Poruchy spánku – 6 najbežnejších typov

Posledná úprava 05.12.2022

Dobrý spánok je kľúčom ku zdraviu. Ak máte v noci problémy so spaním, ak sa budíte príliš skoro, alebo máte naopak so vstávaním problémy a počas dňa ste neuveriteľne unavený, možno vás trápi jedna z porúch spánku. Porucha spánku je stav, ktorý človeku bráni v osviežujúcom a pokojnom spánku. Existuje okolo sto typov spánkových porúch, počnúc zlým spánkom počas noci až po nadmerný spánok počas dňa.

Šesť bežných typov poruchy spánku

Problémy so spánkom sú vo všeobecnosti normálna, ale hlavne dočasná záležitosť, ktorá sa občas pritrafí každému. Niekedy sú ale problémy so spánkom pravidelné a ovplyvňujú bežný denný kolobeh človeka. Vtedy už môžeme povedať, že dotyčný trpí poruchou spánku. Spánkové poruchy môžu mať negatívny vplyv na vašu emocionálnu vyrovnanosť, na zdravotný stav a množstvo energie. Ak by ste poruchy spánku ignorovali, môže to mať za následok chudnutie, rôzne nepríjemnosti a nehody, oslabenie celkového zdravia, slabý výkon v práci a dokonca aj napätie vo vzťahoch.

Nočné mory

Nočné mory u detí sa od bežných nočných desov dospelých podstatne odlišujú. Príznaky nočných môr u detí vyústia do plaču a strachu prežívaného počas spánku. Dieťa pritom nie je vôbec jednoduché prebrať a zobudiť. Deti sa neskôr budia vystrašené. Nočné mory možno pripísať k emocionálnemu napätiu, konfliktu alebo stresu. Pacienti však častokrát nepoznajú dôvod pre svoj strach.

Nespavosť (insomnia)

Ide o najbežnejší typ spánkovej poruchy, ktorý sa vyznačuje problémami so zaspaním a udržaním spánku. Okrem toho ide o pravidelné budenie sa počas noci a problematické opätovné zaspávanie po zobudení, či príliš skoré prebudenie sa. Ide o rozšírený typ spánkovej poruchy a každý človek ju zažije aspoň raz za život. Približne 50% dospelých trpí nespavosťou, 1 z 10 dokonca žije s chronickou nespavosťou. Pri nespavosti sa ľudia cítia neustále veľmi unavení a kvôli nedostatku spánku sa často trápia. Nespavosť má teda negatívny vplyv na každodenný život. Nespavosť môže byť dôsledkom prílišnej konzumácie alkoholu alebo kofeínu, tiež stresu, skrytej choroby, psychických problémov a iných faktorov. Užívanie tabliet na spanie môže byť efektívne v prípade krátkodobej (akútnej) nespavosti. V prípade dlhodobej (chronickej) nespavosti však môžu pacientov stav dokonca zhoršiť. Treba si uvedomiť, že nedostatok spánku (spánková deprivácia) nie je poruchou spánku. Iba dáva človeku najavo, že nemá dostatok spánku. Neadekvátny spánok môže mať vplyv na takzvaný reakčný čas, na pamäť, vzájomnú koordináciu rúk a očí a tiež na úsudok človeka. Spánková deprivácia môže poškodiť imunitný systém. Príznakmi nedostatku spánku môže byť ľahké zaspávanie vo veľmi krátkom čase, pocit ospalosti počas celého dňa, ale aj po ľahnutí si, a tiež okamžité zaspanie po uložení sa. Aby bol váš spánok lepší, môžete sa naučiť relaxovať a zmeniť svoje spánkové návyky, a to aj bez pomoci spánkových špecialistov alebo tabletiek na spanie.

Narkolepsia

Ďalší z bežných typov poruchy spánku je spájaný s nekontrolovateľným a nadmerným spánkom počas dňa. Je to výsledok dysfunkcie mechanizmov v mozgu, ktoré majú na starosti zobúdzanie a zaspávanie. Človek postihnutý narkolepsiou môže jednoducho zaspať počas práce, rozhovoru alebo dokonca počas šoférovania. K príznakom narkolepsie sa radia aj nasledovné stavy. Aj v spolospánku ešte počujete a vnímate okolie. Môže dôjsť k náhlej strate kontroly nad svalmi vo chvíli, keď pacient prežíva silné emócie. Človeku sa snívajú intenzívne sny. Narkolepsiu možno úspešne liečiť, a to za pomoci liekov a behaviorálnej terapie. V niektorých prípadoch sa ale narkolepsia ťažko diagnostikuje.

Spánková apnoe

Spánková apnoe sa spája s výpadkami dýchania počas spánku. Príčinou sú problémy na priedušnici, môže ísť aj o poruchu súvisiacu s nervovými bunkami. Dochádza k zablokovaniu prietoku vzduchu cez priedušnicu a hlasnému chrápaniu. Ak sa tak stane, mozog rýchlo reaguje na nedostatočný prísun kyslíka, priedušnica sa otvorí a svaly sa napnú. Väčšina ľudí s apnoe si svojho stavu vôbec nie je vedomá. Ich telo je kvôli namáhavému dýchaniu príliš unavené a príhodu zaznamená častokrát iba partner, ktorý s postihnutým zdieľa posteľ. Spánková apnoe môže vzniknúť ako dôsledok zväčšených mandlí, nadváhy, úzkych nosných dierok, nadmernej konzumácie alkoholu a fajčenia. Pacienti so spánkovou apnoe zle spia preto, že sa v noci (častokrát nevedomky) budia aj stokrát, aby sa znovu nadýchli a napli svaly priedušnice. Navyše, keď sa priedušnica uzavrie, do mozgu neprúdi kyslík, z čoho vyplýva ranná bolesť hlavy a pokles mentálnych funkcií. Čo je ešte závažnejšie, pacienti so spánkovou apnoe sú vystavení vyššiemu riziku mozgovej mŕtvice a vzniku srdcových chorôb. Liečba tohto typu spánkovej poruchy je široká, od zmeny návykov až po chirurgický zákrok. Záleží od príčiny a závažnosti stavu.

Syndróm nepokojných nôh

Ide o bežný typ chronickej poruchy spánku. Objavuje sa hlavne vo vyššom veku. Pri tejto poruche má človek nepríjemný pocit v nohách a rukách, hlavne v noci. Pacient pociťuje potrebu pohnúť alebo premasírovať si nohy, aby si od nepríjemného pocitu uľavil. Syndróm nepokojných nôh človeka budí zo spánku a bráni mu v zaspávaní, môže vyústiť až do nespavosti. Pacienti svoj stav prirovnávajú k bolesti po zasiahnutí elektrickým prúdom. Až jedna tretina pacientov s touto poruchou spánku pociťovala príznaky už od detstva, s pribúdajúcim vekom sa symptómy ešte zhoršujú.

Nadmerný denný spánok

Pri nadmernom dennom spánku ide o stav, kedy pacient kedykoľvek zaspí, pričom to sám nedokáže kontrolovať. Takýto spánok môže trvať jednu minútu ale aj tridsať minút a počas dňa sa môže niekoľkokrát zopakovať. Nadmerný denný spánok v sebe spája širokú škálu spánkových porúch, pri ktorých je symptómom nadmerné množstvo spánku. Môžeme sem zaradiť aj spomínanú narkolepsiu, prípadne spánkové apnoe či cirkadiánnu poruchu. (Samotná narkolepsia je dedičná porucha a spája sa s neurologickým ochorením alebo poškodením mozgu.) Niektorí ľudia zažívajú zvýšené množstvo spánkových atakov počas choroby, horúčok, v stresujúcom období alebo počas tehotenstva.

Čítajte ďalej Príčiny nespavosti
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac