Zvládanie únavy pri rakovine

Posledná úprava 16.02.2022

Únava sa ťažko popisuje. Cítite sa ako bez energie a ste celý čas unavená. Presný dôvod na to však neexistuje. Neboli ste celý deň na nohách, necvičili ste, nerobili ste žiadnu namáhavú prácu. Keď ste unavená kvôli vyčerpaniu a v noci sa dostatočne vyspíte, druhý deň sa zvyčajne cítite lepšie. Pri únave a vysilení ste unavená celý čas a strácate záujem o rodinu, priateľov a veci, ktoré normálne robíte radi.

Únava je najbežnejším a najčastejším vedľajším účinkom pri liečbe rakoviny. Niektorí lekári udávajú, že 9 z 10 ľudí začne v určitej fáze liečby pociťovať únavu. Únava z liečby sa môže objaviť odrazu, kedykoľvek a môže byť zdrvujúca. Oddych vám od únavy neuľaví a takáto únava môže trvať ešte mesiace po ukončení liečby.

Ako rozpoznať únavu

Môžete si myslieť, že ste jednoducho vyčerpaná, ak ale vaša apatia a nezáujem o okolie pretrváva niekoľko týždňov, pravdepodobne vás zastihla únava. Medzi príznaky únavy a vysilenia patria:

  • nedostatok energie
  • väčšia potreba spánku
  • nechuť alebo neschopnosť vykonávať bežné aktivity
  • zanedbávanie svojho vzhľadu
  • pocit únavy aj po spánku
  • problémy s rozmýšľaním alebo koncentráciou
  • problémy pri vyjadrovaní sa a hľadaní slov

Možné príčiny únavy pri rakovine

Niektoré formy liečby rakoviny prsníka môžu spôsobovať únavu.

Chirurgický zákrok môže narušiť normálny rytmus tela a častokrát môže spôsobiť únavu, ktorá pretrváva dlhšie než by ste čakala. Celková anestézia a nepohodlie po operácii, lieky proti bolesti a obmedzená aktivita môžu za únavu.

Chemoterapia, resp. lieky užívané pri chemoterapii znižujú počet červených krviniek, buniek imunitného systému a krvných doštičiek (bunky na zrážanlivosť krvi), ktoré sú tvorené kostnou dreňou. Lieky užívané pri chemoterapii môžu tiež poškodiť niektoré bunky, prípadne obmedziť ich schopnosť fungovať. Nízke počty krviniek tiež prispieva k únave. Napríklad, ak máte málo červených krviniek (teda buniek, ktoré prenášajú kyslík z pľúc k bunkám), čo je ochorenie známe ako anémia, budete mať pravdepodobne menej energie. Ak máte málo buniek imunitného systému, bude vaša schopnosť bojovať s infekciami obmedzená. Infekcie a teploty vedú k únave. Chemoterapia môže tiež spôsobovať skorý nástup menopauzy, ktorá mení rovnováhu hormónov v tele a tiež môže viesť k únave.

Rádioterapia je často sprevádzaná únavou, ktorá môže pretrvávať niekoľko týždňov alebo mesiacov. Keď podstupujete rádioterapiu, môžete byť ešte oslabená z predchádzajúcej operácie alebo chemoterapie. Denné požiadavky na rádioterapiu sa menia podľa vášho liečebného plánu. Oberajú vás o energiu a výsledkom môže byť únava. Radiačná terapia oblasti, kde sa nachádza veľa kostí, znižuje počet červených krviniek a imunitných buniek. Hlavne ak dostávate aj chemoterapiu. Nízke počty krviniek môžu tiež prispieť k únave.

Hormonálna terapia zmierňuje účinok estrogénov v tele, ako by ste vstupovali do menopauzy, čo je tiež spojené s pocitom únavy a slabosti. Mnohé ženy, ktoré ešte nedosiahli menopauzu, zažívajú počas hormonálnej terapie vedľajšie účinky podobné menopauze. Ide o návaly tepla, ktoré môžu narúšať spánok a viesť k únave.

Mnohé lieky proti bolesti, ako je kodeín a morfín, môžu tiež spôsobovať únavu. Steroidy, ktoré môžu byť súčasťou liečebného plánu, môžu narúšať schopnosť hlbokého spánku, ktorý potrebujete na to, aby ste sa cítili dostatočne odpočinutá. Hoci teda môžete spať 8 hodín, môžete sa stále cítiť unavená. Steroidy môžu mať za následok aj priberanie na váhe a stratu svalovej hmoty a výsledkom je opäť pocit únavy. Keď prestanete tieto lieky užívať, únava poľaví.

Únava pri rakovine môže byť zhoršená aj kvôli iným vedľajším účinkom liečby rakoviny prsníka. Ide napríklad o:

  • dehydratáciu
  • infekcie
  • priberanie na váhe
  • anémia
  • nevoľnosť
  • návaly tepla
  • bolesť
  • problémy so spánkom (nespavosť)
  • znížená fyzická aktivita
  • psychický stres

Zlá výživa môže tiež hrať úlohu pri vyvolaní únavy. Ak jete menej a nedostáva sa vám dostatok živín, ktoré potrebujete, prichádza únava.

Únava pri rakovine a depresia

Depresia môže byť vedľajším účinkom rakoviny prsníka a únava je často príznakom depresie. Niektorí ľudia sú náchylní na depresiu, čo však môže liečbu ešte zhoršiť. Súčasne môže viesť k depresii aj samotná únava. Nevedieť, prečo sa cítite týždeň čo týždeň úplne vyprahnuto a vyčerpane, môže vyvolať depresiu. (Ak navyše netušíte, že tieto abnormálne pocity sú pre mnohých ľudí podstupujúcich liečbu rakoviny normálne.)

Liečba rakoviny prsníka môže mať za následok to, že sa budete cítiť smutná, unavená alebo deprimovaná. Tieto pocity sú komplexné stavy, ktoré vyplývajú a súčasne ovplyvňujú mnohé faktory: diagnostikovanie a liečba rakoviny, starnutie, hormonálne zmeny, životné očakávania a genetické predispozície.

Ak náhle vstupujete do menopauzy, navyše o 10 rokov skôr, než je prirodzené, spolu s rýchlym znižovaním hormonálnych hladín, môžete mať pocity podobné popôrodnej depresii.

Smútok je súčasťou vašich skúseností s rakovinou prsníka, niečo, čo potrebujete vyjadriť a prekonať. Ak sama sebe nedovolíte cítiť sa smutno a utrápene, nevyriešené a nespracované trápenie vám bude brániť v tom, aby ste sa postupne mohli začať cítiť lepšie a lepšie. Môžete mať návaly tepla a ťažkosti so spánkom. Môžete sa cítiť preťažená, dokonca vysilená. Všetky tieto faktory môžu viesť k únave a depresii.

Ako možno rozpoznať rozdiel medzi únavou, smútkom a klinickou depresiou? Symptómy klinickej depresie sú nasledovné:

  • neschopnosť riešiť veci
  • ohromujúci pocit bezmocnosti a beznádeje
  • apatia a malátnosť
  • neschopnosť sústrediť sa
  • problémy s pamäťou
  • záchvaty paniky
  • strata radosti z toho, čo vás inokedy tešilo a robilo šťastnou
  • nezáujem o sex alebo jedlo
  • problémy so spánkom

Ak si myslíte, že ste v depresii, poraďte sa s lekárom. Ak nemá váš lekár skúsenosti s liečbou depresie, kontaktujte psychoterapeuta. Spolu môžete vytriediť, ktoré z vašich pocitov možno pripísať depresii a ktoré extrémnej únave. Vďaka terapii môžete pocítiť podporu a hovoriť o tom, čo vás trápi.

Spôsoby ako zvládať únavu

Ak máte pocit, že ste extrémne unavená a vyčerpaná, obráťte sa na lekára a popíšte mu svoj stav. Popíšte ho čo najpresnejšie, miesto: „celý čas som unavená,“ povedzte „unavím sa, keď vyjdem 5 schodov.“

Keďže je veľmi veľa príčin únavy, neexistuje na úľavu od únavy iba jeden liek. Možnými alternatívami je celková liečba únavy, relaxačné techniky, cvičenie proti únave alebo konzumácia potravín nápomocných pri zvládaní únavy.

Komplementárna a celostná medicína proti únave

Medzi takéto techniky patrí akupunktúra, masáže, meditácia, tai či alebo jóga.

Podľa výskumu a neoficiálnych dôkazov môže zmena životného štýlu pomôcť zmierniť únavu – patrí sem cvičenie, zmiernenie stresu, zdravá vyvážená strava.

Cviky proti únave

Aj pri diagnostikovanej rakovine prsníka je potrebné pravidelne cvičiť – približne 4 hodiny do týždňa. Pohyb prispieva k zlepšeniu kvality života a fyzickej zdatnosti. Začnite pomaly. Štyri hodiny cvičenia za týždeň môže znieť ako niečo nemožné, ak ste predtým nikdy necvičila alebo ste boľavá po operácii, príliš zaneprázdnená rádioterapiou alebo vyčerpaná z chemoterapie. Je ťažké prinútiť sa k pohybu, keď máte sotva energiu, aby ste vstali z postele alebo z kresla.

Začnite pomaly, možno 15 minút chôdze denne, potom postupne zvyšujte množstvo času stráveného cvičením. Možno budete potrebovať mesiace, kým sa prepracujete k 4 hodinám za týždeň. Ale to vôbec nevadí. Aj počas liečby si doprajte krátke, pomalé prechádzky hore dolu po ulici alebo okolo domu. Potom môžete prejsť na mierne cvičenie, napríklad na jógu alebo tai či.

Dôležité je, zostať fyzicky aktívna. Krátke návalové činnosti z času na čas sú dobré. Ešte lepšie však je vytvoriť si jedno dlhšie cvičenie, ktoré vám zaberie 15 minút až hodinu (ak vládzete, tak aj dlhšie).

Ak si nie ste istá, ako začať cvičiť, môžete skúsiť telocvičňu alebo si nájdite osobného trénera. Trénera však treba oboznámiť s vašim zdravotným stavom. Niektorí ľudia cvičia radšej sami, iní vyhľadávajú spoločnosť. Nájdite si tú svoju formu fyzickej aktivity a začnite.

Zvládanie únavy vďaka vhodnému stravovaniu

Proti únave možno bojovať dostatočným jedením a snahou dostať do tela všetky živiny, ktoré potrebujete. Vytvorte si zdravý jedálniček, plný ovocia a zeleniny, aj celých zŕn. Uistite sa, že jete potraviny, ktoré pokrývajú vaše nové nutričné potreby a ktoré vám odporučil váš lekár.

Ak bojujete s únavou, je dôležité zabezpečiť dostatočný príjem proteínov aj celkových kalórií. Tieto množstvá sa líšia od človeka k človeku. Spolu s výživovým poradcom a lekárom si môžete vytvoriť jedálniček, ktoré bude vhodný presne pre vás.

Tu je niekoľko hlavných zásad, koľko proteínov a kalórií potrebujete:

  • Ak aj počas liečby zostáva vaša hmotnosť stabilná, potrebujete 30 kalórií na deň na každý kilogram svojej hmotnosti. Ak teda vážite 70 kg, potrebujete 2100 kalórií denne na to, aby ste si svoju hmotnosť zachovali.
  • Ak ste počas liečby schudli, pridajte do dennej stravy ďalších 500 kalórií. Ak teda vážite 60 kg a počas liečby ste schudli, potrebujete 1800 plus 500 kalórií, čo znamená 2300 kalórií denne.
  • Proteíny pomáhajú pri hojení a obnove tkanív. Počas liečby zjedzte gram proteínov na každý kilogram váhy. Ak teda vážite 70 kg, skúste prijať 70 g proteínov denne.

Tiež by ste si mali zabezpečiť dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Je vhodnejšie získať tieto živiny z potravín, a nie z výživových doplnkov. Ak ale nejete dosť kvôli vedľajším účinkom liečby, opýtajte sa lekára na možnosť užívania multivitamínov.

Tiež sa uistite, že pijete dostatočné množstvo tekutín, hlavne vodu. Ak máte vedľajšie účinky v podobe zvracania a hnačky, je potrebné piť viac tekutín ako obvykle. Okrem vody sú dobrou voľbou aj ovocné šťavy, mlieko a vývar. Kofeínové nápoje (káva, čaj a sýtené sladené nápoje) vás môžu v skutočnosti dehydrovať, zvoľte teda radšej niečo iné.

Ako jesť, ak vás trápi únava pri rakovine

  • Varte nárazovo a vo veľkom. Ak máte energiu na varenie, urobte si veľkú dávku niečoho výživného (zeleninové cestoviny, ryžu s fazuľou, duseného tuniaka) a zamrazte si jedlo po jednotlivých porciách. Neskôr, keď budete príliš unavená na varenie, môžete si iba rýchlo zohriať nádobku s jednou porciou a najesť sa. Ak vám ponúknu priatelia alebo niekto z rodiny, že pre vás navarí, požiadajte ho, nech postupuje rovnako.
  • Keď sa cítite dobre, najedzte sa poriadne. Snažte sa zjesť čo najviac, keď máte najviac síl a najväčší apetít. Ak zvyknete byť ku koncu dňa unavená, jedzte viac na raňajky a na obed.
  • Počas dňa zjedzte viac výživných malých jedál. Dodáte tak telu potrebné kalórie aj proteíny. Syrové korbáčiky alebo syrové nite, hrozienka, jogurt, baby karotky, nakrájaná zelenina (aby ste ju mohli jesť po troškách). Takto nemusíte mať na tanieri nič veľké.
  • Skúste komerčný predpripravený tekutý výživový doplnok alebo energetickú tyčinku. Je to vždy lepšie ako vynechať jedlo úplne. Každý malý hryz sa ráta.

Lieky proti únave

Neexistuje zázračný liek, ktorý by únavu vyliečil, sú však medicínske možnosti, ktoré môžu pomôcť. Ak ste už dosiahli svoju hranicu a potrebujete pomoc, obráťte sa na lekára. Ten by vás mal vypočuť a postaviť sa k liečbe únavy ako k súčasti liečby rakoviny. Pomôcť vám môže viacero liekov, záleží od príčiny vašej únavy:

  • Nízky počet imunitných buniek sa postupne pri prerušení alebo ukončení liečby zvyšuje, potrebný je tiež oddych a správna výživa. Špeciálne lieky nazývané rastové faktory dokážu stimulovať tvorbu nových buniek imunitného systému, aby sa ich zásoby dostali späť do normálu.
  • Infekcie možno liečiť vhodnými antibiotikami a špeciálnymi tekutinami s obsahom minerálov, o ktoré prichádzate kvôli nadmernému poteniu.
  • Anémiu z dôvodu nedostatku železa možno liečiť železom. Ak je problémom nízky počet červených krviniek kvôli chemoterapii a chronickému ochoreniu, môže vám ho lekár predpísať. Krvné transfúzie zvýšia množstvo krvi a dodajú vám energiu okamžite.
  • Nízky počet krvných doštičiek (slúžiacich na zrážanlivosť krvi) môže byť príčinou krvácania. Možno preto predpísať lieky alebo v prípade potreby transfúziu krvných doštičiek.
  • Nedostatočná činnosť štítnej žľazy sa dá liečiť substitučnou hormonálnou liečbou štítnej žľazy.
  • Depresie možno liečiť pomocou terapie, antidepresív alebo oboch možností.
  • V niektorých prípadoch možno liečiť únavu, ktorej nemožno pomôcť inými liekmi alebo zmenou životného štýlu, stimulačnými liekmi. Prekonzultujte s lekárom všetky možnosti, aby ste zvolili tú najlepšiu liečbu presne pre vašu situáciu.

Ďalšie tipy na zvládanie únavy pri rakovine

  • Skúste si zdriemnuť. Pozor však na dlhé „šlofíky“. Potom by ste sa mohli zobudiť v strede noci. Denné zdriemnutie by nemalo trvať dlhšie ako 30 minút, aby ste neupadli do hlbokého spánku. Ak sa prebudíte omámená, zvyčajne to znamená, že ste si pospali pridlho. Ak zistíte, že si potrebujete zdriemnuť každý deň, stanovte si pravidelný čas, snažte sa však nezaspať po štrnástej hodine.
  • Dodržujte pravidelnú rutinu. Choďte do postele každý večer v rovnaký čas. Nezostávajte v posteli, ak ste sa už zobudili. Zaistite si dostatočné množstvo spánku a dbajte aj na to, aby ste každú noc spali rovnako dlho.
  • Píšte si denník, kde si budete zaznamenávať, ako sa každý deň cítite. Zapisujte si každý deň informácie o svojej únave, aby ste vedeli identifikovať, kedy je to najhoršie a kedy lepšie.
  • Aktivity si plánujte na dobu, kedy máte najviac energie. Naplánujte si aj obdobie oddychu na čas, keď pociťujete najmenej energie. Dbajte na to, aby ste aktivitu vyvážili oddychom, ak to je potrebné.
  • Organizujte si každý deň. Zistite si, čo a kedy musíte urobiť. Ak si vytvoríte správny rytmus, dokážete si ušetriť energiu.
  • Požiadajte o pomoc. Akceptujte ponuky na pomoc od rodiny a priateľov. Ak sa vám nikto neponúkol a všetci pôsobia príliš zamestnaný, požiadajte presne o to, čo potrebujete. Aj keď je takéto žiadanie o pomoc pre vás jednou z najťažších vecí. Nechajte si pomôcť s drobnosťami – vyniesť smeti, oprať prádlo, zaplatiť účty. Spíšte si zoznam vecí, ktorý je treba urobiť. Ak sa vás ľudia potom opýtajú, ako môžu pomôcť, môžete im zoznam dať.
  • Zapojte sa do podpornej skupiny. Ak sa o svoje pocity podelíte s druhými, dokážete ľahšie prekonať svoju únavu a získate viac rád a nápadov, ako sa so svojou chorobou vyrovnať.
  • Píšte si zoznam a robte si poznámky, aby ste si zapamätali dôležité veci, ak je vaša pamäť a koncentrácia ovplyvnená únavou. Doprajte si aj viac času na činnosti, ktoré si vyžadujú koncentráciu.
  • Buďte k sebe milá. Ak ste unavená, netrápte sa výčitkami, že nemôžete robiť to, čo by ste „mali“ robiť. Takéto sebaobviňovanie vás iba oberá o prepotrebnú energiu a môže viesť k depresiám. Robte sama pre seba pekné veci a doprajte si čas na odpočinok a zotavenie. Tak dlho, ako to bude potrebné.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy