Prečo vlasy rastú iba do určitej dĺžky?

Posledná úprava 14.04.2023

Zamysleli ste sa aj vy niekedy nad otázkou, prečo ľudské vlasy narastú iba do určitej dĺžky a potom rásť prestanú? Keď ich následne ostriháte, narastú znovu do svojej maximálnej dĺžky?

Dĺžka vlasov je kontrolovaná dĺžkou anagénovej fázy vlasových folikulov. To, ako dlho táto fáza trvá, je vo všeobecnosti určované hlavne genetikou. Môže to však byť ovplyvnené aj hormónmi a dokonca extrémnym stresom. A navyše, existuje chemický signál, ktorý v konečnom dôsledku určuje presný rastový cyklus vlasov a ochlpenia.

Po anagénovej fáze (anagén) prichádza katagénová fáza (katagén). Zatiaľ nie je známe, čo spúšťa katagénovú fázu, ale keď sa spustí, vonkajšia časť koreňa prestane byť vyživovaná (krvou). Rovnako ako bunky, ktoré produkujú nové vlasy. Takže vlasy prestávajú rásť. Táto fáza trvá približne tri týždne.

Ako ďalšia nastáva telogénová fáza (telogén), kedy sa folikuly dostávajú do pokojového stavu, vlas vlastne až na korienok kompletne odumiera. Počas tejto fázy sa vlasy relatívne ľahko vytiahnu, čo sa môže stať počas česania, kefovania či umývania vlasov. Ak sa ale udržia dostatočne dlho, vytlačia ich eventuálne nové vlasy, keď sa cyklus znovu začne.

Zvyčajne majú vlasy, lepšie povedané chĺpky na rukách alebo nohách úplne odlišnú anagénovú periódu od vlasov na hlave. A to je dôvod, prečo chlpy na nohách nenarastú na 60 centimetrov. Navyše, rôzni ľudia, hlavne vďaka genetike, majú rôznu dĺžku anagénovej fázy pre danú časť tela. Pre vlasy na hlave je priemerná dĺžka anagénovej fázy približne 2 až 7 rokov. Pre ruky, nohy, obočie a tak ďalej, trvá táto fáza zvyčajne iba 30 až 45 dní. Avšak v extrémnych prípadoch, ktoré sú veľmi ojedinelé, majú niektorí ľudia anagénovú fázu pre hlavu rovnako krátku ako anagénová fáza väčšiny ľudí pre ruky a nohy. U týchto ľudí rastú vlasy prirodzene iba o niekoľko centimetrov. Takže počas svojho života výrazne ušetria na holičovi a kaderníkovi. Platí to aj naopak, ak trvá anagénová fáza pre vlasy na hlave aj desiatky rokov. Oba tieto extrémy sú však veľmi zriedkavé.

V ktoromkoľvek čase je 85 až 90 percent vlasov v anagénovej fáze, 1 až 2 percentá v katagénovej fáze a 10 až 14 percent je v telogénovej fáze. Ovšem prílišný stres môže spôsobiť, že sa anagénová fáza ukončí predčasne a vlasy rýchlo prejdú do telogénovej fázy, rovnako ako 70% porastu tela. Ak sa tak stane, väčšina vlasov a vlasového porastu, ktorý by mal stále rásť, odrazu naraz vypadne.

Za normálnych okolností môžete získať približný odhad, ako dlho rastú vlasy, teda ako dlho trvá vaša anagénová fáza, veľmi jednoducho. Stačí, ak si danú časť vlasov nebudete zastrihávať. Vychádzajme z toho, že vlasy nedosiahli svoje dĺžkové maximum a môžu ešte ďalej rásť. Odmerajte si dĺžku vlasov, potom presne o mesiac neskôr meranie zopakujte a zaznamenajte si rozdiel. Teraz poznáte rýchlosť rastu vlasov. Zvyčajne je to 1 cm za každých 28 dní. Takže ak bez strihania narastú vaše vlasy maximálne na 40 centimetrov, tak vaša anagénová fáza trvá približne 1136 dní, čo je 3,11 roka.

Teraz sa pozrime na druhú časť našej otázky. Ak vlasy ostriháme, narastú znovu do maximálnej dĺžky… je to preto, že sa cyklus začína odznova a prichádzajú nové vlasy, ktoré môžu rásť na svoje maximum. Nakoniec nahradia staré vlasy, ktorú sú kratšie, než by mohli byť, pretože ste ich ostrihali.

Je preto jasné, že rast vlasov (teda ako dlho rastú vlasy, ako rýchlo rastú vlasy) je kompletne kontrolovaný zvnútra, podľa toho, čo sa deje pod povrchom, vo vlasových folikuloch. A genetika a hormóny sú primárne faktory, ktoré ovplyvňujú dĺžku rastu vlasov. A nie sú vôbec ovplyvňované holením či strihaním. Podstrihávanie v žiadnom prípade nemení rýchlosť rastu vlasov, nemení sa pri ňom ani farba vlasov.

Ak teda chcete ovplyvniť kvalitu a rast vlasov, musíte sa zamerať na folikuly a dodať im všetky živiny, tie najlepšie vitamíny a minerály, ktoré pre zdravý rast potrebujú. O samotný vlas aj vlasovú pokožku sa potom starajte jemne a citlivo.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy