Trichoskopia

Posledná úprava 24.03.2023

Trichoskopia ako metóda posudzovania stavu vlasov, pokožky hlavy, obočia a rias video-dermatoskopickou technológiou bola po prvýkrát predstavená v roku 2006. Trichoskopia je komplexný nástroj pre diagnostiku hustoty vlasov, priemeru vlasov, analýzy pokožky hlavy, analýzy vlasových korienkov a vlasov samotných. To umožňuje odhadnúť hustotu vlasov a ich priemer v rôznych oblastiach pokožky hlavy, ako aj zhodnotiť distribúciu vlasov vo folikulárnych jednotkách.

Diagnostické sekcie pokožky hlavy, korienkov vlasov a vlasov samotných obsahujú databázu obrázkov správneho stavu vlasov, čo napomáha zavedeniu správnej preventívnej diagnostiky. Tento nástroj umožňuje meranie hustoty vlasov súčasne s odhadom priemeru vlasových vlákien, rovnako ako aj prístup k ich rozdeleniu vo folikulárnych jednotkách. Ďalšie funkcie zahŕňajú značky a počty “perifolikulárnych znakov” (“Špicaté vlasy”, “Výkričníkové vlasy”, “Zlomené vlasy”, “Mŕtve vlasy” “Žlté bodky”, “Červené bodky” a “Biele bodky”). Funkcia “dĺžka vlasov” umožňuje vykonať lineárne meranie dĺžky každého rastúceho vlasu v mieste pohľadu. Funkcia “lokalizácia bodu” umožňuje označiť špecifické meracie body na diagrame hlavy, kde bolo vykonané spočítanie vlasov.



Okrem vyhodnotenia hustoty vlasov a ich priemeru, sa do úvahy berie aj závažnosť Anisotrichózy (alebo polymorfizmu, ktorý odráža stupeň odchýlky priemeru vlasov od normy), ktorá je dôležitým parametrom, ktorý vyhodnocuje postupné rednutie vlasov s percentuálnym množstvom vellus (jemných) vlasov s priemerom menej ako 30 mikrónov. To umožňuje komplexnejšie posúdenie závažnosti prebiehajúceho procesu ložiskovej alopécie. V týchto prípadoch je tiež veľmi dôležité, aby hodnotenie vlasov nebolo obmedzené iba na odhad ich priemeru, ale zahŕňalo aj klasifikáciu podľa typu (tj tenké, stredné a hrubé vlasy), spolu s výpočtami percentuálnych podielov pre každý z týchto typov vlasov. Výsledné dáta sú dôležité pre posudzovanie aktuálneho stavu vlasov, ako aj pre dynamické sledovanie pacientov počas liečby alebo vedeckých štúdií. Odporúča sa aby sa v každom zornom poli počítalo s prítomnosťou rôznych perifolikulárnych značiek, ako sú napríklad “žlté bodky” (odrážajú oneskorenie nový fáz rastu vlasov), “biele bodky” (odrážajú prítomnosť fibrózy folikulov, typickú pre jazvovitú alopéciu), “špicaté vlasy” (odrážajú intenzitu vypadávania vlasov), “červené bodky” (odrážajú cievne zmeny, ktoré sú typické pre psoriázu, Discoid Lupus), vlasy vo forme “výkričníka” a “čierne bodky” (typické pre alopéciu areata).

Meranie priemeru vlasov a následné vyhodnotenie môže byť vykonané pod väčším zväčšením, čo umožňuje väčšiu presnosť pri získavaní dát. Meranie môže byť vykonané v poloautomatickom alebo manuálnom režime. Správne posúdenie stavu pokožky hlavy umožňuje detekovať zmeny v perifolikulárnej zóne, ktoré treba zohľadniť pri výbere liečby pre pacientov s alopéciou a / alebo príznakmi dermatózy.

Správne mikroskopické vyhodnotenie získaných vlasových korienkov umožňuje rýchlo a presne odlíšiť anagénnu alopéciu od telogénnej alopécie. Napríklad prítomnosť viac ako 80% dystrofovaných korienkov vlasov v anagénnej fáze je charakteristická pre anagénnu alopéciu, ktorá je spojená s vplyvom toxických faktorov alebo autoimunitných reakcií. Dystrofné vlasy majú rozbitú vlasovú cibuľku, kónicky sa zužujúci vlas a žiadnu koreňovú pošvu. Pri dysplastických chĺpkoch je vlasová cibuľka deformovaná, v priemere užšia a koreňová pošva úplne alebo čiastočne chýba. Dysplastické a dystrofné vlasy majú zvyčajne znaky alopécie areata, ale môžu byť tiež prítomné pri vypadávaní vlasov privolanom faktormi, ktoré majú vplyv na stav vlasového folikulu na dermálnej papile, ako sú účinky chemoterapie alebo rádioterapie, otrava soľami ťažkých kovov, v dôsledku antikoagulačnej alebo interferónovej terapie, atď.

Mikroskopia vlasov umožňuje odhaliť rôzne vady keratinizácie vlasov, ktoré sú dedičné, rovnako ako aj štrukturálne poškodenie vlasov spojené s nesprávnou starostlivosťou v dôsledku kumulatívnych účinkov fyzikálnych, chemických a mechanických príčin.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy