Oxid kremičitý na rast vlasov

Posledná úprava 20.04.2023

Užívať oxid kremičitý na rast vlasov? Tento stopový prvok je veľkým lákadlom pozornosti. Ako sa dostal do povedomia a odkiaľ sa berie?

Oxid kremičitý (kremeň, silica) je menej známy stopový prvok, ktorý zastáva kľúčovú úlohu v raste a vývoji u človeka. Známy je aj ako kremík (silicon), jeden z najhojnejšie sa vyskytujúcich prvkov vo vesmíre. Kremeň je zodpovedný za syntézu kolagénu. Kolagén tvorí spojivové tkanivá a pokožku, vrátane vlasových folikulov.

Tento stopový prvok reguluje vápnik a horčík, čo sú prvky, ktoré tvoria kosti a zuby. Pomáha pri regulácii vstrebávania a pri udržiavaní rovnováhy týchto minerálov. Hormonálna nerovnováha týchto prvkov vedie k osteoporóze. Oxid kremičitý slúži na konsolidáciu mineralizácie kostí pre silnejší vývoj kostí, a tiež na zmiernenie či zvrátenie tendencií deformácie kostí.

Oxid kremičitý má alkalizujúce vlastnosti, ktoré vyrovnávajú kyslé prostredie v tele v dôsledku zlého a nesprávneho stravovania. Kontroluje pH v tele, čím ho chráni pred útokmi na imunitný systém a pred chorobami. Kyslá vlasová pokožka je priam pozvánkou pre infekcie, poškodenie folikulov a lámanie vlasov.

Tento stopový prvok bol skúmaný už od 17. storočia a výsledky výskumov potvrdzujú jeho tajomstvo a prínos pre detsky vláčnu pokožku, žiarivé vlasy a bezchybné nechty. To všetko dokáže oxid kremičitý. Vápnik potrebuje na správne vstrebávanie vitamín D3 a nutne potrebuje oxid kremičitý na to, aby sa vápnik premenil na stavebné bloky kostí a zubov. Všetky tieto spomenuté stopové prvky sú základnými faktormi pri liečbe zameranej na vypadávanie vlasov.

Akými spôsobmi oxid kremičitý pomáha

Pozrime sa znovu na oxid kremičitý a jeho prínos pre rast vlasov. Tu sú dva spôsoby, ktorými môže pomôcť pri problémoch s vlasmi.

  1. Schopnosť oxidu kremičitého zamerať sa na hormonálnu nerovnováhu je vynikajúca. K prebytku hormónov dochádza u žien a výsledkom je nešťastný stav vlasov alebo pokožky a pokazená nálada. Výživové doplnky s obsahom oxidu kremičitého určené pre podporu rastu vlasov pomáhajú pri nastolení hormonálnej rovnováhy a obnove vitality vlasov tým, že pracujú zvnútra von. Môže to byť oveľa efektívnejší spôsob, než brať niektoré bylinky obsahujúce látky podobné hormónom.

  2. Oxid kremičitý transportuje živiny ku končatinám ľudského tela, teda až k nechtom, pokožke a vlasom. Dodáva životne dôležité živiny k folikulom, aby opravili pokožku a oživili rastový cyklus vlasov. Keďže sa oxid kremičitý viaže s inými minerálmi v tele, docielite zlepšenie zdravia, rovnako ako dlhé, lesklé a husté vlasy, ktoré možno dosiahnuť iba vďaka oxidu kremičitého.

Prítomnosť oxidu kremičitého v potravinách a ďalších zdrojoch

V ortomolekulárnej medicíne je oxid kremičitý cenený ako jedna zo superpotravín a tak sa aj predáva.

Pokiaľ je však oxid kremičitý prítomný v takmer všetkých potravinách, prečo je potom všadeprítomný deficit? Niektoré minerály vyskytujúce sa v potravinách sú vo forme kremičitanov hliníka, čo je biologicky nedostupná forma oxidu kremičitého. A práve to je dôvod, prečo dochádza k obrovskému nedostatku tohto minerálu.

Živočíšne potravinové zdroje dodávajú menšie koncentrácie oxidu kremičitého než rastliny. Dlhé roky poľnohospodárstva založeného na chemickej báze odstránilo z pôdy oxid kremičitý a iné životne dôležité prvky. Potraviny a nápoje obsahujú oxid kremičitý. Ovos, mrkva, celé nerafinované obilniny, minerálna voda, mandle, káva a pivo sú na oxid kremičitý bohaté. Rastliny ako bambus a praslička patria medzi zdroje oxidu kremičitého a vyrába sa z nich čaj, extrakt alebo sa používa ako prídavná látka vo výrobkoch ako šampóny a kondicionéry.

Praslička, bylinka známa ako praslička poľná, obsahuje päť až osem percent organického oxidu kremičitého. Pre porovnanie, bambusové výťažky, známe ako bambus žltý, obsahuje vysoké množstvá oxidu kremičitého, až 70 percent organického oxidu kremičitého.

Moderný výskum oxidu kremičitého

Moderný výskum oxidu kremičitého sa zmenil, keď odborníci určili jeho úlohu v normálnom raste a vývoji tela.

Výskum prebiehajúci na zvieratách vyzdvihol a podčiarkol význam oxidu kremičitého pre zdravie a normálny rast. Výskum a testy na ľudoch na vyššej úrovni doložili, že suplementácia oxidom kremičitým má schopnosť a silu zdolať celý rad chorôb, ktorými trpia ľudia v mladosti, v strednom veku až po starobu.

Úloha oxidu kremičitého pri syntéze kolagénu a tvorbe telesných spojivových tkanív zvýrazňuje jeho fyziologický dopad. S pribúdajúcim vekom človeka sa kolagén vyčerpáva, spúšťačom je v prvom rade nedostatočný príjem oxidu kremičitého. Práve úbytok kolagénu patrí medzi dôvody zdravotných problémov súvisiacich s vekom. Suchá pokožka, zhoršený stav zubov alebo ďasien, krehké kosti a kĺby a vypadávanie vlasov nepopierateľne súvisia s oxidom kremičitým.

Nutričné prínosy oxidu kremičitého

  • Pomáha pri tvorbe kolagénu v tele. Kolagén posilňuje a podporuje spojivové tkanivá, ktoré udržiavajú na mieste väzy, kĺby, svaly, kosti a orgány.
  • Posilňuje zuby a ďasná.
  • Prvok podstatný pre tvorbu kostí.
  • Oxid kremičitý reguluje rovnováhu vápnika a horčíka v tele.
  • Oxid kremičitý udržiava elasticitu a pevnosť žíl, čím podporuje krvný obeh a bráni hromadeniu plaku a nánosov na stenách žíl a artérií. Chráni žily pred ďalšími arteriosklerotickými problémami.
  • Podporuje zdravé kožné tkanivo, umožňuje rýchle hojenie rán či popálenín na koži.
  • Pomáha kolagénu pri obnove rednúcich vlasov, šupinatej kože a deformovaných nechtov, takže pôsobí omladzujúco.
  • Oxid kremičitý odstraňuje v rámci detoxikačných procesov hliník. Otrava hliníkom môže vyústiť až do rozvinutia Alzheimerovej choroby.

Užívať alebo neužívať výživové doplnky

Odborná verejnosť začína uznávať absolútnu nevyhnutnosť dopĺňať oxid kremičitý pre potreby posilnenia zdravia a na boj s chronickými ochoreniami, ktoré bránia v dlhovekosti.

  • Medicínske merania potvrdzujú, že hladiny oxidu kremičitého s pribúdajúcim vekom klesajú.
  • Tradičné potravinové zdroje, ktoré obsahujú oxid kremičitý, ako napríklad zemiaky, ovos, jačmeň a proso, však už prinášajú menej živín kvôli poľnohospodárskym postupom nabitým chemickými látkami. Rovnako rafinovanie potravín odstraňuje stopové prvky minerálov.
  • Západný spôsob stravovania trpí deficitom esenciálnych mikroživín, obzvlášť oxidu kremičitého.
  • Pretrvávajúce problémy s vlasmi, pokožkou a nechtami narastajú do epidemických rozmerov. A to z dôvodu rozsiahleho nutričného nedostatku oxidu kremičitého.

Podľa výskumov a testov sa priemerný denný príjem oxidu kremičitého pohybuje od dvadsiatich po šesťdesiat miligramov, čo je množstvo, ktoré nedokáže pokryť potreby tela. Ľudia, ktorí užívajú výživové doplnky s obsahom oxidu kremičitého v dávkovaní 200 mg a viac na deň, môžu pocítiť všetky pozitívne účinky, ktoré prináša.

Upozornenie

Deficit oxidu kremičitého je zriedkavý, hoci jeho prítomnosť v tele s pribúdajúcim vekom klesá. Užívanie doplnkov s oxidom kremičitým v preferovanej forme môže pomôcť udržiavať dostatočné množstvá tohto stopového prvku a odvrátiť padanie vlasov.

Na všetky zmeny v stravovaní a užívaní výživových doplnkov sa najskôr popýtajte lekára. Odborníci varujú pred užívaním prasličky vo forme čaju alebo extraktu, pokiaľ trpíte na problémy s obličkami či kardiovaskulárne problémy, prípadne máte dnu alebo cukrovku.

Ak ste o prvkoch ako oxid kremičitý ešte nepočuli a takéto doplnky sú pre vás neznáme, mali by ste najskôr vyskúšať produkty na vonkajšie použitie. Až keď si overíte výsledky používania oxidu kremičitého pre rast vlasov a budete vidieť výsledky, môžete ho začať užívať vo forme výživového doplnku alebo čaju. Táto opatrnosť je úplne pochopiteľná, obzvlášť pre tehotné ženy alebo dojčiace matky.

Nižšie sú uvedené príklady, ako začať používať oxid kremičitý externe, teda priamo na vlasy. Ak zahrniete oxid kremičitý do rutinnej starostlivosti o vlasy, môžete si zvoliť najlepšiu formu podľa svojej vlastnej chuti:

Oxid kremičitý v pive a prirodzený rast vlasov

Pivo je alkoholický nápoj, ktorý nájdete v každej časti sveta. Ľudia ho radi pijú, niektorí dokonca poznajú jeho obrovské prínosy pre vlasy. Jedným z hlavných problémov, ktorému ľudia v súčasnosti čelia, je vypadávanie vlasov. A pivo funguje ako stimulátor rastu vlasov. Ak aj vy čelíte tomuto problému, prečo neuvažovať nad riešením v podobe piva?

Pivo je jedným z najpopulárnejších nápojov po celom svete. Ale vedeli ste, že má ohromné prínosy aj pre vlasy? Odborníci vedia, že je pivo vyrábané z prírodných ingrediencií a jedna z nich vyčnieva. Oxid kremičitý. Oxid kremičitý dodáva neuveriteľný objem a pevnosť vlasom. Ak je to to, čo hľadáte, tu je niekoľko spôsobov, ako na to.

Umývanie vlasov v pive

Použite jemný šampón, umyte ním vlasy, potom si vlasy opláchnite pivom. Nechajte pivo preniknúť až na vlasovú pokožku a do každého pramienka vlasov. Vlasy prekryte uterákom a nechajte tridsať minút pôsobiť. Opláchnite čistou vodou.

Pivo v maske na vlasy

Miesto vody pridajte do domácej masky na vlasy pivo. Na masku použite organické produkty a pridajte k nej pivo.

Maska na vlasy s pivom

Zmiešajte vaječný žĺtok so 100 ml piva. Aplikujte na vlasovú pokožku a na vlasy. Ošetrené vlasy prekryte čiapkou na vlasy a nechajte pôsobiť dvadsať minút. Zmyte čistou vodou alebo jemným šampónom. Na zväčšenie objemu opakujte kúru každé dva týždne.

Čítajte ďalej Jablká a rast vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy