Syndróm nepokojných nôh a nespavosť súvisia s vysokými hladinami glutamátu

Posledná úprava 07.12.2022

Symptómy syndrómu nepokojných nôh, konkrétne ohromné nutkanie pohybovať nohami, častokrát spôsobuje nespavosť. Podľa najnovších štúdií je táto porucha spánku spôsobená vysokými hladinami neurotransmiteru glutamát.

Podľa najnovších výskumov súvisí nespavosť vyvolaná SNN (syndróm nepokojných nôh) s vysokými hladinami glutamátu, čo je chemická látka v mozgu. Dlho sa predpokladalo, že hlavným vinníkom v súvislosti so symptómami je neurotransmiter dopamín, nová teória to ale vyvracia.

Vedci tak pravdepodobne vyriešili záhadu, prečo sa pacientom nezlepšil spánok, hoci ich zbavili nutkania hýbať nohami. Podľa odborníkov sa na problém doteraz pozerali zo zlého uhlu. Je tiež možné, že svoju úlohu pri syndróme nepokojných nôh zohrávajú rovnako dopamín ako aj glutamát.

Typické symptómy, ktorými sa vyznačuje syndróm nepokojných nôh, postihujúci jedného z desiatich ľudí, sa častokrát zhoršujú, keď sa dotyčný uloží na spánok. V polohe ležmo spôsobuje potreba hýbať nohami nespavosť, človek nedokáže zaspať alebo sa v noci často budí. Nepohoda v nohách sa dá dočasne zmierniť pohybom, pocity sa však môžu pohybovať od mierne nepríjemných až po bolestivé.

Doterajšie príčiny vzniku syndrómu nepokojných nôh boli pripisované narušeniam v mozgových dráhach, ktoré využíval neurotransmiter dopamín. Ten je zapletený do iných porúch súvisiacich s mimovoľných pohybom, ako napríklad Parkinsonova choroba. Z tohto dôvodu sa aj na liečbu syndrómu nepokojných nôh bežne používajú lieky na reguláciu dopamínu. Takéto lieky ale nezmierňujú nespavosť, dokonca môžu s postupom času symptómy SNN (syndrom nepokojnych noh) zhoršiť.

Preto sa odborníci začali zaoberať úlohou glutamátu, neurotransmiteru, ktorý podporuje vzruchy pri SNN. Vychádzali z predpokladu, že vysoké hladiny tejto chemickej látky môžu spôsobovať zvýšenú vzrušivosť počas celej noci. (Ľudia trpiaci na syndróm nepokojných nôh spávajú zvyčajne menej ako 5,5 hodiny a mnohí sú ospanliví aj počas dňa.)

Pomocou magnetickej rezonancie skenovali vedci mozgy 28 pacientov so syndrómom nepokojných nôh a 20 ľudí bez SNN. Ľudia so syndrómom nepokojných nôh pociťovali symptómy, kvôli ktorým nemohli spať, minimálne šesť nocí v týždni. Za šesť mesiacov šlo v priemere o 20 a viac opakovaných pohybov nôh počas piatich nocí spánku.

Skeny mozgov sa zameriavali na aktivitu glutamátu v talame, čo je oblasť mozgu zodpovedná za reguláciu vedomia, spánku a bdelosti.

Niektorí z účastníkov tiež strávili dve noci za sebou v spánkovom laboratóriu, kde boli vykonané kompletné polysomnografické merania. Vedci tak mohli analyzovať ich kvalitu a trvanie spánku.

Výsledky odhalili, že pacienti so syndrómom nepokojných nôh mali abnormálne vysoké hladiny glutamátu. A čím vyššie boli hodnoty, tým narušenejší bol spánok sledovaných osôb. U kontrolných osôb bez porúch spánku boli namerané hladiny glutamátu stabilné.

Výsledky testov ešte musia byť potvrdené v rámci širšej vzorky sledovaných osôb. Ide však o významné zistenie, týkajúce sa biológie vzruchov a spánku.

Aké sú symptómy syndrómu nepokojných nôh?

Pre ľudí, ktorí na syndróm nepokojných nôh netrpia, môže byť ťažké príznaky pochopiť. Pre tých, ktorí ho majú, už budú vedieť, o čom píšeme. Niekedy je síce ťažké príznaky popísať, ľudia ich však najčastejšie popisujú nasledovne:

  • nutkanie hýbať alebo kopať nohami alebo chodidlami,
  • mravčenie a zvláštny nepríjemný pocit v nohách, ktorý vychádza zvnútra, nie na pokožke,
  • nepríjemné pocity sa objavujú iba pri oddychu,
  • pohybom sa dočasne človeku uľaví,
  • stav sa zhoršuje v noci,
  • väčšinou sa nepríjemný pocit objavuje v oboch nohách rovnako.

Tieto symptómy často narúšajú kvalitný nočný spánok, niektorí pacienti sa sťažujú na dennú únavu.

Čo spôsobuje syndróm nepokojných nôh?

Zdá sa, že SNN je dedičný. Ak ním trpíte, popýtajte sa rodičov a súrodencov, či majú rovnaké príznaky. Možno vás ich odpoveď prekvapí a ani netušia, že ide o zdravotný problém.

Nie je úplne jasné prečo a ako, ale určité ochorenia a zdravotné stavy sú vlastne predispozíciou syndrómu nepokojných nôh. Ide napríklad o:

  • cukrovku,
  • tehotenstvo,
  • neurologické ochorenia, napríklad roztrúsená skleróza alebo Parkinsonova choroba,
  • anémia (chudokrvnosť) z nedostatku železa,
  • ochorenia obličiek.

Preto je dôležité, aby ste navštívili lekára, ktorý urobí krvný test, aby sa uistil, že nejde o niektoré z týchto ochorení. Vo väčšine prípadov ale príčina syndrómu nepokojných nôh zostáva neobjasnená.

Ako sa syndróm nepokojných nôh lieči?

Liečba skrytého zdravotného problému. Ako prvé je dôležité vyliečiť skryté ochorenie, ktoré spôsobuje SNN. Niekedy stačí začať užívať železo, ak je problém v jeho nízkych hodnotách.

Strečing. Vyberte si cviky, pri ktorých sa ponaťahujete, cvičte päť minút pred spaním. Ťah by ste mali cítiť na lýtkach, vtedy cvičíte správne.

Vyhýbajte sa spúšťačom. Alkohol, kofeín a nikotín sú bežnými spúšťačmi syndrómu nepokojných nôh, ak máte predispozície. Tiež niektoré antidepresíva, protizáchvatové lieky a antihistaminiká môžu príznaky SNN zhoršiť. Určite však nevysádzajte liečbu bez toho, aby ste sa poradili s lekárom.

Lieky na predpis. Ak SNN stále nemizne a príznaky sú natoľko vážne, že vám znižujú schopnosť denného fungovania a celkovú kvalitu života, je čas zamyslieť sa spolu s ošetrujúcim lekárom nad medikamentóznou liečbou. Syndróm nepokojných nôh sa lieči viacerými typmi liekov, nie sú však bez nežiadúcich účinkov.

Nezabúdajte, syndróm nepokojných nôh nie je potrebné liečiť, pokiaľ negatívne neovplyvňuje váš spánok a nezhoršuje kvalitu života.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy