Príčiny vypadávania mihalníc

Posledná úprava 05.04.2022

Príčiny vypadávania mihalníc sa môžu od človeka k človeku líšiť. Mihalnice nám môžu padať prirodzene, tak ako nám vypadávajú vlasy. Následne však znovu narastú. Znečistenie a stres hrajú pri nadmernom vypadávaní mihalníc hlavnú úlohu. Medzi ďalšie príčiny vypadávania mihalníc môžeme zaradiť nosenie príliš silných vrstiev mejkapu. Ďalšou bežnou príčinou je intenzívne trenie očí.

Mihalnice nám vypadávajú prirodzene, rovnako ako vlasy a ostatné telesné ochlpenie. Vypadnúť však môžu aj z iných príčin, ktoré si už vyžadujú zásah lekára a o ktorých si povieme niečo bližšie.

Demodex folliculorum

Závažnejšou príčinou vypadávania mihalníc je infekcia Demodex folliculorum – čo je roztoč parazitujúci na človeku. Tento parazit môže spôsobiť zápal a opuch folikulov mihalníc.

Alopecia areata

Ak vám vypadávajú vlasy a ochlpenie aj inde na tele, môže ísť o autoimunitné ochorenie nazývané alopecia areata. Ide o zdravotný problém, kedy vypadávanie vlasov a vypadávanie všetkého telesného ochlpenia spôsobuje imunitný systém. Imunitné bunky zaútočia na vlasové folikuly, takže vypadnú vlasy, mihalnice, brada aj obočie.

Čítajte viac o alopecia areata.

Trichotillomania

Trichotillomania je chorobná nutkavá snaha vytrhávať si vlasy, obočie či mihalnice. Problém začína už v detstve, prípadne s nástupom puberty, kedy sa u dieťaťa rozvinie zlozvyk ťahať si vlasy či mihalnice. Ak ale toto správanie pokračuje aj v dospelosti, ide už o psychický problém.

Čítajte viac o trichotillománii a trakčnej alopécii.

Ochorenie štítnej žľazy

Nadmerná činnosť štítnej žľazy, aj toto ochorenie môže byť príčinou vypadávania mihalníc. Na druhú stranu, znížená činnosť štítnej žľazy môže spôsobiť priberanie na váhe. Či tak alebo onak, obe tieto ochorenia môžu mať vplyv na vlasy aj mihalnice, ktoré zostanú tenké, suché a krehké, takže sa ľahko lámu.

Alergia a kontaktná dermatitída

Mihalnice môžu vypadávať aj vtedy, ak máte alergiu na niektorú z obsiahnutých látok v maskare. Niektoré ženy sú alergické na určité chemické látky, ktoré môžu vyvolať zápal spojiviek a dermatitídu. Kontaktná dermatitída sa objavuje vtedy, ak sa dostane alergén do kontaktu s pokožkou okolo očí. Zápal spojiviek sa prenáša z maskary, ktorá sa dostane do oka a tu dráždi spojivku, tenkú vlhkú membránu pokrývajúcu povrch očnej buľvy.

Blefaritída

Blefaritída je zápal očného viečka v dôsledku nadmerného rastu baktérií nachádzajúcich sa na koži. Je to spôsobené upchatím mazových žliaz, čo môže viesť k začervenaniu, svrbeniu a opuchu. Zápal očného viečka sa priamo nelieči, ale kontroluje sa správnou hygienou očných viečok.

Chemoterapia

Chemoterapia tiež patrí medzi príčiny vypadávania mihalníc, má totiž priamy vplyv na vlasové folikuly. Mnohí pacienti prišli o všetko telesné ochlpenie, po ukončení chemoterapie však všetky vlasy a telesné ochlpenie znovu dorastie. Účinok chemoterapie môže byť krátkodobý alebo dlhodobý.

Čítajte tiež, ako podporiť rast vlasov po chemoterapii.

Lieky

Existujú aj ďalšie lieky, ktoré majú vplyv na vypadávanie vlasov, a teda aj mihalníc. Napríklad lieky proti akné ako izotretinoín, lieky proti cholesterolu, lieky na krvný tlak, lieky proti zrážanlivosti krvi – tieto všetky sa spájajú s vypadávaním mihalníc. Keď ale lieky prestanete brať, mihalnice vám znovu dorastú.

Madaróza

Úplná strata mihalníc, madaróza, nie je život ohrozujúce ochorenie, je to ale frustrujúce, pretože dôvod nie je známy a neexistuje ani riešenie na tento problém.

Je zaujímavé, že sú mihalnice často ignorovanou súčasťou našich tvárí. Všimneme si ich až vtedy, keď náhodou začnú rednúť. Ženy každého veku sa zrazu cítia nesvoje a zahanbene, keď im mihalnice vypadnú. Dlhé, husté mihalnice sú totiž znakom ženskosti a krásy vo väčšine kultúr. Nemusíte však zúfať, riešenie existuje. Môžete vyskúšať sérum na rast mihalníc alebo domáce prostriedky a recepty, ktoré by vám mohli s rastom mihalníc pomôcť.

Zdroje

Čítajte ďalej Dorastú mihalnice naspäť?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac