Spálenie od slnka - všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Posledná úprava 31.05.2023

Stáva sa to mnohým z nás. Strávili ste vonku krásny deň, no domov ste prišli s nemilým suvenírom – spálením od slnka. Niektorí ľudia toto spálenie znášajú veľmi zle, môžu sa objaviť bodavé pľuzgieriky a šúpajúca pokožka. Je to spálenie od slnka, kedy má koža nepeknú ružovú až červenú farbu a neuveriteľne svrbí a bolí pri každom dotyku. Objavuje sa obvykle už večer (spálenie sa ukáže zvyčajne od 24 do 72 hodín po pobyte na slnku) a pretrváva aj niekoľko dní.

Príznaky spálenia od slnka

Príznaky spálenia od slnka presahujú typické opálenie. Spálená koža sa môže objaviť kedykoľvek od 24 do 72 hodín po pobyte na slnku. Mnohí ľudia sa spália na ramenách a na chrbte, pravdepodobne preto, že sú veľmi vystavované slnku. Navyše, nedostáva sa im dostatočná ochrana SPF. A to môže viesť k spáleniu pokožky. Skúste jednoducho niekoho požiadať, aby vám tieto ťažko dosiahnuteľné miesta pomohol natrieť.

Svrbenie alebo zlupovanie kože nie je po prílišnom slnení nič neobvyklé. Toto svrbenie, až boľavé bodanie však býva horšie, niekedy až extrémne bolestivé. Niektorí ľudia popisujú toto svrbenie a bolesť ako niečo hlboké, pulzujúce a ťažko liečiteľné. Iní majú pocit, ako by im na postihnutej koži neustále pochodovali mravce a štípali ich.

Čo spôsobuje túto bodavú bolesť?

Nie je známe, prečo k tomuto stavu dochádza a kto by mohol mať predispozície. Nič neindikuje to, že by ľudia, ktorí sa výrazne spálili, mali mať takýto problém po každom opaľovaní. Samozrejmé a zrejmé je, že predchodcom spálenia kože je čas strávený na slnku.

Rizikové faktory, ktoré treba zvážiť

Hoci nie je jasné, ktoré faktory prispievajú k spálenej koži, odborníci identifikovali rizikové faktory poškodenia kože súvisiace so slnkom.

Ľudia so svetlejšou pokožkou a ľudia, ktorí boli na slnku netradične dlho, sú oveľa náchylnejší na to, že skončia s červenou kožou po dni pri bazéne. Ľudia s tmavšou kožou majú viac melanínu, ktorý pomáha vyblokovať väčšinu škodlivých aspektov UV lúčov.

Ľudia, ktorí trávia mnoho času v horách, môžu mať horšie spálenú kožu. Vo vyšších nadmorských výškach sú slnečné lúče totiž oveľa intenzívnejšie.

Diagnostika spálenia od slnka

Väčšina ľudí s týmto stavom sa diagnostikuje samo. Veľa z toho, čo bolo o tomto svrbení popísané, pochádza z rôznych informácií a fór na internete. Hoci to môže byť veľmi nepríjemné, spálenie od slnka nie je život ohrozujúci stav a možno ho liečiť doma.

Ak by sa vaše symptómy zhoršovali alebo pretrvávali príliš dlhú dobu, mali by ste sa obrátiť na lekára.

Ako liečiť spálenie od slnka

Hoci to môže vyzerať, že proti ohňu bojujete ohňom, niektorí ľudia udávajú, že sa im uľavilo, ak si dali teplú sprchu. Ak túto metódu vyskúšajte, dajte pozor na to, aby ste si nepustili príliš horúcu vodu a pokožku nespálili ešte viac.

Aj o oleji z mäty sa hovorí, že pomáha. Vyskúšať môžete aj kúpeľ s ovsenými vločkami. Často ich odporúčajú na zmiernenie svrbenia spojeného s kiahňami. Niektorým ľuďom sa uľaví, ak si na postihnuté miesto dajú jedlú sódu. Iní tvrdia, že sóda nepomáha.

Škriabanie môže bolesť iba zhoršiť. Preto sa snažte tomuto nutkaniu odolať. Môžete skúsiť aloe vera gél alebo masť. Aloe však nemusí zabrať u každého. V lekárni si tiež môžete kúpiť lokálne maste. Hľadajte také, ktoré obsahujú 1% hydrokortizónový krém alebo 10% krém s benzokaínom. Vyhnúť by ste sa mali telovým mliekam alebo krémom s obsahom kyseliny salicylovej.

Ak sa vyberiete k lekárovi, môže vám predpísať silný liek proti pocitu svrbenia a pálenia.

Nepohodlie je v krátkodobom horizonte bežné. Svrbivý pocit je často popisovaný akoby vbiehal až hlboko pod kožu a ťažko sa tíši. Prejaví sa približne 48 hodín po vystavení sa slnku a trvá približne rovnako dlho.

Znamená to, že spálenie od slnka ustúpi a s ním zmizne aj svrbenie a bodanie. Keď je pleť znovu vo forme, mali by ste byť veľmi opatrný, ak budete dlhšie na slnku. Teda, zahaliť si telo odevom, sedieť pod slnečníkom alebo dáždnikom, natrieť sa opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom. Tento nanášať každých 80 minút nanovo. Takto by ste mali zabrániť, aby ste sa spálili znovu.

Je dôležité nezabúdať na akékoľvek zmeny na koži a obrátiť sa na lekára, ak si všimnete nejaké zmeny farby alebo štruktúry znamienok či kože samotnej. Ak sa zvyknete spáliť, mala by byť každoročná kontrola u dermatológa samozrejmosťou. Pretože opakované závažné spálenia kože a neustály pobyt na slnku zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože.

Ako zabrániť závažnému spáleniu od slnka

Najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby ste sa už znovu nespálili, je dodržiavanie zásad pobytu na slnku. Treba dávať pozor, hlavne ak ste vonku dlhšie. Teória nie je podložená dôkazmi, no údajne ľudia, ktorí sa ľahko spália, na to majú určité genetické predispozície.

Ľudia so svetlejšou pleťou sú tiež náchylnejší na spálenie od slnka. Uistite sa, že viete správne odhadnúť, koľko slnečného žiarenia dokážete bez problémov tolerovať. Na každý pád by ste mali používať opaľovací krém so širokospektrálnou ochranou proti UVA a UVB lúčom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac