Nespavosť a štítna žľaza

Posledná úprava 12.12.2022

Zamysleli ste sa, aké rôzne môže mať nespavosť príčiny? Jednou z nich je aj štítna žľaza. Mnoho ľudí trpiacich hypotyreózou má problémy s nespavosťou. Kvalitný spánok je pritom nevyhnutná súčasť optimálneho zdravia.

Nie, nepotrebujete si iba zobrať tabletku na spanie, potrebujete svojmu telu dodať živiny, ktoré potrebuje, aby fungovalo tak, ako na to bolo stvorené. Ak sme zdraví, máme energiu celý deň a spíme celú noc. Napchávanie sa tabletkami každú noc má svoje riziká. Výskum ukazuje, že tabletky na spanie zabijú ročne 500 000 ľudí. Je pravdou, že tabletky na spanie vás uspia, ale bez vyriešenia problému. Liečia totižto príznaky, ale nie príčiny. A každý, kto pristupuje k problému seriózne, chce predsa vedieť, aké má jeho nespavosť príčiny.

Je to fakt. Ak nespíte dobre, je nemožné, aby ste boli zdraví!

Nespavosť je neschopnosť zaspať, zotrvať v spánku alebo neschopnosť dopriať si kvalitný spánok počas noci. Dlhotrvajúca nespavosť je príznak, že niečo je naozaj v životnej rovnováhe človeka nesprávne. Neliečená nespavosť môže mať zlý vplyv na ľudské zdravie. Faktom je, že ak nespíte, tak sa neliečite, a nedostatok spánku vedie k duševnej nerovnováhe.

Hormóny štítnej žľazy pracujú so spätnou väzbou s vaším mozgom – obzvlášť s vašou podmozgovou žľazou, hypotalamom a nadobličkami - a to pri regulácii uvoľňovania hormónu štítnej žľazy. Vaša podmozgová žľaza produkuje TRH (tyreotropín uvoľnujúci hormón) a váš hypotalamus produkuje TSH. Ak všetko pracuje tak, ako má, vaše telo vyprodukuje to, čo má, so správnym množstvom T3 a T4. Tieto dva hormóny štítnej žľazy kontrolujú metabolizmus každej bunky v tele. Avšak, ich krehká rovnováha môže byť narušenánutričnou nevyváženosťou, toxínmi, alergiami, infekciami a stresom a pri hormonálnej nerovnováhe trpí celý ľudský systém.

Aké má nespavosť príčiny?

Nespavosť je spôsobená nedostatkami vo výžive. Nedostatky sú spôsobené nekvalitnými potravinami, zlým trávením a vylučovaním. Vyprázdňovanie je zase dôsledkom syntetických potravín. Z toho vyplýva, že k dobrému spánku potrebujete minerály a aminokyseliny. Je pravdou, že stres je to, čo nás poväčšine udržuje hore ale skutočnou príčinou nie je stres, ale znížená odolnosť voči stresu a zvýšená nervová podráždenosť spôsobená nedostatkom živín.

Nedostatky vo výžive spôsobujú biochemickú nerovnováhu, čo môže byť príčinou „prepálenia“ v ľudskom mozgu. K „prepáleniu“ dochádza, keď večer zložíte hlavu a chystáte sa spať, alebo keď sa uprostred noci snažíte znova zaspať a zrazu vaša myseľ začne produkovať všetky nechcené, nekontrolovateľné myšlienky. Je to akoby vaša myseľ mala vlastnú hlavu.

Pýtate sa, aké konkrétne, s ohľadom na hormonálnu rovnováhu, môže mať nespavosť príčiny? Príčinou je napríklad nestabilný stresový hormón kortizol, čo znamená, že hormón je počas noci príliš vysoký. A práve to je dôvodom bdenia. Kortizol je hormón, ktorý vaše telo produkuje v reakcii na stres, skutočný či umelo navodený. To je dôvod, prečo je kortizol označovaný ako stresový hormón. Kortizol by mal byť vysoký ráno, po tom čo sa prebudíte a počas dňa by mal pomaly klesať. Avšak, ak ste v strese, kortizol môže byť vysoký práve v noci, kedy udržiava vysokú hladinu energie vo vašom tele a vy sa budíte.

Taktiež ďalšie neurotransmitery ako GABA a melatonín môžu byť nevyvážené, čo spôsobuje vaše bdenie. A môžete ich zaradiť do kolonky „nespavosť príčiny“.

Nadobličky sú tak ako štítna žľaza súčasťou endokrinnej sústavy. Ak máte zníženú činnosť štítnej žľazy, s najväčšou pravdepodobnosťou máte zníženú aj činnosť nadobličiek. Štítna žľaza a nadobličky totiž pracujú spoločne. K vyčerpaniu nadobličiek môže dôjsť, ak trpíte dlhodobým chronickým stresom. Vaše nadobličky sú prepracované a dôsledkom je, že sa cítite vyčerpaní, často deprimovaní, trpíte nespavosťou a váš svalový tonus sa znižuje, zatiaľ čo telesný tuk sa zväčšuje. Činnosť vašej štítnej žľazy je úzko spojená s činnosťou vašich nadobličiek, čo je ovplyvnené tým, ako znášate stres. To, ako znášate stres je zase ovplyvnené tým, či má vaše telo dostatok živín na zvládnutie stresu, alebo nie.

Väčšina z nás je z času na čas pod stresom, čo má za následok zvýšenú hladinu adrenalínu a kortizolu a zvýšená hladina kortizolu má negatívny dopad na funkciu štítnej žľazy. Hladina hormónov štítnej žľazy počas stresu klesá, ale človek práve v období stresu potrebuje týchto hormónov čo najviac.

Ak sa stres stane chronickým, záplava stresových chemických látok (adrenalín a kortizol) tvorená vašimi nadobličkami, zasahuje štítnu žľazu. Dlhodobá stresová reakcia môže viesť k vyčerpaniu nadobličiek, k čomu často dochádza pri ochorení štítnej žľazy.

17 vecí, ktoré môžu ľudia trpiaci problémami so štítnou žľazou urobiť

Tradiční liečitelia venujú pozornosť základným príčinám symptómov a pokúšajú sa napraviť nutričné nedostatky predtým, než choroba vypukne. Na ďalších riadkoch chceme poukázať na určovanie základných príčin nespavosti a hypotyreózy z celkového pohľadu na vaše telo a prostredie. Samozrejme, optimálna liečba štítnej žľazy je pre ľudí trpiacich problémami so štítnou žľazou kľúčo, avšak sú tu ďalšie veci na zváženie.

Ak už viete, aké má vaša nespavosť príčiny, máme pre vás rady na ich zvládnutie. Ak príčiny stále nepoznáte, berte zoznam ako inšpiráciu a radu na zvládnutie problémov so spánkom. Užívanie vitamínov, rastlinných výťažkov a výživových doplnkov konzultujte so svojím lekárom.

  1. Cvičte ráno, večer sa venujte joge alebo meditácii.
  2. Zjedzte niekoľko hodín pred spaním vysokoproteínový snack. Ten vášmu telu dodá L-tryptofán, potrebný na tvorbu melatonínu a sérotonínu.
  3. Jedzte večer čerešne. Čerešne zvyšujú zásoby melatonínu v tele.
  4. Jedzte orechy, ktoré sú bohaté na selén.
  5. Doprajte si dostatok slnka na optimalizovanie hladiny vitamínu D alebo užívajte vitamín D ako doplnok stravy.
  6. Jedzte potraviny bohaté na vitamín A, ako sú sladké zemiaky, špenát, kel, mangold a listová zelenina. Tmavá listová zelenina ako špenát, kel, mangold, hlávková kapusta sú v poriadku, avšak dávajte si pozor, aby ste ich nejedli vo veľkom množstve, obsahujú totiž strumigény, najmä, ak sa jedia surové. Varenie a varenie na pare znižujú strumigénny efekt.
  7. Pri pečení, do smoothie a na tvár používajte organický kokosový olej.
  8. Malá šálka harmančekového čaju po večeri vám môže pomôcť s relaxáciou.
  9. Mučenka je pôvodom z tropických a subtropických častí Ameriky a je známa tým, že pomáha udržať emocionálnu stabilitu a to regeneráciou nervového systému, ktorá pôsobí ako prírodný uvoľňovač stresu a prostriedok na spánok.
  10. Medovka lekárska je považovaná za upokojujúcu rastlinu. Taktiež pôsobí ako prírodný uvoľňovač stresu a prírodný prostriedok na spánok. Už v stredoveku sa medovka používala na zníženie stresu a úzkosti, na podporu spánku (ako prírodný prostriedok na spánok), na zlepšenie chuti k jedlu, na zmiernenie bolesti, na ťažkostis trávením (vrátane črevných plynov, nadúvania a kolík). Avšak pri autoimunitných ochoreniach ako je Hashimotova tyreoiditída, užívajte medovku lekársku opatrne.
  11. Kava Kava alebo piepor opojný je rastlina, pri ktorej odborníci preukázali, že znižuje pocity miernej úzkosti a symptómy nespavosti. Podľa neoficiálnych správ to dokáže bez zmeny stavu vedomia. Ľudia konzumujúci alkohol by sa Kave Kave mali vyhnúť.
  12. Väčší počet štúdií skúmal, či rastlina valeriána lekárska je pri liečbe nespavosti efektívna. Vo väčšine štúdií valeriána lekárska znížila dobu zaspávania účastníkov testov a v niektorých štúdiách predĺžila dobu spánku, prípadne zlepšila kvalitu spánku. Všeobecne odporúčaná dávka je 450 – 600 mg užívaná 2 hodiny pred spaním.
  13. Melatonín je hormón, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele a podieľa sa na regulácii cirkadiánneho rytmu (váš 24-hodinový cyklus prebudenia a spánku). Niektoré štúdie dokázali, že melatonín zlepšil spánok u ľudí trpiacich vážnymi depresiami a taktiež u schizofrenikov. Pokiaľ uvažujete nad užívaním melatonínu alebo inej byliny či iného doplnku na nespavosť, odporúča sa poradiť sa s odborným lekárom ohľadom liečby.
  14. Pred užívaním výživného minerálneho doplnku obsahujúceho jód, sa poraďte s lekárom. Jód je v oblasti zdravia štítnej žľazy kontroverznou témou a to najmä pri Hashimotovej tyreoiditíde. Porozprávajte sa so svojím lekárom taktiež o testovaní nedostatku jódu. Odporúčajú sa výživové doplnky obsahujúce minerály. Minerály fungujú ako mierne sedatívum a mierne prírodne sedatívum na udržanie vyváženej funkcie nervového a endokrinného systému. Jód je kľúčovým prvkom hormónu štítnej žľazy. Ak vo vašej strave nemáte dostatok jódu, tak aj napriek tomu, že je vaša štítna žľaza zdravá, nebude obsahovať dostatok minerálov na vytvorenie hormónov štítnej žľazy. Taktiež jedzte dostatok morskej zeleniny ako morské riasy, ktoré sú bohaté na minerály a jód (napríklad hijiki, wakame, arame, dulse, nori a kombu).
  15. Užívajte kompletné omega 3 kapsule s DHA a s dvojnásobným počtom EPA. Odporúčané je 600 mg EPA s 300 mg DHA.
  16. Na podporu spánku sa taktiež odporúča užívanie vápnika a horčíka predtým, ako sa uložíte do postele (vápnik a horčík pred spánkom tiež pomáhajú s rovnováhou stresových hormónov). Horčíkové výživové doplnky pôsobia protistresovo a vyvažujú príjem vápnika a navracajú zdravú hladinu horčíka v tele.
  17. Nespavosť je bežným príznakom únavy nadobličiek. Naše nadobličky a štítna žľaza sú zložito prepojené. Jednou cestou ako vyliečiť únavu nadobličiek je užívanie adaptogénnych bylín ako je ashwagandha. Adaptogénne byliny sú výborné na liečenie únavy nadobličiek, štítnej žľazy a sú taktiež účinné proti stresu.

Nespavosť nie je ničím odlišná od iných chronických ochorení, preto je potrebné, aby ste riešili podstatu problému. Ak má vaša nespavosť príčiny v ochorení štítnej žľazy, začnite tam. A následne sa vám podarí vyriešiť aj nespavosť samotnú.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy