvorená prostatektómia, pri ktorej je na dosiahnutie prostaty vedený rez cez kožu. Lekári nepoužívajú túto metódu veľmi často, ale uprednostňujú ju ak je prostata veľmi veľká.

Čo zvážiť

Chirurgický zákrok je najspoľahlivejší spôsob, ako zmierniť príznaky. Operácia vás ale nemusí zbaviť všetkých vašich príznakov a podstupujete pri nej riziko komplikácií, vrátane problémov s erekciou (erektilná dysfunkcia). Medzi ďalšie komplikácie patrí neschopnosť kontrolovať uvoľňovanie moču (inkontinencia moču) a ejakulácia semena do močového mechúra namiesto von cez penis (retrográdna ejakulácia). Komplikácie závisia od typu podstúpenej operácie.

Muži, ktorí majú závažné príznaky, si často všimnú veľké zlepšenie v kvalite svojho života po operácii. Muži, ktorých príznaky sú mierne môžu zistiť, že operácia výrazne nezlepšila kvalitu života, a mali by si liečbu BHP operáciou premyslieť.

Ak ste sa rozhodli podstúpiť operáciu, alebo ak existujú jasné zdravotné dôvody na operáciu, voľba najlepšieho druhu operácie závisí na veľkosti a tvare vašej prostaty a skúsenosti operatéra.

Transuretrálna resekcia prostaty (TURP) je najčastejšou operáciou vykonávanou na liečbu BHP.

Iné typy operácií obnášajú nižšie riziko a kratšiu dobu na zotavenie ako TURP, no nemusia byť tak účinné na zastavenie príznakov a môžete pri nich v budúcnosti potrebovať ďalšiu liečbu alebo operáciu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy