Rakovina prsníka u mužov

Posledná úprava 22.02.2022

Rakovina prsníka u mužov je veľmi zriedkavá. Z celkového počtu ochorení rakoviny prsníka je v priemere menej ako 1% pacientov mužského pohlavia. Rakovina prsníka u mužov sa objavuje najmä vo veku 60 až 70 rokov.

Každopádne, čím skôr sa rakovina prsníka zistí, tým sú šance na jej porazenie vyššie. Preto je dôležité sledovať každú nezvyčajnú zmenu a obrátiť sa s ňou rovno na svojho lekára.

Príznaky rakoviny prsníka u mužov

Pravidelná kontrola prsného tkaniva je dôležitá najmä u mužov, ktorí majú v rodinnej anamnéze rakovinu prsníka, prípadne genetické ochorenie nazývané Klinefelterov syndróm.

Väčšina prsného tkaniva je u mužov sústredená v oblasti priamo za bradavkou a v okolí dvorca (areoly), čo je oblasť okolo bradavky, ktorá má tmavšie sfarbenie oproti okolitej koži.

Väčšina, hoci nie všetky druhy rakoviny prsníka u mužov sa vyskytujú blízko bradavky vo forme pevných hrčiek.

Nezvyčajné zmeny, ktoré treba sledovať

Obrázok 1. Zmena vzhľadu bradavky alebo dvorca, vrátane vpadnutia bradavky

Obrázok 2. Výtok z bradavky alebo vriedky na bradavke

Obrázok 3. Hrčka za alebo v blízkosti bradavky, prípadne v podpazuší

U mužov a chlapcov môže niekedy dôjsť k nárastu väčšieho množstva prsného tkaniva než je normálne, a to kvôli ochoreniu nazývanému gynekomastia. Toto ochorenie a rakovina prsníka u mužov spolu ale nesúvisia.

Ak si všimnete nejaké nezvyčajné zmeny na prsiach, nechajte sa skontrolovať u lekára. Môže vás poslať na testy, ak to bude potrebné. Je to dôležité, pretože ak máte rakovinu prsníka, môžete začať s liečbou ihneď, čím získate najlepšie možné šance na jej porazenie.

Rakovina prsníka u mužov sa diagnostikuje takmer rovnako ako v prípade žien, vrátane mamografie alebo ultrazvuku, prípadne pomocou biopsie.

Rizikové faktory pre vznik rakoviny prsníka u mužov

Rakovina prsníka u mužov je zriedkavá, sú ale niektoré veci, ktoré môže zvýšiť riziko rozvinutia choroby. Odborníci si myslia, že rakovina prsníka u mužov je spôsobená kombináciou viacerých faktorov. Stále sa učia, čo môže zvýšiť a čo znížiť riziko vzniku tohto ochorenia u mužov.

Ak máte určité faktory, ktoré riziko rakoviny prsníka zvyšujú, ešte neznamená, že skutočne ochoriete. Rovnako, ak nemáte mnoho faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku neznamená, že ju nedostanete.

Dokonca, ak aj máte rizikové faktory a rakovinu prsníka vám diagnostikovali, neexistuje spôsob ako overiť, že ju skutočne spôsobili tieto rizikové faktory.

Ktoré sú známe rizikové faktory rakoviny prsníka u mužov?

  • stúpajúci vek
  • genetika – rakovina prsníka v rodine
  • vystavovanie sa ionizujúcemu žiareniu
  • hormonálna nerovnováha
  • rakovina prostaty

Vek

Riziko rakoviny prsníka u mužov stúpa s pribúdajúcim vekom. Väčšinou ide o mužov nad 60 rokov.

Genetika – rakovina prsníka v rodine

Chyby v určitých génoch – ako napríklad BRCA1 a BRCA2 – sú známe tým, že sú zodpovedné za zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka u mužov aj u žien. Spomedzi 100 mužov s BRCA2 sa u šiestich až deviatich vyvinie počas života rakovina prsníka. Riziko pri BRCA1 je menšie, približne jeden zo 100 mužov, ktorí majú túto genetickú chybu, ochorie na rakovinu prsníka.

Tieto gény môžu byť dedičné, čo je jeden z dôvodov, že sa rakovina prsníka vyskytuje v rámci rodín.

Asi traja alebo štyria z dvadsiatich mužov s rakovinou prsníka majú zdedenú chybu vo svojich génoch. Ak máte v rámci rodiny veľa rakoviny prsníka, je možné, že aj vy si nesiete tieto chybné gény.

Ľudia s rakovinou prsníka v rodinnej anamnéze mávajú nezvyčajne veľa blízkych príbuzných (matka, sestry alebo dcéry) z jednej strany rodiny, ktorí trpia na rakovinu prsníka. Prípadne aj príbuzných, u ktorých sa rozvinie rakovina v mladom veku. Iné faktory, ktoré prispievajú k rodinnej anamnéze sú prípady rakoviny vaječníkov, rakovina na oboch prsníkoch, rakovina prsníkov u mužov. Prípadne určité geografické alebo etnické pozadie (napríklad židovský pôvod).

Ak vás znepokojujú prípadné nádorové ochorenia vo vašej rodine, navštívte svojho lekára.

Muži s genetickým ochorením Klinefelterov syndróm majú tiež zvýšené riziko rakoviny prsníka. Muži s týmto vzácnym ochorením sa rodia s X chromozómom naviac, čím sa u nich zvyšujú hladiny androgénov (mužských hormónov) v tele. Muži s Klinefelterovym syndrómom majú približne 20 násobne vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka než muži bez tohto syndrómu. Hoci toto riziko je stále nízke.

Vystavovanie sa ionizujúcemu žiareniu

Rádioterapia hrudníka, napríklad kvôli Hodgkinovmu lymfómu, zvyšuje riziko rakoviny prsníka u žien. Sú určité dôkazy, že sa môže mierne zvýšiť aj riziko u mužov. Ak máte obavy kvôli absolvovanej rádioterapii hrude, obráťte sa na svojho lekára.

Hormonálne faktory

Muži normálne produkujú vysoké hladiny androgénov – mužských hormónov – ako je napríklad testosterón. A nízke hladiny ženských hormónov, ako je estrogén. Hormonálna nerovnováha, kedy sa hladiny estrogénov zvyšujú a hladiny androgénov znižujú, môžu mierne zvýšiť riziko rozvinutia rakoviny prsníka u mužov. Je to preto, že estrogén môže podporovať rast niektorého druhu rakoviny prsníka.

Tu je zoznam niektorých vecí, ktoré môžu spôsobiť hormonálnu nerovnováhu:

  • Klinefelterov syndróm
  • cirhóza pečene, čo je zjazvenie pečene v dôsledku jej dlhodobého poškodenia
  • obezita – tukové bunky môžu meniť mužské hormóny na estrogén. S väčším počtom tukových buniek v telách produkujú obézni muži viac estrogénu
  • estrogénová terapia používaná na liečbu niektorých druhov rakoviny prostaty – estrogénová terapia síce môže zvýšiť riziko vzniku mužskej rakoviny prsníka, výhody tejto liečby rakoviny prostaty však zďaleka prevyšujú prípadné riziko vzniku rakoviny prsníka u mužov

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty môže zvýšiť u mužov riziko rozvinutia rakoviny prsníka. Prečo to tak je nie je úplne jasné, môže to ale súvisieť s hormonálnymi hladinami. Približne jeden zo šiestich mužov s rakovinou prsníka bude mať aj rakovinu prostaty.

Zmiernenie rizík

V prípade väčšiny mužov je riziko vzniku rakoviny prsníka u mužov nízke. Možno však budete chcieť podniknúť kroky na zníženie vášho rizika, obzvlášť, ak viete, že patríte do rizikovej skupiny.

Hoci mnohé rizikové faktory na vznik rakoviny prsníka u mužov zmeniť nemôžete, hmotnosť si sledovať môžete.

Liečba rakoviny prsníka u mužov

Liečba rakoviny prsníka u mužov je vo väčšine prípadov rovnaká ako pri rakovine prsníka u žien. Existujú však aj nejaké rozdiely.

Hlavné typy liečby rakoviny prsníka u mužov

Chirurgický zákrok

Cieľom chirurgického zákroku je odstrániť rakovinové tkanivo a zistiť, či sa rakovina rozšírila do lymfatických uzlín v podpazuší. U mužov s rakovinou prsníka sa zvyčajne vykoná mastektómia, ktorá odstráni rakovinu, prsné tkanivo a často aj priľahlé svaly a väčšinu alebo celé lymfatické žľazy v podpazuší.

Menej bežná je u mužov lumpektómia, kedy sa odstráni hrčka a okolitá malá časť zdravého tkaniva. Je to preto, že muži majú oveľa menej prsného tkaniva ako ženy, takže rakovina prsníka u mužov môže často napadnúť aj okolité tkanivá, ak sa nezachytí včas.

Rádioterapia

Rádioterapia je bežným liečebným postupom v prípade mužskej rakoviny prsníka. Cieľom rádioterapie je zničiť všetky zostávajúce rakovinové bunky a znížiť šance na návrat rakoviny.

Lieková terapia

Bolo riešených len veľmi málo štúdií zameraných na liekovú terapiu rakoviny prsníka špeciálne u mužov. Preto lekári pri liekovej terapii vychádzajú z liečby, ktorá dobre zaberá u žien.

Väčšina druhov rakoviny prsníka u mužov je citlivých na hormóny (hormonálne pozitívna rakovina prsníka). To znamená, že je rakovina k rastu stimulovaná ženskými hormónmi estrogén a progesterón. Hormonálna terapia, ktorá blokuje túto aktivitu hormónov preto môže byť pri liečbe takejto rakoviny prsníka účinná. Hormonálna liečba tamoxifen zvyšuje šance na prežitie, pokiaľ sa používa s inou liečbou.

Mužom môže byť poskytnutá aj chemoterapia (podávanie protirakovinových liekov). Často sa podáva ako kombinácia rôznych liekov a režim užívania u mužov je rovnaký ako u žien.

Existuje ešte možnosť cielených terapií. Funguje tak, že sa napadnú priamo rakovinové bunky naviazaním sa na proteíny, ktoré sa nachádzajú práve na týchto bunkách. Napríklad, cielená liečba Herceptin (trastuzumab) sa zachytí na rakovinové bunky v prsníku, ktoré vykazujú vysoké hladiny proteínu nazývaného HER2 (známa ako HER2 pozitívna rakovina prsníka).

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy