Terapia laserom proti vypadávaniu vlasov mužov a žien

Posledná úprava 30.03.2023

Laserové svetlo aplikované na skalp je jednou z najnovších terapií v boji proti vypadávaniu vlasov. Laserová terapia na vlasy je dostupná vďaka ručným laserovým zariadeniam a môže byť vykonávaná doma alebo pod dohľadom lekára. Ako teda laser na vlasy funguje?

Definície: rozumejte terminológii

Lasery sa využívajú v armáde, medicíne, v priemysle a samozrejme ako zbrane v sci-fi. Energia lasera používaná na stimuláciu vlasového rastu je viditeľná v červenom spektre. Použitie lasera v liečbe vypadávania vlasov a iných ochorení sa označuje ako LLLT – low-level laser therapy. LLLT občas spadá aj pod hlavičku fototerapie, kde zdroj vyžarujúci svetlo môže byť laser alebo dióda (LED). Iba laserová energia sa preukázala byť účinnou pri liečbe dedičného vypadávania vlasov, zatiaľ čo fototerapia používajúca laser alebo LED diódy má množstvo využití v medicíne.

Ako LLLT funguje

Svetlo z laseru má účinok na telo, ak špecifická vlnová dĺžka svetla je absorbovaná molekulami cieleného tkaniva. Keď je svetelná energia týmito molekulami absorbovaná, množstvo energie v molekulách sa zvyšuje a reagujú tým, že sa „zbavujú“ nadbytočnej energie adaptívnymi zmenami. Tieto zmeny môžu byť fyzické alebo chemické a môžu mať biologický efekt na cielené alebo okolité tkanivo.

Pretože zmeny v molekulách sú privodené fototerapiou, hovorí sa, že chemické zmeny sú spôsobené „fotochémiou“ a fyzické zmeny zase „fotofyzikou“. Biologické zmeny v tkanivách sa nazývajú „fotobiomodulácia“.

Fotobiomodulácia v liečbe vypadávania vlasov

Existuje mnoho hypotéz, ako vlastne LLLT fotobiomodulácia môže stimulovať rast nových vlasov. Domnievame sa, že LLLT sprostredkúva rast nových vlasov skrz priame alebo nepriame zvýšenie proliferačnej aktivity vo vlasovom folikule.

Dôkazy taktiež ukazujú na fakt, že laserová energia obracia folikulárnu apoptózu (programovanú bunečnú smrť) a z pozorovaní stimulácie optimálneho vlasového rastu a z ex-vivo štúdie bolo presne zistené, aká vlnová dĺžka, sila a intenzita sú potrebné na stimuláciu nového rastu vlasov.

Je dôležité si uvedomiť, že teplo nie je súčasťou fotochemických a fototerapeutických účinkov LLLT. Laser generuje studené červené svetlo, no pacient ho na koži necíti.

Pôvod LLLT

Objav v roku 1967, že viditeľné červené svetlo lasera môže stimulovať rast vlasov, bolo len náhodným spozorovaním maďarského vedca, ktorý skúmal využitie lasera pri liečbe rakoviny u myší. Ich chrbty boli vyholené v miestach, ktoré mali byť liečené. Jedna skupina myší absolvovala laserovú terapiu, druhá nie. Vedec si všimol, že myšiam v prvej skupine narástli chlpy na chrbtoch rýchlejšie.

LLLT dnes

Ručné zariadenia sa predávajú na použitie v domácnosti. Zatiaľ čo existuje mnoho produktov v tejto kategórii, vedúci produkt na trhu je X5 Laser® od firmy Spencer Forrest. Tieto zariadenia sa líšia v ploche, ktorú dokážu pokryť, v počte laserových diód, celkovej sile a cene, no majú spoločný typ lasera a vlnovú dĺžku.

X5 Laser obchádza vlasy tým, že je v priamom kontakte so skalpom pomocou diód.

Kto bude mať z LLLT osoh?

vypadávanie vlasov sa môže vyskytnúť v dôsledku zdedených, metabolických, autoimúnnych alebo infekčných príčin. Doktori, ktorí sa špecializujú na liečbu vypadávania vlasov sa zhodujú v tom, že liečba by mala byť založená na správnej diagnóze. Zdedená androgénna alopecia je bežná príčina; avšak vypadávanie spôsobené napríklad hypotyreózou sa vráti do normálu až po adekvátnej liečbe metabolickej poruchy.

Experti sa taktiež zhodujú v tom, že LLLT by mala byť zvolená len ako liečba androgénnej alopecie – zdedeného vypadávania vlasov.

Špecialisti, ktorí používajú LLLT na liečbu androgénnej alopecie zistili, že LLLT je najúčinnejšia u ľudí s miernym vypadávaním vlasov, no je menej efektívna pri ťažkom vypadávaní vlasov. Treba mať na mysli aj fakt, že LLLT je trochu nepredvídateľná metóda a výsledky sa u každého človeka líšia.

Je laserová terapia na vlasy efektívna?

Odborníci sa zhodujú v tom, že LLLT môže byť účinná pri liečbe vypadávania vlasov, či už osamote alebo v kombinácii s inými liečbami. Lekári zaregistrovali, že v oblasti liečenej LLLT sa celková kondícia a zdravie existujúcich vlasov môže zlepšiť aj v prípade, že sa nepodarí podnietiť rast nových vlasov.

Ako dlho musí liečba trvať, aby bola účinná?

Ručné zariadenia sú dodávané s návodom na domáce použitie. V lekárskom prostredí môže byť LLLT nutné používať po dobu niekoľkých mesiacov na zlepšenie stavu. Takisto ako v prípade liekov proti vypadávaniu vlasov, ani LLLT nie je jednorázová záležitosť a musí byť opakovaná v pravidelných intervaloch, aby sa zachoval požadovaný výsledok.

Aká je cena LLLT?

Cena X5 Lasera je okolo 300-400 eur. Cena laserovej liečby v lekárskom prostredí závisí od špecialistu, ktorý liečbu vykonáva a môže stáť niekoľko stoviek až tisícov eur.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy