Oxid kremičitý - aký má význam pre ľudské telo

Posledná úprava 07.02.2023

Kremeň, známy aj ako silica, teda oxid kremičitý, je stopový prvok, ktorý zohráva dôležitú úlohu v zdraví. Po zreagovaní s uhlíkom sa mení na kremík (silicon).

Oxid kremičitý sa bežne nachádza v prírode ako hornina (kremeň). Zvyčajne je bezfarebný a má nespočetné množstvo zdravotných benefitov. Konkrétne je oxid kremičitý dôležitou zložkou stravy vďaka jeho prínosom pre kosti a mozog. Plus, je to základná živina pre vaše vlasy, kožu a pokožku, a to vďaka schopnostiam tvoriť kolagén.

Dobrými potravinovými zdrojmi oxidu kremičitého sú banány, jahody, mango, ovos, proso, jačmeň, cícer, kel, zelené fazuľky, pór, zeler, špargľa, paprika, uhorka a rebarbora.

Ktorým častiam tela prospieva oxid kremičitý?

Zdravie kostí

Oxid kremičitý je podstatný pre rast a vývoj skeletu. Preukázateľne zvyšuje hustotu kostí, pomáha pri tvorbe chrupaviek a je nápomocný aj pri vstrebávaní vápnika.

Kremíková nedostatočnosť je známa tým, že vedie k vzniku deformít na lebke a periférnych kostiach, redukuje chrupavky a kolagén a dokonca narúša rovnováhu prvkov stehennej kosti a stavcov.

Testy na zvieratách preukázali, že kremík je veľmi dôležitý pre normálny vývoj kurčiat. Denne boli kurence kŕmené zmesou bez obsahu kremíka. U zvierat sa prejavil výrazne spomalený rast a vývoj v rámci ďalších dvoch až troch týždňov. Ak im však bol kremík do potravy pridávaný, bol rast až o 50% väčší a vývoj normálny.

V prípade testov na ľuďoch boli výsledky podobné. Dve rozdielne štúdie preukázali, že ľudia s osteoporózou, ktorí užívali výživové doplnky s obsahom kremíku (silicon) spolu s monometyl trisilanolom, zaznamenali nárast v kostnom objeme a v hustote stehennej kosti a bedrovej chrbtici.

Ďalšia štúdia udáva, že príjem kremíka bol pozitívne spájaný s minerálnou hustotou kostí u mužov a tiež u žien pred menopauzou. Odborníci sledovali príjem kremíka a minerálnu hustotu kostí u 1251 mužov a 1596 žien pred a po menopauze. Zamerali sa na štyri miesta na bedrách a bedernej chrbtici, zohľadnili všetky potenciálne vedľajšie faktory, ktoré by mohli ovplyvňovať minerálnu hustotu kostí a nutričný príjem.

Zistili, že príjem kremíka pozitívne koreloval s minerálnou hustotou kostí u mužov a u žien pred menopauzou, ale nie u žien po menopauze. Prejavila sa tiež významná súvislosť v oblasti bedrovej chrbtice u mužov, ale žiadna v ženských skupinách. Podľa týchto zistení by mal mať zvýšený príjem kremíka u mužov a mladých žien priaznivé účinky na zdravie kostry, najmä kortikálnych kostí.

Zdravie mozgu

Oxid kremičitý podľa všetkého zmierňuje riziko demencie a Alzheimerovej choroby, a to z väčšej časti vďaka jeho schopnosti detoxifikovať hliník.

Výskum ukazuje, že vyššie množstvá hliníka sa nachádzajú v mozgových léziách u pacientov trpiacich na Alzheimerovu chorobu. Ale keďže sa kremík viaže na hliník, bráni absorpcii tohto potenciálne toxického kovu, takže bráni hliníku v hromadení v mozgu.

Vedci overovali túto teóriu v roku 2013. Ako neinvazívnu metódu na zredukovanie zaťaženia tela hliníkom u osôb s Alzheimerovou chorobou použili minerálnu vodu bohatú na kremík. Pacienti boli testovacou skupinou, kontrolnú skupinu tvorili buď opatrovníci alebo partneri pacientov.

Zistili, že pitie až jedného litra (teda niečo vyše štyroch pohárov) minerálnej vody bohatej na kremík každý deň počas 12 týždňov uľahčovalo odstránenie hliníka močom v oboch skupinách, pacientskej aj kontrolnej. Navyše, kognitívny výkon ukázal klinicky relevantné zlepšenie minimálne u troch z 15 pacientov s Alzheimerom.

Podobná štúdia publikovaná v roku 2009 má porovnateľné výsledky. V tomto prípade sledovali odborníci 1925 seniorov vo veku 65 a starších, a to celých 15 rokov. Zaznamenávali prípady demencie a vystavenie hliníku a oxidu kremičitého (geograficky aj individuálne). Zistili, že vysoký denný príjem hliníka bol významne asociovaný so zvýšeným rizikom demencie. Naopak, nárast príjmu oxidu kremičitého o 10 mg denne bol spájaný so zníženým rizikom demencie.

Zdravie vlasov a nechtov

Oxid kremičitý pomáha rozžiariť a posilniť vlasy a nechty. Je to z väčšej časti kvôli faktu, že sa oxid kremičitý prirodzene nachádza aj vo vlasoch aj v nechtoch. Kremíková nedostatočnosť naopak vedie k suchým, jemným vlasom a lámavým, tenkým a slabým nechtom.

Jedna štúdia zistila, že dodávanie 10 ml koloidnej kyseliny kremičitej raz denne po dobu 90 dní viedlo k štatisticky významnému zlepšeniu stavu ako vlasov, tak aj nechtov.

Pokiaľ ide čisto o vlasy, randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia publikovaná v roku 2007 zistila, že kremík zlepšil pevnosť a elasticitu vlasov u žien s jemnými vlasmi. Odborníci rozdelili 48 žien s jemnými vlasmi na dve skupiny. Prvá skupina dostávala 10 mg kremíku (ako cholínom stabilizovanú kyselinu ortokremičitú) denne počas deviatich mesiacov. Druhá skupina dostávala rovnako dlho placebo.

Vedci testovali silu a elasticitu vlasov pred a po štúdii, rovnako ako hladiny kremíku v moči u všetkých účastníkov. Tak ako sa očakávalo, zistili, že koncentrácie kremíku v moči výrazne stúpli v kremíkovej skupine, ale nie v placebo skupine. Čo je však ešte dôležitejšie, odborníci zistili, že kremíková skupina zaznamenala pozitívny účinok pevnosti vlasov v prípade ťahu. A to vrátane pružnosti a zlomového zaťaženia. Inak povedané, výsledkom boli silnejšie vlasy.

V prípade nechtov bola v roku 2007 publikovaná štúdia, ktorá testovala 14 rôznych vitamínov a minerálov pre zdravé nechty. A práve 10 mg dávka kremíka (ideálne ako cholínom stabilizovaná kyselina ortokremičitá) užívaná denne pomáhala pri liečbe krehkých nechtov.

Zdravie kože a pokožky

Prínosy oxidu kremičitého pre kožu sú z veľkej časti kvôli jeho prínosu pre určité aktivity enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre normálnu tvorbu kolagénu. Pretože kolagén zohráva tak veľkú úlohu v udržiavaní pevnej a pružnej kože bez vrások, je oxid kremičitý nevyhnutný pomocník pokožky pri uchovaní jej mladistvého vzhľadu, tónu a pružnosti.

Oxid kremičitý dokáže tiež ošetrovať určité problémy na pokožke, menovite rosaceu a psoriázu. Podľa jednej štúdie môže gél na báze oxidu kremičitého pomôcť liečiť papulopustulóznu formu akné pri rosacei.

Odborníci rozdelili 30 ľudí s papulopustulóznym akné (priemerný vek bol 19 rokov) na dve skupiny. Prvá skupina používala kremíkový gél lokálne dvakrát denne počas šiestich mesiacov. Druhá skupina používala placebo po rovnakú dobu v rovnakej frekvencii. Vedci zaznamenali vytvorenie niekoľkých akné a zvýšenú tvorbu mazu na začiatku štúdie, v druhom, štvrtom a v šiestom týždni.

Po ukončení testov sa ukázalo, že v skupine, ktorá používala gél na báze kremíka, sa počet novovzniknutých akné znížil z priemerných 48,5 na 15,1. Konkrétne sa množstvo papúl znížilo z 10,7 na 1,0. Pustuly klesli z 6,8 na nulu a cysty z 0,6 na nulu. Tvorba mazu sa znížila zo 193 na začiatku testu na 88 po šiestich týždňoch. Hovoríme samozrejme o kremíkovej skupine.

V inej štúdii sa testoval účinok gélu na báze silikónu na plak typu psoriáza. V tejto randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii rozdelili vedci 30 ľudí so psoriázou do dvoch skupín. Prvú liečili 30 ml gélu koloidnej kyseliny kremičitej aj orálne aj lokálne, a to denne počas troch mesiacov. Druhá skupina dostávala placebo gél, ktorý užívali rovnakým spôsobom.

V kremíkovej skupine došlo po troch mesiacoch k jasnému zlepšeniu v škálovaní, trvaní a začervenaní pokožky. Navyše, päť z desiatich pacientov z kremíkovej skupiny zaznamenalo úplné odstránenie problémov s nechtami, bolesť kĺbov sa zredukovala takmer o polovicu u štyroch pacientov, ktorí trpeli na ochorenie kĺbov. V placebo skupine nedošlo ku žiadnemu takémuto zlepšeniu.

Ako používať oxid kremičitý

Okrem zvýšenia príjmu potravín bohatých na oxid kremičitý, môžete silicu získať aj ako výživový doplnok. Jedným z najlepších a najbežnejších bylinných zdrojov oxidu kremičitého je praslička roľná.

Pre zdravé kosti a mozog užívajte denne 20-30 mg oxidu kremičitého. Pre vlasy, kožu a nechty je odporúčaných 25-50 mg.

Čítajte ďalej Vitamíny na vlasy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac