Alopecia barbae – vypadané holé miesta na brade

Posledná úprava 09.02.2023

Alopecia areata je zdravotný problém, pri ktorom dochádza k vypadávaniu vlasov. Ide o autoimunitné ochorenie. Znamená to, že imunitný systém omylom útočí na zdravé bunky. V tomto konkrétnom prípade napadá vlasové folikuly.

Alopecia barbae je špecifická forma alopecie areata, ktorá sa týka brady. Zvyčajne nastupuje náhle a muž prichádza o bradu – holé miesta majú zvyčajne malý kruhový tvar.

Príčiny alopecia barbae

Alopecia barbae (vypadávanie brady) je autoimunitné ochorenie, kedy telo napadá folikuly, a spôsobuje tým ostrovčeky vypadaného ochlpenia na brade.

Zvyčajne sa vypadávanie brady objavuje v malých kruhových fliačikoch, častokrát pozdĺž čeľuste. Muž však môže prísť o celú bradu. Strata telesného ochlpenia sa môže týkať čisto iba brady, môže však byť spojené aj s vypadávaním vlasov.

Presná príčina pre vznik alopecia barbae nie je známa. Lekári ju však spájajú s psychickým a fyzickým stresom. Svoju rolu tu môže zohrávať aj genetika. Častejšie sa týka mužov trpiacich aj na vypadávanie vlasov, astmu či rôzne alergie.

Ak má dotyčný príbuzného s autoimunitných ochorením, zvyšuje sa uňho riziko na prepuknutie alopecia barbae. Sem patrí cukrovka typu I, lupus a psoriáza. Spúšťačom môžu byť aj určité vírusy, látky alebo lieky.

Príznaky alopecia barbae

Len ťažko možno predpovedať, ako sa u konkrétneho človeka alopecia barbae rozvinie a aký bude mať priebeh. K strate ochlpenia môže dôjsť nárazovo, v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov.

Objavujú sa holé kruhové miesta veľkosti mince (cca eurovej). Fľaky sa môžu rozširovať, až sa navzájom prekryjú. Zároveň sa môže stať, že bude brada okolo týchto holých oblastí šedivá, resp. biela.

Pokožka môže byť na dotyk svrbivá a bolestivá a následne dochádza k strate ochlpenia. Odhalená koža býva zvyčajne bezproblémová a hladká, ale na dotyk môže byť drsná. U niektorých mužov dochádza k začervenaniu, podráždeniu a zápalu na holých miestach.

Chĺpky na brade môžu mať tvar výkričníka – v dolnej časti sú užšie. Takéto môžu vyrastať na vypadanej oblasti a v jej blízkosti.

Diagnostika alopecia barbae

Diagnózu stanovuje kožný lekár. V niektorých prípadoch postačí prezrieť spôsob straty vlasov a ochlpenia. Odobraté vzorky bývajú pozorované pod mikroskopom.

Niekedy sa vykonáva biopsia vlasovej pokožky či krvný test, aby sa odhalila infekcia alebo iný prvotný zdravotný problém, vrátane autoimunitného ochorenia. Otestovať možno aj iné príčiny vypadávania vlasov a telesného ochlpenia, napríklad plesňové infekcie alebo problémy so štítnou žľazou.

Liečba alopecia barbae

Na liečbu samotnej alopecia barbae liek neexistuje. Možno však liečiť symptómy, ktoré túto alopéciu sprevádzajú.

Pri liečbe môže brada opäť začať rásť a prestať padať. Je však možné, že znovu vypadne. Medzi recidívami pritom môže prejsť aj niekoľko rokov. Je tiež možné, že brada dorastie iba čiastočne.

Ak brada dorastie, môže byť rovnaká ako predtým. Mnohokrát však vyrastie v inej farbe aj textúre (aj v prípade brady aj v prípade vlasov). Niekedy ani znovu nikdy nenarastie.

Rôzne formy liečby a ich úspešnosť je veľmi individuálna. Záleží na veľkosti postihnutej plochy, na veku a na ďalších rôznych faktoroch. Cieľom liečby je zastaviť útoky imunitného systému a podporiť opätovný rast vlasov či brady. Vo všeobecnosti však možno povedať, že je liečba efektívnejšia, ak ste prišli o menej ako polovicu brady alebo vlasov.

Pri liečbe alopecia barbae sa využívajú rôzne lieky:

  • Kortikosteroidy: protizápalové lieky, ktoré sa používajú na potlačenie imunitného systému. Zvyčajne sa aplikujú lokálne, prípadne injekčne.
  • Minoxidil (Rogain): ide o lokálny liek určený na liečbu dedičnej plešatosti. Minoxidil sa na bradu (na postihnutú oblasť) nanáša 2x denne – buď v tekutej alebo penovej forme. Výsledky sú badateľné po troch mesiacoch užívania.
  • Difencypron: tento liek možno naniesť na holé miesta. Spôsobuje alergickú reakciu charakterizovanú začervenaním, opuchom a svrbením. Ide o to, aby sa oklamal imunitný systém. Ten vyšle biele krvinky k vrchnej časti kože, aby tam zmiernili zápal a udržali vlasové folikuly aktívne. Výsledky možno vidieť po troch mesiacoch.
  • Anthralin: ide o krém alebo masť, ktorá sa používa na liečbu psoriázy. Nanáša sa na holé miesta jeden krát denne na 30 minút až niekoľko hodín. Tam dráždi pokožku, čím podporuje rast vlasov a brady. Výsledky sú viditeľné za 8 až 12 týždňov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy