Vyrážky vo vlasoch – 15 domácich prípravkov na ošetrenie akné na vlasovej pokožke

Posledná úprava 08.06.2023

Vyrážky trápili ľudí odpradávna. Ale až s rozvojom technológií a kozmetického priemyslu sa akné stalo priam nočnou morou každého, bez ohľadu na vek či pohlavie.

Existuje mnoho druhov vyrážok. Všetky nás však dokážu potrápiť a objaviť sa v tú najnevhodnejšiu dobu a na najnevhodnejšom mieste. [1] [2]

Povieme si o jednom z najbežnejších typov akné, a to sú vyrážky vo vlasoch. Predstavíme si, čo to vyrážky vo vlasoch sú, prečo vznikajú, aké sú symptómy aj možnosti liečby.

Čo sú vyrážky vo vlasoch?

Vyrážky vo vlasoch sú druhom akné, ktoré sa objavuje na vlasovej pokožke. A hoci ich nie vždy vidno, môžu byť nepríjemné a dosť narúšajú každodenný život.

Tak, ako na iných častiach tela, aj na vlasovej pokožke sú póry a maz (sebum). Ak sa nahromadí prílišné množstvo mazu, alebo sa pridruží bakteriálna infekcia, môžu sa kvôli upchatým pórom objaviť vyrážky vo vlasoch.

Príčiny akné na vlasovej pokožke

Úplne presná príčina pre vznik akné vo vlasoch neexistuje, najbežnejšou príčinou však sú abnormálne zmeny hormónov. To je dôvodom, prečo sa vyrážky týkajú hlavne adolescentov a žien počas menštruácie.

Dôležitú úlohu zohráva aj stravovanie. Ak sa nestravujete zdravo, ak jete veľa hotových jedál z rýchloobčerstvenia, je aj pravdepodobnosť objavenia vyrážok vo vlasoch vyššia. [3]

Niektoré príčiny akné vo vlasoch sú externého pôvodu, príčinou môže byť znečistenie či vlhké počasie.

Čo zvyšuje riziko vzniku vyrážok vo vlasoch?

Existuje niekoľko návykov, kvôli ktorým si sami zvyšujete riziko vzniku vyrážok na vlasovej pokožke. Prvým z nich je nadmerné používanie niektorých olejov a chemických látok. Ak používate šampóny či vlasové produkty, ktoré nie sú prirodzené, môže byť katalyzátorom vyrážok na hlave právo obsiahnuté látky.

Skúste vymeniť svoj doterajší šampón a používať šampón s obsahom ketokonazolu, zinku či pirocton olaminu. Pred vmasírovaním šampónu do vlasov a pokožky navlhčite vlasy vlažnou vodou. Začnite najprv na krku a postupujte dopredu smerom k čelu a nazad po oboch stranách hlavy. Šampón umyte z hlavy od krku až po čelo.

Vyrážky vo vlasoch vznikajú aj kvôli prílišnému škriabaniu hlavy. Tak ako pri iných druhoch akné, za hormonálne zmeny môžu aj depresie a stres. A výsledkom sú vyrážky vo vlasoch.

Symptómy akné vo vlasoch

Vzhľadom na to, že vlasy vyrážky prekrývajú, nie sú vyrážky vo vlasoch viditeľné. Pociťujete však bolesť a nepohodlie. Najviac sa prejavuje pri česaní. Zápal spôsobuje svrbenie, ktoré vás núti škriabať sa vo vlasoch.

Domáce recepty na vyrážky vo vlasoch

Vyrážky vo vlasoch bežne zmiznú po týždni samé od seba. Ak však chcete tento proces urýchliť, alebo si akné vo vlasoch vyliečiť čo najskôr, môžete vyskúšať niektorý z domácich receptov. Ponúkame 15 domácich receptov pre vyrážky vo vlasoch, ktoré zahoja akné o niečo skôr.

Aloe vera

Aloe vera patrí medzi tradičné a navyše účinné domáce lieky na vyrážky vo vlasoch. Pomáhajú vlastne pri všetkých akné a rôznych problémoch s kožou. Je antibakteriálne a protizápalové, preto dokážu zvládnuť v krátkom čase nepríjemné symptómy akné vo vlasoch. Navyše, ich hojivé zložky čiastočne zaručia, že akné nezanechá jazvy. Ďalším prínosom aloe vera je posilnenie vlasov a vlasovej pokožky. Zabijete teda dve muchy jednou ranou.

Gél možno naniesť priamo na hlavu a na vlasy. Ak máte čas, môžete ho zmiešať s citrónovou šťavou, až potom votrieť do vlasovej pokožky. Nezabudnite si následne vlasy aj vlasovú pokožku zmyť vodou. Najkvalitnejší je čerstvý gél z aloe vera.

Rajčiny

Bežná zelenina v každej kuchyni, rajčina, patrí tiež medzi jedny z najúčinnejších domácich prostriedkov na vyrážky vo vlasoch. Rajčiny obsahujú veľké množstvá kyseliny salicylovej, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri ošetrovaní všetkých druhov akné.

Aby vám rajčiny pomohli s vyrážkami vo vlasoch, mali by ste používať čerstvú rajčinovú šťavu. Tú si treba denne nanášať na vlasovú pokožku. Približne po 10 minútach si vlasy zmyte teplou vodou.

K rajčinovej šťave môžete primiešať aj citrónovú šťavu a med, zbraň proti akné bude ešte účinnejšia.

Zederach indický

Zederach indický známy aj pod názvom Neem, má antibiotické a antiseptické vlastnosti. Aj preto patrí medzi zázračné prípravky proti akné vo vlasoch. V niektorých závažných prípadoch možno túto rastlinku používať pri bolesti, zápaloch a svrbení spôsobenom červenými bodkami na vlasovej pokožke.

Neem dokáže liečiť mnohé kožné problémy, od tinei (dermatofytózy), cez ekzém, akné až po bradavice.

Ako sa neem používa:

  1. Vložte niekoľko listov zederachu indického do vody a nechajte 10 minút variť.
  2. Listy potom vyberte a rozdrvte ich.
  3. Pastu, ktorú takto získate, naneste na postihnuté miesta vo vlasoch.
  4. Po 30 minútach vezmite vodu, v ktorej ste listy varili a vlasy si ňou opláchnite.
  5. Nakoniec použite na opláchnutie ešte čistú vodu.

Proces by ste mali opakovať každé ráno.

Tea tree olej

Pokiaľ ide o kožné infekcie, je tea tree olej veľmi populárny. Bežne sa používa v kúrach na liečbu akné vo vlasoch. Je antiseptický, takže ľahko odstráni opuch a sčervenanie kože.

Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov môžete skombinovať niekoľko kvapiek tohto oleja so šampónom, ktorý bežne používate. Ak máte viac času, zmiešajte čajovníkový olej s kokosovým olejom (približne 2 až 3 čajové lyžičky). Zmes naneste na vlasovú pokožku a chvíľu masírujte.

Kurkuma

Už roky patrí kurkuma medzi prírodné prísady, ktoré dokážu zlepšiť stav pleti. Je preto samozrejmé, že sa spomína aj medzi domácimi prostriedkami na vyrážky na hlave. Kurkuma je totiž veľmi bohatá na kurkumín. A je vedecky podložené, že má kurkumín významný pozitívny vplyv na pokožku.

Pri liečbe akné vo vlasoch napomáha urýchliť hojenie a obnovu pokožky vďaka protizápalovým, antibakteriálnym a antioxidačným vlastnostiam. Súčasne zabraňuje opätovnému prepuknutiu infekcie.

Ako kurkumu použiť:

  1. Kurkumový prášok zmiešajte v rovnakom pomere s kokosovým olejom.
  2. Pastu nechajte na hlave pôsobiť 60 minút.
  3. Vlasovú pokožku potom zmyte čistou vodou.

Buď môžete procedúru podstupovať každý deň, alebo jednoducho pridáte viac kurkumy do váry.

Med

Tak ako kurkuma alebo aloe vera, aj med dokáže liečiť kožné problémy. Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, dokáže veľmi rýchlo odstrániť baktérie. Tiež dokáže zamiesť s bolestivými pocitmi a začervenaním kože.

Med patrí medzi niekoľko málo látok, ktoré možno naniesť priamo na vlasovú pokožku. Na zmytie si nezabudnite namiešať teplú vodu.

Jablkový ocot

Hoci sa možno bojíte kyslosti octu, je považovaný za jeden z najlepších prostriedkov na vyrážky vo vlasoch. Je silno antibakteriálny a antiseptický, čo mu umožňuje brániť vzniku baktérií.

Jablkový ocot dokáže zmierniť vylučovanie mazu, čo je bežná príčina pre vznik akné. Zároveň dokáže udržiavať rovnováhu pH.

Ako ho používať:

  1. Najskôr treba jablčný ocot rozriediť v rovnakom pomere vo vode.
  2. Potom si treba vzniknutým roztokom umyť vlasovú pokožku.
  3. Po 5 až 7 minútach vlasy ešte raz umyte čistou vodou.

Cesnak

Táto úžasná korenina obsahuje antibakteriálne látky aj antioxidanty, takže pomáha zdolať vyrážky vzniknuté kvôli prítomnosti baktérií na pokožke. Tiež vás uchráni pred nepríjemným pocitom a zápalom, ktorý vzniká pri akné.

Okrem toho, že si budete dávať cesnak do jedla, môžete ho použiť aj nasledovne:

  1. Dajte niekoľko strúčikov cesnaku do vody a približne 5 minút ich varte.
  2. Potom počkajte, pokým nevychladnú.
  3. Cesnak vyberte, na umytie vlasovej pokožky použijete vyvarenú vodu.
  4. Po desiatich minútach si hlavu zmyte ešte čistou vodou.

Tento postup opakujte raz denne.

Betelové listy

Táto rastlina zaujala ľudí pre svoje prínosy pre zdravú kožu už dávno. Preto by bola chyba, nezaradiť betelové listy medzi domáce prípravky na vyrážky vo vlasoch. Tak ako iné spomínané rastliny a byliny, aj betel obsahuje antimikrobiálne a antiseptické zložky, ktoré dokážu efektívne bojovať proti baktériám.

Ako ich použiť:

  1. Z rozdrvených betelových listov si prichystajte hladkú zmes vo forme pasty.
  2. Pastu naneste priamo na oblasti postihnuté vyrážkou.
  3. Po pol hodine si vlasy a hlavu umyte čistou vodou.

Tento prostriedok je účinný, pokiaľ ho používate denne 2 až 3 krát.

Ružová voda

Ružová voda sa zvyčajne používa na čistenie a hydratáciu pokožky. Dokáže si poradiť aj s vyrážkami vo vlasoch. Má upokojujúce vlastnosti, dokáže skrátiť dobu, ktorú potrebuje vlasová pokožka na zotavenie po vypuknutí akné.

Prínosom sú aj antiseptické vlastnosti, zbavíte sa bakteriálnych infekcií na koži.

Citrón

Hoci je citrón dosť kyslý, je častou a obľúbenou voľbou pri liečení niektorých kožných problémov. Pokiaľ viete, ako citrón na pokožke použiť, bude fungovať rovnako účinne ako iné domáce prípravky na vyrážky vo vlasoch.

Zmiešajte citrón a ružovú vodu v rovnakom pomere. Zmes používajte denne, až kým nebude vaša vlasová pokožka v lepšom stave.

Škorica

Škorica je silným antibiotikom z kuchyne, možno o tom ani neviete. Znamená to tiež, že ju môžete použiť na ošetrenie akné vo vlasoch. Pôsobí priamo na baktérie, ktoré sa snažia prenikať do upchatých pórov.

Pre čo najlepšie výsledky ju zmiešajte s medom v pomere 1:2. Vzniknutú pastu naneste na hlavu na miesta, kde máte akné. Potom vlasy ešte umyte vodou.

Senovka grécka

Ak použijete na vlasovú pokožku senovku grécku, odstránite akné z hlavy. Súčasne ale podporíte rast vlasov, ktoré budú vďaka senovke pevnejšie a dlhšie.

Semená senovky majú antibakteriálne vlastnosti, uľavia od zápalu a bolesti.

Ako senovku použiť:

  1. Vložte semená senovky gréckej do vody a nechajte ich namočené celú noc.
  2. Na opláchnutie vlasovej pokožky sa používa iba scedená voda.

Ak budete trpezlivý, môžete ich rozomlieť na prášok a zmiešať s ďalšou vhodnou prísadou, napríklad medom.

Levanduľový olej

Čo je lepšie než krásna vôňa levanduľového oleja vo vlasoch? Vyskúšajte na vyrážky vo vlasoch levanduľový olej, určite nebudete banovať. Má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, to na liečbu akné vo vlasoch úplne stačí. Je vhodné aplikovať ho na vlasovú pokožku niekoľkokrát denne.

Muškátové mlieko

Tento domáci prípravok proti akné vo vlasoch nie je príliš známy, dokáže vás však zbaviť mastnoty. Mastná pokožka je citlivá a náchylná na kožné problémy. A sem patrí aj vyrážka vo vlasoch.

Využite prínosy muškátového mlieka, uľaví vám od bolesti a nepríjemných pocitov na hlave.

Čomu sa treba vyhýbať, ak vás trápi vyrážka vo vlasoch

Keď sa vám vo vlasoch objaví akné, je dôležité prestať používať rôzne prípravky na úpravu vlasov, pretože tie situáciu iba zhoršia. Gély, laky na vlasy, vosky môžu póry na vlasovej pokožke ešte viac upchať. Výsledkom je vznik akné. Okrem toho je vhodné vzdať sa počas liečby aj kondicionérov.

Aj strava a zdravá výživa zohráva dôležitú úlohu, pokiaľ ide o zdravie vlasovej pokožky. Ak u vás prepukne akné, nemali by ste jesť nič korenené ani mastné.

Kedy je vhodné obrátiť sa na lekára

Akné vo vlasoch nie je vo všeobecnosti závažný problém. Dokážete si s ním poradiť sami doma. Ak sa však u vás objavuje stále viac a viac vyrážok, požiadajte o radu lekára.

Prevencia vzniku vyrážok vo vlasoch

Ako prvé, skúste meniť svoje nevhodné návyky a snažte sa o lepšie zdravie vlasovej pokožky. Vyhýbajte sa stresu, pretože aj ten je spúšťačom akné.

Na hygienu vlasovej pokožky používajte vhodné výrobky, pozor na tie nesprávne, ktoré by stav pokožky mohli ešte zhoršiť. Pomôcť si môžete aj zvnútra, vitamínmi proti akné, určenými presne na boj proti neželaným vyrážkam.

Zdroje

Čítajte ďalej Folikulitída
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy