Transplantácia vlasov - zákroky, ktorým sa vyhnúť

Posledná úprava 21.03.2023

Doba potrebná na vykonanie najmodernejšieho zákroku obnovy vlasov sa môže pohybovať v rozmedzí od 5 - 10 hodín - celý pracovný deň. Je to oveľa dlhšie, než u starších menej náročných zákrokov. Pamätajte si tiež, že zvyčajne trvá niekoľko mesiacov, kým sa lekár a jeho personál naučí vykonávať tieto nové techniky efektívnym spôsobom. Chirurgický tím bude vykonávať oveľa menej zákrokov, no odpracuje oveľa viac hodín. Čas sú peniaze a väčšina lekárov, ktorí sa rozhodli zamerať sa na túto oblasť nie je ochotných prísť o peniaze. Mnoho lekárov špecializujúcich sa na obnovu vlasov verí v staré porekadlo "neopravuj to, čo funguje" a nanešťastie pre nič netušiacich a dôverčivých pacientov môže byť tento postoj receptom na katastrofu.

Nasledujúcim zastaraným a potenciálne nebezpečným zákrokom je potrebné sa vyhnúť.

Prehodenie vlasov - Hair Flap

Pás kože s vlasmi sa presunie z boku hlavy dopredu odrezaním ho z troch strán, čím sa zachová jeho zásobovanie krvou a neoddelí sa od pokožky hlavy úplne. Tento zákrok je závažná operácia. Pás je zhruba 3cm široký a približne 8 - 18cm dlhý. Na to, aby strana, z ktorej vyrastajú vlasy smerovala von, ho treba skrútiť a prišiť do oblasti vypadávania vlasov. Tam kde sa tento pás prekrúti vznikne nevzhľadný uzol. Medzi ďalšie závažné problémy patria:

  • Nekróza: veľmi reálna šanca, čiastočného alebo úplného odumretia transplantovaného pásu vlasov, čo zanechá hroznú jazvu
  • Vlasy vždy rastú v opačnom smere ako zvyšok vlasov
  • Infekcia
  • Trvalá strata vlasov a extrémne zjazvenie darcovskej oblasti
  • Nad obočím začne visieť uvoľnená koža, čo vám dodá vzhľad podobný Frankensteinovi alebo neandertálcovi
  • Absencia vlasov za novovytvorenou prednou vlasovou líniou
  • Zlé umiestnenie pásu vlasov (veľmi časté)
  • Na zamaskovanie jazvy na prednej časti hlavy sú potrebné ďalšie štepy
  • Celistvosť pokožky hlavy sa vždy zhorší

Typ zákroku známy ako “free-form flap” znamená, že z darcovskej oblasti je odstránený pás vlasov tak, že sa úplne odreže zo všetkých štyroch strán takže môže byť ho holej oblasti hlavy transplantovaný v smere prirodzeného rastu. Tento zákrok nie je odporúčaný pre mužov / ženy trpiacich androgénnou alopéciou a mal by sa vykonávať len na obetiach popálenín alebo dopravných nehôd.

Ak Vám lekár ponúka tento zákrok na pri bežnom vypadávaní vlasov, okamžite odíďte.

Lineárne štepy

3-4 mm široký lineárny pás darovaných vlasov je odstránený z boku alebo zadnej časti hlavy a namiesto aby sa tento prúžok rozdelil na štepy folikulárnych jednotiek, transplantuje sa celý pás alebo jeho veľká časť. Vzhľadom k tomu, že štep je takýto veľký, musí byť do holej oblasti chirurgicky vytvorený zárez a celý štep je umiestnený do neho. Ako vlasy rastú, vlasová línia vyzerá umelo vytvorená, čo nie je kozmeticky prijateľné.

Guľaté alebo hranaté štepy

Jedná sa o pôvodné, štandardné, zastarané štepy, ktoré vyzerajú ako zátky. Každý 3-5mm Štep je vytvorený pomocou dierovcieho zariadenia, čo má za následok štepy vlasov o veľkosti ako guma na ceruzke. Či sú už tieto veľké štepy guľaté alebo hranaté, sú príliš veľké a ani trochu sa nepodobajú vlasom, ktoré rastú na hlave prirodzene. Pretože tieto štepy sú tak veľké, ich zásobovanie krvou nemusí po transplantácii fungovať tak, ako by malo, čo môže mať za následok, že vlasy v strede transplantátu často nerastú, čím sa vytvorí vzhľad šišky. Použitie takýchto veľkých štepov môže mať za následok vzhľad podobný vlasom bábiky – zátkovitý vzhľad ostrovčekov vlasov.

Dokonca i nedávno vyvinutá menšia verzia štepov - miništepy a mikroštepy – môžu mať za následok neprirodzený vzhľad, čo je dôvod, prečo sa odporúča, aby boli transplantáty zložené z prirodzene sa vyskytujúcich štepov tzv. folikulárnych jednotiek zložených z 1- 4 vlasov.

Redukcia pokožky hlavy

Tiež známe ako alopecia reduction (AR), galeoplasty (GP) alebo male pattern reduction (MPR), redukcie pokožky hlavy sú barbarské a neestetické. Tento zákrok sa vykonáva ambulantne v lokálnej anestézii. Holá časť pokožky hlavy na vrchu hlavy alebo na temene sa doslova odreže a okraje okolitej kože na ktorej rastú vlasy sa zašijú, čím sa miesta na ktorých rastú vlasy stretnú v strede. V niektorých prípadoch je výsledkom odporná jazva bežne známa ako "psie ucho".

Medzi problémy redukcie pokožky hlavy patria aj:

  • Zrýchlené vypadávanie vlasov vo väčšom množstve než prirodzená strata vlasov. K tejto strate vlasov môže dôjsť v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov a často sa nevracia.
  • Tenšia pokožky hlavy
  • Neprirodzený vzhľad pretože smer rastu vlasov je zmenený.
  • Infekcia
  • Krvácanie a hematómy (akumulácia krvi)
  • V takmer 100% prípadov redukcie pokožky hlavy oblasti hlavy na ktorých rastú vlasy stratia svoju pružnosť a čiastočne alebo úplne sa roztiahnu, čo zanechá viditeľnú holú plochu zjazveného tkaniva, ktorú je nesmierne ťažké opraviť.
  • Reakcia na stehy, pri ktorej môžu stehy hlboko pod kožou spôsobiť bolesť a opuch. Telo môže stehy odmietnuť, čo spôsobí diery na miestach, ktoré boli zošité.
  • Redukcia pokožky hlavy nezachováva vlasy na použitie pri budúcich transplantáciách, hoci tak môžu tvrdiť niektorí lekári. “Veniec” trvalých vlasov je natiahnutý tak, aby pokryl väčšiu oblasť temena hlavy, čím trvalé vlasy, ktoré by za normálnych okolností bolo možné použiť ako darcovské vlasy na transplantáciu vlasov rednú.

Zodvihnutie vlasov

Toto je radikálnejšia forma redukcie pokožky hlavy, pri ktorej sa disekcia alebo uvoľnenie pokožky hlavy vykonáva na úrovni pod hlavnými tepnami na hlave. Aby nedošlo k poškodeniu krvných ciev, nervy sú prerezané a zviazané. To zanechá hlavu trvalo znecitlivenú. Na rozdiel od iných redukcií pokožky hlavy,toto je vážna operácia, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu a celkovú anestéziu. Zanecháva viditeľné jazvy okolo uší a táto nerozvážny zákrok často vyústi v ďalšiu stratu vlasov.

Expendéry pokožky hlavy

Jedná sa o silikónové balóny, ktoré sú vložené do priestoru, ktorý je vytvorený medzi vnútornou stranou pokožky hlavy a lebkou s cieľom natiahnuť kožu na hlave pre budúcu redukciu pokožky hlavy, flaps (viď bod č. 1) alebo zodvihnutie vlasov (predchádzajúci bod). Po tom, čo sa rezy po niekoľkých týždňoch zahoja sú balóny postupne nafúknuté pomocou radu injekcií so soľným roztokom. Hlava sa nafúkne až na dvoj- až na trojnásobok svojej pôvodnej veľkosti. Tento radikálny zákrok sa odporúča len v prípadoch, keď pacient utrpel ťažké popáleniny na pokožke hlavy. V žiadnom inom prípade sa expanzia pokožky hlavy neodporúča.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy