Seboroická dermatitída

Posledná úprava 02.03.2023

Seboroická dermatitída nie je infekčné ochorenie, ale môže sa pri ňom vyskytnúť infekcia. Seboroická dermatitída je predovšetkým kožné ochorenie, ale môže tiež viesť k dočasnému vypadávaniu vlasov, ak sa dermatitída nachádza na hlave alebo v iných oblastiach kože, kde rastú terminálne vlasy. Dermatitída sa prejavuje ako šupinatá, niekedy mastná, zapálená koža, ktoré môže svrbieť alebo byť dokonca bolestivá na dotyk. Je to zápalové ochorenie, príčina ktorého nie je dobre známa, hoci úlohu pravdepodobne zohrávajú gény a belosi, najmä keltského pôvodu, sú veľmi náchilní ním trpieť. Zdá sa, že mazové žľazy spojené s vlasovými vačkami začnú produkovať veľmi hustú formu mazu. Maz obsahuje menej voľných mastných kyselín a skvalén, ale zvýšené množstvo triglyceridov a cholesterolu. Podnetom môžu byť sčasti androgénne steroidy. Obdobia hormonálnych výkyvov, ako napríklad puberta, môžu aktivovať nástup seboroickej dermatitídy. Seboroická dermatitída sa môže vyskytnúť aj u niektorých novorodencov, keď sú matkine androgény odovzdané z matky na dieťa cez placentu. Ochorenia ako Parkinsonova choroba, poranenia hlavy, a cievna mozgová príhoda môžu byť spojené so seboroickou dermatitídou, a stres a chronická únava ju môžu ešte zhoršiť.

Nadbytočná produkcia mazu pri seboroickej dermatitída môže vyvolať proliferáciu kožnej flóry. Bolo preukázané, že počet kvasiniek Pityrosporon ovale (nazývané tiež Malassezia furfur) sa s intenzitou seboroickej dermatitídy zvýši. Toto nadmerné množenie kvasiniek spôsobuje ešte väčšie podráždenie a zápal. Hoci tento zápal nie je špecificky zameraný na vlasový folikul, ak sú v blízkosti zápalových buniek vlasové folikuly, môžu byť nepriaznivo ovplyvnené. Pre vlasové folikuly nie je zapálená koža zdravé prostredie na rast. Seboroická dermatitída môže teda nepriamo spôsobiť difúzne vypadávanie vlasov. Táto strata vlasov by mala byť zvrátiteľná ak sa zníži intenzita zápalu. Hoci sa seboroická dermatitída môže šíriť celé roky, je dôležité zdôrazniť, že seboroická dermatitída nie je infekčná a nemôžete sa ňou nakaziť od iného človeka. Ak sa na seboroickej dermatitíde podieľajú kvasinky, pochádzajú z vlastnej kože postihnutého jednotlivca. Všetci máme na koži kvasinky rôznych typov, problém pri seboroickej dermatitíde je, že kvasinky sa môžu množiť v oveľa väčšom množstve, než je obvyklé.

Existuje niekoľko typov liečby seboroickej dermatitídy. Najjednoduchšie liečba zahŕňa použitie medikovaných šampónov proti lupinám na reguláciu proliferácie kože a tvorby lupín. Môže byť odporučené striedavé používanie niekoľkých šampónov v rôzne dni a každý z nich s iným účinkom. Šampóny používané pri seboroickej dermatitíde môžu obsahovať síru, selén sírnik, zinok pyritiónu , decht alebo kyselinu salicylovú. Tieto šampóny sú k dispozícii už mnoho rokov. Šampóny na báze azolu (Ketokonazol – Nizoral alebo šampón Revita) sú dostupné ako voľnopredajné prípravky. Ďalšie liečivé šampóny môžu obsahovať pirocton olamine (šampón Folivital Pro). Všetky z nich môžu byť účinné pri liečbe seboroickej dermatitídy. Niektorí dermatológovia môžu predpísať aj antibiotiká na reguláciu kožnej flóry a tým nepriamo znížiť zápal. Na kontrolu imunitnej odozvy sa môže zápal priamo liečiť kortikosteroidným krémom alebo mliekom. Seboroická dermatitída môže pretrvávať akonáhle začne takže je potrebné nepoľaviť v liečbe, a pokračovať a užitočná je aj preventívna liečba aj po tom, čo príznaky ustúpili.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy