Vitamín C na pleť – ktorý druh vitamínu C je pre pleť najlepší?

Posledná úprava 31.12.2021

Ak ste sa už stretli so sérami s vitamínom C, možno ste sa zamysleli aj nad rôznymi druhmi vitamínu C. Musia mať produkty s vitamínom C skutočne nízke pH? A čo deriváty „C-éčka“, napríklad magnézium askorbyl fosfát a iné? Ktorý vitamín C je najlepší?

Čo je to vlastne vitamín C?

Vitamín C je chemická látka nazývaná kyselina askorbová, ktorá sa prirodzene vyskytuje v koži. Je známe, že zohráva úlohu pri tvorbe kolagénu. Navyše, ak sa aplikuje topicky, pomáha liečiť akné, zvyšuje bariérovú funkciu pokožky, znižuje stratu vlhkosti, chráni pred UV žiarením a zabraňuje vzniku stareckých škvŕn.

Znie to až príliš dobre na to, aby to bola pravda? Je tam jeden háčik. Je ťažké dodať vitamín C na pleť vo forme, ktorá je stabilná, účinná a nedráždivá.

Existuje okolo 7 či 8 rôznych foriem vitamínu C, ktoré sa využívajú v kozmetike. Veľa sa píše aj o tom, ako ich rôzne verzie pôsobia, koľko ich treba použiť, aká formulácia je potrebná na to, aby prísada pôsobila kde má, a tak ďalej. Kde je teda pravda a aký vitamín C na pleť hľadať?

7 prínosov vitamínu C pre pleť

Ak nie ste oboznámený s výhodami vitamínu C pre pokožku, prečítajte si, prečo je považovaný za základ starostlivosti o krásu.

  1. Pôsobí proti príznakom starnutia. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý nás chráni pred environmentálnymi stresormi.
  2. Pomáha spevniť pokožku a dodáva jej správnu farbu. Vitamín C pomáha udržať pokožku pevnú a dodáva jej správny farebný odtieň.
  3. Zmierňuje výskyt tmavých stareckých škvŕn.
  4. Zmierňuje výskyt jemných línií a vrások.
  5. Pomáha pri mastnej pleti a upchatých póroch. Ak toto trápi vašu pleť, možno budete chcieť pridať trochu vitamínu C do svojej starostlivosti o pleť.

Je jasné, že by mal byť vitamín C súčasťou každodenného režimu starostlivosti o pleť. Otázkou potom je, aký druh vitamínu C je najlepší?

Umelý vitamín C verzus prírodný vitamín C

Najskôr si objasníme rozdiel medzi umelým a prírodným vitamínom C.

Prírodný vitamín C sa nachádza v bobuľových plodoch, citrusoch, paprike a iných potravinách. Tento typ vitamínu C obsahuje navyše aj ďalšie fytoživiny, ktoré sú v samotnom ovocí a zelenine.

Umelý vitamín C je vyrábaný v laboratóriu, zvyčajne z prísad ako je kukuričný sirup a acetón. Neobsahuje flavonoidy ani iné fytoživiny. Môže však byť kombinovaný s inými syntetickými prísadami na podporu absorpcie.

Prečo výrobcovia používajú skôr umelý vitamín C než prírodný vitamín C?

  1. Prírodný vitamín C je citlivý na teplo. Ak zahrejete produkt s prírodným vitamínom C, môžete ho zničiť. Umelý vitamín C dokáže prežiť veci ako pasterizácia, čo je dôvod, prečo často vidíte „kyselina askorbová“ na veciach ako pomarančový džús.
  2. Umelý vitamín C je nákladovo efektívnejší spôsob, ako zahrnúť túto výživnú látku do receptúr na starostlivosť o pokožku. Výrobca môže buď ušetriť peniaze zákazníkovi, alebo jednoducho navýši svoje marže.
  3. Syntetické látky sú stabilnejšie a majú dlhšiu dobu spotreby než prírodné vitamíny. Sú menej náchylné na narušenie a úpadok od vecí ako svetlo a teplota.

Typy umelého vitamínu C, ktoré možno nájsť v produktoch starostlivosti o pleť:

  • kyselina askorbová
  • kyselina L-askorbová
  • horčík askorbylfosfát
  • askorbyl palmitát
  • polypeptid kyseliny askorbovej
  • askorbyl glukozamín
  • askorbylglukozid
  • ester-C
  • palmitát sodný
  • fosforečnan sodný

Zo všetkých uvedených je za najlepšiu verziu považovaná kyselina L-askorbová, pretože ju pokožka dokáže veľmi ľahko vstrebať. Ostatné sú často kombinované s mastnými kyselinami, cukrami alebo minerálmi, aby sa k nim pridali ďalšie prínosy alebo sa zlepšilo ich vstrebávanie. K dispozícii je však iba málo dôkazov, že sú kombinácie účinné.

Ktorý je lepší?

Vo všeobecnosti sa prírodné veci považujú za lepšie. Ale vysvetlime si, prečo to tak je.

Oba typy vitamínu C sú vzhľadom na molekulárnu štruktúru identické. Vieme tiež, že dokonca aj umelý vitamín C je pre pleť prínosný. Nechceme tu teda tvrdiť, že umelý vitamín C je zlý. Pri tej správnej receptúre môže byť umelý vitamín C na pleť dobrý. Existujú však určité rozdiely, kvôli ktorým je prírodné C-éčko uprednostňované.

Vezmime si napríklad takú biodostupnosť. Dokáže vôbec pokožka poňať a použiť vitamín C, ktorý je v produkte?

Ukazuje sa, že aplikácia vitamínu C na pleť (teda topicky aplikovaný vitamín C) je dosť komplikovaná. Kyselina L-askorbová musí byť namiešaná s tým správnym pH (3,5 alebo menej), len tak ju dokáže pokožka vstrebať. Iné formy umelého vitamínu C, napríklad askorbyl fosforečnan horečnatý a askorbyl-6-palmitát, neprenikajú do kože a teda nezvyšujú hladinu vitamínu C v pokožke.

Dodanie topickej kyseliny L-askorbovej do kože závisí rozhodujúcim spôsobom od jej zloženia.

Problémom je aj stabilita. Kyselina L-askorbová je preferovaná umelá forma vitamínu C, ale je najmenej stabilná. Oveľa stabilnejšie možnosti, ako napríklad fosforitan askorbátu, majú obmedzené možnosti prieniku do pokožky a prejavujú aj obmedzené pôsobenie, keď sa tam už raz dostanú.

Inými slovami, zoznam prísad môže uvádzať, že ste dostali nejakú formu vitamínu C, ale vaša pleť nemusí získať vôbec žiadne výhody.

Podľa jednej štúdie má dokonca askorbylpalmitát, ktorý má pridanú mastnú kyselinu, určité toxické účinky. Odborníci ju aplikovali na pokožku a následne kožu vystavili ultrafialovému B-žiareniu. Ide o druh UV žiarenia, ktoré spôsobuje spálenie pokožky. Táto prísada v skutočnosti podporovala oxidáciu lipidov (tukov) v pokožke a vykazovala cytotoxické účinky.

Podľa zozbieraných údajov, napriek antioxidačným vlastnostiam, môže podľa odborníkov 6-palmitát kyseliny askorbovej zhoršiť poškodenie kože po fyziologických dávkach ultrafialového žiarenia.

Prírodný vitamín C a jeho prínosy

Prírodný vitamín C obsahuje nielen kyselinu askorbovú, ale aj iné zložky ako bioflavonoidy a enzýmy, ktoré pomáhajú telu a pleti tak, ako to bolo predurčené.

Tieto prírodné zložky poskytujú spolu s vitamínom C aj ďalšie vlastnosti, takže majú na pleť taký účinok, ktorý potrebujeme a očakávame.

Napríklad egreše obsahujú aj ďalšie antioxidanty, ktoré pokožku chránia, vyrovnávajú prírodné oleje a pomáhajú zlepšovať odtieň pleti.

Bobule rakytníku, čo je ďalší prirodzený zdroj vitamínu C, obsahujú tiež zvlhčujúce mastné kyseliny a ďalšie živiny, ako je vitamín A. Pre pokožku samé výhody.

Plody šípky sú ďalšou prírodnou zložkou s vysokým obsahom vitamímu C. Obsahujú aj vitamín E, spolu s vitamínom C pôsobia ako ochrana pleti. Poskytuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré pomáhajú vstrebávaniu a hydratácii.

Ak je v produkte na starostlivosť o pleť prírodná prísada, ako niektorá z vyššie uvedených, netreba pridávať ďalšie látky, aby vitamín C skutočne fungoval. Tieto prírodné oleje sa rýchlo vstrebávajú do kože a majú množstvo rôznych zložiek, ktoré spoluvytvárajú výhody, ktoré si môžete všimnúť už za niekoľko týždňov.

Ako zistiť a overiť si, či prísada proti príznakom starnutia účinkuje?

  1. Existuje na základe chemického zloženia prísady nejaký vedecký mechanizmus, ktorý by mohol vysvetliť, prečo by to malo fungovať?
  2. Preniká látka do tej správnej časti pokožky, kde má pôsobiť?
  3. Existujú recenzované, dvojito zaslepené štúdie s placebo skupinou, ktoré dokazujú, že prísada skutočne pôsobí, ak sa aplikuje u ľudí?

My budeme vychádzať z hodnotenia vitamínu C na pleť z roku 2012. Pozrime sa najskôr na mechanizmus pôsobenia. Treba mať na pamäti, že aktívnou formou je kyselina askorbová, takže všetky deriváty sa musia na pokožke premeniť na kyselinu askorbovú.

Existuje mechanizmus, ktorý vysvetľuje ako vitamín C pôsobí?

Nezabúdajte, že na rozdiel od mnohých iných prísad proti príznakom starnutia, sa vitamín C v koži prirodzene nachádza. Hlavne v epiderme, niečo aj v derme. Jeho úloha v biológii kože je dobre zdokumentovaná. Aj pokiaľ ide o nasledovné záležitosti.

Ochrana pred poškodením UV žiarením

Hoci vitamín C nie je ochranný krém proti slnku, chráni pokožku pred voľnými radikálmi, ktoré vznikajú pri vystavení sa UV žiareniu. Ukázalo sa, že redukuje peroxidáciu lipidov, obmedzuje uvoľňovanie prozápalových cytokínov, chráni pred apoptózou (smrťou buniek) a znižuje signalizáciu buniek citlivých na redox. To všetko znamená, že vitamín C zmierňuje mnohé z neželaných účinkov slnečného žiarenia.

Zvýšenie množstva kolagénu na zmiernenie či odstránenie vrások

Asi viete, že úbytok kolagénu je hlavnou príčinou vzniku vrások. Vitamín C reguluje syntézu kolagénu. Robí to pomocou hydroxylácie kolagénu, čím sa kolagén stáva stabilnejším a zlepšuje sa spôsob, akým podporuje epidermu.

Zmiernenie pigmentácie kože

Vitamín C nielenže zmierňuje tvorbu melanínu, redukuje aj oxidáciu melanínu, ktorý sa tvorí. Tiež údajne dokáže zvrátiť konverziu DOPA na o-DOPA chinón, čo je kožný pigment.

Ako teda môžete vidieť, účinky vitamínu C na kožu sú dobre známe a chápané. Teraz sa pozrime na ďalšie vlastnosti každej zložky. Tiež nakoľko sú údaje o ich účinku hodnoverné.

Formy vitamínu C

Kyselina askorbová (Ascorbic Acid – AA)

Je to stabilné? Je stabilná pri pH menej ako 3,5 vo vodnom roztoku a je stabilná v bezvodných systémoch.

Preniká do pokožky? Testovanie ex vivo (mimo živého) dokazuje, že preniká ako roztok alebo mikročastice.

Mení sa na kyselinu askorbovú? Konverzia nie je potrebná.

Chráni pred UV poškodením? Áno, pri ľudskom in vivo testovaní.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Áno, pri ľudskom in vivo testovaní.

Zmierňuje pigmentáciu kože? Áno, pri ľudskom in vivo testovaní.

Táto ingrediencia je teda zlatým štandardom pre vitamín C. Keďže sa ale často používa pri veľmi nízkych pH hodnotách, môže byť pre pokožku silná. Práve to viedlo k vývoju iných verzií kyseliny askorbovej.

Askorbylfosfát sodný (Sodium Ascorbyl Phosphate – SAP)

Je to stabilné? Stabilný pri pH 7.

Preniká do pokožky? Bolo uskutočnené limitované ex vivo testovanie na zvieratách, ktoré ukazuje, že preniká.

Mení sa na kyselinu askorbovú? Bez údajov o konverzii na kyselinu askorbovú.

Chráni pred UV poškodením? Áno, ľudské in vivo testy preukazujú, že chráni, ale je menej účinný než kyselina askorbová.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Áno, len in vitro testovanie. Je menej účinný ako magnézium askorbylfosfát.

Zmierňuje pigmentáciu kože? Áno, pri ľudskom in vivo testovaní (tieto údaje sú ale iba z firemného letáku, takže údaje môžu byť menej dôveryhodné).

Magnézium askorbylfosfát (Magnesium Ascorbyl Phosphate – MAP)

Je to stabilné? Stabilný pri pH 7.

Preniká do pokožky? Áno, preniká, ale údaje sú obmedzení iba na ex vivo testovanie u zvierat.

Mení sa na kyselinu askorbovú? Testovanie in vitro indikuje, že sa na kyselinu askorbovú mení.

Chráni pred UV poškodením? Bez údajov.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Áno, ale iba pri in vitro testovaní. Zrejme rovnako efektívna ako kyselina askorbová.

Zmierňuje pigmentáciu kože? Áno, v rámci in vivo testov u ľudí.

Askorbyl palmitát (Ascorbyl Palmitate – AA-PAL)

Je to stabilné? Rovnaké problémy so stabilitou ako kyselina askorbová – vyžaduje nízke pH alebo bezvodý systém.

Preniká do pokožky? In vivo testovanie u zvierat ukazuje, že preniká, je to ale veľmi závislé od vzorca.

Mení sa na kyselinu askorbovú? Bez údajov, ktoré by konverziu potvrdili.

Chráni pred UV poškodením? Áno, in vivo testovanie u zvierat ukazuje, že pred UV žiarením chráni.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Áno, ale iba in vitro testovanie.

Zmierňuje pigmentáciu kože? Žiadne údaje nepotvrdzujú, že účinkuje.

Askorbyl tetra izopalmitát (Ascorbyl Tetra-Isopalmitate – VC-IP)

Je to stabilné? Je stabilný pri pH nižšom ako 5.

Preniká do pokožky? Podľa firemného letáku testovanie ex vivo u ľudí ukázalo, že penetruje lepšie ako magnézium askorbylfosfát.

Mení sa na kyselinu askorbovú? In vitro testovanie ukazuje, že sa mení na kyselinu askorbovú.

Chráni pred UV poškodením? Áno, ale iba in vitro údaje.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Áno, ale iba in vitro údaje.

Zmierňuje pigmentáciu kože? Áno, in vivo testovanie u ľudí (podľa firemného letáku).

Askorbylglukozid (Ascorbyl Glucoside – AA-2G)

Je to stabilné? Áno, stabilné pri rôznom pH.

Preniká do pokožky? In vitro testovanie ukazuje, že preniká.

Mení sa na kyselinu askorbovú? In vitro testovanie ukazuje, že sa na kyselinu askorbovú mení.

Chráni pred UV poškodením? Áno, in vivo testovanie u ľudí ukazuje, že chráni. Je však menej účinný než askorbylfosfát sodný.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Áno, ale iba in vitro údaje.

Zmierňuje pigmentáciu kože? In vitro testovanie ukazuje, že zmenšuje tmavé (starecké) škvrny.

Askorbyl 2-fosfát 6-palmitát (Ascorbyl 2-Phosphate 6-Palmitate – APPS)

Je to stabilné? Stabilné pri pH 7.

Preniká pod pokožku? In vivo údaje u zvierat ukazujú, že preniká.

Mení sa na kyselinu askorbovú? In vitro údaje ukazujú, že sa na kyselinu askorbovú mení.

Chráni pred UV poškodením? Bez údajov.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Bez údajov.

Zmierňuje pigmentáciu kože? Áno, in vivo údaje u ľudí ukazujú, že zmenšuje tmavé (starecké) škvrny.

3-0-etyl-askorbát (3-0-Ethyl Ascorbate – EAC)

Je to stabilné? Žiadne publikované údaje o stabilite.

Preniká pod pokožku? Ex vivo testovanie u zvierat ukazuje, že preniká lepšie ako kyselina askorbová-2G (AA-2G, teda 2-O-alfa-D-glukopyranosyl-L-kyselina askorbová).

Mení sa na kyselinu askorbovú? Žiadne publikované údaje ukazujúce, že by sa menil na kyselinu askorbovú.

Chráni pred UV poškodením? Bez údajov.

Zvyšuje syntézu kolagénu? Bez údajov.

Zmierňuje pigmentáciu kože? Ľudské in vivo údaje ukazujú, že pôsobí proti tmavým škvrnám.

Tipy, ako nájsť najlepší produkt

Pýtajte si kyselinu askorbovú

Je to jasné. Zo všetkých derivátov vitamínu C spĺňa kyselina askorbová najlepšie všetky tri hlavné funkcie. Prečo by ste preto nepoužili priamo kyselinu askorbovú (AA), ak je to možné?

Neznamená to ale, že bude každý produkt s AA na štítku automaticky najlepší. V hre sú totiž aj iné faktory. A tu sa dostávame k tipu 2.

Zamerajte sa na koncentráciu

Koľko kyseliny askorbovej by mal teda produkt obsahovať?

K maximálnej absorpcii pokožkou dochádza pri 20%. Vyššie koncentrácie sú vstrebávané v menšej miere. Je to ale dobre, pretože vysoké koncentrácie sú dráždivejšie.

Mali by ste ísť pod túto hodnotu? Pri vitamíne C je osvedčená účinná koncentrácia 0,3% až 10%. A to je na hony vzdialené od maximálnej možnej koncentrácii 20%. Zdá sa to teda málo.

Ak ustojíte podráždenie, 10% alebo dokonca až 15% vám dodá lepšiu absorpciu.

Pozor na vodu

Kyselina askorbová môže začať oxidovať (čím sa spotrebováva) v okamihu, ako sa rozpustí vo vode. Preto hľadajte produkty, kde nie je voda jednou z prvých prísad. Takto máte lepšiu šancu, že nájdete produkt, ktorý ozaj funguje. Inými slovami to znamená, že by ste mali hľadať sérum s vitamínom C miesto produktov na báze krémov.

Ak je voda súčasťou výrobku, hľadajte produkty používajúce stabilizačné činidlo.

Hľadajte nízke pH

Ako bolo uvedené vyššie, kyselina askorbová je nestabilná nad 3,5. Hľadajte produkty s nízkym pH. Samozrejme, pH je zmysluplné iba vtedy, ak je prítomná voda. Preto je to menej závažné pri formuláciách bez obsahu vody.

Kupujte správne balenia

Každý vitamín C musí byť správne balený, aby bol ochránený pred nadmerným prístupom svetla a vzduchu.

Hľadajte pumpičkové balenia, prípadne jednotlivo balené kapsule na jedno použitie. Takto je vitamín C chránený pred prístupom vzduchu. Vyhýbať by ste sa mali aj produktom v plastových tubách, pokým nepoužívajú nejaký druh laminátu, ktorý pôsobí ako prekážka pre prenos kyslíka.

Vyhýbajte sa aj priehľadným baleniam, kvôli ochrane pred slnkom. Ak ide o sklenú nádobku, do niečoho ju zabaľte alebo pretrite.

Pozor na podráždenie

Kyselina askorbová môže spôsobiť začervenanie a bodanie na koži. Prejdite na iný typ, ak je podráždenie príliš veľké. Alternatíva môže byť menej účinná, budete ju však môcť používať častejšie, ak bude k vašej pleti jemná.

Nenáhlite sa

Po aplikácii produktu s vitamínom C by ste mali chvíľu počkať, až potom naneste ďalšie produkty.

Je to preto, že ostatné prísady môžu spustiť oxidáciu a ak ich nanesiete na kyselinu askorbovú ešte predtým, ako sa stihla vstrebať do pokožky, stane sa neaktívna.

Záverečné zhrnutie

Na základe údajov, ktoré boli sledované, je kyselina askorbová najlepšou verziou vitamínu C na pleť, ktorá sa používa v produktoch proti príznakom starnutia.

Lenže ak je kyselina askorbová uvedená na štítku, nemusí byť výrobok nutne „najlepší“. Dobre namiešaný produkt založený na iných derivátoch by mohol byť lepší ako zle namiešaný produkt na báze kyseliny askorbovej.

Musíte mať na pamäti, že účinnosť akéhokoľvek produktu na báze vitamínu C závisí nielen od typu vitamínu C, ale aj od koncentrácie, od ostatných prísad aj od balenia.

Ak ale budete postupovať podľa uvedených tipov, mali by ste byť schopný zvoliť taký výrobok, ktorý bude s vyššou pravdepodobnosťou pracovať za cenu, ktorú si môžete dovoliť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac