Riziko rakoviny prsníka – prostredie

Posledná úprava 18.02.2022

Veci, ktorým sme v našom živote vystavení, veci z okolitého prostredia, môžu ovplyvniť riziko vzniku rakoviny prsníka.

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko rozvinutia rakoviny prsníka

Ionizujúce žiarenie

Hoci vystavovanie sa vysokým hladinám ionizujúceho žiarenia zvyšuje riziko mnohých rakovín, riziká spájané s mamografiou a inými röntgenovými žiareniami sú veľmi malé. Ionizujúcemu žiareniu môžeme byť vystavený prostredníctvom:

  • prírodných zdrojov vrátane zeme, potravín a kozmických lúčov (ktoré prichádzajú z ďalekého vesmíru a nachádzajú sa v zemskej atmosfére),
  • výbuchu atómovej bomby alebo radiačnej havárie,
  • lekárskeho röntgenu (vrátane mamografie) a rádioterapie.

Lekársky röntgen (vrátane mamografu)

Množstvo radiácie, ktorá vás zasiahne počas mamografického vyšetrenia alebo iného röntgenového vyšetrenia, je veľmi nízke. Napríklad, vystavenie žiareniu pri bežnom nemocničnom röntgene je podobné žiareniu, ktorému ste vystavený prirodzene v bežnom živote v priebehu len niekoľkých málo dní.

Zdravotné riziká spájané s touto malou expozíciou ionizačnému žiareniu sú veľmi malé a ich prínosy ich výrazne prevyšujú, ak sú röntgeny používané správne.

Existuje niekoľko vedeckých dôkazov, ktoré potvrdzujú predpoklad, že by nasledovné faktory mohli mať vplyv na riziko rozvinutia rakoviny prsníka

Stále je však potrebný ďalší výskum na to, aby sa dalo s istotou povedať, či s ochorením skutočne súvisia alebo nie.

Práca na smeny (práca v noci)

Ženy, ktoré robia pravidelne na smeny, hlavne ženy, ktoré pracujú na nočné smeny, môžu mať mierne zvýšené riziko rozvinutia rakoviny prsníka oproti ženám, ktoré na smeny nerobia. Je však potrebný ďalší výskum na to, aby si boli odborníci istí, že práca na smeny ovplyvňuje riziko rakoviny prsníka, ako sa to deje, aj či je možné podniknúť kroky, ktorými by sa u žien pracujúcich na nočné smeny zmiernilo riziko vzniku rakoviny.

Práca na smeny sa myslí práca v noci a iná pracovná doba vrátane dlhých smien (napríklad 12 hodinové), skoré alebo neskoré smeny, prípadne pracovanie dlhšie než obvyklý počet dní pred tým, ako má žena voľno. Existuje viac dôkazov o možnom súvise medzi prácou v noci a rakovinou prsníka než pri iných modeloch práce na smeny.

Odborníci veria, že práca na smeny môže zvýšiť riziko rakoviny prsníka, pretože sú ženy v noci vystavované svetlu, nie sú si ale istý, prečo presne to tak je. Niektoré štúdie uskutočnené v laboratórnych podmienkach ukázali, že nedostatok tmy môže znížiť tvorbu hormónu nazývaného melatonín, ktorý by inak mohol zohrávať úlohu pri potlačovaní rastu rakovinových buniek. Doteraz však nebolo potvrdené, že znížené hladiny melatonínu u žien pracujúcich na smeny súvisia s rizikom rakoviny prsníka.

Iná teória je taká, že ženy pracujúce na smeny majú nižšie hladiny vitamínu D a že práve toto ovplyvňuje riziko rakoviny prsníka, výsledky výskumov však nie sú konzistentné.

Práca na smeny tiež môže viesť k nezdravým návykom, ktoré by mohli nezávisle zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Napríklad nadváha a žiadna fyzická aktivita. Kvôli tomu sa vplyv práce na smeny na riziko vzniku rakoviny ťažko oddeľuje od iných faktorov životného štýlu.

Stres

Doteraz nie je známe, či stres zvyšuje riziko rakoviny prsníka.

Možná súvislosť medzi stresom a rakovinou sa niekedy spomína v novinách alebo televíznom spravodajstve. Viacero štúdií skúmalo priamy a nepriamy súvis medzi stresom a rakovinou prsníka, nateraz však existujúce dôkazy nie sú vôbec presvedčivé.

Stres je veľmi subjektívny stav, takže ho ťažko zmerať. To, ako jeden človek vyhodnotí svoje hladiny stresu sa môže veľmi líšiť od hodnotenia iného človeka. Stres tiež môže viesť k nezdravým návykom, ktoré môžu nezávisle zvýšiť riziko rakoviny, napríklad žiadna aktivita, priberanie na váhe a pitie alkoholu. Práve preto sa veľmi ťažko určuje účinok stresu na riziko vzniku rakoviny prsníka.

Faktory, pri ktorých je nepravdepodobné, že by mali vplyv na riziko rakoviny prsníka

Pri nasledovných faktoroch je nepravdepodobné, že majú vplyv na rozvinutie rakoviny prsníka. Vedecké dôkazy pri týchto faktorov hovoria, že s ochorením nesúvisia. V niektorých prípadoch o súvislosti nie je žiaden dôkaz, v iných výskum ukázal, že súvislosť neexistuje.

Chemické látky z prostredia

Celkovo možno povedať, že neexistuje jasný dôkaz, že vystavovanie sa chemickým látkam z prostredia zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Vo všeobecnosti, hladiny chemických škodlivín v životnom prostredí klesajú v dôsledku prísnejších predpisov o ich používaní.

Prevládali určité obavy, že chemické látky zo životného prostredia môžu hrať úlohu pri zvyšovaní rizika vzniku rakoviny prsníka, hlavne pokiaľ ide o endokrinné disruptory (chemické látky, ktoré môžu narúšať endokrinný systém ľudského tela a vyvolať nepriaznivé účinky). Endokrinné disruptory majú podobnú štruktúru ako ženský hormón estrogén. To znamená, že môžu pôsobiť ako estrogén, prípadne ovplyvňovať to, ako sa estrogén správa. Hormónom podobné účinky týchto chemických látok sú však údajne oveľa menšie než účinok skutočného estrogénu.

Ženy, ktoré vykonávajú určité zamestnania, napríklad vo výrobnom priemysle, môžu byť vystavené vyšším hladinám chemických znečisťujúcich látok, preto u nich môže byť riziko rakoviny prsníka vyššie. Zamestnanci sa však chemickým látkam, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, smú vystavovať iba po obmedzenú dobu.

Veľa výskumov sa zameralo na súvislosť medzi chemickými látkami v životnom prostredí a rakovinou prsníka. Väčšina druhov rakoviny prsníka sa vyvíja mnoho rokov a je veľmi zložité zistiť, ktorým chemikáliám boli ženy s rakovinou prsníka vystavené 10, 20 či dokonca 30 rokov predtým, ako bola u nich odhalená rakovina prsníka (pozri aj príznaky rakoviny prsníka). Je tiež ťažké izolovať vplyv jednotlivých chemických látok na riziko rakoviny prsníka, ak sme počas života vystavovaní nízkym hladinám tisícok chemických látok.

Rakovinu prsníka môže spôsobiť mnoho faktorov a my stále nevieme, ako komplexné interakcie medzi génmi človeka, životným štýlom a okolitým prostredím prispievajú k rozvoju rakoviny prsníka.

Neionizujúce žiarenie

Neexistujú žiadne dobré dôkazy o tom, že vystavenie sa neionizujúcemu žiareniu – napríklad žiareniu generovanému stožiarmi pre mobilné telefóny, televízormi, mikrovlnnými rúrami a počítačmi – má nejaký vplyv na riziko vzniku rakoviny prsníka. Vystavovanie sa inému druhu žiarenia (nazývanému „ionizujúce žiarenie“), zvyšuje riziko mnohých typov rakovín, vrátane rakoviny prsníka.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy