Zinok a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 07.03.2023

Ustupuje Vám vlasová línia? Zvážte zinok na liečbu vypadávania vlasov. Máte problémy s rednutím alebo vypadávaním vlasov? Ak áno, môže to byť aj preto, že máte vo svojej strave príliš veľa zinku. Viaceré štúdie poukázali na to, že nadmerné množstvo zinku môže viesť k vypadávaniu vlasov a ďalším problémom. Prečo je tomu tak? Aj keď musíme v strave prijímať určité množstvo zinku, existuje mnoho problémov, vrátane vypadávania vlasov, ktoré môžu vzniknúť, ak máme v tele príliš veľa zinku.

Čo je zinok

Zinok je stopový prvok v ľudskom tele, ale je nevyhnutný pre mnoho biochemických procesov.

Medzi niektoré zo základných procesov závislých na zinku patrí:

  • reprodukcia buniek
  • výroba a udržiavanie správnej hladiny hormónov
  • syntéza bielkovín
  • vstrebávanie vitamínov a ďalších minerálov.

Keď hladina zinku v tele nepostačuje pre metabolické potreby organizmu, dochádza k nedostatku zinku.

Nedostatok zinku je stav spôsobený podvýživou alebo zníženou absorpciou tohto prvku. Môže tiež byť spôsobený niektorými chorobami, ako je ochorenie obličiek, chronické ochorenie pečene, hnačka, diabetes, rakovina a dokonca aj po chirurgickom zákroku na liečbu obezity.

Je dôležité si uvedomiť, že nedostatok vitamínov A a D sú významné príčiny nedostatku zinku.

Jedným z hlavným príznakov nedostatku zinku je strata vlasov. K ďalším príznakom patrí hnačka, kožné lézie, lupienky a svalová slabosť. Podieľa sa tiež na vzniku akné.

Ak nedostatok zinku pretrváva dlhú dobu neliečný, vedie k anorexii a ďalším poruchám chuti do jedla, chudnutiu, plešatosti, zhoršeniu motoriky a kognitívnych funkcií u detí, zápalu pľúc, dysmenorei, a problémom v tehotenstve.

Najviac náchylní k nedostatku zinku sú starší ľudia, anorektici, alkoholici, ľudia držiaci prísnu diétu, a ľudia trpiaci Crohnovou chorobou a celiakiou.

Zinok a vypadávanie vlasov

Existuje mnoho dôvodov, prečo potrebujeme zinok v našom tele. Samozrejme, aj dobrého veľa škodí a to platí aj pre zinok.

Mnoho ľudí sa obáva, že príliš veľa zinku v tele môže zvýšiť hladinu DHT. Môže sa to zdať divné, pretože hoci je hladina DHT zvýšená, jeho produkcia je obmedzená. Používanie zinku ako DHT blokátora nie je efektívne.

Zinok pomáha regulovať hladinu hormónov, čo je jeden z dôvodov, prečo je tak účinný v prevencii a liečení vypadávania vlasov.

vypadávanie vlasov môže byť spôsobené nedostatkom zinku ako aj jeho nadbytkom. Vysoká hladina zinku v tele spôsobuje nielen narušenie vstrebávania ďalších potrebných minerálov ako je horčík a železo, ale tiež podporuje produkciu testosterónu.

Vysoká hladina testosterónu spolu s ďalšou hormonálnou nerovnováhou vedie k rednutiu a nakoniec vypadávaniu vlasov. Na druhej strane, nedostatok železa je tiež identifikovaná príčina vypadávania vlasov.

Z tohto dôvodu, rovnako ako nedostatok zinku niekoľkými spôsobmi zapríčiňuje stratu vlasov, je tomu tak aj pri jeho prebytku v tele. Svojim spôsobom je to dobrá správa, pretože to znamená, že zinok je na rast vlasových folikulov veľmi dôležitý.

Vysoké dávky zinku na druhej strane utlmujú anagénnu a katagénnu fázu rastu vlasov.

Ako zinok zabraňuje vypadávaniu vlasov

Ak chcete pochopiť, ako zinok zabraňuje vypadávaniu vlasov, je dôležité vedieť, ako jeho nedostatok môže viesť k vypadávaniu vlasov.

Jedna z teórií tvrdí, že nedostatok zinku vedie k zmenám v štruktúre proteínu vlasových folikulov, ktoré vedú k oslabeniu ich štrukturálnej integrity. To znamená, že nové vlasy budú vypadávať rýchlejšie, než by mali. Dôležitosť zinku na rast vlasov bola potvrdená aj v testoch na laboratórnych zvieratách.

Okrem toho, boli zaznamenané prípady kedy sa u ľudí farba vlasov pri konzumácii stravy bohatej na zinok zmenila z fádnej šedej na pôvodnú farbu – preto je zinok dôležitý ako prevencia proti šedivým vlasom.

Ďalšie štúdie uvádzajú, že dôležitosť zinku na rast vlasov spočíva v kľúčovej úlohe tohto minerálu pri výrobe DNA a RNA. To je predpokladom pre efektívne rozdelenie folikulárnych buniek vedúce k zlepšeniu anagénnej fázy cyklu rastu vlasov.

Okrem toho, schopnosť zinku zvrátiť vypadávanie vlasov v dôsledku negatívnej enzymatickej reakcie bola preukázaná pri lokálnej aplikácii tohto minerálu.

Tenká čiara medzi nedostatkom a nadbytkom

Je veľmi dôležité prijímať správne množstvo zinku: ani príliš veľa ani príliš málo.

Existuje ďalšia teória, že nedostatok zinku môže viesť k tumor nekrotizujúcemu faktoru alfa (TNF-a). Jedná sa o chemický signalizátor, ktorý spôsobuje, že imunitný systém spôsobuje poškodenie zdravých tkanív v tele. To zahŕňa vlasy a môže spôsobiť vypadávanie vlasov.

Príliš veľa zinku môže viesť k zdravotným problémom, rovnako ako jeho nedostatok.

Jedným z týchto problémov je nedostatok minerálov, ktoré naše telo potrebuje, vrátane medi, horčíka a železa, čo môže viesť k vypadávaniu vlasov.

Tí, ktorí užívajú vysoké dávky doplnkov s obsahom zinku môžu zaznamenať nedostatok anagénneho vývoja vlasov, ktorý spôsobuje vypadávanie.

Nedostatok niektorých minerálov, vrátane medi a ďalších vitamínov používaných na liečbu vypadávania vlasov môže brániť formovaniu nových ciev, čo môže tlmiť rast vlasov a spôsobiť poškodenie pokožky.

Priveľa i primálo zinku môže zaprčiniť poškodenie. Najlepšie, čo môžete urobiť, je prijímať odporúčané denné množstvo zinku, ktoré by malo byť primerané.

Dopĺňanie zinku

Dopĺňanie zinku je dôležité, pretože napriek tomu, že väčšina ľudí konzumuje potraviny bohaté na zinok, absorbované je iba 30 % z prítomného množstva.

Odporúčaná denná dávka zinku je 8-15 mg. Hoci je pri liečbe vypadávania vlasov zinkom stanovená odporúčaná denná dávka, niektorí odborníci na vypadávanie vlasov uvádzajú, že horný limit môže byť až 25 mg. Avšak, aby sa zabránilo nadmernému príjmu zinku, doplnky výživy s takto vysokým obsahom zinku by nemali byť užívané po dobu dlhšiu ako 2-3 týždne.

Vzhľadom k tomu, že zinok znižuje množstvo medi v tele, odporúča sa užívať aj doplnok výživy s obsahom medi.

Na druhej strane, zinok znižuje absorpciu vápnika a naopak. Z tohto dôvodu je potrebné sa vyhnúť užívaniu zinku spolu s vápnikom. Zinok by sa nemal užívať s potravinami ako je mlieko alebo syr s vysokým obsahom vápnika.

Nemal by sa užívať spoločne s jedlom obsahujúcim veľké množstvo vlákniny, pretože vláknina sa viaže na minerály a bráni ich vstrebávaniu. Na druhej strane, chudé mäso, ako aj kôrovce, ryby a vajcia zlepšujú vstrebávanie zinku.

Doplnky stravy obsahujúce zinok sú dostupné v rôznych podobách: ako sulfát, acetát, glukonát, aspartát, arginátu, citrát, pikolinát a monomethionin (ZMA, tiež obsahujúci aspartát horčíka a vitamín B6 pre podporu vstrebávania a riešenie akýchkoľvek sprievodných nedostatkov horčíka a železa).

Pred začatím užívania doplnku výživy s obsahom zinku sa poraďte sa so svojím lekárom, pretože tento minerál môže ovplyvniť absorpciu a biologickú dostupnosť niektorých antibiotík a liekov na krvný tlak.

Zdroje zinku

Existuje mnoho spôsobov ako získať dostatok zinku zo stravy, bez toho aby ste sa museli spoliehať na doplnky, takže si budete môcť byť istí, že prijímate správne množstvo tohto minerálu.

Existujú rôzne druhy chutných potravín, ktoré obsahujú zinok ako napríklad:

  • červené mäso
  • hydina
  • pečeň
  • pšeničné klíčky
  • tekvicové semená
  • garnát
  • žĺtky
  • sójové produkty

To sú len niektoré z potravín, ktoré sú bohaté na zinok, rovnako ako mnoho ďalších živín, ktoré naše telo potrebuje.

Niekedy je vypadávanie vlasov nevyhnutné. Avšak, ak je to spôsobené niečím vo Vašej strave, existujú kroky, ktoré môžete podniknúť. Jedným z týchto krokov je ubezpečiť sa, že prijímate vo svojej strave dostatok zinku.

Zinok v kocke

  • Zinok je nevyhnutný stopový prvok
  • Nedostatok i nadbytok tohto prvku môže viesť k vypadávaniu vlasov
  • Zinok je nevyhnutný pre syntézu DNA a RNA syntézy a tým pádom rýchly rast vlasových folikulov
  • Zinok stabilizuje bunkové membrány a pomáha odstrániť oxidačné radikály, čím podporuje integritu buniek vlasového folikulu
  • Hoci je ľahké prijímať dostatočné množstvo zinku v strave, väčšina ľudí to tak nerobí
  • Štúdie ukázali, že zinok zabraňuje vypadávaniu vlasov

Zdroje

  • BIRNBAUM, M.R. a kol., 2018. Evaluation of Hair Density in Different Ethnicities in a Healthy American Population Using Quantitative Trichoscopic Analysis. Skin Appendage Disorders [online]. Oct, 4 (4) , 304–307 [cit. 15.12.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1159/000485522
  • HOON PARK, M.D. a kol., 2009. The Therapeutic Effect and the Changed Serum Zinc Level after Zinc Supplementation in Alopecia Areata Patients Who Had a Low Serum Zinc Level. Annals of Dermatology [online]. May, 21 (2), 142–146 [cit. 2.9.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2861201/
  • KARASHIMA, T. a kol., 2012. Oral zinc therapy for zinc deficiency-related telogen effluvium.[Abstrakt]. Dermatologic Therapy [online]. Mar-Apr, 25 (2), 210–213 [cit. 2.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22741940
  • THOMPSON, J. M. et al., 2017. The Role of Micronutrients in Alopecia Areata: A Review. American Journal of clinical dermatology [online]. October, 18 (5), 663-679 [cit. 3.1.2019]. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s40257-017-0285-x
  • WON-SOO, L. a HAE-JIN,L., 2012. Characteristics of Androgenetic Alopecia in Asian. Annals of Dermatology [online]. Aug, 24 (3) , 243–252 [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412231/
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy