Riziko rakoviny prsníka – gény a telo

Posledná úprava 02.03.2017

Ako ovplyvňujú gény, ktoré sme zdelili po svojich rodičoch, a charakteristiky nášho tela, riziko rakoviny prsníka?

Faktory, ktoré zvyšujú riziko rakoviny prsníka

Vek

S pribúdajúcim vekom sa riziko rozvinutia rakoviny prsníka zvyšuje. Väčšinou postihuje ženy nad 50 rokov. U žien pod 40 rokov je rakovina prsníka iba zriedkavá.

So starnutím nič urobiť nemôžeme. Ale všetky ženy by si mali byť vedomé svojich pŕs. Podľa platnej legislatívy má nárok na preventívne mamografické vyšetrenie na Slovensku každá žena nad 40 rokov každé 2 roky, v Čechách každá žena nad 45 rokov každé 2 roky.

Ženské pohlavie

Ženy sú oveľa náchylnejšie a riziko rakoviny prsníka je u nich oveľa vyššie než riziko rakoviny prsníka u mužov. Takže samotný fakt, že ste žena, u vás predurčuje vyššie riziko vzniku tohto ochorenia.

Telesná výška

Čím je žena vyššia, tým sa riziko rakoviny prsníka zvyšuje, hoci iba mierne. Naopak, ak ste nízka, riziko vzniku rakoviny prsníka sa mierne znižuje.

Telesná výška je daná kombináciou našich génov, výživou a hormonálnymi hladinami počas rokov, kedy sme vo vývoji. Odborníci ale stále nevedia s úplnou istotou povedať, ako presne ovplyvňuje výška vznik rakoviny prsníka.

Skorý nástup puberty

Ženy, ktoré začnú menštruovať v skorom veku, majú mierne zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka. Čím skôr u vás začala perióda, tým vyššie je riziko, ale tento dopad je iba malý a stúpa pozvoľne.

Riziko rakoviny prsníka sa dramaticky nezvyšuje, ak začnete menštruovať pred 13 rokom (čo je priemerný vek). Zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka v súvislosti so skorou pubertou vzniká pravdepodobne preto, že sú tieto ženy vystavované prirodzene sa vyskytujúcemu ženskému hormónu estrogén po dlhšiu dobu než ženy, u ktorých začala perióda neskôr.

Genetika

V malom množstve prípadov sa rakovina prsníka vyskytuje v rámci rodiny. Zo všetkých žien, u ktorých sa objaví rakovina prsníka, má až 15% v rodine významnú rodinnú anamnézu choroby a asi jedna z 20 zdedila chybný gén spájaný s rakovinou prsníka.

Každá bunka v našom tele obsahuje tisícky génov, ktoré sme zdedili po rodičoch. Sú na nich zaznamenané inštrukcie, ktoré hovoria bunkám ako fungovať. Ľudia, ktorí zdedili chyby v známych rakovinových génoch – ako je BRCA1 alebo BRCA2 – majú zvýšené riziko rozvinutia rakoviny prsníka.

Ľudia s rodinnou anamnézou s rakovinou prsníka majú zvyčajne nezvykle vysoké číslo v rámci blízkych príbuzných (rodičia, súrodenci alebo deti) na jednej vetve rodiny, ktorí majú alebo mali rakovinu prsníka. Prípadne príbuzných, u ktorých sa rakovina prsníka rozvinula v mladom veku. Ak sa zamýšľate nad rodinnou anamnézou, mali by ste rozlišovať zvlášť matkinu a zvlášť otcovu stranu.

Vysoká hustota prsných tkanív

Množstvo tkaniva v porovnaní s tukom v prsiach sa označuje ako „hustota prsníkov“. Mať vysokú hustotu prsných tkanív (nízky podiel tuku) patrí medzi jedno z najväčších rizikových faktorov pre rakovinu prsníka. Väčšina žien však nepozná hustotu svojich prsníkov a tiež neexistuje spôsob, ako ju znížiť.

Hustota vašich pŕs zvyčajne časom postupne klesá. Keďže ale aj vek patrí medzi riziko rakoviny prsníka, neznamená to, že sa u vás so zmenou pŕs znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka. V skutočnosti s pribúdajúcim vekom riziko rakoviny prsníka stúpa.

Neskorá menopauza

Ženy, u ktorých dochádza k nástupu menopauzy neskôr ako je priemer, majú mierne zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka. Čím neskôr sa u vás menopauza dostaví, tým vyššie je riziko rakoviny prsníka. Tento efekt je ale malý a pozvoľný.

Zvýšené riziko rakoviny prsníka, ktoré sa týka žien s neskorou menopauzou je pravdepodobne preto, že sú tieto ženy vystavené prirodzene sa vyskytujúcemu hormónu estrogén dlhšie než ženy, ktoré sa dostanú do menopauzy skôr.

Iné ochorenia prsníkov (proliferačné benígne ochorenie prsníkov)

Existuje mnoho benígnych (nerakovinových) ochorení prsníkov a väčšina z nich nemá vplyv na riziko rozvinutia rakoviny prsníka. Ak však máte benígne ochorenie prsníka, pri ktorom sa prsné bunky označujú ako „proliferačné“ (čo znamená, že bunky rastú príliš rýchlo), potom sa vaše riziko rakoviny prsníka zvyšuje.

Benígne ochorenia prsníka, pri ktorých sú bunky proliferačné, nie sú bežné. Väčšina benígnych ochorení prsníka (napríklad cysty a jednoduché fibroadenómy) nezvyšuje riziko rakoviny prsníka.

Etnická príslušnosť

Príslušnosť k etnickej skupine tiež ovplyvňuje riziko rozvoja rakoviny prsníka. Podľa výskumov, ktoré prebiehali v Anglicku, je vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny prsníka u bielych žien oproti černoškám, aziatkám, číňankám či ženám zo zmiešaných rás.

Rozdiel v riziku vzniku rakoviny prsníka medzi rôznymi etnickými skupinami môže vzniknúť kvôli génom, hoci treba uskutočniť viac výskumov, aby sa určilo, akú veľkú rolu to zohráva. Rozdiel môže vznikať aj kvôli rozdielnym kultúram a spôsobu životného štýlu. Sem patrí napríklad to, v akom veku porodí žena svoje prvé dieťa a tiež koľko detí má.

Vedci sú si vedomí, že ľudia z určitých etnických skupín majú vyššie riziko rakoviny prsníka, pretože je u nich väčšia pravdepodobnosť, že sú nositeľmi určitých chybných génov. Napríklad u židovských a islandských žien je vyššie riziko, že si nesú v génoch zdedené narušené gény s rakovinou prsníka, napríklad BRCA1 alebo BRCA2. Práve tieto zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka.

Nasledovné faktory môžu mať podľa niekoľko málo vedeckých dôkazov vplyv na rozvinutie rakoviny prsníka

Treba však uskutočniť viac testov, aby sa definitívne potvrdilo alebo vyvrátilo, či s ochorením skutočne súvisia.

Väčšia veľkosť pri pôrode

Je možné, že ženy, ktoré mali dlhšiu pôrodnú dĺžku a váhu majú mierne zvýšené riziko rakoviny prsníka než ženy, ktoré boli pri pôrode menšie alebo ľahšie.

Nie je presne známe, prečo sa tak deje, existuje niekoľko možných vysvetlení:

  • Vystavenie rôznym hladinám hormónov v maternici môže mať vplyv nielen na veľkosť dieťaťa, ale aj na riziko rakoviny prsníka v dospelosti.
  • Ženy, ktoré boli pri narodení dlhšie, zvyknú viac narásť aj v dospelosti. A byť vysoká mierne zvyšuje riziko rakoviny prsníka u žien.
  • Väčšia dĺžka pri pôrode sa spája so skoršou pubertou, ktorá je tiež spájaná s mierne zvýšeným rizikom rakoviny prsníka.

Samovoľný potrat

Výsledky výskumov, ktoré hľadali možný súvis medzi samovoľným potratom a rakovinou prsníka, nie sú jednotné. Niektoré z výskumov žiaden súvis neobjavilo.

Je možné, že súvis môže byť u tých žien, ktoré mali viacero samovoľných potratov, alebo že potrat zvyšuje riziko rozvinutia rakoviny prsníka v neskoršom veku, keď už je žena v menopauze.

Nasledovné faktory pravdepodobne nemajú vplyv na riziko vzniku rakoviny prsníka

Pri týchto faktoroch všetky vedecké dôkazy udávajú, že sa s ochorením nespájajú. V niektorých prípadoch nie je žiaden dôkaz o súvise, v iných výskum potvrdil, že súvis neexistuje.

Interrupcia

Je nepravdepodobné, že by mal indukovaný potrat (plánované ukončenie tehotenstva z vlastnej vôle alebo zo zdravotných dôvodov) ovplyvňovať riziko vzniku rakoviny prsníka.

Niektorí ľudia tvrdia, že interupcia zvyšuje riziko rakoviny prsníka, pretože narušuje prirodzený vývoj prsných buniek počas tehotenstva, čím sa stávajú citlivé na prípadné zmeny na rakovinové bunky. Toto tvrdenie však nie je potvrdené žiadnym vedeckým alebo klinickým dôkazom.

Čítajte ďalej Príznaky rakoviny prsníka
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy